EDS (radar) iptal oluyor
1 1

Bu konuda 38 mesaj var

Niye illet onu anlamadım. Kurallara uymayı sağlamak mı illet oluyor?

Bunu kaldırmak yerine adam akıllı hız sınırı koysunlar. Hayvan gibi geniş yollarda 70km/s hız sınırı mı olurmuş?

quad, SEP and sCoRPion_tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde Edirne'de 50 üzeri diye ışık yandı,çok sinir oldum çünkü yolun başında 70 yazıyordu, bir anda 50ye indirmişler. Bildiğin tuzak kurmuşlar, bütün tatil boyunca sinir olup durdum, tekrar Edirne'ye gitmemeyi bile düşündüm. Akıllıca bir uygulama olmuş kaldırılması. Otelde bir gece 200 TL, 56 km ile geçtin diye 200 TL, düşününce yine sinir oluyor insan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçenlerde Edirne'de 50 üzeri diye ışık yandı,çok sinir oldum çünkü yolun başında 70 yazıyordu, bir anda 50ye indirmişler. Bildiğin tuzak kurmuşlar, bütün tatil boyunca sinir olup durdum, tekrar Edirne'ye gitmemeyi bile düşündüm. Akıllıca bir uygulama olmuş kaldırılması. Otelde bir gece 200 TL, 56 km ile geçtin diye 200 TL, düşününce yine sinir oluyor insan

Benim de cuma başıma geldi, kırmızı birşey yanıp söndü, uyarı falan da yoktu.. 81km ile gittiğini fark ettim ama sehirdisi diye algiladim bekliyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu kaldırmak yerine adam akıllı hız sınırı koysunlar. Hayvan gibi geniş yollarda 70km/s hız sınırı mı olurmuş?

tamam biz de ondan bahsediyoruz zaten. özellikle radar yazdım ondan, diğer eds'lerden bahsetmedim. radar eds yi kurallara uydurmak için değil millete tuzak kurup soygun yapmak için kullanıyorlar. dediğin gibi alakasız yollara çok alakasız düşük hız limiti koyuyorlar, dolayısıyla adamı çileden çıkarıyorlar, işte o yüzden illet.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

böyle bişeyin maliye bakanının ağzından çıkması da çok manidar olmuş mu diyim ne diyim artık... bari yalan söyleme birader trafik düzenlemesi falan diye, cebimize giren para tatlı geldi demiyorda.

Tabi ki öyle, yoksa kim sker vatandaşın trafik güvenliğini  :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İllet olmalarının sebebi şu: Artık rant için mi; yoksa gelirlerini yükseltmek için mi diyelim ne diyeceğimi bilemiyorum ancak bu denetleme sistemlerinin belediye ile ilgili sınırlardaki pekçoğu özel şirketler tarafından kurduruluyormuş; ve geliri yükseltmek için sistemin ayarlarıyla oynanıyormuş; diyelim 70 ile giden aracı 90 ile gidiyor diye tespit ediyormuş; işte tepkilerin çoğunluğu bundan dolayı...

Tabii kontrol ve sistem uygulansın; buna bir diyeceğimiz yok; ancak gelir elde etmek için hileli olursa durum o zaman başka... EDS'lerin  deneme için kurulduğu bazı alanlardan kendi aracımla geçtiğimde aracın kilometre saati hep aynı noktada olmasına rağmen EDS'lerin nerede ise tamamında farklı tespitler görüyordum...

wazzap and ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben o iletiyi EDS kavramı hakkında yazmıştım. Bence olması gereken bir şey ancak tabiiki adam akıllı bir şekilde. Yoksa Türkiye'de yaşadığımız gerçeğini unutmadım doğal olarak. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kanunda radar uygulamasi konusunda pek bir sey yok fakat Avrupa birligi uyelik fazlari ile uygulamaya gecmis yonetmelikler var.

Bu yonetmeliklerde acikca suruculeri uyarmadan radarla hiz cezasi kesemezsin diyor.

Fakat yonetmelikte fazla detay yok. Yani bir kere uyarip pes pese 10 tane radar koyulabilir mi? Yada 50m aralikla iki tane radar yerlestirilebilir mi? Belli degil.

Dogal olarak uygulamada bizimkiler bokunu cikardi. Bunun en guzel ornegi Ordu sahil yolu.

Adamlar Karadeniz sahil yolunun Ordu sinirlari icinde olan kismina pes pese yapistirmislar radarlari. Trabzon'a falan giderken kazara o yoldan 90km ustu bir hizla gecerseniz 7 kilometrelik mesafede yanilmiyorsam 19 tane hiz cezasi yiyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İllet olmalarının sebebi şu: Artık rant için mi; yoksa gelirlerini yükseltmek için mi diyelim ne diyeceğimi bilemiyorum ancak bu denetleme sistemlerinin belediye ile ilgili sınırlardaki pekçoğu özel şirketler tarafından kurduruluyormuş; ve geliri yükseltmek için sistemin ayarlarıyla oynanıyormuş; diyelim 70 ile giden aracı 90 ile gidiyor diye tespit ediyormuş; işte tepkilerin çoğunluğu bundan dolayı...

Tabii kontrol ve sistem uygulansın; buna bir diyeceğimiz yok; ancak gelir elde etmek için hileli olursa durum o zaman başka... EDS'lerin  deneme için kurulduğu bazı alanlardan kendi aracımla geçtiğimde aracın kilometre saati hep aynı noktada olmasına rağmen EDS'lerin nerede ise tamamında farklı tespitler görüyordum...

1. Biz tabiki her teknolojiyi farklı amaçlar için kullanıyoruz. Bizim için EDS olayı sürücülerin bir şekilde ehlileştirilip, güvenli yolculuğu sağlamak değil, tuzak gibi yerleştirilip bir para kazanma yöntemi olarak düşünülüyor veya öyle oluyordu şimdiye kadar.

2. Ölçümlerinde olabildiğince doğru olması lazım. 

3. Yol şartlarına göre uygun hızlar belirlemek lazım. 110 olabilecek bir yerde 70 koyulmuşsa bunun da belli bir şikayet mekanizmaları veya 70 koydurtmamak için belli bir regülasyonu falan olması lazım. Bu haliyle yukarıda bir çok sefer denildiği gibi tuzak durumunda radarlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaç sene önce Antalya'dan Ankara'ya gitmiştim. Ankara'ya yaklaşırken otoban denilebilecek yollar var, bir de bomboştu, ama hız sınırı 110. Kuralı ihlal etmedim ama ip gibi kocaman yolda 1. viteste gider gibi hissediyor insan. 

Hoş Amerika'da bir kez araç kullandığım şehirler arası yolda da öyle hissetmiştim, hız sınırı galiba 60 veya 65 mildi. En yüksek kısmında 70 mil yani 105km imiş, şimdi konrol ettim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sehirlerarasi yollarda tam bir karisilik söz konusu yerlesim yerlerinden gecerken. hız sınırı olarak 70 var 82 var 60 var hatta bazı yerler 50.

bunlara bi standart getirselerde Kamera cezalari olsa tamam ama bu sekilde haksızlık oluyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

110km/h benim için ideal bir hız. bu hızda bomboş yolda giderken. yolun 500metrelik bir alanında bir anda çat diye hız sınırı bölgesi 50km/h yazıp tepede kamerası olan yerler var. (akçay-ankara arası yolda denk geldim.) dün bi 50 bir de 70 yazan yerden geçtim bakalım ne olacak... tüm tatili her türlü traifk kuralına uyarak geçirip oralardan hız cezası gelirse kafayı yerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özellikle İstanbul-Çanakkale yaparken Tekirdağ üzerinden gidiyorsanız dönem dönem yolun 70 km hız sınırına indiğini görüp çıldırabilirsiniz hatta 50 km olan yerler bile var. Şu ana kadar bu yoldan ceza gelmedi ancak bu işe bir çözüm bulmaları şart, bir süre sonra oy kaybı bile yaratır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yolları yapıp sonra da 90-120 km ile rahat gidilebilecek yollarda 50-70 km arası hız sınırı ve EDS koyan zihniyetin ben .... 

Utanmasalar tüm yolarda 50 km hız sınırı koyup iyice kilitleyecekler yolları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce yazmışımdır veya başkası yazmıştır, bizdeki başka bir sıkıntı da her yolun üst limitinin yazılmaması ve/veya limitli hızdan normal hıza ne zaman geçeceğinin belli olmaması. Yola çıkıyorsun mesela geniş bölünmüş yola geliyorsun ve 90 mı, 100 mü başka bir şey mi bir fikrin yok. Sonra bir ara "50" diye bir tabela çıkıyor ve hızını düşürüyorsun. Lan iyi de ne kadar süreyle 50?! Karşına bir daha "100" diye tabela çıkmıyor. Sittin sene 50 ile git yani...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce yazmışımdır veya başkası yazmıştır, bizdeki başka bir sıkıntı da her yolun üst limitinin yazılmaması ve/veya limitli hızdan normal hıza ne zaman geçeceğinin belli olmaması. Yola çıkıyorsun mesela geniş bölünmüş yola geliyorsun ve 90 mı, 100 mü başka bir şey mi bir fikrin yok. Sonra bir ara "50" diye bir tabela çıkıyor ve hızını düşürüyorsun. Lan iyi de ne kadar süreyle 50?! Karşına bir daha "100" diye tabela çıkmıyor. Sittin sene 50 ile git yani...

1410_B.jpg

evet 100 diye tabela çıkmıyor ama yukarıdaki tabelayı hız sınırlaması bitince koyuyolar. 

tabi olmayan yerler vardır ama ankara trabzon arası olmayan yer yoktu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok