Witcher 3
1 1

Bu konuda 639 mesaj var

Oyuna yeni yama geldi; v4.01

RT GI altında "Performance mode" seçeneği gelmiş. PC'de denedim ama FPS'de kayda değer bir artış olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HDR var diye düşünmüştüm yeni yamada yokmuş ya da göremedim, tekrar bir bakarım, ray tracing ve Ultra+ ayarlarda yine iyi tabii de RTX 4XXX serisi şart, DLSS ve frame generation açmadan olmaz bu, RTX 4090'da dahi zor olur tabii çözünürlüğe göre. AMD ile denenecek birşey değil.

Oyun motoru ile oynatılan ara sahneler yalnız sorunlu, takılmalar yaşanıyor, bir de frame generation açıldığı anda Vsync zorunlu, kapatılamıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
43 dakika önce, T800 said:

HDR var diye düşünmüştüm yeni yamada yokmuş ya da göremedim, tekrar bir bakarım, ray tracing ve Ultra+ ayarlarda yine iyi tabii de RTX 4XXX serisi şart, DLSS ve frame generation açmadan olmaz bu, RTX 4090'da dahi zor olur tabii çözünürlüğe göre. AMD ile denenecek birşey değil.

Oyun motoru ile oynatılan ara sahneler yalnız sorunlu, takılmalar yaşanıyor, bir de frame generation açıldığı anda Vsync zorunlu, kapatılamıyor.

How To Enable HDR For The Witcher 3 Next-Gen Update On PC

There is no toggle to enable or disable HDR in The Witcher 3 on PC. Fortunately, you can still enable its use in the game quite easily. The HDR helps to improve the visuals even further making the colors pop out brightly and together with the new global illumination settings, it helps to make the game stand out the test of time.

Enable HDR For The Witcher 3 On PC

Since there is no toggle to enable HDR in the settings menu, you will need to head into your Windows settings menu. Once you are there, locate the Settings -> Display option and then go to the HDR section. Make sure the HDR is toggled on here especially if you are playing on a display that supports HDR like an OLED.

You can also enable Auto HDR which allows Windows to toggle HDR for games that don’t support it, but if you prefer to play the game as the developers had intended in the first place, it is best to leave it disabled.

Niye boyle yapiliyorsa, ilginc... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows'dan HDR'ı açınca masaüstünde de açılıyor. Çok kaliteli HDR monitörlerde durum nasıl bilmiyorum ama sıradan HDR monitörlerde masaüstünde HDR çok hoş bir deneyim değil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows ayarlarından da açarak denedim ancak belki de göremedim tekrar bakayım.

7 dakika önce, Whooosh said:

Windows'dan HDR'ı açınca masaüstünde de açılıyor. Çok kaliteli HDR monitörlerde durum nasıl bilmiyorum ama sıradan HDR monitörlerde masaüstünde HDR çok hoş bir deneyim değil

Windows masaüstü tabii SDR olarak daha iyi, buradaki önemli nokta ayarlar altından SDR içerik parlaklığını ayarlamak, yoksa rezil bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu ayar açılmazsa YouTube HDR da çalışmıyor, açmak gerekiyor. Yine birçok oyun için de açmak gerekiyor.

HDR oyun yine "Plug and play" değil çoğu zaman. GPU markasına göre ayarlar farklılaşıyor. Nvidia'da mesela source tone mapping yok. AMD'de ise kesinlikle aktif. Bu nedenle Resident Evil 2 ve 3 Remake'de Nvidia ile ayar tutturmak mümkün değil oyunun HDR optimizer ekranı ile. AMD ile bu mesela çok daha basit Resident Evil 2 ve 3 Remake özelinde, bu oyunların optimizer ekranı kullanılabiliyor. Nvidia'da önce Windows masaüstü HDR açtı iseniz iptal etmek gerekiyor, arkadan tekrar oyundan HDR iptal etmek gerekiyor. Alienware AW3423DWF özelinde konsol modunu açmak arkasından da Source Tone Mapping ayarını On konumuna almak gerekiyor, bundan sonra bu oyunların kendi HDR optimize etme ekranları çalışıyor, oyunların HDR görüntüsü de düzeliyor. Böyle uğraşmak gerekli yani. SDR oynansa bu iki oyun kendi parlaklık ayar ekranından oyuna monitörün parlaklık seviyesine göre uygun ayarı tutturursun biter.

Yine Windows 11'de Microsoft'un kendi yazılımı olan Windows HDR Calibration uygulamasını indirip çalıştırarak gerekli ayarları yapmak lazım (Bu SDR içerik için de yararlı oluyor SDR parlaklık ayarı ile beraber, bu uygulama için Windows 11 gerekli, Windows 10'da yok bu.) Televizyon falan girersek hele orada bambaşka seçenekler var, HGIG var, Dynamic Tone Mapping var v.b.

Bu calibration uygulaması ile de ben AMD ve Nvidia için aynı monitörde farklı değerler aldım. Monitör Smart HDR menüsünden DisplayHDR True Black ayarında iken(Bir de HDR Peak 1000 ayarı var, onu hiç denemedim daha) AMD'de maksimum parlaklık 460 nits değerinde sonlanırken Nvidia'da 500 nitste sonlanıyor yani monitörün parlaklık seviyesi kapasitesi ile ilgili bir konu değil bu, ilginç bir olay.

Oyunların da HDR ayar ekranları anlaşılır, basit ve bazen doğru düzgün çalışır halde değil. Bu işin daha bir süre oturması lazım, HDR monitörler yaygınlık kazanmaya başladıkça bu durum da değişir diye düşünüyorum ancak konsol dünyası bambaşka, bunlar zaten çoğunlukla artık düzgün HDR verebilen TV'lere bağlı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şuan eminim ki Witcher 3 gelmiş geçmiş en iyi oyun ve daha iyisi yapılamayacak.

şuraya başlayıp da yarım bıraktığım, ittire kaktıra zorla bitirdiğim oyunların bir listesini yapsam mesajı nazareth yazdı sanırsınız.

OLED ultra-wide ekran, HDR, RTX 4080 ve Next Gen Patch ile şöyle başına biraz bakayım dedim, aldı yürüdü yine oyun. Baştan oynuyorum. 3. kez de bitirmiş olacağım gibi gözüküyor...

Bitirmiş derken haritada tek bir "point of interest (?)" bırakmayacak, içine girilip loot'lanmayacak tek ev kalmayacak şekilde sapıkçasına...

Bu arada RT Ultra ayarlar, Nvidia Hairworks'e kadar her şey açık ve son seviyede, Frame Generation ile birlikte ortalama 100 FPS alıyorum 5800x ve RTX 4080 ile.

Hairworks çok da lazım değil aslında onu açmadan önce 100 fps altına hiç inmiyordu. Tekrar kapayacağım sanırım, gerçi 100 FPS ile de gayet akıcı oyun deneyimi.

PS: Hairworks sadece Geralt olarak açık, her şeye uygulatmak ne kadar performansı düşürür diye bakmadım ama zaten saçma olur.

kapattım hairworks, gereksiz kasıyormuş ya sanki oturup bütün gün Geralt'ın lüle lüle saçlarına mı bakıyorum. Gerçi diyaloglarda güzel gönünüyordu da orda da sinirimi bozan diyalog ve cutscene'lerde 21:9 formatı olmadığı için aspect ratio'yu bozmadan yanda siyah barlar ile 16:9'a dönüyor... 

monolog oldu burda ama onun da çözümü varmış:

https://vulkk.com/2021/06/27/how-to-fix-witcher-3-ultrawide-cutscenes-no-black-bars/

yahu ben anlamıyorum madem yapılabiliyor, neden uğraştırıyorsunuz arkadaş. bir deneyeyim bakalım saçmalamazsa oyun güzel olacak.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, wazzap said:

Sen ilk önce oyunun tüm achievementlarını açıver el-kapitano :baba:

zaten açmadıklarıma bakarsan ne kadar ıvır zıvır gereksiz şeyler göreceksin.

kasmıyorum çünkü "Blood and Broken Bones!" zorlukta başladım yine,

"Death March!" oynayamayacağım malesef öyle bir vaktim yok.

Crossbow ile headshot yaparak 50 kişi ödürün diyor, suda yüzerken drowner'lara mecbur olmasa onlara bile atmam da karada benim elime kimse crossbow aldıramaz. Witcher'lığın şanına yaraşmaz.

Yani zor benim hepsini açmam, ilk oynarken dikkat edip açsam olurdu anca...

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust ben manyaklığımdan yapıyorum ama çoğu yapılabilir şeyler zaten. o dediğin 50 tane HS yapın muhabbetinin kolayı var aslında.

https://www.youtube.com/watch?v=GFOnVwpFfs0

Oynayacak çok oyun var ya, bir de dediğin gibi sağlam PC ile tekrar oynamak lazım. Yoksa ben de her yeri açık şekilde 5 defa falan bitirdim, hem NG+ daha eğlenceli.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

@stardust ben manyaklığımdan yapıyorum ama çoğu yapılabilir şeyler zaten. o dediğin 50 tane HS yapın muhabbetinin kolayı var aslında.

https://www.youtube.com/watch?v=GFOnVwpFfs0

Oynayacak çok oyun var ya, bir de dediğin gibi sağlam PC ile tekrar oynamak lazım. Yoksa ben de her yeri açık şekilde 5 defa falan bitirdim, hem NG+ daha eğlenceli.

harbiden ben niye NG+ yapmadım da yine gittim sıfırdan açtım... ilginç :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, stardust said:

harbiden ben niye NG+ yapmadım da yine gittim sıfırdan açtım... ilginç :icon_think:

:cici: mal

ben de başladım geçenlerde ng+ açtım ama ilerlemedim fazla... bir sürü oyun varken vaktimi buna harcamak istemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 minutes ago, TiesTorN said:

:cici: mal

ben de başladım geçenlerde ng+ açtım ama ilerlemedim fazla... bir sürü oyun varken vaktimi buna harcamak istemiyorum.

4070 ti ile başlasan oynarsın. diğer oyunlarını bitirmeden hiç girme.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok