Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

ISA Golden Era...

Koleksiyonumuzun yeni üyelerini, ağırlıklı olarak ISA grafik kartları teşkil ediyor. Halihazırda koleksiyonumuzda arz-ı endam eden iki ISA grafik kartımızın yanına, 4 farklı ISA kart daha ekliyoruz...

HEDAKA Realtek RTG3103 256 KB ISA (RTVGA9009-V0-S16C)

Realtek firmasının VGA görüntü yongası da ürettiği döneme ait, 256 KB bellekli bir ISA grafik kartı. 1990 üretimi bu kartın üreticisi Hedaka firması hakkında bilgi bulamadım. Kartın üzerinde, ana görüntü yongası RTG3103 haricinde Realtek üretimi daha farklı yongalar da bulunuyor.

7AByGN.jpg

A3OyjB.jpg

oEd61X.jpg

0y0GQY.jpg

Oak Technology Inc. OTIVGA OTI077 512 KB ISA (E5X5R5-1570)

Birçok bilgisayar dinazorunun ilk bilgisayarlarının boot ekranında karşılaştığı "Oak" ibaresinin sorumlusu karttır kendileri :) Bu kart 1992 yılına ait.

VEQrVr.jpg

jBqy2n.jpg

B8OL4v.jpg

Oak Technology Inc. OTIVGA OTI077 512 KB ISA (IDW67082021)

Yine 1992, yine Oak. Bu kart da bir üstteki kartımızın farklı bir revizyonu.

qEAGbZ.jpg

E3OPRg.jpg

G3Z9yb.jpg

Hualon Microelectronics Corp. HM86304Q 512 KB ISA (I7USVGA86304)

512 KB bellekli bu kartımızda belleklerin PCB'ye lehimleme şekli dikkat çekici :) Kartın üretim yılına ait kesin bir bilgi bulamadım ama muhtemelen diğerleri gibi 90'ları yıllarda üretilmiş bir kart.

E3OPOv.jpg

PQ7lG6.jpg

J3VQWj.jpg

SiS 6215 2 MB PCI

Silicon Integrated Systems, yani SiS firmasının koleksiyonumuzdaki ilk üyesi, 2 MB bellekli bir PCI grafik kartı. Kart 1997 yılında üretilmiş.

A3O1VX.jpg

ZY59BA.jpg

kEMOzm.jpg

Edison ESS AudioDrive Gold-16 ISA (ES688FC)

ISA ses kartlarımızın arasına katılan yeni kartımız, ESS firmasının AudioDrive Gold-16 modeli. Kart üzerinde bir IDE denetçi yonga da bulunuyor ve Panasonic, Sony, Mitsumi gibi üreticilerinin IDE CD sürücüleri için bağlantı noktaları konulmuş. Neden bu üreticiler için ayrı bağlantı noktaları var, onu bilmiyorum işte :)

Kartın üst tarafındaki Wavetable ek kart bağlantı pinleri de göze çarpıyor. Kart 1994 üretimi bu arada.

6mDJA0.jpg

QQPVby.jpg

G3Z9Lr.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sürpriz Güncelleme :)

Oak Technology Inc. OTIVGA OTI037C 256 KB ISA

Bu kart, sanırım koleksiyonumuzdaki en eski grafik kartı. 1988 üretimi olan kartın üzerinde birisi 9 pinli, diğeriyse 15 pinli iki adet D-Sub VGA çıkışı bulunuyor. Bu çıkışların hemen yanındaysa, hangi çıkışın aktif olacağını belirlemeye yaradığını zannettiğim 4 adet dip-switch mevcut.

Kartın aynı anda iki farklı monitöre görüntü verip veremediğini bilmiyorum. Ama bu haliyle bile oldukça ilginç bir yapıda :)

PQ2Lk7.jpg

Xd8Q9o.jpg

ZYjbM0.jpg

dXlyPZ.jpg

S3 Savage 3D 8 MB AGP 2X

S3 ailemize son katılan üye. S3'ün Virge ile sembolleşen "düşük fiyat, düşük performans" politikasını devam ettiren bu kart, bir dönem toplama bilgisayar satanların gözdesiydi.

7AW0B5.jpg

gXv3v5.jpg

B8WpWp.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman Hocam reklam-tabela işi yapan bir tanıdık var. Kartların modellerini ufak fırçalanmış aluminyum levhalara yazdırmayı düşünüyorum, bana epey uygun fiyata yapacaktı bu işi. Ama bir türlü fırsat bulup uğrayamadım işyerine. İlk fırsatta yapacağım ama aklımda :)

@@Hungarde Aslında boya yerine vernik bile hoş bir görüntü verebilir çerçevelere. Bu haftasonu önce verniklemeyi, hoşuma gitmezse boyamayı deneyeceğim.

Türkiye'de bu çapta başka bir çalışma var mıdır bilmiyorum, ama illa ki bizim gibi meraklıları vardır böyle parça toplayan. Geçenlerde sohbet ettiğimiz birinde 50-60 tane soket işlemci vardı mesela, o arkadaş Pentium 3, Pentium 4'leri topluyormuş. Bu tür işlemcileri piyasada bulmak daha kolay tabii, lakin Pentium 2'nin altına indiğiniz zaman inanılmaz zor hale geliyor yurtiçinden temin etmek. Tesadüfen denk gelirse ancak mümkün oluyor koleksiyona katmak.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman Hocam reklam-tabela işi yapan bir tanıdık var. Kartların modellerini ufak fırçalanmış aluminyum levhalara yazdırmayı düşünüyorum, bana epey uygun fiyata yapacaktı bu işi. Ama bir türlü fırsat bulup uğrayamadım işyerine. İlk fırsatta yapacağım ama aklımda :)

@@Hungarde Aslında boya yerine vernik bile hoş bir görüntü verebilir çerçevelere. Bu haftasonu önce verniklemeyi, hoşuma gitmezse boyamayı deneyeceğim.

Türkiye'de bu çapta başka bir çalışma var mıdır bilmiyorum, ama illa ki bizim gibi meraklıları vardır böyle parça toplayan. Geçenlerde sohbet ettiğimiz birinde 50-60 tane soket işlemci vardı mesela, o arkadaş Pentium 3, Pentium 4'leri topluyormuş. Bu tür işlemcileri piyasada bulmak daha kolay tabii, lakin Pentium 2'nin altına indiğiniz zaman inanılmaz zor hale geliyor yurtiçinden temin etmek. Tesadüfen denk gelirse ancak mümkün oluyor koleksiyona katmak.

Kırışıp kolay yırtılmayacak biraz yüksek gramaj tek bir A3 kağıdına ozalitçide bütün etiketleri bastırıp kendin keserek kağıdın renginde raptiye ile tutturulabilirsin hocam (veya arkası yapışkanlı kağıda bastırabilrsin). Baskıya hazır halde tasarımını ben hallederim etiketlerin düşünürsen ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ Najaz Tebrikler

Envanterin genişliyor, epey eski kartlar koymuşşun, Bende evde böyle bir pano asmayı düşünüyorum ama bende yeni kartlarda var,  foto'ya göre tam 16 kart sığmış panoya, panonun bunca ağırlığı kaldırması için ekstra bir şey yaptın mı? :icon_think:  bende ciddi ciddi düşünüyorum kafadan 2 pano dolar gibi.  :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk Panoların orta kısımlarına, yukarıdan aşağıya doğru ilave bir çıta daha koydum çünkü duvara astığımda o bölümden esneme yaptı. Bunun dışında ilave bir destek vs. yok.

Yalnız bazı kartların soğutucuları oldukça ağır. Misal 9800 XT'nin soğutucusunu sökmek zorunda kaldım, kart o haliyle asılı durmadı panoda.

Sendeki kartları da resimleyip koyar mısın buraya, güzel olur :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Koyarım tabi, nasipse bu cumartesi pano almayı düşünüyorum. kartları elektronik kart temizleyi spreylerle temizlemeyi düşünoyorum. bazı kartları tozlu halde aldıgım gibi koymuştum unutmuşum tozlar yapışmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz

Benim kartları dizmek için duvara mantar panoya monte etmek yerine bildiğin kalite mdf aldım, planım anakartın oturduğu pirinç vidaları bu panele ince hesaplı dizmekti, tabi planım bu vidaları levhaya nasıl geçireceğim kısmında tıkandı, eminönünde lokmacı buldum ama o vidaları mdf'ye nasıl tutturacağım bilmiyorum. arşiv kallavi olduğu için şimdilik 1 60x100lük panele çıkar tak yaparak idare edeceğim. (elimde full dolu server anakartı dahil vs ağır parçalar olduğu için bunları ancak sağlam bir panele vidalayarak tutturabilirdim o yüzden mdf aldım)

Eksik anlatmış olmamak için yazıyorum, hani şu kasaya anakartı oturttuğumuz delikleri tamda o pirinç somunlar için yapılmış, işte onları yada muadillerini nerden bulabilirim fikrin varmı yada fikri olan. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@mehmetclk hocam;

http://urun.n11.com/vida-civi-somun/anakart-yukseltme-vidasi-pirinc-100adet-P139435647

bunlardan bahsediyorsun sanırım. Bunladan alıp bunları mdf'ye vidalamayı düşündüğün yerlere vida çapından 1-1.5mm daha küçük çapta matkap ucuyla delik açarsan sanırım pirinç somunları döndürerek o deliklere sağlam bir şekilde oturtabilirsin. En azından bu şekilde denenebilir. Yoksa uygun vida numarasında kılavuzla diş açman gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA

Öneri için tşk.  bak bu hiç aklıma gelmemişti, bunları almama gerek yok bende 3-4bin parçalık vida çöplüğü var, eskiden beri elimden geçen her sistemden birşey attığım için kutuda yok yok. Matkapla açmak olabilir, Bizim enişte ağaç üzerinde yük. lisanslı işinde mahir ve bu işler için seti var, onun matkabını alıp kullanabilirim. Aslında MDF gibi sağlam bir taban olduğu için başka yöntemlerde aklımdan geçmediği değil, fakat panodaki parçaları sık sık değiştirmek fikri biraz daha düşünmeme ağırdan almama sebep oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok pano aldım duruyor hala, kartların bir kısmını eve getirdim sakaryadaki evdeydi, temizledim tekrar kutuya koydum duruyorlar, MDF'ye dizmek için pirinç vidaları tahtaya gömmem lazım, bizim kapıcıdaki matkabın ucu kucuk değil pirinç vidaya göre geniş oluyor, tam  vida büyüklüğünde delip çift pirinç vidayı oraya koymadan önce kaliteli bir yapıştırıcı ile tutturacağım, epey ağır gidiyorum ama sağlam olcak, vidalar sayesinde kartları tablo gibi asıp sık sık değiştireceğim.

Bende geçen hafta GTX280 kaptım,aldığım arkadaş yanında atıl duran 4-5 kartı verdi. gereksizler ama olsun değiş tokuş işlerinde kullanılabilir. kartların çalışıyor olma durumu bile var, uzay montaj test ortamı kurmaya üşenmesem denerdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, 

Pano hala yapımda bitemedi zamanım çok az ilgilenemiyorum nasip olursada bu hafta evde olursam bitireceğim, Son nostalji kurbanım hemde çalışır halde Xeon P4'lerden çift soket anakartta 4gb ddr2-ecc bellek ve üzerindede Quadro4 980XL kart, Çalışır halde olduğuna emin olmak için test ettim, şimdi onu bir düzenekle uzay montaj hale getirmeyi düşünüyorum, ufak tefek birşeyler ayarlayıp arada bir açar kapatırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok