TTNet Fiber, router durumları ve bir soru.
2 2

Bu konuda 22 mesaj var

Bildiğiniz gibi yeni taşındığım yerde uydunet olmadığı için zorunlu olarak TTnet aboneliğine geçmek durumunda kalmıştım. Bölgede telekomun fiber altyapısı olduğu için TTnet fibernet paketlerinden 50/2mbit ve 200gb kotalı pakete abone oldum.

Anladığım kadarıyla TTnet hepsine fibernet dese de fibernet adı altında farklı bağlantı türleri ile hizmet veriyor. Benim bağlantımda internet direk binanın altındaki kutuya fiber olarak gelip, bir ethernet kablosu ile dairenin data kutusuna geliyor. Data kutusuna gelen bağlantı da hangi odaya internet verilecekse o odanın data prizinden gelen ethernet kablosuna bir switch ile bağlanıyor. Bağlantı, odanın prizinden de yine ethernet kablosu ile modem/router'da sonlandırılıyor.

TTnet cihaz olarak Tılgın modem/router verdi. Bu cihazın bir modem mi yoksa sadece router mı olduğu konusunda kesin bir bilgi edinemedim ama bence bu cihaz bir router. Xdsl diye bir girişi yok. Prizden gelen ethernet kablosu direk WAN girişine takılıyor. Birkaç yerde de durumun bu olduğunu okudum. Tılgın denen cihaz TTnet tarafından ayar menuleri vs. gizlenmiş olarak geliyor. Ancak kullanıcı adı ve parola ile (admin/admin ve bunu bile değiştiremiyorsunuz) girdiğinizde tamamen olmasa da birkaç ayar sayfası daha açılıyor ve bazı şeyleri görebiliyorsunuz. Ama arayüz felaket, neyin ne işe yaradığı belli değil. Port açmak için biraz kurcaladım, açtım mı açamadım mı bilmiyorum. 

Neyse durum bu olunca kendi router ya da modem router'ımı almaya karar verdim. Ne zamandır Asus'un ac routerlarında gözüm vardı. Önce modem+router olan bir model mi yoksa router mı almam gerektiğine karar veremedim. Ancak araştırınca gördüm ki benim internet bağlantım telefon prizinden gelen bir bağlantı olmadığı için modem zaten gereksizmiş. Durum bu olunca sadece bir iki yerde satışını bulabildiğim Asus RT-AC87U'nun siparişini verdim. Aslında benim ihtiyaçlarım açısından çok ileri bir cihaz. Asıl almak istediğim ve daha uygun fiyatlı olmasını beklediğim RT-AC68U modeli maalesef koca Türkiye'de satan tek bir yer bulamadım. AC87U'yu bulunca da  ileriye yatırım olsun diye sipariş geçtim. Bir iki güne elimde olur sanırım.

Router gelince Tılgın router'ı kaldırıp direk Asus router'ı bağlamak istiyorum. Ancak benim bağlantımda da aynı uydunette olduğu gibi internete çıktığınız cihazın mac adresinin merkeze girilmesi gerekiyor. TTnet te buna sıcak bakmıyor ve kendi Tılgın routerları dışındaki cihazlara destek vermiyor. Bağlantı için gerekli kullanıcı adı ve şifresini bile vermiyorlarmış. Ama bana abone olacağım zaman, ofisime sözleşme imzalamak için dokümanları getirdikleri zaman ayrı bir kağıt bırakılmıştı. O kağıtta yazıyor kullanıcı adı ve şifrem.

Sorum şu; Tılgın'ın mac adresini kendi router'ıma kopyalayıp, kullanıcı adı ve şifremle sizce bağlantı sağlayabilir miyim? 

Eğer beceremezsem Asus router'ı mecburen Tılgın üzerinden kullanmak zorunda kalacağım. Bu durumda da performans nasıl olur bilemiyorum. Ekstradan bir cihazın da masaüstünde yer kaplamasını istemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ileriye dönük olması açısından ben modem + router almanı tavsiye ederim zira vdsl2 destekli olan bu asus modemlerde aynı şekilde ethernet wan girişi de mevcut.

mac adres olayını ise bilmiyorum hiç denemedim... telefon kablosuyla geliyor bana direkt vdsl2 olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biliyorum wan girişinin de olduğunu da, mesela dsl-ac68u'yu ele alırsak, router tarafına tek işlemci düşüyor. Oysa rt-ac68u çift işlemci ile daha stabil ve performanslı bir ürün. Bir de AC87U'daki 4 antenli 4x4 quadro bağlantı ilerisi için iyi olur diye düşünüyorum. Şuan ortalıkta adam gibi wireless ac alıcı olmaması nedenyile belirtilen hızlarla kablosuz bağlantı hayal olsa da ileride 4k video aktarımı falan için kapasitesinin şimdiden yetiyor olmasını bilmek güzel bence. Zaten bu taşındığım ev kendimizin o yüzden bir 10 sene sonra bahçeli bir müstakil ev sahibi olma gibi bir durum olmadığı sürece bağlantı şeklimde bu şekilde olacak. Uydunet gelir, SOP gelirse değişir bağlantı türüm. Onlarda da yine modeme ihtiyacım olmayacak zaten.

Bu arada routerı kargoya yarın vereceklermiş hıyarlar. P.tesiden önce elime geçmeyecek router. Ben en iyisi idaretenlik port açmak için müşteri hizlmetlerinin kafasına ekşiyim. Aybaşı olmadan nitro hakkımı, kalan 150gb'a yakın kota hakkımı torrent ile doldurmak istiyorum. TTnete o kadar uyuzum ki 1kb kota hakkımı bile bırakmam sömürürüm arkadaş. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SOL alırsan modemi muhtemelen değişmen gerekmeyecek... modem login için kullanıcı adı şifre bilgilerini alabilirsen aynı modem (yada router) ile devam edebilirsin... neticede onların da çalışma mantığı router.

Biliyorum wan girişinin de olduğunu da, mesela dsl-ac68u'yu ele alırsak, router tarafına tek işlemci düşüyor. Oysa rt-ac68u çift işlemci ile daha stabil ve performanslı bir ürün.

buna da fazla takılma derim... dsl-n66u kullanıyorum, abartısız 30'a yakın cihaz bağlı alete her daim (netgear switch üzerinden) daha tık demedi performans olarak... QoS bile çalışıyor üstünde ki modem performansını en çok etkileyen faktördür. sadece torrent yardırırken ve cihazların çoğu yoğun kullanım yaparken modemin arayüzü biraz yavaşlıyor o kadar, bağlantıda yavaşlama olmuyor kesinlikle. normal 3-5 cihazın bağlı olduğu ev kullanımlarında o abartı özelliklerin hiçbir önemi yok yani.

AC desteği ayrı tabi, ona birşey diyemem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorum şu; Tılgın'ın mac adresini kendi router'ıma kopyalayıp, kullanıcı adı ve şifremle sizce bağlantı sağlayabilir miyim?

Bendeki ucuz TP-Link router'da bile MAC adresi klonlama şeysi var. Senin alacağın router'da da bu özellik olacaktır muhtemelen. MAC adresini klonladığında, merkezi DHCP sunucusundan router'a sorunsuz IP atanması gerekiyor teorik olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Asus rt-AC87U'yu ne yaptıysam tılgın yerine tanıtamadım. Zaten TTnetin fiber bağlantısında aradan bu dandik router'ı çıkarıp bağlantı sağlayabilmiş birini de görmedim nette. Sanırım mecburuz arada Tılgın'ın olmasına.

Tılgının lan portunu asusun wan portuna bağlayınca da wan bağlantı türü olarak "PPPOE" şeklinde hiçbir şekilde bağlanamıyorum internete. Ancak "Otomatik ip" wan bağlantı türünü seçersem internete bağlanıyorum ama bu şekilde de asus üzerinden değil, hâlâ tılgın üzerinden internete çıkıyorum. Haliyle asus routerdan dış ip alamıyorum. Sanırım TTneti arayıp tılgını bridge moda aldırmak gerekiyor.

Şimdilik tılgının bütün portları ac87u'ya yönlendirdim. Ancak o şekilde rt87u üzerinden  port açabildim. Neyse en azından ayın son günü torrent portumu açabildim de ttnet roket hakkımı heba etmedim. 100mbitini sömüreceğim şerefsiz ttnetin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam

Aradaki tilgin bridge moduna alınmadan olmuyor. 1 seneye yakın böyle kullandım. onu da müşteri hizmetlerine anlatmak biraz zor. kavga dövüş teknik birine bağlanınca halletmişlerdi. user ve şifreyi de veriyorlar. sonrasında sorunsuz bağlanılıyor. arada birkaç kere denedim tilgin olmadan ama olmuyor. Şimdi süperonline'a geçtim. Onlarla pazarlık yaparken daha baştan kendi routerlarını istemediğimi söyledim, Olur dediler ama router'ları fena değil, en azından benim istediğim şeyleri sağlıyor. O yüzden artık tek aletle rahatım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin adınıza sevindim. Dün güya TTneti arayıp tılgını bridge moda aldırıp bu işi halledecektim, elektrik kesintisi vs. gündem yoğun olunca kaldı. Bakalım yarın uğraşacağım tekrar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hafta bridge moda aldırmak için iki kere aramıştım TTneti. Bugün öğlen tekrar aradım. Epey dert anlattıktan sonra tekrar aynı şekilde isteğimi kaydettiler. Neyse hiç umudum olmamasına rağmen bu sefer baktım 1 saat sonra bağlantım gitti geldi. "bridge moda aldılar herhalde" deyip hemen Tılgın'ın arayüzüne girip baktım. Internet-br olarak gözüküyordu bağlantı. Hemen asusu fabrika ayarlarına yükledim ve tekrardan kurulumu başlattım. Sonunda AC87U bağlantı türümü PPPOE olarak algıladı ve kullanıcı adı ve şifremi girerek kurulumu tamamladım.

Çok şükür artık ac87u dış ip'yi alıyor ve Tılgın'la hiçbir alakam kalmadı. Tılgın'da power ışığı yeşil yanmasına rağmen, internet led'i kırmızı. Sanırım köprü modunda böyle oluyor. Zaten internet bağlantımda hiç bir sıkıntı yok. Pingler güzel, hız güzel. Port ayarlarımı iki tıklamayla hallettim. Ağ üzerinden internete çıkacak cihazlarımın mac adreslerine istediğim ip'leri rahatlıkla atadım. Sonunda ohhh be diyebildim.

Artık routerın diğer özellikleri üzerinde çalışabilirim. Torrent, vpn, ddns ile uzaktan evdeki pcye bağlanma vs. 

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Asus AC87u'dan memnun musun? Ben de Uydunet'in Netmaster cihazını Bridge Mode'a çekip arkasına düzgün bir Wi-Fi Router koymak istiyorum. TP-Link 'lere bakıyordum ama eğer Asus iyiyse onu da düşünebilirim. Senin kullanım tecrüben nasıl?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Asus AC87u'dan memnun musun? Ben de Uydunet'in Netmaster cihazını Bridge Mode'a çekip arkasına düzgün bir Wi-Fi Router koymak istiyorum. TP-Link 'lere bakıyordum ama eğer Asus iyiyse onu da düşünebilirim. Senin kullanım tecrüben nasıl?

Ben şu ana kadar gayet memnunum hocam. Benim kullanım amaçlarıma gayet iyi hizmet ediyor. Tılgın'ı bridge moda aldırdığımdan beri en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Ama bazı özellikleri daha hiç kurcalamadım. Torrent, bant genişliği kontrolu, usb'den disk bağlama vs.  hiç denemedim. Ama genel internet surf, mıltiplayer oyunlar, ofisteki nas cihazıyla ev arasındaki bağlantı, ofisten evdeki masaüstüne bağlanma gibi kullanımlarım oluyor. Evde de AVR, digitürk, iki cep telefonu ve masaüstü pc bu router üzerinden internete çıkıyor. Herhangi bir sorun yaşamadan, kolay arayüzle kullanıyorum. 

Wireless olarak da router'ı koyduğum oda çalışma odam ve hemen hemen evin tam ortasında. Ama odada router'ı masaaltına yerleştirdim. Evde uç odalar; salon, mutfak ve yatak odasında Tılgına göre haliyle daha iyi çekiyor. Eskiden özellikle yatak odası sıkıntılıydı. Şimdi hem 2.4, hem 5.0Ghz bandında bir sıkıntım yok. 

Bu arada bir iki ay önce yeni bir firmware de çıktı. Ama ayarları tekrar yapmaktan üşendiğimden yüklemedim henüz. Bir ara onu da yapacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de torrent ve bant genişliği kısıtlama gibi bir amacım yok. USB disk bağlamayı denerim muhtemelen ama düzgün çalışmazsa da dünyanın sonu değil.

O zaman ben de bu modele bir bakayım. Aynen senin gibi Uydunet router'ını bridge mode yapıp tüm işi Asus'a bırakmak istiyorum. Bu arada cep telefonları iPhone mu yoksa farklı cihazlar mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler.

Bir de satan bir online mağaza bulabilseydim sipariş verecektim ama tanıdığım ve daha önce alışveriş yaptığım sitelerde göremedim. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler.

Bir de satan bir online mağaza bulabilseydim sipariş verecektim ama tanıdığım ve daha önce alışveriş yaptığım sitelerde göremedim. :(

Evet hocam maalesef, söylemeyi unuttum. Ben de alırken çok aradım. Bilindik yerlerde zaten hiç yoktu. Vatanda bir tane gözüküyordu, mağazaya gittiğimde iade edilmiş ürün olduğunu gördüm. Amazon da Türkiye'ye göndermiyordu. En son açılmamış, sıfır ürün olarak n11.com'da bir satıcıdan bulabildim. Aldığım Türkiye'deki son AC87u olabilir.

Bunun dışında bir alt modeli rt-ac67u yine Türkiye'de bulunmamakla birlikte amazon Türkiye'ye gönderiyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana modemi teslim ettiler de şimdi kablo sorunu ile uğraşıyorum. Sanırım oturduğum daireye yeniden kablo döşetmek zorundayım. Aşağıdan benim daireye sinyal gelmiyormuş. Pöfff. Bunu yaşamış olan var mı tecrübesi nedir ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TP-Link Archer C9 almayı düşünüyorum, fiyatı 550 TL civarında gördüğüm kadarıyla.

Bu ürünle ilgili bir inceleme falan göremedim, Archer C8 ile ilgili yorumlar fena değil, o da halen satılıyor. 50 TL kadar daha ucuz ama almışken 50 TL'yi de takmayı C9 alayım diyorum.

Bu fiyat aralığında o cihaz alınmaz şunu al diyeceğiniz bir ürün var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün arıza kaydı bırakmıştım ama dayanamadım. Arıza kaydı bırakmadan önceki ses hattınız açık dedi. Gece kendi internetimi kendim bağladım. (Daire içindeki kablolamayı yaptım (duvar içinden) :D)

TILGIN modemin wifi yayınını kapatıp tüm wifi yayınını airport express üzerinden veriyorum şu anda. Daha sağlıklı oldu açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wireless olarak tilgin modemi kullanmadığım için modem performansından memnunum. USB den depolama bağlandığında ağ altında sürücü olarak görünmesi güzel bu akşam 2tb WD diski bağlayıp ev içinde mini depolama ortamımı oluşturmuş olacam umarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzeri bir durum benim de başıma gelebilir. Uydunet kullanıyorum, TTNet kullanmak zorunda kalırsam, yine zorla sabit telefon almak zorundamıyım ya da yalın ADSL ücreti mi ödemeliyim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok