Motor yağı konusu
4 4

Bu konuda 113 mesaj var

Yağların ideal bir çalışma sıcaklığı var mıdır? Aracım 1.4Turbo Astra, su sıcaklığı zaman zaman 115leri buluyor(termostat 105 derecede açıyor) , yağ sıcaklığı ise max 120-125 derece bandında. Açıkcası su sıcaklığının bu seviyelere çıkması hoşuma gitmese de yetkili servis dahil herkes normal dedi. Su sıcaklığından dolayı yağ soğutucu da belli bir seviyede soğutuyor yağı. Yağ sıcaklığı konusunda ne dersiniz?   

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

120-125c civarları yağ için sorun yaratmaz ama çok inceltir tabi. ne olursa olsun 100c üstü yağ için ve motor için fazla bir sıcaklıktır ve sağlıklı değildir, özellikle plastik parçalar için. birebir aynı durum benim aracımda da vardı (105c termostat) termostatı değiştirip modifiye ederek 80c civarına düşürdüm şu an motor bana teşekkür ediyor.

not: mühendisler en iyisini düşünmüştür sen kimsin diye düşünenler olacaktır. biraz araştırma ile gerçeği göreceksiniz zaten. motorların yüksek sıcaklıkta çalışması tamamen sıkı emisyon ve ekonomi kanunları yüzünden. motorun sağlığıyla alakasız. eski motorların 80-90c bandında çalışıp da yenilerin 110+ çalışmasının başka açıklaması olamaz zaten.

snc-tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, infestor said:

100+ °C biraz fazla geldi bana :)

1.6 dizel motor: @90 °C

Dizellerin çalışma sıcaklığı benzinlilere göre daha düşük. termostat açma sıcaklığı 85-90 dereceler. Benim de bildiğim Ties gibi emisyon hedeflerini tutturmak için motor daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor. Açıkcası ben de daha düşük sıcaklıkta açan termostat istemiyor değilim. 10 derece düşük olsa yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/9/2019 at 10:26 PM, TiesTorN said:

@infestor

1 yıl da saçmalık aslında, 1 yılda yağ ömrü mü bitermiş allah aşkına...

babamın mercedesi 1 yılı geçmiş servise gireli, daha 6000km olmuş, uyarı verip duruyor servise sok diye. gittim sanayide sildirdim salak uyarıyı. müşteri sağma metodlarından biri daha işte.

aynı mercedes ile 2. seneyi geçirmiş olduk hala aynı yağ var :lol: 13500 km olmuş, 1500 kaldı değişim için. 1 sene hikayelerine inanmayın...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

covid'den dolayi malum aracim bayaa yatti. gostergedeki omur sayacina ve opel'in "1 yil veya 15.000km (1 yili gecmis oluyordu, km tamamlanmamasina  ragmen)" olayina gore coktan degistirmis olmam lazimdi. ha yag 3-4 ay durdugu yerde bozuluoyrsa eyv haklilar. yoksa sogusleme :)

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

motul ve castrol en çok sahtesi yapılan.

gittigidiyorda motul'un büyük bir satıcısı var, binlerce litre satmış. %99 pozirif geri dönüş almış. sanmam ki sahte satıp bütün geçmişini çöpe atsın.

ben geçen hafta castrol yetkili bayisi olan özel serviste yağ değişimini yaptırdım. internetten almaktan pahalıya geldi tabiki ama şüphe içinde yaşayacağıma yine castrol edge koydum oldu bitti.

onu yapmasam shell'in kendi bayisi olan bir akaryakıt istasyonundan helix yağ alıp onu koyacaktım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, stardust said:

onu yapmasam shell'in kendi bayisi olan bir akaryakıt istasyonundan helix yağ alıp onu koyacaktım.

shell'in kendi bayilerini nasil anliyoruz?

son yag degisiminde ben de shell yag tercih ettim. 4-5 tane shell istasyonu gezdim aradigim yag yoktu hicbirinde. "eeeææhhh" dedim gittim internetten aldim. orj/sahte bilemiyorum artik  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"shell'in kendi işlettiği istasyonlar" diye aratınca çıkıyor bazı sonuçlar.

nası bir ülke olduk ya gözü kapalı motor yağı bile alamıyorsun.

motora kalıcı hasar verene kadar da anlamazsın koyduğun yağın sahte olduğunu.

-

borusan kampanya yapmış, 5 yaş üstü bmw'nize %30 parça ve işçilik indirimi.

yağ, yağ filtresi, hava filtresi, klima filtresi, mazot filtresi değişecek 5 parça...

aradım 3300 dedi, iyi dedim %30 indirimle 2300 yapıyor, kazık ama bu zamana kadar gittik artık diye düşündüm.

neyse söylediği indirimli fiyatmış, normal fiyat 4300 liraymış. tepem attı tabi.

-

ben de direkt internetten motul alıp deneyecektim @lawnmower kıllandırdı beni de git bayisinden al dedi.

ben de uğraşacağıma bizim buranın en bilinen özel servisine gittim aracım için.

gittim burdaki özel servise, bunların hepsi + arka fren balatası ve fişi de değişti 1800 verdim çıktım ki, yağı ve filtreleri kendim alsam, 150 lira da işçilik için versem çok daha bile ucuza gelirdi ama uğraşmadım artık...

cezalar yetersiz geliyor, sahte yağ satanın yağını makatından kalın bağırsağına boca edeceksin ki anlayacak sahte yağın zararlarını.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yağ işi önemli. Atmosferik motorda yağlar arasında kullanım ömrü dışında ciddi bir fark olmaz, ama günümüzde turbosuz motor kalmadı. Motor yağı aynı zamanda turbonun da yağı oluyor, turbo da motora göre çok daha yüksek devir ve sıcaklıkta çalışıyor. O yüzden yağdaki %10 kalite farkı motor için hissedilmeyecek birşey olsa da turbo için çok önemli. Aman diyeyim, sahte yağdan uzak durun.

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10 lira ucuza alabilmek için Muhittin Ticaret türü satıcılardan hiçbir şey almamak lazım (ki motor yağı gibi çok önemli şeyleri almadan önce beş kere düşünmek lazım).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Katli vaciptir bunu satanın. Ben acımam cidden acımam. 500 km de böyle sorun açtıysa koyduğu başka marka ucuz bir motor yağı değil bildiğin ayçiçek yağı falan koymuşlar ki bu kadar soruna yol açmış. Ben de böyle bir hata yapmak üzereydim, sağolsun @lawnmower 'ın uyarısı önledi. Gittim paşa paşa castrol yetkili bayisi olan ve müşterisi bol olan özel bir bmw servisinde yağ değişimini yaptırdım, yıllarca borusana domaldıktan sonra internetten almaya kıyasla 150-200 tl fazla ödemiş olmak koymadı. İyi ki de girişmemişim öyle bir işe. Motoru elime alınca ben tamir ettirmeye uğraşmam ne yapar ne eder bulurdum o satıcıyı ve başıma çok daha büyük bela alırdım. Herşeyin ucuzuna kaçmamak lazım, arada bir domalmasını bilmeli her delikanlı. 

lawnmower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

netten hep risk n11 de deli puani olan saticilar bi cok sahte urun de cikiyo.

ama su ara gundem olan yag konusu sacmalik

misal gecen bi ekside bi muhabet donmustu

tamam sahte yahut bayatlamis yag derttir.ama o derece degil

yani yag yine yagdir  oyle oyle istanbuldan ankaraya gittim motoru elime aldim olayi yagdan olmaz.

ties ve bi cok arkadas arabadan iyi kotu biraz anliyo ama usta biliyor taniyor.buna ragmen su an aklimda kalmadiysa bile bu kadar pimpirikli bu kadar cevre bu kadar bilgi dolu ties bile ilk donem bmw si ile bi suru super olmayan ustalara mutap olmustu.bi kismi tiesin bajkokudum su su durumda sundan oluyormus dedigi seyler diretmisler sonra tiesin dedigi durum cikmis gibi bisiler mi ne olmustu

neyse yani benim araba ile alakam yok genel kultur seviyesi ile soyluyorum.kotu yag kesin sorundur tersini demiyorum ama ortalik gezen ssahte ag aldim arbayi elime aldim sorununlarin nerdeyse tamami kisa surede .araba ve usta sorunlari.ekisdeki gecen haftaki olay gibi

adam sahtesini degil gercegini de alsaydi.tahminen basina ayni seyler geli,cekti.

misal bu bayandan araba muhabeti.

ozellikle eski devirde bi kac kere cok garip hikaeyelr dinlemistim hani su herkezde reno ve kus serisi olan yillar

bayanlar o devirde araba ilgisi bilgisi sifir arac ici super sahane icinde yemiyo icmiyo dosemeler falan tertemiz koku moku yok

ama ablam bi kere bile tag degistiriememis arac katreanla asiri isiniarak calisiyo

yada volvusu olan bi ablanin orjinal parcalarinin bir kismini calmislar falan dandik baska seyler takmislar.

bende simdi araba olsa orta seviyeli bi usta bulabilirim cunku bi kac kisi uzaktan bildigim araba meraklisi var.

ama cins model araba bisi olsa ne olurdu bilmiyorum

ben akilli bi adam olsamda naif yanlarim coktur usta beni feci operdi genel olarak bi tanidikli bi durum olmasa

tandikli durumda bile algenrli bi is olursa doktorlar gibi hem genel rastalanan seylere yonelim isini bilwenene gercekten uzmanaina denk genele kadar aglarsin art niyet olmadiginda bile.

bence ties her ne kadar guvenin dese bile netten cok zorda kalmadikca ulke ici parfum yag ucuz telefon gibi seyler almamak lazim

simdiye kadar kac kisiye denk geldimse parfum almis netten random ib yerden yani.ya sahte cikmis ya sahhte oldugunu cok sonradan anlamis yada anlamamis memnun olan gormedim duymadim gibi bisi.

gecen bi video izlemistim

amazonda bile hile var.

hani urun gurubydu hatirlamiyorum ama kilit olabilir.yabanci olabilir aklimda uckagit kaldi video detaylari degil

herif soyle bulmus olayi elinde orta fiyatli bi mal var amazon ceki hediye veriyo.yani 29 dolara 10-15 dolarik urunden beter bisi satiyo fiyati aslinda onemli degil cunku cok dandik ve ise yaramiyor.

ama amazon top selling amazon choose item oluyo.cunku icinden 5 rating yorum yapana 10 dolarlik cek verme olayi var

29 dolara alip kazigi yiyien soyle guzel boyle guzel diye 5 yildiz yorumu yapip 10 dolarini kurtariyor sonuc rezik urun amazon choose top rated best choose bla bla bisiler oluyo.

sende yorum ve puana guvenim aliyorsun ana alet bok.

ties uzelim sizin dukkan ne alemde bu arada :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı viskozite sınıfında olup aynı API, ILSAC vb onaylarına sahip farklı marka yağlar arasında tercih yaparken neye öncelik veriyorsunuz?

Benim aklıma HTHS, Viscosity Index ve fiyat geliyor bakılabilecek kriter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok