İzlenesi film tavsiyeleri ...
12 12

Bu konuda 2.250 mesaj var

@@hakancez : Karizmatik birinden hoş bir yorum oldu, sabah sabah iyi geldi... Blog yazmıyorum, tamamen rakamsal konularda 4 kitabım bir de ortak yazarı olduğum beşinci bir kitap var ama o kadar sıkıcılar ki okuyan kimse olduğunu sanmıyorum :) Genelde sohbetimi beğeniyorlar, her zaman anlatacak bir şeyim olduğunu ve tarzımın Sunay Akın'a benzediğini söylüyorlar ama hepimizde bir onaylanma önyargısı (confirmation bias) olduğu için belki de kötü yorumlara kulağımı tıkayıp iyilere "aa süper, işte ben" diyorumdur :)

Şu sıra biraz boş vaktim var, geyik bir kitap yazıp 13-14 satmasını sağlarım belki :)

Film konusuna dönersek, bugün enteresan bir şeyle karşılaştım. Netflix'ten (şu sıra iyi sömürüyorum) aşağıdaki filme başladım.

51h8WbQWH8L.jpg

Peki bunda enteresan olan ne denirse, imdb'den filmin linkine baktığımda puan verdiğimi gördüm... An itibari ile filmin yarım saatini izlemiş olmama rağmen filmden tek kare hatırlamıyorum, dahası bazı "izlemiş olsaydım hatırlayacağım" ıvır zıvır var... Ya benim hafıza komple gitmiş, ya da yanlışlıkla izlememiş olduğum bir filme puan (hem de benim standartlarımda komedi filmleri için iyi bir puan olan 7) vermişim... 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chaos Theory'yi pek sevmez millet ama benim de bayıldığım filmlerden biridir. Sanırım bunda Kanada manzaraları ve filmin müziklerinin de katkısı var. :)

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de izledikten sonra notumu değiştirmedim, kendi içinde havası olan bir filmmiş...  

[Mini mini spoiler] (Empati kitabının içinde olan "kartlarla karar verme" ögesine dalmış ama çok da zorlamamış, tadında olmuş) [/Mini mini spoiler]

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kHanTW Hocam sözkonusu bir sanat eseri olunca Oscar, Nobel gibi zamazingolar hakkında düşündüğüm şey şu cümlede saklıdır:

"Ödüller hakkında bilmeniz gereken tek şey, Mozart'ın onlardan hiç almamış olduğudur." :)

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez :  Bundan yıllar öncesinde bir arkadaşım amerikan filmleri hakkında bir seminer vermişti... Daha sonra örnek bir film tipini (romantik komedi) grafikle anlatmış ve her 11 dakikada bir ilgi çekici bir şey eklenmesini, filmin süresinin tam 2/3 'ünde mutlaka taraflardan birinin ötekisini kırmasını , bitmeye bilmemkaç dakika kala kendisini affettirmesini sadece x/y ekseni üzerinde çizgi olarak anlatmıştı, açıkçası o seminerden bu yada da o grafiğe uymayan filmi çok az gördüm. Pratikte aynı filmi defalarca izliyoruz, başka bir şey değil yani....

Benzer bir yorumu bir yönetmen arkadaşım da yapıyor Hollywood filmleri için. Ancak onun kuralları Rus Folklöründe alınma. Dinlediklten sonra kendisine aynı kuralların benim hayatımda da geçerli olduğunu söyledim. Çok genel kurallar çünkü.

Klasik eleştiri var tabii, Hollywood filmleri çok yüksek bütçelerle yapılıyor , risk alamıyorlar. Zaten çok populer bir iki oyuncu oldu mu film izleniyor. 

O nedenle Avrupa sinemasını veya Animeleri seven çok . Daha riskli senaryolar çekebilioyorlar diye düşünülüyor. Gerçi izleyip de ne olduğunu anladığım bir anime olmadı şu ana kadar. 

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hunting for the wilderpeople'a bir artı da benden.... (Ayrıca müziklerini de beğendim) Bence izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi... 

Bu arada sinemada Dr. Strange'e gittik ve onu da oldukça beğendik... Bugün güzel bir gün oldu... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayat koşuşturmasında az film seyrettiğim için izlediğim filmlere geri dönmemeye çalışıyorum. Ama @kHanTWnin aklıma sokmasıyla dün tekrar izledim The Terminal’i. @hakancez ‘in “naif bir film” tespitine sonuna kadar katılıyorum. Konusu, değişik bir şeyle ortaya çıkıp, güzel bir şekilde devam ettirebilmesi, Tom Hanks’in ve yardımcı oyuncuların performasıyle yeniden keyifle izledim. 

Catherine Zeta Jones’un bulunduğu kısımlar da filmin havasını baltalamamış. Sonda Tom Hanks’in oynadığı karakterle zoraki bir araya getirilmemeleri çok yerinde olmuş. Film güzel giderken, “mutlu son”a ulaşmak için şekilden şekile girmemesi ayrı bir keyif verebiliyor Hollywood filmlerinde.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez :  Bundan yıllar öncesinde bir arkadaşım amerikan filmleri hakkında bir seminer vermişti... Daha sonra örnek bir film tipini (romantik komedi) grafikle anlatmış ve her 11 dakikada bir ilgi çekici bir şey eklenmesini, filmin süresinin tam 2/3 'ünde mutlaka taraflardan birinin ötekisini kırmasını , bitmeye bilmemkaç dakika kala kendisini affettirmesini sadece x/y ekseni üzerinde çizgi olarak anlatmıştı, açıkçası o seminerden bu yada da o grafiğe uymayan filmi çok az gördüm. Pratikte aynı filmi defalarca izliyoruz, başka bir şey değil yani....

Bu durum bazı dizi türlerinde daha keskin bir şekilde karşımıza çıkabiliyor. Örneğin tarz olarak sevdiğim komedi soslu polisiye dizilerde; bir cinayet işlenir, ekibimiz suçlu olduğundan emin olduğu kişiyi tutuklar, ama o kişinin olayla alakası yokturla başlayan süreçte her bölümde aynı dakikalarda aynı gelişmeler oluyor. Dizi süresi sabit ve filme göre kısa olduğu için bu daha çok göze bakıyor. En son Castle’da aynı sorunu yaşadım. Geçen sene izlemeye başladım. Birinci sezonu hızla geçtim. İkinci sezon başlarda hızla gitti, araya ay girdiği de oldu, ama sezon sonuna doğru hızlanarak devam ettim. Şimdi baktım üçüncü sezon dokuzuncu bölümde kalmışım uzun süredir. Ana karakterler ve aralarındaki lişkiyi, yan karakterleri seviyorum. Forumda dizi övülünce kendimi gaza getirmeye çalışıyorum, ama en son bölümü izleyeli kaç ay oldu, hatırlamıyorum bile. Sezon sonuna doğru olsa bir hareketlenme olacak, ama daha çok var. Bu döngüyü kırmak için yeni bir diziye başlıyor insan. Bu şekilde yeni karakterler, yeni olay örgüsü derken bir süre daha idare ediliyor. 

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kim gidiyor lan bu 3D filmlere?

Gerçekten sırf 3D diye bir sürü izlemek istediğim filmi bluray'leri çıkana kadar izlemiyorum. 

Bir de sinemaya gidip 20-30 lira bayılıp üstüne 45 dk reklam izlemek sinirlerimi bozuyor.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3d film işi tamamen yönetmene ve kullanılan tekniğe bakıyor. Mesela Imax kendi 3D filmlerini izleyenler söylemek istediğimi daha iyi anlar. Onlar kusursuzdu denebilr. Her filmi birkaç kez izlerdim. Bu yeni büyük bütçeli filmleri 3d si farklı.  Baştan 3d olarak tasarlanmıyor çoğu,  çoğu zaman 3d kamera kullanılmadan sonradan 3d e çevriliyor vs.  Üstelik gösteren sinemalar da çoğu zaman o filmi 3d olarak göstermek için yeterli değil. Mesela lambanın parlaklığının yüksek olması gerekiyor, lamba ömrünü kısalttığında sinemalar gerekli düzeye çıkarmıyormuş.

Yine Gravity , 3d olarak izlenmesi gereken bir film. Titanic 'in 3D olanını bir kere izlemek lazım , çok başarılı çevrilmiş. 

Bahsettiğim Rus folkloru kuralları şuydu sanırım, ilgilenen varsa.Hollywood filmlerinin bu kurallara uyduğunu söylerler.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Propp

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arrival muhteşem olmuş. Avrupa sineması örneği gibi olmuş.

Yalnız ben o şekilleri daha önce bir yerde gördüm diye hatırlıyorum. Acaba ben de mi geleceği görüyorum? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 3D filmlerde projeksiyon lambasından kısılması olayına ben de sinirleniyorum... Zaten ciddi bir para alıyorlar, bir de üzerine gözlük kirası adı altında ekstra almayı biliyorlar. Ama bütün 3D filmlerde korkunç bir karanlık hissi yaşıyorum, elimde kumanda olsa brightness ı açıcam... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 3D filmlerde projeksiyon lambasından kısılması olayına ben de sinirleniyorum... Zaten ciddi bir para alıyorlar, bir de üzerine gözlük kirası adı altında ekstra almayı biliyorlar. Ama bütün 3D filmlerde korkunç bir karanlık hissi yaşıyorum, elimde kumanda olsa brightness ı açıcam... 

Sadece o da değil. Renklerde de ciddi bir solma oluyor gözlükle. Filmin görsel kalitesi yerle bir oluyor 3D'lerde. Başından beri nefret ettim 3D olayından zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi ben de aynı düşünüyorum. Sebebini bilmiyorum ama 3D olmayanlar daha bir canlı , renkler ve parlaklık anlamında konuşuyorum :) 

Bu Arrival izlenmeli sanırım... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeCTRuM sebebi şu. 3D için aslında özel lamba gerekiyor, bunların üst sınırında çalışması gerekiyor. Ömrü kısalıyor, maliyet artıyor. Sinema ucuza getirmek istiyor işi. 

3D film tecrübesi bizdeki sinemalar kadar kötü olsaydı gerçekten üreticiler bile 3d film çekmezdi. 

Jason Bourne fena değil bence. Serinin diğer filmleri kadar sarmadı yalnız. Senaryo zayıf kalmış.

Filmin başlarında Nicky operasyon odasına girdiğinde bir Atari ST bilgisayar gözüme çarptı. Niyesini anlamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jason Bourne'a kötü diyemiyorum çünkü daha ilk dakikadan müzikle o eski havayı vermişler. Gönlüm el vermiyor filme kötü demeye. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeCTRuM sebebi şu. 3D için aslında özel lamba gerekiyor, bunların üst sınırında çalışması gerekiyor. Ömrü kısalıyor, maliyet artıyor. Sinema ucuza getirmek istiyor işi. 

3D film tecrübesi bizdeki sinemalar kadar kötü olsaydı gerçekten üreticiler bile 3d film çekmezdi. 

Bunu bilmiyordum, teşekkürler. 

Ama hep dikkatimi çekmiştir, "neden bu kadar karanlık" diye

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Polarize filtrelerden kaynaklı ışık şiddetinde azalma var ama bu salon işletmecisinin farklı ampul kullanarak aşabileceği bir şey değil. Cihazı değiştirmeden ampul tipini/gücünü değiştirme şansınız pek yok.

3D filmlerde taktığınız gözlüklerin üzerinde olan polarize filtrelerin aşağı yukarı aynısından bir de projeksiyon cihazının içinde (önünde) var. Doğal olarak 3D filmlerde perdeden yansıyıp gözünüzün içine giren ışık fazladan iki filtreden geçtiğinden aynı güçteki projeksiyonlardan 2D film izlediğininizdeki ışıktan düşük oluyor.

Peki bu çözülebilir mi?

Tabii ki çözülebilir. Aynı salon ve aynı perdede 3D filmler için daha güçlü projeksiyon cihazları kullanabilirsiniz. 2D filmlerde 20.000 Ans cihaz kullanıyorsanız, 3D için 30.000 Ans cihaz kullanırsınız yada baştan 30.000Ans cihaz alır 2D filmlerde kısarsınız.

35.000 Ans (6000W) Ampul bugün 1200-1300$ civarında ve tavsiye edilen çalışma ömrü 650 700 saat civarında.

Peki bu çalışma süresi aşıldığında ne olur?

Işığın rengi değişir, şiddeti azalır ve her an bir daha yanmamak üzere sönebilir.

Türkiye'deki hiçbir salonun saati doldu diye ampul değiştirdiğini de sanmıyorum. Muhtemelen geberene kadar kullanıyorlardır.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana anlatan kişi herhalde cihazı kast etti. Sinemanın elinde uygun projeksiyon cihazı olduğunu varsaydı. O şartlarda bile olması gereken ışık şidddetinde gösterilmiyormuş ömrü azalmasın diye.  Buna el olarak sizin bahsettiğiniz durumlar da var.

IMAX kendi filmlerini izleyenlerin , mesela Elvira encounter in the thrid dimension ,  3D den bir şüphesi olmaz. Bu bahsedilen sorunların hiçbiri olmadığı gibi etkisi de muazzam . Dolayısı ile teknolojisnin kendisinde bir sorun yok. 

http://www.imdb.com/title/tt0159423/

Belki sinemadandır diyerek Edge of Tomorrow 'u IMAX te izledim. Çok kötüydü. Hem karanlık hem bulanıktı. Orda bile artık doğru ayar, ekipman kullanılmıyor belki.  Cinemaximum Real3D 'de Guardians of Galaxy 'i izledim. Netlikte sorun yoktu ama 3d efekti yetersizdi, filme birşey katmamıştı. 

3d tv lerden de istediğim kaliteyi alamadım. Birkaç film çok iyi ,onun dışında 2d izlemek daha rahat. 

VR setler geliyor artık, o kesin çözüm olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
12 12

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok