Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

Hocam inan vakit bulamadım, bu akşam söz geliyor fotoğraflar :)

Not: Seramik işlemci üzerine yapışmış heatsink'i sökmek için önerisi olan?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizleri el emeği, göz nuru, buram buram nostalji kokan fotoğraflarla buluşturabilmek adına bu gece bir Intel 486 SX2-50 işlemciyi heba ettim; ama sizlere feda olsun...

Gelelim diğerlerine... Intel olmadı, Cyrix verelim? TI da bonusu :)

Texas Instruments TI486 DX2-66

Cyrix Cx486 DX2-v80

l19pLJ.jpg

Intel'in, Pentium'un son demlerini yaşadığı dönemde seramik yerine organik paketle güncellediği Pentium MMX'lerden bir tanesi;

Pentium 200 w/MMX SL23W

ZdJpJV.jpg

Pentium ailesinin evrimi... İlk çıkan Pentium 60'lardan da arıyorum, gören duyan insanlık namına haber versin :)

X4JNq5.jpg

aE0p22.jpg

Tatlıyı sona sakladım :) Uzun süre peşinde koştuktan sonra nihayet bir tane denk getirebildiğim, bir hızaşırtma efsanesi olan Coppermine çekirdekli Pentium 3'lerin Slot biçimindeki ilk serisinden:

Intel Pentium 3 733

(Bu işlemcinin 550E modelini, sadece FSB'yi 133'e yükselterek kullanım ömrü boyunca 733 MHz'de, yani tam da şu an elimde tuttuğum işlemci gibi kullanmıştım)

EJpNgv.jpg

aE0pzB.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fotoğraf makinemizin pili yepisyeni, Oysa makinemizle çizdiğimiz fotoğraflardaki en yeni işlemci 1998 yılına ait :)

Cyrix MII-300GP 300 MHz

Cyrix'in 6x86 işlemcilerinin devamı olan MII serisinin 300 MHz saat frekansında çalışan modeli, koleksiyonumuzdaki ikinci Cyrix işlemci. Bu işlemci, piyasada olduğu dönemde Pentium II'ye rakip olarak konumlanmış.

0DM0BV.jpg

0DM0AB.jpg

AMD Am486 DX4-100

Koleksiyonumuza katılan iki yeni 486 işlemciden ilki, işlemci çekirdeğinde "ICE microcode" özelliğini barındıran ve buna işaret eden V8T kodunu taşıyan, AMD'nin 486 DX4-100 işlemcisi.

mLYXnY.jpg

Intel 80486 DX-50 (SX546)

Diğer 486 işlemcimiz ise Intel'in 486'sı...

nr8b8R.jpg

4 farklı üreticiden, 4 farklı 486 işlemci... Seç beğen al! :)

1dQpzG.jpg

Daha eskilere gidelim mi? 486'dan önce 386'lar vardı; hatta bunların ayrı birer FPU işlemcileri bile vardı :)

Intel 80386 DX-25 IV (SX218)

Intel 80386 DX-33

Intel 80387DX-16-33 (FPU - Kayar nokta işlemcisi)

mLYR50.jpg

En güzelini en sona sakladım :) Koleksiyonumuzun RISC tabanlı ilk işlemcisi karşınızda...

AMD AM29030-25GC

MJnRL1.jpg

Altın Kızlar :) (O dönemde işlemcilerin bile ayrı bir albenisi varmış, bakar mısınız şunlara...)

YbXV4k.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

burdan tozlu raflara destek çıkmaz mı ? gerçi çok donanım bölümü yapıldı ama bunların içinden de yapılabilir. lp nin haberi var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tozlu Raflar'da eski Intel Pentium işlemcilerle ilgili birkaç bölüm yapılmıştı zaten Emre. AMD için de bir bölüm yapıldı, hatta ben de işlemci göndermiştim; AMD Duron ve K6-2 350. LP'nin elinde daha geniş bir koleksiyon var yani :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bayram şekeri tadında bir güncelleme gelsin tüm CHW camiasına :)

Colorgraphic Evolution 2 8 MB SGRAM PCI (GD5480)

Koleksiyonumuzun Cirrus Logic yongalı ilk grafik kartı. Kendisi 1998 yılında çift VGA çıkışı verebilme yeteneğiyle ünlü. Kart üzerinde bulunan, bir zamanların efsane Alpha işlemcilerinin babası Digital firmasının yongası, dikkatli CHW takipçilerinin gözünden kaçmamıştır...

0yGM09.jpg

1NGQ7p.jpg

PQOLG9.jpg

WbGMpY.jpg

Matrox Millenium G200 G2+ MILA/8D/CPQ 8 MB AGP 1X

Matrox'larımızı üçledik :) Matrox'un G200 grafik yongasını taşıyan bu kartımız, zamanında firmanın bütçe dostu çözümlerinden biriydi.

6myAGv.jpg

mEJYZ0.jpg

88N4rn.jpg

LQOV6Z.jpg

yVz7Dk.jpg

ELSA GLoria Synergy-8 VIVO 8 MB PCI (KJGP2VIVO)

Efsaneleri sizlerle buluşturmak görevimiz :) 3Dlabs'in, çekirdeğine GLINT Delta geometri işlemcisini de katarak yeniden tasarladığı Permedia 2 yongasını kullanan, zengin video giriş-çıkış özellikleriyle dikkat çeken bu kartımız, ELSA'nın gıptayla baktığımız kartlarından biriydi...

byLzoj.jpg

G3y8r3.jpg

LQOVqV.jpg

VE3qjy.jpg

7Ay0jP.jpg

J3OojW.jpg

ASOUND Gold ISA (Avance Logic ALS120)

Bir başka ISA ses kartı :) Kart hakkında pek bir şey bilmiyorum, tesadüfen elime geçti. Sanırım 16-bit bir ses kartı kendisi. Üzerinde Avance Logic firmasının ALS120 yongası var. Temel ses giriş-çıkışlarını sağlamaktan başka bir özelliği de olmasa gerek..

aX1O67.jpg

vZJ1rm.jpg

9GDJ0r.jpg

Bu işe girişeli 1 sene olmak üzere. 4 grafik kartı, 3 de ses kartıyla çıktığımız bu yolculukta 27 adet grafik kartı, 7 adet ses kartı ve 17 adet işlemciyi biraraya getirebilmişiz. Çok iddialı konuşmayayım ama sanırım Türkiye'deki en zengin koleksiyonlarından birini yaratmayı başardık. Lakin bu tür eski donanımları piyasada bulabilmek bir hayli zorlaştı; ne yazık ki kartların, işlemcilerin çoğu geri dönüşümün kurbanı olmuş.

Eğer elinizde bir işe yaramadığını düşündüğünüz, çöpe atacağınız veya geri dönüşüme vereceğiniz bir parça varsa lütfen önce beni haberdar edin...

Fikir, öneri, beğeni ve bağışlarıyla destek olan herkese teşekkürler :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakında evdeki eski zımbırtıları ofise taşıyıp istifleyeceğim. Bazıları çok eski. Onları fotoğraflayıp istersen gönderebilirim @@Najaz fakat öyle çok bulunmaz bir parça yok. Yine de belki yararlı olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir aksilik çıkmazsa bayramdan sonraki hafta epey kapsamlı bir genişleme olacak koleksiyonda :) 3. mantar panoyu da alayım ben haftasonu..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok