Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

@AnacoN teşekkür ederim :) Şimdilik sergileme işini çok amatörce yapıyorum. Ama bir aksilik olmazsa bu yaz, halka açık bir sergi salonunda 2-3 günlüğüne bir etkinlik yapmayı düşünüyorum.

Kart temini için önerebileceğim belirli bir yer yok maalesef. Bendeki kartların tamamı eş, dost, arkadaş ve DHW müdavimlerinin hediyeleri ile, sahibinden, Gittigidiyor gibi sitelerden tesadüfen rastlamam sonucu elime geçti/geçiyor.

Küçük bir not: Başlığı en son güncellediğimde, koleksiyona yeni katılan grafik kartı ve işlemcileri de buraya ekleyeceğimi söylemiştim ama ne yazık ki onların fotoğraflarında sorun çıktı; daha sonra da yeniden fotoğraflamaya vaktim olmadı. Bu haftasonu fotoğraf çekimini tekrarlayıp yeni bir güncelleme yapacağım :)

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman şöyle tekrar şansımı zorlayım. Voodoo 2 bir şekilde eline geçer, kulağına çalınır, gözünün ucuna sürterse benimle temasa geçebilir misin? =))
PM'den sana numaramı da gönderiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaldigimiz yerden devam ediyoruz.

Creative ses kartlarinin fotograflarini yeniden cektim, aileye yeni katilan uyelerle birlikte, 32 kisim tekmili birden karsinizda :)

Creative X-Fi Titanium HD PCIe (SB1270)

Koleksiyonumuzun ilk PCI Express ses karti. Creative'in X-Fi serisinin tepe noktasi olan bu kart, uzerinde 300 Ohm empedansa kadar kulakliklari besleyebilen harici bir kulaklik amfisine, ust seviye Texas Instruments uretimi 132 dB SNR degerine sahip Burr Brown PCM1794 DAC'e ve degistirilebilir OPAMP'lere sahip. Kart analog katinda sadece stereo cikis verebiliyor.

Son resimde, X-Fi ailesinin ilk ve son uyelerini birarada gorebilirsiniz :)

DSC07399.jpg

DSC07413.jpg

DSC07428.jpg

DSC07441.jpg

Creative Sound Blaster X-Fi XtremeMusic PCI (SB0460)

Koleksiyonumuzda, X-Fi yongasını taşıyan belki de en üst düzey kart olan Auzen X-Fi Prelude mevcut olmasına rağmen, Creative'in kendi X-Fi çözümünü de koleksiyona katmamak olmazdı diye düşündük ve firmanın bütçe dostu X-Fi kartı olan XtremeMusic'i temin ettik. Bu kart, piyasaya çıkan ilk revizyon X-Fi ve DSP yongasının üzerinde heatsink'in olmaması dikkatinizi çekmiştir. Daha sonraki revizyonlarda Creative, oldukça ısınan CA20K1 yongasının üzerine bir heatsink koymuştu.

DSC07411.jpg

DSC07414.jpg

DSC07427.jpg

Creative Sound Blaster Audigy DE PCI (SB0090)

Creative'in Live! serisinden sonra piyasaya sürdüğü Audigy ailesinin ilk örneklerinden biri elimizde. Bu kartı yıllar önce bir süre kendi bilgisayarımda da kullandıktan sonra DeathKnight'a satmıştım :) Geçenlerde kartın halini-hatırını sordum kendisine, kartı hala aktif olarak kullandığını söyleyince hem şaşırdım hem de sevindim. Lakin başka bir mecradan, bu kartla tekrar buluşmamız kısmet oldu. Audigy DE, Sound Blaster yapbozundaki eksik bir parçayı daha tamamladı...

DSC07412.jpg

DSC07415.jpg

DSC07430.jpg

Creative Sound Blaster Live! 5.1 Digital PCI (SB0220)

Creative'in uygun fiyatli Live! cozumu bu kart hakkinda soylenebilecek pek bir sey yok aslinda, Butce dostu 5.1 kanal ses ve EAX destegi, karti tanimlamaya yetiyor :)

DSC07403.jpg

DSC07416.jpg

DSC07429.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Creative'in domine ettigi ses kartlari bolumumuz, zaman zaman farkli markalarin urunleriyle de senleniyor :) Iste onlardan birkaci daha gectigimiz gunlerde aramiza katildi...

M-AUDIO Audiophile 24/96 PCI

ProTools gibi profesyonel ses isleme yazilimlarinin yaraticisi AVID'in yan sirketi olan M-AUDIO'nun, es zamanli 4 kanal 24-bit 96 kHz kalitesinde kayit yapabilen, home-studio'larin vazgecilmez ses karti Audiophile 24/96 karsinizda. Ses kartinda VIA'nin meshur Envy DSP yongasi da arz-i endam ediyor.

DSC07454.jpg

DSC07458.jpg

DSC07464.jpg

Edison ESS AudioDrive EV-ESP-2 ISA (ES688F)

ESS AudioDrive yongasini kullanan bir baska ISA ses karti. ESS'leri ucledik :) Sanirim ESS turevi ses kartlari zamaninda Turkiye'de yaygin olarak satilmis.

DSC07400.jpg

DSC07417.jpg

DSC07431.jpg

Rockwell RWA010 ISA

Bu ses kartiyla ilgili detayli bilgiye ne yazik ki ulasamadim. Donemin en ucuz ses kartlarindan biri oldugunu tahmin ediyorum. Kartin uzerinde Rockwell uretimi bir DSP yongasi mevcut.

DSC07455.jpg

DSC07461.jpg

DSC07465.jpg

ASound ASonic MA5ASOUND-OPL ISA (Yamaha OPL)

ASound markasini tasiyan ikinci kartimizin uzerinde, Yamaha'nin OPL FM sentezleyici yongasi bulunuyor. Donemin bir baska ucuz ses cozumu...

DSC07401.jpg

DSC07418.jpg

DSC07432.jpg

Ses kartlarimiz bu kadar, Ama her sey bitti sanmayin! :D 13 farkli grafik karti daha, gunun ilerleyen saatlerinde sizlerle bulusmak icin can atiyor...

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dunku son mesajimda, koleksiyona eklenmeyi bekleyen 13 farkli grafik karti oldugundan bahsetmistim. Bunlarin hepsini birden tek bir gunde buraya koymamaya karar verdim. Bunun yerine her gun 3'erli paketler halinde fotograflari ekleyecegim. Boylece konu biraz hareketlenmis olacak :)

Koleksiyondaki birkac kart icin detayli fotograf cekimi yapmadigimi farkettim. Bu kartlar, koleksiyon isine girisirken elimde mevcut olan kartlar; GeForce DDR, Radeon 9500 PRO gibi. Bu kartlarin fotograflarini da, 13 kartin tamamini buraya koyduktan hemen sonra ekleyecegim.

Yeri gelmisken sunu da ekleyeyim: Bugune kadar fotograflari Hizliresim.com adresine yukluyordum. Ancak bu site son zamanlarda epey sorun cikarmaya basladi. Siteye yuklenen fotograflara yurtdisindan erisme sorunu, CHW forumdaki "embedding" ozelliginin kullanilamamasi vs. Bu yuzden bundan sonra fotograflari Postimage sunucularina yukleyecegim ve vakit buldukca Hizliresim'de yuklu olan fotograflari da Postimage sunucularina tasiyacagim. Bu sayede fotograflarin yuksek cozunurluklu hallerine, galeriler altinda gruplanmis sekilde hizlica ulasabileceksiniz.

Her neyse, lafi fazla uzatmayalim ve isimize bakalim :) Iste ilk muhtesem uclu...

ELSA Victory II 16 MB SGRAM AGP 1X (3Dfx Banshee)

Elsa, Elsa, Elsa... 4. Elsa kartimizi koleksiyonumuza katmanin hakli gururunu yasiyoruz :) 3Dfx Banshee yongasini tasiyan bu kart, halihazirda elimizde olan bir baska Banshee kartin (Diamond Monster Fusion) yaninda yerini aliyor.

DSC07408.jpg

DSC07426.jpg

DSC07438.jpg

3dfx Voodoo 3 1000 16 MB SGRAM AGP 2X

3dfx firmasinin, grafik karti ureticisi STB firmasini satin aldiktan sonra firmanin Meksika'daki fabrikasinda urettigi kartlarin ilk orneklerinden biri nihayet elimizde. Kartin buyuk kardesi Voodoo 3 3000'den daha yavas GPU ve bellek hizlarina (166 Mhz yerine 125 Mhz) sahip olan bu kart, "erisilebilir" 3dfx deneyimi sunma iddiasindaydi.

DSC07451.jpg

DSC07459.jpg

DSC07463.jpg

Western Digital Pipeline-PCI BY 8 2 MB PCI (WD9710-MZ)

Anli sanli HDD ureticisi WD'nin, bir zamanlar grafik kartlarina da bulastigini biliyor muydunuz? Bu karta tesadufen rastlayana kadar ben de bilmiyordum :) Kartin performansi ve yetenekleri hakkinda cok fazla bilgiye ulasamadim, ama oldukca ender bulunan bir kart oldugunu soyleyebilirim. Kartin 2 MB bellegi de 4 MB'a yukseltilebiliyor.

DSC07406.jpg

DSC07419.jpg

DSC07434.jpg

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu geceki menumuzde 4 adet ATI kartimiz var; afiyet olsun :) 

ATI Mach64 VT 2 MB PCI

DSC07469.jpg

DSC07472.jpg

DSC07475.jpg

ATI 3D Rage Pro 8 MB PCI

Fabrika cikisi 4 MB bellege sahip olan kartimiz, ilave bellek moduluyle 8 MB'a yukseltilmis.

DSC07452.jpg

DSC07460.jpg

DSC07462.jpg

ATI Rage 128 Pro Ultra 32 MB AGP 4X

DSC07409.jpg

DSC07421.jpg

DSC07435.jpg

ATI Radeon 7000 64 MB DDR PCI (Powercolor RV6P)

NVIDIA'nin GeForce hamlesine karsi ATI'nin cektigi silah Radeon idi. Uzerinde RV100 kodlu yongayi tasiyan bu kart, Radeon 8500 serisi piyasaya suruldugunde Radeon 7000 olarak yeniden isimlendirildi ve DirectX 7 destekli, nispeten ucuz grafik karti cozumu olarak piyasada yerini aldi.

DSC07467.jpg

DSC07470.jpg

DSC07473.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski cep telefonlarının komponentlerini ve kasasını ayırıp çok güzel çerçeveletmiş elemanın biri ama fotosunu bulamadım. Senin kolleksiyona benziyordu @Najaz. Nette denk gelirsiniz belki buraya koyarsanız sevinirim gündelik teknoloji sitelerinde çıkıyor arasıra benzer şeyler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni kartlar...

S3 Trio 3D/2X 4 MB AGP 2X

DSC07404.jpg

DSC07424.jpg

DSC07440.jpg

AOpen PA50V 8 MB AGP 2X (SiS 6326)

SiS yongali ikinci kartimiz, uzerindeki TV cikisi sebebiyle diger kartimizdan ayriliyor.

DSC07404.jpg

DSC07424.jpg

DSC07440.jpg

ExpertColor DSV 6422P 1 MB PCI (Alliance Semiconductor ProMotion 6422)

DSC07410.jpg

DSC07425.jpg

DSC07439.jpg

Yarin cok ozel 3 kart sizlerle olacak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son paylaştıklarınız beni maziye götürmeye yetti,:facepalm: 97-2002 arası oldukça fazla alternatif marka model bulunabiliyordu, Üreticilerin yitip gitmesiyle 10 küsür yıldır ATI/AMD - Nvidia rekabetinde kalakaldık, yukarıdaki kartlardan birkaç tanesi bende de var.

3 Kartı merakla bekliyorum.:icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merakla beklenen 3 kart :)

Leadtek Winfast GeForce256 DDR 32 MB AGP 4X (NVIDIA GeForce 256)

GeForce efsanesinin baslangici... Dunyanin ilk dahili Transform&Lightning (Donusturme&Isiklandirma) motoruna sahip grafik islemcisi... Ustelik DDR bellekle gucune guc de katilmis! :D

Bu karti, Turkiye'ye yeni giris yapmis olan Leadtek firmasinin dagiticisi Turcom Elektronik'ten binbir rica sonucu satin alabilmistim, sanirim Turkiye'ye gelen 4 kartlik ilk partinin 4, kartini bana gondermislerdi :) Kartin muazzam OpenGL performansi o donem icin dudak ucuklaticiydi...

DSC07481.jpg

DSC07489.jpg

DSC07497.jpg

ATI Radeon 9500 PRO 128 MB AGP 8X

ATI'nin DirectX 9 destekli ilk VPU'su olan R300'u uzerinde tasiyan, firmanin NVIDIA'ya karsi performans ve grafik teknolojileri alanindaki liderligi ele gecirmesini saglayan bir baska efsane...

Bu kart da bizzat satin alip kullandigim, bu zamana kadar da gozum gibi baktigim bir kart :) Kasasi sararmis 15" CRT monitorleri Cif'le agartip sifir monitor diye satan PC Gold'dan 185 USD karsiliginda satin almistim bu karti. GeForce4 Ti 4200 ile bu kart arasinda epey gidip gelmis ve ATI'de karar kilmistim; bu kararimdan da hic pismanlik duymadim :)

Bu kartla Battlefield 2 oynarken aldigim keyfi, daha sonra piyasaya cikan baska hicbir oyundan alamadigimi da soylemeliyim.

DSC07480.jpg

DSC07488.jpg

DSC07496.jpg

HIS ATI Radeon 8500 64 MB AGP 4X

Ve sonunda elimizde,.. Uzun zamandir bizi pesinden kosturan, ruyalarimiza giren, uykularimiz kaciran... ATI'nin DirectX 8 destekli ilk VPU'su R200'u tasiyan... Belki de koleksiyonumuzun en nadide parcasi :)

Kartin bozulan fanini degistirdik, yeni fani siyaha boyadik, gittik bir de "Powered by ATI" sticker'i bastirdik. Ama degdi mi? Degdi!

4. fotografta halef-selef kartlarimizi, 5. fotografta ise iki ezeli rakibi birarada gorebilirsiniz :) 

Bu kartin serefine, @SkyWarrior'un konuya tesriflerini bekliyoruz...

DSC07479.jpg

DSC07487.jpg

DSC07495.jpg

DSC07504.jpg

DSC07505.jpg

Mono and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birbirinden alakasiz 3 kartimiz daha sizlerle birlikte.

Sigma Designs RealMagic 64/GX 4 MB PCI

PC'lerimizin islemcilerinin MPEG videolarini oynatmaya gucunun yetmedigi donemlerde, bilgisayarlarimiza "MPEG Hizlandirici" adiyla taktigimiz kartlardan asina oldugumuz Sigma markasinin, MPEG hizlandirma ozelligini ayri bir kart olarak degil de tek bir VGA kart uzerinde sundugu cozumu.

DSC07405.jpg

DSC07422.jpg

DSC07437.jpg

Trident TVGA8900C 1 MB ISA

TVGA8900D'dan sonra koleksiyonumuzun 2. Trident karti TVGA8900C. Gordugunuz gibi her sey ortada, mukemmel! :D

DSC07407.jpg

DSC07420.jpg

DSC07433.jpg

ASUS V8420/128M Deluxe 128 MB AGP 4X (NVIDIA GeForce4 Ti4200)

GeForce4 Ti4200 serisinin AGP 4X destekli ilk modellerinden biri. ASUS'un mor renk PCB'sine dikkat...

DSC07468.jpg

DSC07471.jpg

DSC07474.jpg

Bir aksilik olmazsa, yarin cok farkli islemcilerle bulusturacagiz sizi :) 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, Najaz said:

@sagitarius Şu an elimde iki tane DX4 işlemci var; Intel DX4-75 ve AMD DX4-100. Intel'in DX4-100'ünü arama-tarama çalışmalarımız ise devam ediyor :)

Bende var intel dx4 100 ama manevi önemi olduğu için satmayı düşünmüyorum tabi.Hatta uygun anakart bulursam bir kasa bile yapabilirim zira o işlemciyi socket 3 ün son nesil pci slotlu ve 72 pin ram li anakartlarıyla kullanıp çok memnun kalmıştım.Hey gidi günler diyesi geliyor insanın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Hocam şu fotoğrafları bir elden geçirip hepsini postimage sunucularına taşıyayım, o söylediğini de yaparım. Bu haliyle biraz dağınık fotoğraflar, bazı kartları yeniden fotoğraflamam bile gerekebilir. Ama ilk bulduğum boş zamanda derleyip toparlayacağım.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, pentaman said:

DX4 75 olup DX4 100 olmaması nasıl olabilir :) DX4 100 çok daha fazla satmıştı o dönem.

İşte manevi değeri olduğu için herkes kendine saklıyor, kimse satmıyor :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar manevi değer yüklemeyin ya :) Bu arada bunların saat çarpanı 3'tü galiba, nedense aklımda öyle bir bilgi kalmış, hatırlıyor musun @Najaz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gülmeyin arkadaşlar ciddi ciddi manevi önemi var o işelmcinin zira çalışarak, kendi paramla aldığım ilk bilgisayardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok