Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

1 saat önce, serseridingil said:

Kyro, özellikle Kyro II, zamanında hakkettiği ilgiyi kesinlikle görmemiş bir mimari..  Onlarca yıl önce tile bazed rasterization'ı ilk yapan GPU'dan bahsediyoruz.

Çok doğru bir tespit. Daha sonraları PowerVR'a evrilen bu mimari de, cep telefonlarımızdaki düşük güç tüketen grafik yongalarının yüksek 3B performanslarının ardındaki mucize olarak karşımıza çıktı :) 

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bu grafik çipinin abisi  Rendition  Verite 2100 modelini kullanan Diamond Stealth 2 S220 modeli kartı kullanmıştım,  Quake1-2-3'ü sıkıntısız oynatıyordu. zaten o dönem 95-2005 arasında yaşanan gelişim rekabetin sonunda ATI-Nvidia hayatta kalabilmişti.

Yukarıdaki kartın hem performans sorunları grafik artifact'ları vardı, rakiplerin GPU'larına karşılık olmayınca rekabette geri kaldılar piyasadan alternatif bir üretici daha gitmiş oldu.

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haziran ayından beri güncelleme yapmamışız. Epey bir şeyler de birikti :)

O halde bu akşamı tek ve kıymetli bir karta ayıralım; yarın akşam kaldığımız yerden devam ederiz...

Creative Sound Blaster AWE32 PnP ISA (CT3670)

AWE32 serisinin güncellenmiş, üretim maliyetleri ve dolayısıyla fiyatı düşürülmüş modeli olan AWE32 PnP, aslında bir yanıyla AWE64'e de göz kırpıyordu diyebiliriz. Zira kart üzerinde, AWE64'teki ses yongasını taşıyordu. FM sentezleyici olarak ilk seri AWE32'lerde bulunan Yamaha OPL3'ün yeriniyse, Creative'in kendi üretimi olan CQM yongası almıştı. Kartın üzerinde bulunan 2 adet 30-pin SIMM bellek yuvası sayesinde kartın hafızasına MIDI sample'ları yüklenebiliyordu.

DSC08124.jpg

DSC08128.jpg

DSC08132.jpg

DSC08136.jpg

DSC08137.jpg

DSC08138.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amiga’dan PC’ye geçtiğimdeki en büyük hayal kırıklığı oyun müzikleri olmuştu, Sound Blaster FM Synth baya kötü idi. Bir dönem Creative Midi Blaster da kullanmıştım hatta. Ama sadece oyun için değil, kendi çapımızda müzik ile de uğraşıyorduk.

O dönemin kralı PC için Roland GS idi tabii, sonrasında bu MIDI track kullanılması bitti Sound Blaster 16 zamanlarında ve kurtulduk bu tarz şeylerden.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS V8200/64M (TVR) 64 MB AGP 8X (NVIDIA GeForce 3)

NVIDIA'nın DirectX 8 destekli ilk GPU'su olan GeForce 3'ün Ti200 ve Ti500 versiyonları koleksiyonumuzda yer alıyordu. Bu kart ise, safkan bir GeForce 3 taşıyor üzerinde...

Bu kartın ikiz kardeşini serseridingil'in koleksiyonuna yolladıktan 1 hafta sonra elime bir tane daha geçti. Demek ki GeForce 3 epey iyi satmış döneminde :) 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Leadtek Winfast GeForce 2 GTS 32 MB AGP 4X (NVIDIA GeForce 2 GTS)

İşte koleksiyonumuzdaki NVIDIA familyasının eksik halkası; GeForce 2 GTS.

GTS, "GigaTexel Shader"ın kısaltması oluyor ve bu kart, NVIDIA'nın iddiasına göre Gigapixel texturerate'e sahip olan ilk grafik kartıymış...

GTS, ben GeForce 256 DDR'ı aldıktan 4 ay sonra piyasaya çıkmıştı ve GF256'nın performansını ikiye katlamasıyla beni epey üzmüştü :)

@serseridingil'in katkılarıyla...

DSC08158.jpg

DSC08164.jpg

DSC08169.jpg

ATI Radeon 8500 64 MB AGP 4X (Chess)

Koleksiyonumuzdaki Radeon 8500, yuvasına geri döndü. Biz de onun yerine, @SkyWarrior'un kulaklarını çınlatarak bir tane Chess Radeon 8500 bulduk; hem de kutusuyla :)

DSC08161.jpg

DSC08166.jpg

DSC08171.jpg

DSC08162.jpg

Şimdilik bu kadar. Yarın yeni bir güncelleme daha yapıyoruz ve grafik kartlarında "100'ler Klübü"ne giriyoruz; takipte kalın!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ağır aksak da olsa güncellemelere devam ediyoruz. Postimage sunucularına ülkemizden erişime engel konulmuş durumda. Bu yüzden fotoğrafları (şimdilik) VPN kullanarak görebileceksiniz. En kısa zamanda (yani en yakın uzun tatilde) tüm fotoğraflar Google sunucularına yüklenecek...

Gigabyte GV-NX59128D 128 MB PCIe

GeForce FX5900 yongasını taşıyan ve AGP veriyolunu kullanan bir grafik kartı halihazırda koleksiyonumuzda mevcuttu (Abit Siluro FX 5900 OTES). Şimdiki kartımız ise, aynı yonganın PCIe veriyolunu kullanan versiyonu.

DSC08123.jpg

DSC08127.jpg

DSC08131.jpg

DSC08135.jpg

Diamond Radeon HD3870 512 MB PCIe

Bizi "100'ler Klübü"ne sokan kartımız çok özel ve çok güzel bir kart :) Özelliği, bizi yıllar sonra efsane Diamond markasıyla yeniden buluşturması. Güzelliği ise, kartın @SkyWarrior tarafından koleksiyonumuza hibe edilmiş olması...

DSC08006.jpg

DSC08007.jpg

Grafik kartlarına eklemeler yarın devam edecek. Ama önce elimizdeki ses kartları ve işlemcileri aradan çıkartalım...

Apache ACS300 PCI

DSC08159.jpg

DSC08165.jpg

DSC08172.jpg

AMD Athlon XP 1600+ (AM1600DMT3C)

Athlon XP ailesinin, Socket 462 işlemci yuvasına oturan Palomino çekirdekli ilk üyesi karşınızda...

DSC08173.jpg

UMC Green CPU (U5S-SUPER33)

Bir 80486 türevi olan bu işlemci, üzerinde bir FPU barındırmıyordu ve bu yüzden Intel 486SX işlemcilere denk bir performans veriyordu. Intel bu işlemcilerin ABD'de satışına mahkeme kararıyla yasak getirtmiş zamanında...

DSC08163.jpg

AMD N80L286-16/S

Koleksiyonumuzun ilk ve tek 80286 işlemcisi. İşlemcinin model isminin sonundaki S takısı, bu işlemcinin normalden daha düşük çekirdek voltajıyla çalışmak için tasarlanmış olduğunu gösteriyor. İşlemci doğrudan anakarta lehimleniyordu.

DSC07990.jpg

Motorola MC68000FN8

Bir Amiga 600'ün anakartından söktüğümüz bu Motorola CPU, 8 MHz saat hızında çalışan bir 32-bit işlemci. Bir üstteki AMD 286 işlemci gibi bu da, doğrudan anakarta lehimleniyor.

DSC07991.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chess 8500 iyi denk gelmiş. Kral karttı bir zamanlar bana göre. Geforce 3 4 tilere paramız yetmemişti. 2. el denk getirmiştim DHW üzerinden. Taktıktan sonraki hislerim ise bambaşkaydı. Sonradan Sapphire 9100 biosu attım vs ama elime geçen bir orjinal sapphire 8500 biosu ile 300/300 sorunsuz OC lenmişti. Öyle de kullandım. Sonra geforce 4 ti 4400 e geçince sattım gitti. 

HD 3870 uzun süre rafta durdu ama artık cidden fazlalık olmaya başlamıştı. İyi oldu. En azından bir işe yaradı artık. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 dakika önce, SkyWarrior said:

HD 3870 uzun süre rafta durdu ama artık cidden fazlalık olmaya başlamıştı. İyi oldu. En azından bir işe yaradı artık. 

Kartı özellikle 100. kart olması için geciktirdim, sakladım :) Tekrar teşekkür ederim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaldığımız yerden devam edelim... 100'ün üzerine eklemeye başladık, bakalım 200'ü görebilecek miyiz? :D 

Leadtek WinFast GeForce 2 MX SH Pro 64 MB AGP 4X (NVIDIA GeForce 2 MX400)

DSC08185.jpg

DSC08186.jpg

Trident Blade 3D 9880 8 MB AGP 2X

Koleksiyonumuzdaki Trident yongalı grafik kartı sayısı artıyor.. Bu kart, firmanın ilk DirectX 6 destekli kartı; ama her halükarda yine low-cost bir çözüm.

DSC08184.jpg

DSC08188.jpg

Trident SP-9750AT 4MB AGP 1X

DSC08183.jpg

DSC08187.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar @Najaz üstadım, müsaden olursa koleksiyonuna eklemen için burada bulduğum bir ekran kartını hediye etmek isterim.

Bu kart benim için çok özel bir ekran kartı. Hoş senin koleksiyonunda da benzer bir modeli var ancak bu modele hayır diyeceğini sanmıyorum.

ATI Radeon All in Wonder 8500DV üstelik BBA (Built By ATI) 

üzerinde hem ViVo giriş çıkışları hemde TV Tuner’i var. Ayrıca tüm kabloları, kızılötesi alıcısı, orjinal driver cd’si ve uzaktan kumandası da var. Bu versiyon Türkiye’de yoktu, ben de bunun vivo olmayan sadece tv out’lu modelini o da ikinci el olarak üniversite bursumu biriktirip alabilmiştim. Ne atmaya ne de satmaya kıyamıyorum. 

Yalnız şu dönemde ne zaman Türkiye’ye gelebilirim emin değilim. En iyi ihtimalle yaza doğru. Ölmez de sağ kalırsak Türkiye’de sana ulaştırabilirim.

FA346281-2772-4629-B7-B1-50-C19-BAE81-BB

83-AD3-C1-C-1-DB3-4-EC1-A6-EE-E5-CECDC70

C71-F9020-C0-C7-4-F2-E-A39-C-E3-B1-E9-F5

Coppermine tarafından düzenlendi
harf hatası
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Coppermine Çok teşekkürler. Bu kartla ilgili daha önce de konuşmuştuk diye hatırlıyorum. Ve evet ATI'nin AIW kartları gerçekten çok özel kartlar. O dönemde tek başına komple bir multimedya merkezi haline getiriyordu bilgisayarı.

Türkiye'ye gelişini sabırsızlıkla bekliyoruz o halde :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yapmışken biraz daha eli-yüzü düzgün bir hale getirelim dedik ve Google Sites üzerinden basit bir katalog tasarımı ile birlikte, kendimize ait bir domain de aldık. Fotoğrafların hemen hepsi de Google Photos üzerine yüklendi/yükleniyor...

CHW Productions gururla sunar!

Vintage Computers Club (www.vintagecomputers.club)

SEP, MilesTeg, wazzap and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel olmuş. NV1 için LP ile konuş istersen teknoseyir tozlu raflarında duruyordur belki iş yapmayacaksa sana transfer eder sen de müzeye kaldırırsın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Coppermine 'ın hediyesi geldi sonunda. Yalnız renklilerle beraber yıkandığı için kart biraz çekmiş :D

Şaka bir yana, kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu form faktördeki bir All-in-Wonder karta daha önce hiç rastlamamıştım. Koleksiyonun en nadide parçalarından biri oldu...

macrs16.jpg

Omfs, wazzap, Coppermine and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok