Netflix Türkiye'ye gelmiş
4 4

Bu konuda 445 mesaj var

Bakarsınız Netflix Rekabet Kurulu'na başvurup, TTNET'in kendi servisi olan Tivibu'ya kota ayrıcalığı tanıdığı için haksız rekabete sebep olduğunu ileri sürerek şu kota saçmalığının ortadan kalkmasına vesile olur :) Olur mu olur...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Netflix'e ben birkaç ay önce üye oldum. Tabi VPN ile Amerika üzerinden bağlantı sağlıyordum. Aylık 10 dolara devasa bir film-dizi arşivi ve üstüne üstlük bunları Pc/Mac, iPad, iPhone veya herhangi bir akıllı telefon/tabletten ulaşabilme kolaylığı hizmeti aldığım için beni fazlasıyla tatmin etti. Türkiye'den erişime açıldığını görmek ülkemiz adına da son derece sevindirici bir olay. Henüz daha çok yeni olduğundan dolayı elbette ki bazı eksiklikler var. En basitinden Türkçe altyazının gelmesi gerekli. Ardından belki Türkiye'ye özel bir fiyat politikası belirlenebilir ve en önemlisi yerel içeriğin de artması ki bunu zamanla yerli tv kanalları ile gerçekleştireceklerine eminim. Kısacası şu anda beni tatmin etse de tatmin olmayan insanların da sebeplerini anlıyorum. Bu arada Türkiye'deki içerik maalesef Amerika'ya göre epey kısıtlı ancak yine de çok büyük.

Yalnız burada anlaşılması gereken konu şu. Torrentte veya başka bir paylaşım ya da online izleme sitesinde bulabileceğiniz dizi ve filmleri netflix'te bulmayı hiçbir zaman beklemeyin. İşin içine bir sürü konu giriyor çünkü, telif hakları, yayıncı kuruluşlarla yapılacak anlaşmalar vs gibi tonla konu var. Ama eski arşivlik diziler, filmler, son dönemin oskarlı, ödüllü filmleri, yeni dizilerin önceki sezonları vs devasa bir arşiv bulacağınız garanti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben direkt blu-ray veya torrentçiyim, stream olunca içime sinmiyor, seyredesim gelmiyor. sadece konuya "bakacak" olanlar için iyi tabii.

bir de global servislerin memlekete gelmesi güzel, internet erişimini de bu dev firmalar küresel ölçekte vermeye başlasa da yerel isp'mizden de kurtulsak tam olacak. 

bu arada korsan tartışması anlamsız, stream servislerinde ağır abi release gruplarının kalitesinde film yok. stream releaseleri mp4 stereo oluyor. ne yapayım bunu, böyle film mi olur; bedava olsa seyretmem bir de üste para vermek? (gerçi ilgimi çekmediğinden incelemedim ama netflix farklı sanırım, dts filan denmiş çünkü yukarıda.) işte efendim torrentte 20-30mbit bitrate'li blu-ray'le kapışacak filmler var,  malum untouched bd.iso'lar bile var, kalite takıntılısından hızlıca indirip seyredesi olanlara kadar her tip adama yönelik geniş bir yelpaze mevcut; aynen linux gibi. meraklısı tarafından çekip çevrilen komünite işi. bunları makul fiyata satsalar yine alırım. ama yok. stream kalitesi beni tatmin etmiyor açıkçası. torrent sadece beleşçilik veya "hırsızlık" değildir, pratik ve çok geniş, hatta sonsuz bir library demektir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerika'da kaldığım 2.5 sene içerisinde netflix'e çok defa şans vermiştim ancak sonunda işe yaramaz bir servis olduğuna karar verip torrent'e geri dönmüştüm... Aradığım hiçbirşeyi bulamıyordu... Popcorn Time ondan daha iyisini bedavaya yapıyor bence, uğraşmayın boşuna.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bakarsınız Netflix Rekabet Kurulu'na başvurup, TTNET'in kendi servisi olan Tivibu'ya kota ayrıcalığı tanıdığı için haksız rekabete sebep olduğunu ileri sürerek şu kota saçmalığının ortadan kalkmasına vesile olur :) Olur mu olur...

Kota kalkmaz ama tivibu benzeri ayrıcalık satılmasını isteyebilir. Tabii , şu anda diğer servisler (digiturk gibi) aynı durumda. Onlar haksız rekabetten şikayet etmiyorlar mı?

Şöyle bir site var. Farklı ülkelerin netflix kataloğunu arıyor.

https://flixsearch.io 

Aradığın film başka ülkede olabiliyor. VPN 'den ülkeyi değiştirip, izleyebilirsin. Ama bu işin mantığına aykırı. Kimse para ödeyip, bir de vpn ile uğraşmaz. 

Popcorn time 'ı hiç kullanmadım. O p2p üzerinden stream yapmıyor mu? Takılma çok olmuyor mu onda? 

Şu çok sözü edilen Friends dizisinin ilk iki bölümünü izledim. Hiç takılma olmadı. Görüntü kalitesi de iyi. Dizi bir garip o ayrı. 90'larda komikti herhalde bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Popcorn Time 'ı ben denemiştim, pek öyle takılma olmuyor. Bildiğimiz, filmi torrentten alıp, bir yandan indirirken bir yandan izletiyor. Ben denediğimde tam olarak stream mantığında bile değildi aslında, filmin ilgili bölümünü falan bufferlamak yerine baya baya filmi .avi olarak geçici bir yere kaydediyor, izleyip kapatınca da siliyordu. Haliyle iyi seedli bir torrent ne kadar hızlı olabiliyorsa o kadar hızlı.

Dün hazır bu işlerin de gazına gelip bir CouchPotato ve SickRage kurulumu yaptım, güzelce de konfigüre ettim keyfim istediği gibi. Netflix solda sıfır kalır. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@AranelSurion

Sadece bilgisayarda izlemek olarak düşünürseniz, o zaman couchpotato iyi tabii. Ancak Tv 'de , tablette , hatta telfonda izleyen var. 

Hafif hastayım, yataktan çıkmak istemedim. Tabletten "Batman year one " ı izledim. Bu tv de izleyeceğim birşey değil , ama güzeldi. Tablette olması çok sorun yaratmadı. Zaten anime gibi birşey, sesler bluetooth hoparlörden gelince yeterli. 

Dosyayı bilgisayardan indirip de izlerseniz, ama bu pratik işte. 

Sistemin daha Türkiye'de çalışması, dün bir, bugün iki . Birkaç ay sonra tekrar değerlendirmek lazım.

SickRage yerine Sonarr daha iyi gibi göründü bana. Arayüzü çok iyi tasarlanmış . Pek amatör işe benzemiyor zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şöyle yapıyorum: TV'ye bağlı ve hali hazırda başka işlerle de (NAS, GIT server vs.) sorumlu bir Raspberry 2 'm var, harici diske bağlı ve oradan boot ediyorum. XBMC yüklü, Couchpotato/SickRage üzerinden inenler otomatik bu ekrana düşüyor, iOS için uzaktan kumanda yazılımı da var, PC 'den tamamen bağımsız şekilde çalışıyor bu kurulum. Televizyonu açıyorum, telefonumu elime alıyorum menüde takip ettiğim dizilerin yeni bölümleri ya da IMDB 'den eklettiğim filmlerim hazır oluyor, seçip devam ediyorum. Hatta işin güzeli CouchPotato 'nun geleceğe yönelik de film ekletmesi çok hoş, mesela yeni Star Wars 'u ekledim, en az 720p bir sürümü çıkınca menüde göreceğim.

Zaten torrentten indirdiğim her şeyi Samba ile networkume de açmıştım, Windows paylaşımı destekleyen başka her cihazdan da izleyebiliyorum böylelikle, gerçi %99 TV dışında izlediğim olmuyor. Tabii bu düzenin kurulumu, konfigürasyonu, bütün bu sistem hali hazırda kurulu değilse beş dakikalık pratik bir şey değil. Ayın çoğunu AKN'yi geçmiş vaziyette geçirdiğim için haliyle stream işinden çok hoşlanmıyorum ben, onun yerine ben yokken her şeyin inip, bana sadece izlemesi kalması çok önem taşıyor.

Farklı cihazlardan koleksiyona erişimin (birden fazla TV, SMB desteklemeyen cihazlar vs.) önemli olduğu kullanıcılar Plex sunucu da kuruyorlarmış, o gerekli transcoding işlerini vs. yapıyormuş, kullanıcı dostuymuş da diyorlar. Ben denemedim gerçi neredeyse hep TV 'de izliyorum diye. Sonarr 'ın arayüzü daha hoş, ben SickRage uzun süredir var, hem de torrent desteğinden memnun kaldığım için ilk onu denedim, biraz ayar çekip güzel çalışınca da denemedim Sonarr 'ı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neflix gibi bir servisi torrent vs gibi korsan üzerine kurulu bir sistem ile kıyaslamak doğru değil. Hepimiz iyi kötü torrent vs kullanıp dizi-film izliyoruz veya geçmişte izlemişliğimiz vardır ancak ben bedavaya şu şu programlar ile internetten çekip izliyorum, o yüzden netflix hikaye, neden para verelim buna falan gibi çıkarımlar yapmak yanlış olduğu gibi etik de değil. O mantıkla hiçbir yazılıma, oyuna vs'e de para vermeyebilirsiniz. Sizlere veya hayat görüşünze uymuyor olabilir ama bu tarz kısır tartışmalar yerine Türkiye'de yeni hayata geçen bu sistemin eksikleri, rakipleri olan digitürk, d-smart gibi paralı platformlar ile kıyaslaması falan eyvallah ama torrent falan rica ediyorum şu konuda kıyaslanmasın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neflix gibi bir servisi torrent vs gibi korsan üzerine kurulu bir sistem ile kıyaslamak doğru değil. Hepimiz iyi kötü torrent vs kullanıp dizi-film izliyoruz veya geçmişte izlemişliğimiz vardır ancak ben bedavaya şu şu programlar ile internetten çekip izliyorum, o yüzden netflix hikaye, neden para verelim buna falan gibi çıkarımlar yapmak yanlış olduğu gibi etik de değil. O mantıkla hiçbir yazılıma, oyuna vs'e de para vermeyebilirsiniz. Sizlere veya hayat görüşünze uymuyor olabilir ama bu tarz kısır tartışmalar yerine Türkiye'de yeni hayata geçen bu sistemin eksikleri, rakipleri olan digitürk, d-smart gibi paralı platformlar ile kıyaslaması falan eyvallah ama torrent falan rica ediyorum şu konuda kıyaslanmasın. 

+n

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AranelSurion'ın anlattıklarına belli yerlere kadar katılıyorum. Steam gelip oyun satmaya,indirimler yapmaya başlayana kadar (lütfen kişi kişi üstünüze alınmayın) bu ülkede doğru düzgün oyun satın alan insan yok gibi birşeydi. Apple şarkı satmaya, spotify uygun fiyatlara bütün şarkılara erişim sağlayana kadar cdsini satın almış olsak bile yasadışı bir işlemle şarkıları mp3'e çevirip cihazlarımıza gönderiyorduk. Ne zamanki uygun fiyatlara isteklerimize karşılık verebilen servisler geldi o zaman olayın etik yanını daha rahat düşünmeye başladık. Kendi adıma konuşayım applestore açılana kadar bir tane Metallica albümü almamıştım ama açılır açılmaz hepsini aldım gibi birçok örnek üreyecektir.

AranelSurion'ın bahsettikleride bence bu ülke için eksik yönleri güzel anlatmış. Kota belası varken netflix sadece stream yaparım ben arkadaş derse bu iş olmaz mesela. Ben ücretli veya ücretsiz olarak kıyaslamıyorum bu yüzden servisleri. Bana yararına bakıyorum ve torrentin alternatifi yok şuan bu iş için bunu görüyorum. Olay vicdani rahatlama ise 10€ netflixe vereyim her ay ama hala torrent kullanmaya devam ederim.

Tamamen kendi görüşüm; hizmet seviyesi gelişene, ihtiyaçların büyük kısmını karşılamaya başlayınca ya kadar nasıl ki digiturk,d-smart vs benim gözümde servis değillerse netflixte olmayacaktır. Ama netflix altyazı sorununu çözer ve içeriği istediğim gibi diskime indirmeme imkan verirse o gün kredikartı bilgilerimi alabilir ve bir dahada torrente dokunmam. O gün gelene kadar sigaranın buzlandığı, filmlerin kesildiği, konuşmaların biplendiği, stream yapmanın mümkün olmadığı ülkemde tek gerçek maalesef torrent.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Netflix'te içeriği hiçbir zaman için diskinize indiremezsiniz. Sadece netflix değil bu tarz hulu, hbo now vs gibi birçok alternatif platformda da bu böyledir. İkinci olarak ülkemizde internet kullanıcılarını mağdur eden kota sorunu maalesef ki var ve sınırsız internet kullanan müşteriler içerisinde büyük çoğunluk adsl hizmeti ile ve 50-75gb arası bir kota kullanmakta.  Bu sorun sadece Netflix'i ilgilendiren bir durum değil. Stream ettiğiniz film veya dizi ya da çekeceğiniz torrent hangi siteden alınırsa alınsın bu kotayı etkiliyor sizlerin de çok iyi bildiği üzere. Dolayısıyla kota varken sadece stream yapma-diske indirme konusunun ne alakası var onu tam anlayamadım. Bugün netflix'te en iyi kalitede izleyeceğiniz bir saatlik bir film/dizi ortalama 3gb gibi bir kotanızı götürmekte. (Netflix'in kendi verdiği bilgi). Sizin herhangi bir yerden indireceğiniz bir torrent de eğer 1080p ise bundan daha aşağıda bir boyutta olmayacaktır. İhtiyaçların büyük kısmını karşılamak demişsiniz, bu da görece bir kavram. Hangi ihtiyacın ne kadarı? Sigaranın buzlandığı bir sahne burada olmaz zira RTÜK'e bağlı bir oluşum değil. Filmlerin kesilmesi, donması da daha çok internet altyapısının kalitesizliğinden kaynaklanmakta. Genelde 3 mbit gibi bir internet hızı ile tatminkar görüntü kalitesinde film/dizi izlenebiliyor. Kendim evde 50/4mbit uydunet ile netflix kullanıyorum, daha önce de belirttiğim üzere ve ciddi bir donma/takılma sorunu yaşamadım. Bence minimum gereksinim ile işini çok güzel yapıyor o konuda. Bir de torrent'in alternatifi yok deniyor hep. Torrent'in alternatifi tabi ki yok çünkü korsan/yasa dışı bir kullanım söz konusu. Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde de AKN'ler var ve sizin eğer torrentten dosya çektiğiniz tespit edildiğinde çeşitli yaptırımlar ile karşılaşıyorsunuz. Ülkemizde bu henüz yok ama yakın bir gelecekte gelirse pek de şaşırmam doğrusu. Konuya dönecek olursak yasa dışı bir kullanım ile yasal çerçevede, parasını ödeyerek kullandığınız bir servisin mukayesesi komik ve anlamsız benim için. Bunu söylerken kendim de aktif olarak hala torrent kullanıyorum ama Netflix, Hulu, Tivibu, Digiturkplay vs gibi bir online servisi eksi ve artısıyla kıyaslarken, torrentte dizilerin son bölümleri var veya yeni xx filmin 1080p mkv'si torrent düştü bile oradan çekebiliriz nasılsa diye bir argüman kullanmayı mantıksız görüyorum. Burada tercih ben korsan kullanmaya devam edeceğim veya yasal bir hizmet satın alacağım arasındaki seçimdir. Dediğiniz gibi mp3 yerine uygun fiyata itunes'dan albüm satın alabiliyoruz veya film kiralayabiliyoruz. Ya da spotify ile online müzik stream edebiliyoruz. Bu ve bunun gibi hizmetlerle de online olarak film ve dizi izleyebiliyoruz. Şu an için bu platformdaki içerikleri ülkemiz adına digitürk, tivibu, d-smart ile kıyaslamak bence yapılması gereken en doğru şey diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

niye kardeşim teknik ve içerik olarak alternatif bir sistemi neden konuşmayalım, siz afaroz ettiniz diye mi? politik doğruculuğa gerek yok, insanlar istediğini yazabilir. bunu kibarca da olsa kısıtlamaya çalışmak artık komik oluyor. "lütfen beyler biz de kullanıyoruz ama korsan yasak, etik değil" filan... ne bu pozlar anlamıyorum?

AranelSurion ne güzel yazmış, bir sürü teknik bilgi var, işin bu yönüyle ilgilenene dur demek neden bir marifet sayılsın? siz istediğinizi kullanın, ben de netflix filan sevmiyorum ama lütfen kardeşim bunları boşverin demiyorum, neden, arkamda netflixin etik olmadığını iddia etmemi sağlayan yasal veya sosyo-ekonomik dayanak olmadığı için mi? yoksa karşımdaki olgun insanlara bunu söyleme cüretkarlığını kendimde bulmadığım için mi? hayır herkes kafasındakini yazınca database mi yetmiyor, netflixin dt vesairle karşılaştırmasını yapan yorumlara yer mi kalmıyor nedir? atıyorum bir başlıkta (başlığın adı ne olursa olsun)100 mesaj torrent, 10 mesaj netflix için atılıyorsa demek ki bu memlekette netflix benzeri servislerin ratingi bu kadar. kendinizi, "herkes bizim gibi olsun, olmayanlar da sussun" motivasyonu gereğince yormayın o yüzden. su yolunu bulur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de kullandım ve hala ara sıra kullanıyorum evet ama tutup bu konuda Netflix veya başka bir servis ile kıyaslamıyorum, kıyaslamak da yersiz tek söylediğim bu.  Sizin dediğiniz gibi torrent alternatif bir sistem değil çünkü. Bir ürünün parasını ödemeden almaktan yani çalmaktan bir farkı yok. Kopya oyun, işletim sistemi, program, müzik, film, dizi vs hepsi aynı. Bunu hala anlamamakta ısrar etmeniz enteresan. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya ne hakla bir forumda yazan insanlara öznel yargılarınıza göre yön vermeye çalışıyorsunuz ben onu anlamıyorum asıl? kopya konuşulması size bu yönde bir yetki mi veriyor? diyelim benim netflixe verecek param yok, işsizim ve paralı servislere gıcık kapıyorum, gelip bir de burada sizin kınamalarınızı mı çekmeliyim? neden? sistemin makbul vatandaşı siz misiniz? şu halde ben sözünüzü dinleyip susmalı mıyım? nereden geliyor bu ayrıcalık?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kimseye yön vermeye falan çalışmıyorum, azıcık kendinize gelin, yazdıklarınızı okuyun biraz lütfen. Kopya vs konuşulması bu ve bunun gibi forumlarda zaten yasaktır. Korsan bir yöntem ile legal bir servisi kıyaslamayalım sadece. Korsan kullanıma devam edip etmemek de size ve vicdanınıza kalmış bir şeydir. Buna kimse karışmaz ama bu o yöntemin yasal olduğunu göstermez.  Netflix'e verecek paranız yoksa da almazsınız.  Bu hava, su, yemek vs gibi temel bir ihtiyaç değil, lüks tüketim konusudur. Paranız kadar harcarsınız. Paralı servislere gıcık kapmanız onları yasadışı çalmanızı haklı kılmaz. Ayrıca burada kimseyi kınadığımız falan yok, tek dediğim bir zahmet kıyaslamayın, bunun nesini anlamakta güçlük çektiğinizi hakikaten merak etmekteyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar orjinal argümanlar geldi şaşkınım tamam karşılaştırmayalım bakalım ne kadar popüler olacak netflix :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Netflix zaten dünya genelinde milyonlarca abonesi olan devasa bir uluslararası şirket ve şimdiden oldukça popüler oldular bile diyebilirim. Bizim burada söyleyeceğimiz şeyler veya üye olup olmamamız ile değişecek konular değil bunlar. Türkiye'de ise bu durumu zaman gösterecek. Popüler olması için öncelikle türkçe altyazı ve çocuk filmlerinde türkçe dublaj sorununu çözmeleri ve sonrasında da bir nevi ülkeye göre fiyat belirlemeleri şart gibi duruyor. Gerçi hiçbir halt sunmayıp her ay Netflix'in istediği parayı isteyen platformlar da hali hazırda varken bilemiyorum ama yine de bir miktar indirim olması iyi olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Korsan'ın savunucusu değilim, zaten ilk mesajımda da böyle bir şeye olan açlığımı da belirttim, ama ortada gerçekten Spotify diye bir örnek var... 

Genelde bahsedilen "nasılsa bedava, niye netflix'e para verelim" den çok "öyle bir sistem olmalı ki bizi bu rezillikten kurtarsın" şeklinde, tartışma gereksiz alevlendi ama aslında insanlar genelde bu eksende yaklaşıyor.  

Kendi bakış açımı gözden geçiriyorum. Filmler vizyona çıktığı dakika karşımda olsun diye bir beklentim yok, bir çok film için "makul bir süre" beklemek benim için dert değil (ki torrent kullanıcıları da iyi kalite rip bekliyor), önemli filmleri ise zaten sinemada izliyorum.  Ekonomik olması önemli ama "beleşçi, 1 lira bile olsa sıfırdan çok" diyen birisi de değilim. 

Ama şu an baktığımda,

- Film seçeneklerinin eski ve az olduğu söyleniyor

- Dizilerde seçeneğin az olduğu, olanlarda sezonların çok geriden geldiği söyleniyor

- Yerli içerik yok

- (Özellikle çocuğa yönelik medyada) dublaj yok

- Altyazı yok

- Kota ve internet kalitesinden kaynaklanan problemlerin çıkma ihtimali var

- Ücret rekabetçi değil.

Ha şimdi digitürk/dsmart ile falan kıyaslayayım diyecem de, ben dijitürkten bir numara aradığı zaman suratına kapatıp blokluyorum, diğer alternatifleri bedava deneme sürelerinde bile kulanmadım.  Hani kurtarırsa Netflix kurtarır dedim, onun da kurtaracağı şey digiturk değil neticede.

Neyse, bekleyelim görelim bakalım. Ben hala başlatmadım bir ay üyelik falan. du bakalmı... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok