Witcher 3
1 1

Bu konuda 639 mesaj var

1 hour ago, epi said:

eskiye gore kalabaligi arttirdiklari icin

Yeni yama ile NPC sayısını komple arttırmadılar, NPC sayısını arttırabileceğiniz yeni seçenek oyuna eklendi.

"Number of Background Character" ayarı arkaplanda işlenecek maksimum NPC sayısını belirliyor.
Low- 75, Medium-100, High-130, Ultra-150 NPC limiti demek.

Yeni eklenen Ultra+ ayarında bu rakam kaça çıkmış bu bilgiyi bulamadım ama 175 ile 200 arasındadır muhtemelen.

Eğer şehir içine fps'i düşüren tek sebep NPC sayısı ise "Number of Background Character" ayarını eski sürümün en yüksek seviyesi olan Ultra ayarında getirdiğinizde yama öncesi ile aynı fps'i almanız gerekirdi fakat öyle olmuyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Witcher 3 Next-Gen : RTX 4090 + i9 13900K 4K

DLSS 3.0 ile 4k da 100+ almak mümkün. native de evet problemli. ama 40xx kartın varsa ve oyun DLSS 3.0 destekliyorsa niye kapalı tutsun? video da zaten DLSS 3.0 da akıcılık ve görüntü ortada. 

ama oyunun optimizasyon problemi olduğu gerçeğini değiştirmez o ayrı. 

not: sevgili sevecen tatlı mı tatlı modlar bu mesajımla bir önceki mesajı birleştirir mi? birleştireceğine güvenerek yolladım ama yemedi. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kimse beni iplemedi gerçi ama ben yine sorayım. RTsiz de mi oyunun çalışması boktan?

wazzap tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, wazzap said:

Kimse beni iplemedi gerçi ama ben yine sorayım. RTsiz de mi oyunun çalışması boktan?

bizzat denemedim ama öyle diyorlar.

steamde beta sekmesi altından rt gelmeden önceki klasik versiyon seçilip oynanabilir istenirse, öyle bir seçenek de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, wazzap said:

3 opsiyon var. RT'li DX12, RT'siz DX12, DX11

RT felaket kasıyor ama DX12 her türlü boktan, RT kapalıyken de performans çok kötü. Yani tuhaf bir şekilde oyun işlemci darboğazı yapıyor. Normalde DX12 ile işlemciyi daha verimli kullanması gerekirken tam tersi daha kötü kullanıyor. 2 çekirdek %100 yüke giriyor ve fps'i bu çekirdekler belirliyor.

DX11 hali DX12'ye oranla kat kat iyi ama yine de performans olarak eski sürüm ile alakası yok.
Misal önceki sürümde DX11 aynı ayarlarda 80fps aldığınız yerde patchden sonra 60 fps alıyorsunuz. 

https://www.youtube.com/watch?v=Hz3ysbpWSXk

20 minutes ago, Najaz said:

CD Project, Nvidia'nın orospusu olmuş 4000 serisini gazlamak için oyunu feda ettiler.

Oyun ticari ömrünü doldurmuştu, Nvidia da muhtemelen güzel bir teklifte bulundu ve adamlar geri çeviremediler.
Ortaya böyle ucube bir sonuç çıktı. Dertsiz başlarına dert aldı adamlar, Cyberpunkt ile "sevilmedik" bir kulaklarının arkası kalmıştı, onu da "sevdirdiler".

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Whooosh said:

Eğer şehir içine fps'i düşüren tek sebep NPC sayısı ise "Number of Background Character" ayarını eski sürümün en yüksek seviyesi olan Ultra ayarında getirdiğinizde yama öncesi ile aynı fps'i almanız gerekirdi fakat öyle olmuyor.

Guncelleyecegiz diye NPC'lerin yapay zekasini kontrol eden sistemi degistirdilerse ayni sayida NPC ile de dusuk performans alabilirsin.

RT kapatip, cozunurluk dusurup, GPU'dan olmadigini bilip, yine de oyunun yavas calistigini, 1-2 islemci cekirdeginin %100'lere vurdugunu goruyorsan

(a) Islemci yukunu belli bir yerin altina cekince nefes aliyor mu diye deneyeceksin (fizikleri kismak, NPC'leri kismak)

(b) DX11'de takilacaksin ve yama bekleyeceksin zira oyunun mevcut DX12 uygulamasinda islemciye gereginden fazla cagri gidiyor, ayarlarla duzelmiyor.

Benim anlamadigim, mecburi mi bu yama? Kurmayinca oyun acilmiyor mu? (Hizli bir aramayla) su olmuyor mu:

On Steam, you need to right-click on the game in your library, head to Properties, select Beta, and then choose the Classic version of the game.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yama mecburi değil. halen eski oyuna yama yapmadan kullanabilirsin. yama tercih. oyunun gereğinden fazla sistemi yorduğu ortada. illa ki düzelteceklerdir. ancak kısa sürede olacağını düşünmüyorum. 

ayrıca oyunu sadece 40xx kartlarda çalışsın diye ayar yaptıklarını da düşünmüyorum. bu tamamen Cd Project'in acemiliğini üzerinden atamadığının göstergesi. Oyuna zaten DLSS 3.0 ekleneceği söylenmişti. Ayrıca bir iki aya neredeyse tüm DLSS destekleyen oyunlara DLSS 3.0 geleceğini Nvidia duyurdu. bu beklenen bir durum. Oyunun DLSS 3.0 da 4k da 100+fps üretebilmesinin tek sebebi oyunda ki işlemci yükünü bypass etmesi ve rahatlatması. Başka bir sebebi yok. Mutlaka ilerleyen yamalarda oyunda ki gereksiz işlemci yükünü azaltan hatta yok eden bir güncelleme gelecektir. O zaman DLSS 2.0 ile de düzgün çalışır. Şuan DLSS 3.0 kullanabilen ekran kartınız yoksa ve bu güncellemeyi yaptıysanız oynayamazsınız net. 

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birde salak gibi birkaç hafta önce yama gelecek diye ps5 versiyonuna para vermiştim canları cehenneme benim için cdpr tamamen ölmüştür RIP. Kimbilir ps5 de nasıl çalışıyordur 10-15 fps falandır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsolda ray tracing içeren mod 30 FPS ya da 60 FPS performans modu var, orada bir sıkıntı yok yanlış hatırlamıyorsam, Digital Foundry'den hemen kontrol edebilir merak edenler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bıktım ben zaten pc nin sorunlarındanda ayarlarındanda biz pc de oyunu ayarlayana kadart konsolcu 5 saniyede oyunu açıp 3 bölüm bitiriyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ray tracing kapalı olarak bende ciddi bir probleme yol açmadı oyun, yarım saat, kırk dakika falan kadar bakmışımdır toplamda. O şekilde devam edilebilir ancak yamanın olayı zaten ray tracing.

Geçen bende PC'yi 55 inç OLED'e bağladım deneme maksatlı, 4K 60FPS Vsync açık olarak tek kişilik senaryolu oyunlarda rahatsız etmedi PS4 kontrolcü ile. Ancak HDR ayarlarını oturtamadım bir türlü, Spider-Man Remastered'da mesela maksimum luminans ayarı var ancak bilmiyorum ki ben TV'nin luminansı falan nedir, herhangi bir pattern de yok ayar için verimli olmadı öyle, Resident Evil Village'dan çok umutluydum onda da kablodan mıdır bilmiyorum abuk bir karlanma ortaya çıktı HDR olarak, diğer oyunlarda böyle bir efekt yoktu. Yine God of War ve Shadow of the Tomb Raider denedim HDR olarak ama ayarları tutturmakta zorlandım, sonra da sıkıldım bıraktım. Ancak tabii OLED görüntüsü ayrı.

Elinde LG 42C2 varken uğraşabilirsin bunlarla tabii sıkılmazsan sen de. :)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, T800 said:

Ray tracing kapalı olarak bende ciddi bir probleme yol açmadı oyun, yarım saat, kırk dakika falan kadar bakmışımdır toplamda. O şekilde devam edilebilir ancak yamanın olayı zaten ray tracing.

Geçen bende PC'yi 55 inç OLED'e bağladım deneme maksatlı, 4K 60FPS Vsync açık olarak tek kişilik senaryolu oyunlarda rahatsız etmedi PS4 kontrolcü ile. Ancak HDR ayarlarını oturtamadım bir türlü, Spider-Man Remastered'da mesela maksimum luminans ayarı var ancak bilmiyorum ki ben TV'nin luminansı falan nedir, herhangi bir pattern de yok ayar için verimli olmadı öyle, Resident Evil Village'dan çok umutluydum onda da kablodan mıdır bilmiyorum abuk bir karlanma ortaya çıktı HDR olarak, diğer oyunlarda böyle bir efekt yoktu. Yine God of War ve Shadow of the Tomb Raider denedim HDR olarak ama ayarları tutturmakta zorlandım, sonra da sıkıldım bıraktım. Ancak tabii OLED görüntüsü ayrı.

Elinde LG 42C2 varken uğraşabilirsin bunlarla tabii sıkılmazsan sen de. :)

Abi onların hepsini yapıp sonuçları yazacağım zamanla. En önemli oyunları bununla bir daha bitirme projem var last of us 2 olsun god of war ragnarok tsushimayı 3. kez bunda bitirmek gibi forbidden westi zaten ps4 de oynayarak mahvetmiştim onuda oynayacağım.

HDR olayında bende dün aynı şeyi farkettim sanki windows hiçbir işi beceremediği gibi bu hdr olayınıda tam oturtamamış gibi bir his doğdu içime.Ve bazı oyunlar HDR açıkken ekstra kasma stuttering gibi durumları var gibi geldi özellikle warzone da sanki ama emin değilim çünkü daha çok yeniyim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

22 hours ago, stardust said:

Hiç okuduğunu anlamayı denedin mi ? 

Yeni çıkan bir oyun değil bu, kimse bu next gen patch'i çıkarmaları için kafalarına silah da dayamadı. Hiç çıkarmasalar kimse bir hak da idda edemezdi.

Ne acelen var, cyberpunk'dan ağzın yanmış zaten, böyle bir patch çıkarıyorsan tam hazır olsun öyle çıkar, aynı fiyaskoyu tekrar yaşatmanın anlamı yok oyuncuna...

Eğer çalışan bir şeyi bozdularsa tabii ki kızmakta haklısınız. Ben bu next-gen patch'in ekstra bir özellik olarak geldiğini ve var olan oyunu etkilemediğini düşünmüştüm. Continuous delivery kanalının oyunlardaki bu tip sorunlar ile ilgili çok güzel bir videosu var: https://www.youtube.com/watch?v=E-jGEtqB4wU

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, epi said:

Benim anlamadigim, mecburi mi bu yama? Kurmayinca oyun acilmiyor mu? (Hizli bir aramayla) su olmuyor mu:

Steam'de geri dönebiliyorsunuz ama eski sürümü neden bir daha oynasınız ki? Bu oyunu sevenler zaten o hali ile 2-3 defa oynadı bitirdi oyunu.

İnsanlar oyunun cilalanmış halini aradan geçen zaman içinde yenilediği sistemlerinde bir kez daha baştan oynayacaktı eğer böyle bir saçmalık olmasaydı.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, Whooosh said:

Steam'de geri dönebiliyorsunuz ama eski sürümü neden bir daha oynasınız ki? Bu oyunu sevenler zaten o hali ile 2-3 defa oynadı bitirdi oyunu.

İnsanlar oyunun cilalanmış halini aradan geçen zaman içinde yenilediği sistemlerinde bir kez daha baştan oynayacaktı eğer böyle bir saçmalık olmasaydı.

RT ve DLSS begenmiyorsan kapatabiliyorsun. HBAO istiyorsan eski surumde kalabiliyorsun yani, dogru mu?

Spoiler

Sigarayi filtreli getirirse "niye filtresiz degil" diye dovelim, filtresiz getirirse "niye filtreli degil" diye dovelim.
-Git sigara al gel lan!
-Filtreli mi olsun, filtresiz mi abi?
Hay ben bu tavsanin sapkasini...

RT ve DLSS'li yeni surum mu olsun, HBAO'li eski surum mu abi?
Hay ben bu firmanin sapkasini...

Adamlar kac yillik oyuna secenek getirmisler, o kadar yenilik yaptiklari icin henuz yamalar bitmemis ama "bize ne yahu, zaten sattik satacagimiz kadar, eski grafiklerle oynasinlar" dememisler. Yaptiklari isi begenmezsen orijinali de bozulmamis. Herkes bugun yeni yaptigi oyunu bile duzgun yapmaya kasmazken masaya bir seyler getirmek icin ugrasiyorlar.

Kusuru kusurdur, dile getirilir elbette. Limitsiz butce, zaman, kadro olsa da kusursuz ciksa keske.

Ama oyle bir tepki geldi ki sandim ki oyunun icine ettiler, istesen de eskisi gibi oynayamiyorsun.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, epi said:

RT ve DLSS begenmiyorsan kapatabiliyorsun. HBAO istiyorsan eski surumde kalabiliyorsun yani, dogru mu?

Bilal'e anlatır gibi anlatıyorum.

RT'yi kapatsanız bile, DX12'yi kapatsanız bile aynı ayarlarda eski sürüm ile aldığınız performansı alamıyorsunuz. Oyunun yamalı hali eski halinden kötü çalışıyor.

Eski sürüme dönünce kaybettiğiniz fps'i ve HBAO+ özelliğini geri alıyorsunuz ama bu sefer nextgen patch ile gelen diğer iyileştirmeleri de kaybediyorsunuz.

Bu iyileştirmeleri de kaybedince ne oluyor?

Ortada 2015 yılında çıkmış, çok sevilmiş, tekrar tekrar oynanmış ve senelerdir kütüphanede belki bir daha hiç oynanmayak şekilde terkedilmiş bir oyun kalıyor.

Yani yamayı kaldırınca oyun tıpkı 1 ay öncesinde olduğu gibi kütüphanenizde oynanmış bitirilmiş 2015 model bir oyuna dönüşüyor. Bir önemi bir değeri kalmıyor.

Uçmayan uçan araba oluyor. Bilmem anlatabildim mi?

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladim, anlamistim zaten.

51 minutes ago, epi said:

Ama oyle bir tepki geldi ki sandim ki oyunun icine ettiler, istesen de eskisi gibi oynayamiyorsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de yanlış anlaşılmasın oyun sadece ekran kartı işlemci zayıf kaldığı için kötü performans vermiyor.
Witcher'ın kendi forumuna yada Reddit'e falan bakarsanız Ryzen 9 5950x  + RTX4090 şeklinde hayvan gibi kombolarla DLSS 3 kullanmalarına rağmen stutter'dan anlık fps düşüşlerinden hatta birkaç saniye oyunun donduğunundan şikayetçi olan insanları görüyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=zKiw2xksdic

https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/dlss-3-frame-generation-produces-severe-stutters-freezes.11111308/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
46 dakika önce, Whooosh said:

Bir de yanlış anlaşılmasın oyun sadece ekran kartı işlemci zayıf kaldığı için kötü performans vermiyor.
Witcher'ın kendi forumuna yada Reddit'e falan bakarsanız Ryzen 9 5950x  + RTX4090 şeklinde hayvan gibi kombolarla DLSS 3 kullanmalarına rağmen stutter'dan anlık fps düşüşlerinden hatta birkaç saniye oyunun donduğunundan şikayetçi olan insanları görüyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=zKiw2xksdic

https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/dlss-3-frame-generation-produces-severe-stutters-freezes.11111308/

yalnız o olay AMD Ryzen'e özgü bir sorundan dolayı olduğunu söyleyenler vardı. Hatta en son mesajda biri çözümü SMT yi açınca çözüldüğünü yazmış. kesinlikle optimizasyon sorunu var bu gerçek. Patch ile düzelir mi bilmiyorum. Problem oyun motorundan kaynaklı da olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmiyorum nasıl olduğunu ancak DLSS 3 ile ray tracing "gerekli gereksiz" köklenerek yapılmış bir pazarlama faaliyeti gibi duruyor, tabii ki tamamen yanlış da olabilir, kesinlikle bir duyum, bilgi falan değil, tahmin sadece. Böyle değil ise de işte şu şekilde olmuş diye belirtilebilir, hep beraber bilgi sahibi oluruz.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Whooosh'un da belirttigi gibi DX12 uygulamasini iyi yapmamislar. DX11'den 12'ye gecince olan performans kaybi normal degil.

NPC'lerin oldugu yerler gibi CPU yuku artan yerlerde sikinti var.

Falan filan.

En guzelini Cyberpunk icin "bitsin de oyle oynayalim" diyenler soyluyor. Bu yama da bitsin, oyle oynamak lazim.

Bir yandan videolardan gozuktugu kadariyla oyunun cehresini degistirmisler, AO ile olacak bir sey degil, isiklandirma ile her seyin rengi cevreden etkileniyor vs. Koklu degisiklige kalkismislar.

Diger yandan Cyberpunk aksine "cikis gunune yetistirecegiz" telasi yoksa bunu dogru duzgun tamamlayip cikarmalari gerekir. Boylesi gereksiz madaralik.

Ama bu firma boyle anlasilan. Buyuk islere kalkisiyor, yaptiklari "yeni" seylerin (eski oyuna yeni cehre de olsa) ilk surumlerini pas gecmek gerekiyor.

Bir de maalesef sadece bu firma degil, hepsi sabit donanimli konsola super optimize ediyor, .ikik donanimda yag gibi kayiyor. PC'de ciktiktan sonra duzeltsinler diye bekliyoruz. Yeni cikan oyunlar PC'de "lan o kadar da para verdim bu makineye" diye sac bas yolduruyor.

AMD'nin SMT olayi, Intel'in HT olayi da ayri sikinti. Tek cekirdegin performansina cok bagli bazi oyunlarda HT kapatiyorsunuz, oyun daha hizli calisiyor. HT yapacagim derken cikamadigi saat hizina cikiyor tek cekirdegi. Bunda da tersi var anlasilan (o linkteki son mesaj dogruysa). Konsolda oyunu yapan konsolu da hangi modda daha optimal performans veriyorsa oraya cekiyor.

Bizde ince ayar cekmek icin MSI Afterburner falan var. Onun da programcisi Rus, MSI'dan odemesini alamadigi icin "daha ne kadar guncelleyebilirim, bilmiyorum" diyor.

Belki "konsollarda su tarihte cikacak, PC'de piyasaya vermezsek olmaz" diye yine belirli tarih limiti oldugu icin Cyberpunk gibi tam bitmeden geldi PC'ye.

PS: Yamanin yamasinin neyse de kalkistiklari isi yarim birakirlarsa yakismaz tabi.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok