SSD'ler hakkında her şey
2 2

Bu konuda 201 mesaj var

@@mehmetclk hocam tech reporttaki yazıyı okuyorumda 3. sayfada Extending DRAM with Intel Memory Drive kısmını anlayamadım bu ssd kurulum tarzı sadece Xeon sistemdemi çalışmaktadır. Tam çözemedim gerçi ürün çok pahalı ben alamamda meraktan soruyorum bu 3. sayfadaki üst kısımdaki olay nedir tam olarak?

Saygılar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ufak tefek okuma hataları yapsamda konuyu yada anlatılmak isteneni anlayabiliyorum, Neredeyse RAM hızında olduğu için RAM'la beraber aynı havuzdaymış gibi gösterilebilecek/değerlendirilebilecek, düşük erişim süresi sayesinde atıyorum ram'da durması gereken uygulama/veri kısımlarını burada tutup diski aradan çıkarmak  bir nevi tampon gibi çalıştırıp hızlandırma amacı var, Xeon'larda Optane'e destekleneceği için intel bunun adını memory drive demiş, düşününce bu en çok storage'larda işe yarar herhalde yada cache'leme ram yerine hızlı olduğu için optane üzerinden yapılacak performans artırılabilir, tablodaki SQL erişim süreleri ciddi performans iddiasında.

375GB'ı 1542$' denmiş bize göre astronomik gelebilir ama daha SAMSUNG ve Sandisk(WD)'ın benzeri teknolojide ürünleri piyasaya inmedi, onlarda inmeye başlayınca fiyatların düşmesi yada en azından alt modellerin alabileceğimiz fiyat etiketlerine inmesi mümkündür, Sunucular için gerçek anlamda ssd patlaması bu gibi ürünlerle olacak anlaşıldı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@sgiİ

Tamam neredeyse ram hızında biraz fazla oldu :mrgreen: ama cache'lemek için ram'la aynı havuzda göstermek bununda uygulamada çeşitli şekillerde kullanımını düşünmüşler ki böyle iddialı bir isimlendirme yapmışlar, nand belleğe her kulvarda göre çok üstün, SQL örneği bunun sen çok kullanımak istenecek uygulama yeri. diğer üreticilerdende optane'in karşılığı gelirse fiyatlarda iner. tabloya göre şimdi M2 tipte 375GB çıkacak sonra 1.5TB'a kadar kapasiteli modelleri planlanmış, tabi aynı modellerin U2 tipte olanlarıda listede yazılmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SQL örneği hangisi bilemedim şimdi ama veritabanı sunucuları cache yapar, hatta DB boyu RAM' a sığıyorsa tamamı cachelenir. Cache yapmadan tekil sorgu performansları gözünüzü boyamasın. Cache yapıldıktan sonra aynı sorguyu (select) ikinci kez çağırdığınızda çok daha hızlı yanıt alırsınız, SSD anlamını yitirir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Grafiklerde yeterli bilgi var detaylı değil tabi ama buda çok normal çünkü yeni, Samsung'un daha önce davranmasını beklerken intel sektirmeden önceki duyurularında belirttiği tarihleri tutturdu, önce 375GB'ın çıkmasıda aslında acele ettiğinin göstergesi,  (benim ilgilendiğim) Bizim bir müşterimizde sunucu değişimi sırasında fiyatları uçması sebebiyle (keza ömür) klasik disk seçeneğinde kaldı, Storage'dada aynı şekilde SSD işin içinde girince 25-30Bin$'ı geçmemek çok zor, aslında ömrü olsa olurdu değerdi ama işte ömür meselesi bu yeni nesil çiplerle sorun olmaktan çıkıyor.  INTEL 10kat hızlı 1000kat uzun yazma ömürlü bu çipleri ilk sunduğu için abartılı şeyler söyleyecek.  INTEL disklerin yavaşlığından ötürü RAM'da cache'lenmesinin  maliyetlerini bu teknoloji ile ucuzlatabilirsiniz iddiasında.

Başka bir müşterimizde SQL'in çalıştığı bir sunucu nasılsa hızlandı diye RDP çalışılan 30 civarı kullanıcılı ve aynı zamanda tüm desktop uygulamalarının en az yarısını server üzerinden çalıştırmaya başlamıştı bir süre sonra ERP uygulamasında ve server'da gecikmeler sebebiyle yavaşlık hatalar alınmaya başlamıştı, sıkıntı devam edince zorunlu bir inceleme sonunda sorguların yük altında zaman zaman hata aldığı görüldü, RDP server'ı başka bir sunucuya taşıdık sorun giderildi. Storage'da yada Sunucuda SSD kümesi olsa sorun olmazdı diskin sebep olduğu bir sıkıntıydı. bir çok firmanın çalışma şekli aktif giriş olmasada önceki yılların datasını sunucuda tutmak istendiğindede anında görebilmeleri gerektirdiği için verilerin SQL'de tutulması gerekiyor. Sonuçta SQL 8T /80GB RAM bile versen SQL kısa bir süre içerisinde %85-95 RAM doluluğuna ulaşıyor, işte bu noktada verilerin disk'ten değilde SSD'den okunması önemli. kaldıki bu sunucularda en az 70*80 kullanıcı aktif olur. bu saydığım küçük ve ortanın küçüğü işletmeler için geçerli.  Daha işin SAP ORACLE MS Dynamics tarafı, büyük işletmeler vb örnekler kısmı var. INTEL'in kaç yıldır en fazla kar ettiği alan sunucu segmenti ki ilk olarakta buraya ürün sunması size fikir verebilir. Sizin örneğiniz küçük ölçekte SQL Express kullanan kitle için kısmen geçerli olabilir ama iş büyük  :mrgreen:  ölçekte can suyu projesi kadar önemli  :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin örneğinizde SQL' den bağımsız "genel" sunucu yükünü hafifletmek adına SSD faydalı olmuş olabilir, dolaylı yoldan ERP sistemi biraz nefes almıştır (tam yapıyı incelemek lazım ama yine mantıklı gelmedi bana).

Adanmış bir SQL sunucusunda sorgularda sıkıntı varsa bunu SSD takarak çözmek kısa vadede bir nebze etkili olabilir ama sürekli büyüyen bir firmada bunlar ancak günü kurtarır. ERP sisteminin yapısının ele alınması gerekir.

Adanmış bir sunucuda DB yapısı, SQL sorguları, indeks, veri optimizasyonu vs... sorunluysa bunları SSD kurtarmaz. Özellikle raporlamada yaklaşımın değiştirilmesi lazım. Yani nasıl bir raporlama yapılıyor da cachelenen veri tekrar sorgulandığında diskten sorgulama yapma ihtiyacı duyuluyor ve bellek yetmiyor??? 70 kullanıcı aynı anda geçmiş dönemlere ait ticari bilançoları veya cari-stok-ciro raporlaması mı yapıyor dakikada bir??? Bir takım kümülatif değerler elde etmek için tüm hareket tabloları mı taranıyor geçmişe dönük??? Ne tip hatalar alınıyordu, transaction deadlock vs??? Net bir örnekle açıklayabilirseniz gerçekten üzerinde kafa yormayı isterim açıkçası.

Holding çapında veritabanlarından bahsediyorum bu arada, SQL Express ne yahu :D ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT

Adanmış bir sunucuda DB yapısı, SQL sorguları, indeks, veri optimizasyonu vs... sorunluysa bunları SSD kurtarmaz. Özellikle raporlamada yaklaşımın değiştirilmesi lazım. Yani nasıl bir raporlama yapılıyor da cachelenen veri tekrar sorgulandığında diskten sorgulama yapma ihtiyacı duyuluyor ve bellek yetmiyor??? 70 kullanıcı aynı anda geçmiş dönemlere ait ticari bilançoları veya cari-stok-ciro raporlaması mı yapıyor dakikada bir??? Bir takım kümülatif değerler elde etmek için tüm hareket tabloları mı taranıyor geçmişe dönük??? Ne tip hatalar alınıyordu, transaction deadlock vs??? Net bir örnekle açıklayabilirseniz gerçekten üzerinde kafa yormayı isterim açıkçası.

Holding çapında veritabanlarından bahsediyorum bu arada, SQL Express ne yahu  :D ...

SQL Exp. örneğiniz sataşmak için yazmadım  o ölçekte kullanımı anlamsız olur demek istedim, STD + lisans kullanan yerlerde nispeten daha düzenli bir yapı olduğunu farzedersek ki bizim birkaç müşterimizde tecrübe ettim durum pek öyle değil. yukarıda yazdığınız kısımlar hep sorunluydu, yazılımcılar bunları rapor etsede düzeltmek sistem değişimi demek olduğu için alışkanlıkları değişmek çok zor. Top bir sistem yöneticilerine kalıyor bizde dolaylı yoldan RAM Disk vb ne varsa çözmeye çalışıyoruz. Bazı raporlar oldukça uzun saatler sürüyor. Bellek yetmemesi gibi bir durum söz konusu olmaz çünkü zaten çalışan bir sistem hep geliştirilerek gittiği için plan dahilinde yükseltme yapıyoruz. Raporların yeterince kısalmaması esas sorun oluyor. bahsettiğiniz bozukluklar yanlışlar hiç değiştirilemiyor çok zor çünkü bu bir alışkanlık. :lol:

Şuanki haliyle bizim müşterilerimizi değilde daha büyük oynayan sistemleri hedefliyor. Uzun ömürlü olduğu için storage'larıda keza. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT

SQL Exp. örneğiniz sataşmak için yazmadım  o ölçekte kullanımı anlamsız olur demek istedim, STD + lisans kullanan yerlerde nispeten daha düzenli bir yapı olduğunu farzedersek ki bizim birkaç müşterimizde tecrübe ettim durum pek öyle değil. yukarıda yazdığınız kısımlar hep sorunluydu, yazılımcılar bunları rapor etsede düzeltmek sistem değişimi demek olduğu için alışkanlıkları değişmek çok zor. Top bir sistem yöneticilerine kalıyor bizde dolaylı yoldan RAM Disk vb ne varsa çözmeye çalışıyoruz. Bazı raporlar oldukça uzun saatler sürüyor. Bellek yetmemesi gibi bir durum söz konusu olmaz çünkü zaten çalışan bir sistem hep geliştirilerek gittiği için plan dahilinde yükseltme yapıyoruz. Raporların yeterince kısalmaması esas sorun oluyor. bahsettiğiniz bozukluklar yanlışlar hiç değiştirilemiyor çok zor çünkü bu bir alışkanlık. :lol:

Şuanki haliyle bizim müşterilerimizi değilde daha büyük oynayan sistemleri hedefliyor. Uzun ömürlü olduğu için storage'larıda keza. 

Yok sataşma vs.. öyle algılamadım zaten. SQL için SSD kullanmak gibi bir durum garip geldi başta, detayını öğrenmek iyi oldu. Teşekkürler...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL normal'de disk cache'i RAM'a almak yerine hızlı olan bu diskleri ram gibi kullandırmak gayesiyle memory drive zımbırtsı diye biye çıkardım işinizi görebilir demek istiyor, bu noktada atıyorum database'i RAM'a almak yerine bunlardan bir küme yaparak oradan yüksek hızlı okuma ile işlerini halledebilirler, hem düzen derken SAP Oracle MS DynamicsAX vb sistemlerde biraz daha disiplinli yapılan olsada neticede verilerde olağanüstü büyük sözkonusu olacaktır. Cloud hizmetlerini  konuşmaya bile gerek yok. 

Grafiklere baktınız değil mi hızlanma çok belirgin?  Samsung şimdiki 960 serisinin sonraki nesli yada bir üst modeli olarak bunlardan çıkartabilir.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bak işte INTEL'de bu optane'e yeni nesi nand muamelesi yapıyor,  tıpkı ilk zamanlar tampon bellek yerine ssd kullanımı gibi optane'de ucuz yollu girişi disklere yapacak yine üst seviyede ise tümüyle bu ciplerin kullanıldığı SSD modelleri hedeflenmiş, tablo yeterli bilgi veriyor ama asıl soru şu INTEL bu belleği karlı lisanslama dışında diğer üreticilere verirmi? diğer yandan bunu karşılığı olacak olan Samsung Z-Nand Z-ssd serisi daha kabul görürse hiç şaşmam. Koyunun olmadığı yerde keçi'ye abdurrahman çelebi derler misali intel'in kısıtlı bir alanda kalacağını ve yaygınlaşamayacağını düşünmeye başladım.

Techreport incelemesi

http://techreport.com/review/31644/intel-gives-hard-drives-a-boost-with-optane-memory/2

optane-inline.jpg

Samsung Z-nand Z-ssd  inin anadtech haberi ; http://www.anandtech.com/show/11206/samsung-shows-off-a-z-ssd

1_678x452.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yıl ucuzlayan M2 ssd'ler sayesinde M2'ye kayma durumu göreceğiz sanki, yıl başından bu yana birçok firma std ve yüksek performans M2'lerini duyurdu, bazıları klasik 2.5" SSD fiyatlarına yaklaşmaya başlamış, ucuz alternatifler çıkarsa bu yıl orta ve üst segment PC kullanıcıları sistemlerini M2'ye geçirir, ucuz 1-2tb ssd ile yedekler ve oyunlarıda klasik diskten kurtarabilir, hadi bu yıl olmasın kaçarı yok en geç seneye bu dediğim olacak gibi.

- http://techreport.com/news/31643/transcend-steps-into-the-nvme-arena-with-the-mte850-ssd

http://techreport.com/news/31705/adata-continues-its-nvme-offensive-with-the-xpg-sx7000

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu SSD serisi makul fiyatlımı 960 serisinden iyi olduğu yazıyor. Alınabilirliliği varmı?

HighPoint, known for its enterprise storage RAID HBAs, has a thriving portfolio of workstation-grade storage solutions, such as Thunderbolt enclosures. The company developed a new line of NVMe RAID solutions beginning with its RocketRAID 3800 PCIe x16 HBA, and now the SSD7101 series PCIe solid-state drives. The drives are built in the full-height PCI-Express add-on card form-factor, with PCI-Express 3.0 x16 host interface. The card combines a number of M.2-2280 SSD subunits wired to an NVMe RAID controller, and either striped in user-transparent RAID 0 for maximum performance, or RAID 1 and RAID 5 modes, for data redundancy. The resulting volume exposed to the OS has full NVMe protocol and TRIM support.

The SSD7101 comes in two variants, the SSD7101A featuring factory-fitted Samsung 960 EVO sub-units, and the faster SSD7101B featuring factory-fitted Samsung 960 PRO series sub-units. The card features four 32 Gb/s M.2 slots, the SSD7101A comes in capacities of 500 GB (2x 250 GB), 1 TB (4x 250 GB), 2 TB (4x 500 GB), and 4 TB (4x 1 TB); while the SSD7101B comes in capacities of 1 TB (4x 250 GB), 2 TB (4x 500 GB), 4 TB (4x 1 TB), and 8 TB (4x 2 TB). The SSD7101A offers sequential transfer rates of up to 13,000 MB/s reads, with up to 7,500 MB/s writes; while the SSD7101B offers up to 13,500 MB/s reads, with up to 8,000 MB/s writes, and 33 percent higher endurance. You can halve the capacity and double the endurance by running the drives in RAID 1 mode. Both drives feature an aluminium fin-channel cooling solution, with heatsinks over each of the four M.2 subunits, and the NVMe RAID controller. The company didn't reveal pricing.

https://www.techpowerup.com/233586/highpoint-intros-ssd7101-series-pci-express-3-0-x16-nvme-raid-ssds

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Optane Hikaye değil, Klasik INTEL  beceriksizliği  olacak sanki,  SSD sektörü biraz harcı alem işler dönen bir mecra durumunda INTEL ise karlı işler istiyor,  optane'de intel'in öner çıkarıp yaygınlaştıramadığı yada sönük teknolojilerinden birisi olarak kalabilir, optane'in  diğer üreticilerde olan karşılığı piyasaya inene kadar ucuz'a optane sunmazlar, rakipler çıkıncada fiyat performansta avantajını yitirecekler.

Samsung 960 şuan için fazlasıyla yeterli, corsair MP500'de samsung'a alternatif bir ürün, bu hafta ufak bir toplama kasa işi olacak kendilerini yakinen göreceğim.:icon_dance:  Samsung 960_250gb 590TL'ye bulunuyor MP500 250gb  ise 710TL

Son olarak Thunderbolt 3.0 artık ücretsiz lisanslanabiliyormuş, yakındada intel yongalara bu özelliği koyacaklarmış. belki external SSD 'lerde bu arabirimi görürüz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu SSD'de bugün yayınlanmış. Fena değil gibi, Kingston ailesi genişliyor.

9f92066cb1c5.jpg

Kingston introduced the SSDNow KC1000 line of PCI-Express SSDs in the M.2-2280 form-factor. The drives feature PCI-Express 3.0 x4 interfaces, and take advantage of the NVMe protocol. They combine MLC NAND flash memory with Phison PS5007-E7 controller, and come in capacities of 240 GB, 480 GB, and 960 GB.

All three variants read at speeds of up to 2,700 MB/s; the 480 GB and 960 GB variants write at speeds of up to 1,600 MB/s, while the 240 GB up to 900 MB/s. 4K random read performance is rated at 290,000 IOPS for the 480 GB and 960 GB variants; and 225,000 IOPS for the 240 GB variant. 4K random writes, on the other hand, are chalked at up to 190,000 IOPS for all variants. Kingston is selling the KC1000 are both standalone M.2 drives, and in combination with a PCIe x4 to M.2 adapter add-on card. The drives are backed by 5-year warranties.

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mehmetclk

Oyun boyutları artık 100 gb'lara yaklaştı, 2-3 tane oyun yüklü olsa 250GB SSD doluyor ağzına kadar, şimdilik yeterli gibi gözükebilir ama 1-2 seneye kesinlikle yetmeyecek, baştan 500gb almanızı tavsiye ederim.

hatta 960 evo'ya o kadar para verene kadar 575GB MX300 Crucial var, boyuk küçük olduktan sonra çok hızlı olsa ne farkeder, zaten normal ssd hızları gibi günlük kullanım ve oyunlar için gayet yeterli.

@RFID

Kingston'ın başarısını fiyatı belirler, Samsung bu işi iyi oturttu, Corsair'in hızları da güzel, bu kington biraz daha yavaş kalmış onların yanında. 480GB olanı 150 dolar seviyesine yakın çıkarırlarsa satar, 200 dolar üstü olacaksa corsair ve samsung gibi hiç uğraşmasınlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust  Samsung şuanda lider gibi. Kingston bence ürün yelpazesini artırarak ssd alanında da başarılı olur gibi geliyor. Fiyat olarak ucuz ürünleriyle beraber kaliteli ürün yelpazesinide tuttururlar gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kingston KC serisi workstation-ufak server segmentine hitap eden bir ürün, dayanıklılık, veri koruma vs özelliklerle piyasaya sunuluyor, yanlız çıktığı iyi olmuş rekabet oluşturur ister istemez.

Ben oyun vb işleri hayatımdan çıkaralı çok olmadı ama her halükarda sistemin hızlı çalışması amaçlanıyorsa 250GB hala yeterli bana göre, daha üstü bütçe'ye bakar varsa 500GB/1TB yada ne istiyorsan onu alırsın. depolama amaçlı mekanik disk daha ekonomik olur hemde güvenilir.

Misal 256GB'lık makul fiyatlı bir OPTANE çıksa harika olur ama INTEL 'in kar odaklı olması bunun olmasını engelliyor. o yüzden  olabildiğince hızlı SSD makul fiyatlı alıp ilk tercihim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

optane tek başına ya da ssd ile kullanmak için değil ki, mekanik hard disk ile kullanınca o teknoloji bir işe yarıyor. yoksa SSD ile birlikte kullanmanın pek bir avantajı yok hwcanuks'un incelemesine göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır aslında öyle değil,  OPTANE'de SSD gibi nand bellek kategorisinde ama mimarisi ve kontrol şekli farklı, Samsung'un Z-Nand'ının doğrudan rakibi, Sandisk-Toshiba ortaklığının ürünü henüz duyurulmadı sanırım. Mekanik disklerle gelmesinin ana sebebi daha çok mekanik satıldığı için o alana girilmesi, 32GB Optane için istenen fiyatı görmek yeterli. INTEL'in her işinde olduğu gibi yüksek kar marjlı çalışmak istemesi ise ana sebebi benim gördüğüm.

Kendi teknolojisini kullanıp hantal mekanik diskleri hızlandırmak yada dezavantajını azaltmak, daha çok ürüne cache mantığında girip satış yapmak ilk hedefi, kurumlara hitap eden ürünlerde kar marjı çok yüksek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok