SSD'ler hakkında her şey
2 2

Bu konuda 201 mesaj var

merhaba

http://www.hepsiburada.com/samsung-950-pro-256gb-2200mb-900mb-s-m-2-pci-e-3-0-ssd-mz-v5p256bw-p-BD804417

bu link de ki ssd hakkında görüşleriniz nelerdir? tavsiye edilir mi? dışarıda ki mağazalarda vatan dahil bulamadım. genelde 850 evo modeli bulunuyor m.2 sata. 

ama bu m.2 pcie olduğu için farklı bir ürün. sadece hepsiburada sitesinde görebildim.

tecrübe eden ya da fikri olan var mı?

fiyatı iyi oldukça.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport geçen inceledi. Duz satalar üzerine aman aman bir getirisi yok. Throttling var ısınmadan dolayı. O paraya alınacak 850 pro 512 gb daha verimli olacaktır uzun vadede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anandtech'te throttling konusuna değinmişti. Ancak test ve benchmark sonuçlarında benim 850 pro'lardan epey öne geçiyordu.Şu linkten bakılabilir;

http://www.anandtech.com/show/9702/samsung-950-pro-ssd-review-256gb-512gb/12

Okumada falan 270k iops değeri süper bir değer. Keza 2200/900 MB/s'lik hızlar söz konusu. Ama yine de şahsen 850 pro'lar benim için çok yeterli olduğundan ve de 256gb'lık 950 pro yerine amazondan neredeyse 512gb'lık 850 pro aldığım düşünülürse ben şahsen 850 pro'yu tercih ederdim.

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ssd'lerde okuma yazma hızı ha 250mb olmuş ha 2500mb olmuş çok da birşey farketmiyor aslında günlük kullanımda. 2sinde de data erişim süreleri aynı çünkü. yüksek okuma hızı olanlar daha çok ağır yük altında olan server gibi uygulamalarda işe yarar.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

en önemli şey iops değeri bence. onda da buglu bi uygulama yoksa yada server işletilmiyosa iyi ssdyle mükemmel ssd arasındaki farkı biz kullanıcılar hissetmeyiz o kadar.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar,

SSD'ler için perfomans kriterleri başlığı altında kullanılan flash bellek tipi, kontrolcü performansı, kullandığı arabirim (AHCI, NVMe gbi) , kanal sayısı gibi birçok faktör var, bu işten para kazanılmıyorsa yahutta uzun süreli bir kullanım öngörüsü ile alınmayacaksa M2 kartlar yerine 2.5" modelleri almak daha mantıklı bir tercih olur, birde bu kartlar x2 x4  model tantanası var ya oda işin tadı tuzu dikkat etmek lazım. :mrgreen:

Aynı yahutta yakın fiyatta olduğunu görene kadar M2 kartlar bana pek çekici gelmiyor, zaten daha fazla hız isteyen gidip RAID-0-5-10 yapar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

peki bu Samsung 950 Pro M.2 PCie modelinde ki throttling olayı nedir? şu açıdan soruyorum fiyat uygun kampanyada %45 indirimde ( 770 TL ) . evet biliyorum kapasite 256gb ama eğer uygun olursa 512 lik 850 Pro da alabilirim sata olanı. 

niye istiyorum çünkü elimde ki ssd ilk nesil olanlardan. sata 2 birimi kullanıyor ve güncel bilgisayarda yenilemişken onu da yenileyim istiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ufak bir alanda toplanan bellek modulleri ve kontrolcu bir de anakartın stresine yakın oldukları için ısınıp yavaşlıyorlar. Yüksek kapasite bir sata ssd bu m2 ler iyice çeşitlenene kadar fazlasıyla goturur

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior anladım teşekkürler. o zaman samsung 850 pro modelinden 256 ya da 512 sini alıp geçeyim ben. 512 modelini ankarada bulamadım mağazalarda. ama 256 sı var belki onu alırım. internetten online sipariş sevmiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ev bilgisayarı için 256 veya 500 GB Samsung 850 Evo ile Pro seçme arasında ciddi bir getiri olur mu? 500 GB Evo 680 lira iken Pro modeli 850 lira civarında. 256 model için de 370-480 lira gibi bir farklar var. Kullanım malum. Oyun, ara sıra MS Office kullanımı ve genelde internet, dizi-film-müzik izleme ve NAS'a aktarım vs. işleri. Kullanacağım platform ise Intel H87+4690K ve 8gb bellekli bir pc. Bir de alacağım bu SSD'yi  Intel Z97 veya Z170 gibi daha güncel bir çipset ile kullansam fark olur mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem değiştiğinde elbet farkı olacaktır fakat kaliteli anakartların usb sata vb  arabirimlerle daha iyi skorlar aldığı bir gerçek, 850Pro daha çok ömür konusunda önde duruyor, birde fiyatı gereği  hem IOPS olarak iyi hemde tepe performans istenirse tercih edilmesi gereken bir konumda, eğer önemsiz değilse aradaki fiyat farkının karşılığı size uzun kullanım ömrü olarak geri döner, tabi 2-3 yıl sonra değişmezseniz. ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2-3 yıl içinde düşmeye devam edecek ssd fiyatları ve artacak kapasiteler sonucunda 256 veya 512 gb bir SSD'yi değiştirme durumu olmaz dersem yalan olur. O yüzden uzun ömür konusu ev kullanımında çok önemli bir kriter gibi durmuyor benim için. Tabi uzun kullanımdan kastınız  5 yıl üzerinde bir süre olarak düşünüyorum. Bunun haricinde Max IOPS değeri günlük kullanımda ne gibi durumlarda performans farkını hissettirir? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl desem şimdi IOPS skorunun daha çok toplam performansa etkisi tabiki var tabi ama ağır uygulamalar çalıştırmayacaksanız  850PRO 850EVO farkını ancak test programında anlarsınız, ömür konusuda ev kullanımında günlük veri yazma durumuyla alakalı, günlük 20gb yazma örneği sık sık SSD üreticilerinin verdiği bir değer, birde günlük kullanımda IOPS'la alakalı bir örnek şimdi aklıma gelmiyor ama sanallaştırmada farkediliyor tabi 2-3 canlı VM çalışırken işlem yapıyorsa sistemlerin ekranına hem geçiş hemde içinde yapılan işlem hızlanıyor bir yere kadar, sonrasında yine CPU konusuna takılıyorsun.

SSD'lerde nasılki IDE kullanımından AHCI'a geçildiğinde alınan performans farkı NVMe arabirimle gelebilir, verinin işlenmesi vs konularda SSD'ye özelleşeceği için ilerine versiyonları bile çıkacaktır diye düşünüyorum, dolayısıyla madem ev kullanımı ve bizde pro kullanıcıyız ucuzundan 850EVO 250GB bile birçok senaryoda işinizi fazlasıyla görür diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3D render konusunda CPU / GPU + bellek önemli, SSD'nin yarattığı pek bir getiri yok. En fazla sahnedeki texture renderdan önce biraz daha hızlı okunur veya render edilen dosya daha hızlı diske yazılır, o kadar. Onun da render süresine etkisi %1 falandır belki. Sahne kalabalık ve ağırsa onun okunmasında etki olabilir bir de. Onun dışında 3D render için bir getirisi yok SSD'nin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhaba

bugün daha önce bahsettiğim SSD eylemini gerçekleştirmiş oldum

Kingston HyperX Savage 480GB SSD alarak sistemi tamamladım. sonuçta en yavaş parçası kadar hızlı çalışacaktı sistem. ilk nesil SSD den sonra sistem tam performans yapısına kavuştu.

bu SSD'yi almadan önce çok araştırdım. Samsung 850 Pro 512GB arasında çok kaldım. Ama hem temin edemedim Samsung'u hemde araarında ciddi farklar yoktu performans açısından.

Şuan eski SSD'yi de sistemde tutuyorum.

2 SSD + 4TB Backup şeklinde bir formata döndüm. 

post-13-0-33954000-1448757247_thumb.jpg eski kullandığım Sata 2 Arabirimi kullanan Corsair. 

post-13-0-29355100-1448757246_thumb.jpg ve yeni SSD ile ilk test.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

günlük kullanımda bir performans farkı oldu mu ondan bahset :)

evet oldu. zaten o yüzden istiyordum güncel bir ssd'yi. en belirgin farkı windows açılışlarında hissettim. tamam daha önce ki ssd de çok hızlı açıyordu ama şuan ki nerdeyse yarı yarıya farketti açılış süresi.

şuan 5sn de desktop geliyor restart da.

bir diğer farkı RAW editör de hissettim. burada boyutları 30-40mb arasında değişen RAW dosyalarının ham hallerini aynı anda açarken yükleme hızları farketti. eskisinde görüntü gelirken raw profilleri arkadan yüklenir ve ona göre fotoğrafın ham hali ortaya çıkardı. Şİmdi ise daha fotoğrafa mouse ile üzerine gelir gelmez yüklemeler tamamlanıyor ve hazır halde açılıyor. eskisi de hızlıydı ama dediğim gibi kısıtlıyordu bir şeylerde takılıyordu. 

bu arada o SSD yi de takılı tutuyorum. 120GB yedek olarak kullanacağım. Sonucta yine fiziksel diske göre çok çok hızlı. Gerekirse oyunların bazılarını da buraya kurarım. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

duymak istediğim buydu  :8

ben de 120lik 850 evo'ya terfi ettim (oyun için ayrı bir 250lik evo) ama daha elime ulaşmadı. mevcut takılı olan emektar ssd'den sonra bakalım ne kadar fark hissedicem :)

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

duymak istediğim buydu  :8

ben de 120lik 850 evo'ya terfi ettim (oyun için ayrı bir 250lik evo) ama daha elime ulaşmadı. mevcut takılı olan emektar ssd'den sonra bakalım ne kadar fark hissedicem :)

hissedeceğin kesin bence. gerçi şuan kullandıkların sata 3 mü bilmiyorum ben 2 den ve ikinci nesil ssd den terfi ettim seninkiler zaten mevcutta iyiydi diye biliyorum. 

samsung a bende geçmek istedim ama hem bulamadım hemde bulduklarım uçuk pahalıydı. misal 850 pro 560 liraydı vatanda 256gb olanı. 512gb olanı zaten hiç bulamadım. sahibinden de bir tane 660 liraya kapalı kutu samsung 850 pro 512gb satan adam var ama güvenemedim. kapalı kutu diyor faturası kayıp. garanti için bir şey diyemiyor felan. ilanlarına baktım hep uzak dogudan ssd satıyor. fason olabilir diye düşündüm.

kingston'un bu savage modeli kafamı karıştırıyordu. kutu içeriği de hoşuma gidince karar verdim. fiyat da indirime gitmiş 766 liraya 480gb olanını aldım. performans olarak 850 pro ya rakip tutuyorlar. bazı anlarda samsung önde bazılarında kingston. ancak bu tabi sentetik uygulamalar çok ifade etmiyor. seninde bahsettiğin gerçek kullanım değerleri önemli onda da zaten memnunum.

gerçi klonlama da biraz sorun yaşadım. içinden çıkan acronis klonladı ancak makinayı yeni ssd ile açtığımda masaüstü ekranı gidip gidip geliyordu.

uğraşmak istemedim sıfırdan windows 10 yükledim. zaten ssd de yükleme hızları uçuk olduğundan 5dk da işletim sistemi hazır oldu.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon'a bakabilirdin ucuz SSD'ler için.

80gb ocz vertex 2 var bende şu an, benchmark değerleri içler acısı :lol: 40-50mb/s yazma, 170mb/s okuma hızı falan vardı yanlış hatırlamıyorsam, senin ilk testini koyduğun eski ssd'den daha yavaş yani... günlük kullanım performansı hdd ile kıyas kabul etmez tabi ama yine de ssd'lerin şahinini kullanıyor gibi hissediyordum ondan ssd'lerin mercedesi olan samsung siparişi verdim  :mrgreen:  :))

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

o zaman fark kesin alırsın. şimdiden hayırlı olsun. zaten samsung şuan ki en uyumlu ve sorunsuz kontrolcü'ye sahip üretici. hatırlarsın o bizim ilk ssd ler çıktığında ki zamanın sabit kafalı hdd'lerini düşünüyorum da bu hızlar ne çılgın gelmiş bize. şimdi güncel ssdlerin performanslarını görünce burun kıvırıyoruz ama hala çok hızlı fiziksellere göre. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet 120lik 850 evo geldi... hız ve tepki olarak kesinlikle farkedilir derecede daha iyi eski ssd'mden... çok büyük bir fark yok ancak aldığıma değecek seviyede var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok