Motor yağı konusu
4 4

Bu konuda 113 mesaj var

tam sentetikler evet min 15k km gitmeli. Yalnız ben son yağ değişiminde yaklaşık 11.000km sonra daha dün değiştirmek durumunda kaldım. Bunun nedeni de castrol edge 5w-40 benim motora pek iyi gelmedi. İnanılmaz yağ eksiltmeye başladı benim araç bu süre zarfında. O zaman 10w-40 tam sentetik yağ bulamadığım için 5w-40 kullanmıştım. Dün tekrar yarı sentetik shell helix 7 10w-40 yağa geri döndüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@infestor

1 yıl da saçmalık aslında, 1 yılda yağ ömrü mü bitermiş allah aşkına...

babamın mercedesi 1 yılı geçmiş servise gireli, daha 6000km olmuş, uyarı verip duruyor servise sok diye. gittim sanayide sildirdim salak uyarıyı. müşteri sağma metodlarından biri daha işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, ZvAnA said:

tam sentetikler evet min 15k km gitmeli. Yalnız ben son yağ değişiminde yaklaşık 11.000km sonra daha dün değiştirmek durumunda kaldım. Bunun nedeni de castrol edge 5w-40 benim motora pek iyi gelmedi. İnanılmaz yağ eksiltmeye başladı benim araç bu süre zarfında. O zaman 10w-40 tam sentetik yağ bulamadığım için 5w-40 kullanmıştım. Dün tekrar yarı sentetik shell helix 7 10w-40 yağa geri döndüm.

evet abi 10w40 tam sentetik olmaz 5w40 olur ama o başındaki 5w seni aldatmasın, onun sana hiç bir etkisi yok. başındaki rakam yağ soğukken ki akışkanlık değerini temsil eder, motor çalışma sıcaklığındaki akışkanlığı ya da kalınlığı ile hiç bir ilgisi yok; onu sondaki 40 temsil eder, dolayısıyla yaptığın değişimin de bir etkisi olmayacak. sorun yaşamanın sebebi muhtemelen castrol yağ koymandan ötürü, castrol çok bilinmesinin ve pazarlamasının aksine gayet dandik bir yağdır. kaynama noktası & koruma seviyesi düşük. mobil 1 alman yararına olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 minutes ago, TiesTorN said:

@infestor

1 yıl da saçmalık aslında, 1 yılda yağ ömrü mü bitermiş allah aşkına...

babamın mercedesi 1 yılı geçmiş servise gireli, daha 6000km olmuş, uyarı verip duruyor servise sok diye. gittim sanayide sildirdim salak uyarıyı. müşteri sağma metodlarından biri daha işte.

servisi bilmem de en azından yağın değişmesi gerekmiyor mu? Özellikle de kısa mesafelerde kullanılıyorsa. Soğuk çalıştırma sayısı önemli sonuçta. Uzun mesafelerde yüksek devirde vb kullanılmıyorsa 6 ayda değiştirin diyenler var mesela. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@kaptanpedal bence cold start sayisindan ziyade aracin kac km gectigi cok daha gercekci bir gosterge. cold start sayisina bakarsak zaten yol bilgisayari daha 5000km olmadan "bas git yag degistir" diyor. bence min. 15.000 km'den once yag degistirmek gereksiz. @TiesTorN'un dedigine de aynen katiliyorum. 1 yil (zaman olcutu) nedir yaw?!

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, kaptanpedal said:

servisi bilmem de en azından yağın değişmesi gerekmiyor mu? Özellikle de kısa mesafelerde kullanılıyorsa. Soğuk çalıştırma sayısı önemli sonuçta. Uzun mesafelerde yüksek devirde vb kullanılmıyorsa 6 ayda değiştirin diyenler var mesela. 

cold start önemsiz ama çalıştırdıktan sonra motorun tam çalışma sıcaklığına gelip gelmediği önemli. sürekli tam ısınmadan motoru kapatmak hem yağ için hem motor için zararlı, yağı tam ısıtıp akışkanlık sağlatamadığı için motorun bazı bölgelerinde "sludge" dedikleri balçık oluşuyor. aynı zamanda yağın içine küçük miktarda karışmış olan su & benzin gibi atıkları da yeterince ısınamadığı için yakıp yok edemiyor.

bu bahsettiğim şey sürekli yapıldığı taktirde yağın da değişmesi gerekecektir tabi, ancak benim mercedes örneğimde böyle bir durum yok. araba yola çıkarsa uzun süre sürülür, sadece fazla yola çıkmadı. bunun da yağa bir zararı yok.

bu firmaların söyledikleri şey 1 sene rafta duran yağ özelliğini kaybeder demeye benziyor. böyle bir şeyin mantığı var mı? bence yok. inek sağma metodu sadece. sizin fikriniz farklı olabilir tabi, ben yabancı kaynaklardan ve forumlardan okuduğum bilgiler üzerine bu fikre ulaştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim ne fikrim olacak yahu, okuyup izlediklerimiz iste. Dediginiz gibi uzun suruslerin temizlemedigi kisa surusler problem, soguk calistirma surekli kisa yol gitmenin dolayli bir sonucu. 

Dizelde daha berbat bu kisa mesafe olayi. 

1 yil yatarsa da degistirin demenin mantikli bir sebebi var mi acaba? Hic yatan arabam olmadigindan merak edip arastirmadim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine otomobillerle ilgili bir konuda "overthinking" yapıyorsunuz. Boya mevzusunda da aynısını yaptınız. Yeter ki motorda yağ olsun, yağsız bırakmayın gerisi çok mühim değil.

Günlerdir yatan bir arabanın sabah hava 15+ derecede motorunu çalıştırdığınızda 1 -2 saniye içinde bütün parçaları yeteri kadar yağlanmış oluyor zaten. Kavurma yağı muamelesi yapmayın motor yağına.

Çok pipirikliyseniz ve motoru yeterince ısıtmadan kullandığınızı düşünüyorsanız yaz/kış farketmeksizin düşük viskositili kış yağlarından kullanın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, Whooosh said:

Yine otomobillerle ilgili bir konuda "overthinking" yapıyorsunuz. Boya mevzusunda da aynısını yaptınız. Yeter ki motorda yağ olsun, yağsız bırakmayın gerisi çok mühim değil.

Günlerdir yatan bir arabanın sabah hava 15+ derecede motorunu çalıştırdığınızda 1 -2 saniye içinde bütün parçaları yeteri kadar yağlanmış oluyor zaten. Kavurma yağı muamelesi yapmayın motor yağına.

Çok pipirikliyseniz ve motoru yeterince ısıtmadan kullandığınızı düşünüyorsanız yaz/kış farketmeksizin düşük viskositili kış yağlarından kullanın.

okumak istemiyorsan konuya girme. bu bölümün amacı bu zaten.

düşük viskoziteli yağ kullanmanın bahsettiğin gibi bir faydası da yok. teknik bilgin pek yok belli ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Whooosh said:

Hadi len.. Arabanın boyası gidiyor diye tazikli suyla yıkamayana ben ne desem boş zaten.

onu yazan ben değildim :lol: aynı tepkiyi vermiştim o abartıydı ama burdaki konuyla bir tutulamaz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En çok çeşit yağ, sanırım motulde var, en azindan kataloga bakarak konuşuyorum.

5w-40 8100 xcess Fuel Eficency yağını denedim sorentoda,
Hizlanmalarda daha bir rahatlık, motor sesinde de bir azalma oldu.

Bir önceki yağ Shell 5w40 beyaz bidon, standart olan yağ idi. Turbo değişmişti, ya olmazsa diye standart yağ alıp ucuz olanı kullanmıştım. Yoksa doğal gazdan yapılan Shell 5w-40 kullanıyordum hep, ama fiyat çok yükseldi.

Bu sefer motul kullanayım dedim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimde aracın bakımları geldi hatta biraz geçirttim KM olarak, yarın gidip hallettireceğim artık periyodik bakımlarımı. Bu 3. sefer olacak Mobil 5w40 koyacağım yine araca kullandığımdan beridir memnunum, farklı bir yağ denemek istemedim ama bu yağı muhtemelen arabada sevdi 5. viteste bile tamam 1000 devirden 1500 devire gelene kadar misal vurduruyor biraz motor ama zaten öyle bir kullanım yapmanın mantığıda yok haliyle. 4. viteste bile eh dedirten tork alışı falan epey fark edik.

Geçen zaten birde würth salladım epey oldu depoya kaç zamandır almıyordum, yarın bakımlardan sonrada aracın çekişi ve performansı epey bir değişecektir yeniden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ravenol markasini duyan bilen var mi? turkiye'ye de distributoru yeni gelmis sanirim.

fiyatlara soyle bir goz gezdirdim...liqui moly gibi pahali.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

free tip of the day: :thumbs:

bu arada filtre konusunda purflux ve filtron da en azindan bence mann, bosch ve knecht'e yaklasacak kadar iyi. bazi urunlerde mesela mann'in fiyati purflux'un 2 kati kadar olabiliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, infestor said:

yagi nereden aliyorsunuz? online? tercih ettiginiz bir site var mi? :icon_curtain:

En son bir tanıdığa Hepsiburada'dan almıştık. Yerel veya internet üzerindeki en uygun fiyat HB'da idi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de internetten hb den alıyorum genelde, tercihim de mobil 1 den yana. Aveo 1.3 dizel dexos onaylı istediğinden mobil1 0w40  bu etikete sahip ve aracım çok rahatladı. 10k oldu değişeli 5k daha var ve aynı yağı alacağım muhtemelen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada sentetik motor yaglari hk. ogrendiklerimi paylasayim belki %0,001 de olsa  isinize yarar :)

motor yaglari 5 sinifa ayriliyor: grup 1,2,3,4 ve 5

grup 1 ve 2 ucuz fiyatli ve hampetrolden uretilen mineral yaglar. sentetik degiller.

grup 3 ise en cok karmasa ve pazarlama hilelerinin dondugu grup. aslinda tamamen sentetik degil ama yaglama kapabilitesi bakimindan full sentetiklere yakin. buna ragmen "%100 sentetik" diye pazarlaniyorlar. shell'in dogalgazdan (GTL) urettigi helix serisi yaglarin bir kismi bu gruba giriyor mesela. bugun cogu modern araba grup yaglari kullaniyor. averaj bir surucu icin gayet yeterli.

grup 4 ise full sentetik. PAO (polyalphaolefin) bazli deniyor bu gruba. fiyat olarak bunlar digerlerine gore pahali yaglar. averaj bir surucu icin cok elzem degil ama olsa guzel olur grubu bu :)

grup 5 ise  fosfat ester, polyalkylene glycol (PAG), polyolester kullanilan bir ust grup. fiyatlar oldukca kazik olup bu gruptaki yaglar averaj araci olan birisi icin pek bir anlam ifade etmiyor. ekstrem sartlarda zorlanan motorlar (mesela yaris) icin bu gruptan yaglar kullaniliyor. mesela motul'un 300v serisi bu gruptan yag muhteva ediyor. 10w-60 falan gibi abarti bir viskozite degeri var haliyle :D

bir de soyle birsey var: piyasada satilan yaglarin cogu harman. "x-bazli" ama karisim orani ne kadar bilmek guc (data sheetlerde yazmiyor). mesela shell'in helix'i "GTL-bazli" ama ne kadarinda var? ayni sey castrol edge 0w-30 c3 icin gecerli. "PAO-bazli" ama ne kadari? bazdan ziyade yagin nihai performansi onemli. 

bi de su kiyas tablosunu asagi birakarak kacizliyorum :)

lcrdJbg.jpg

infestor tarafından düzenlendi
hede
Thustu, TiesTorN and Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

c5 in yağını değiştim. 1.6 hdi . mobil esp 5 30 yağ ve orjinal yağ filtresi aldım. hava filtresi de fil filtre aldım. önceki yağ muhtemelen total ineo ecs 5 30 du. ayrıca sağ dış akstan ses geliyodu. onuda 150 liraya yan sanayi parçayla değiştik. 

arabayı stop ederken çok sallantı vardı. ilgisi varmı emin değilim ama bir miktar azaldı.

ayrıca hava filtresi leş gibi çıktı. çekiş haliyle oldukça arttı. yakıtı daha çok deneyemedim ama muhtemelen oda düşecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok