Windows 8 OEM Anahtarıyla Windows 10
0

Bu konuda 11 mesaj var

Selamlar.

"Windows 10 konusuna mı yazsam?" diye başta çelişkide kaldım ama ayrıca sormak daha iyi olacak sanırım.

Elimde, "bilgisayarcı" olarak tabir edilen çeşitli çakalların recovery kısmını komple uçurarak üzerine korsan Windows 8 Pro kurduğu bir ultrabook var. Bu ultrabook'taki OEM Windows 8 lisans anahtarını BIOS'tan alabildim ancak şöyle bir durum var: Windows 8 değil de doğrudan Windows 10 kurulumu yapmak istiyorum fakat 8'in OEM anahtarını 10, kurulum sırasında kabul eder mi? Etmezse nasıl bir yol izlemek lazım? Elde kurulum medyası olmadığından Microsoft üzerinden sadece Windows 8.1 indirebiliyorum. Windows 8 indirmek için de lisans anahtarı istiyor ama OEM anahtarını kabul etmiyor tabii.

Ne yapmak lazım, nasıl çözerim bu durumu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@CandleGarden aslında öğrenmek istediğim Windows 10'un kurulum sırasında (ya da daha sonraki aşamalarda) Windows 8'in OEM lisans anahtarını kabul ederek aktivasyon yapıp yapmadığı. Eğer öyle oluyorsa güncellemeyle falan hiç uğraşmak istemiyorum zaten. Ama webde yazılanlara bakınca Windows 10 ve OEM lisanslar konusunda "halihazırda kurulu halde ve aktive edilmiş bir Windows 8 gerekli" deniyor, ne kadar doğru bilmiyorum. Windows 10'a gelen son güncellemeden sonra bu istediğim şeyi yapmaya imkan oluştu mu onu da bilemiyorum açıkçası.

Recovery de uçurulduğu için sadece genel lisans anahtarıyla kurabildiğim Windows 8.1 var elimde. Dokunulmamış Windows 8 OEM medyası da yok ortalıkta (ya da ben bulamadım).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8.1 ile kurulum yapın. 8.1 uefi deki 8 keyini tanır aktive olur. Sonradan win 10 a upgrade yapacaksınız. O key ile direk aktive olmayabilir win10. 

Bu arada laptopun keyi Single language sürüm için ise single language win8.1 iso bulup oradan kurulum yapacaksınız o zaman size key sormayacak zaten kurulumda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar,

MS Geçtiğimiz aylarda mevcut 7/8x keyleriyle kurulumun yapılabileceği windows iso'su hazırladığı bir çok yerde konu edilmişti, son ms sürümü 10582'den 11082'ye çıkmış, onun indirip bir denemek lazım, birde bios'ta UEFI aktif  secure boot enable yapılmış şekilde bir deneyin derim, ben geçtiğimiz yıl HDD'i değişmiş Lenovo NB'a Win8SingleLanguage iso'su ile kurulum yapmıştım bios key'i okuyup tanımıştı, eskiden OEM iso ile okutturuyorduk şüphem vardıama okudu. doğrudan win10 kurulum yapıp key'i okutma konusundaki aksaklıklar üreticilerin MS'la iyi :lol:  iletişim kurmasına bakıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 7-8 anahtarıyla direkt Windows 10 kurulumu yapabilmek için öncelikle 1 kere Windows 10' a yükseltilmiş olması gerektiği gibi bişeyler konuşulmuştu gündem değerlendirmelerinden birisinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 7-8 anahtarıyla direkt Windows 10 kurulumu yapabilmek için öncelikle 1 kere Windows 10' a yükseltilmiş olması gerektiği gibi bişeyler konuşulmuştu gündem değerlendirmelerinden birisinde.

Yok o değişti, ilk başta öyleydi ama ben mesela direk USB'den kurdum Win10. Kasım ayında değişmişti galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Retail Windows key ile aktive oluyor direk onda sorun yok ama UEFI deki key ile aktive olması için keyin Wİndows 10 OEM key olması şart. Aksi takdirde yine upgrade yöntemi gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft'un aracıyla indirdiğim Windows 8.1 (single language) ile kurulum yapabildim. BIOS'taki anahtar doğrudan Windows 10'a geçirmedi.

Yardım ve öneriler için teşekkürler herkese. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok