Stereo ses sistemleri-DAC-Hoparlör v.b.
4 4

Bu konuda 563 mesaj var

@@AlperD teşekkürler. Zaten yanımda kendi albümlerimi götürüp dinleme yapacağım, ses bana hitap etmezse almayacağım. Bu ön bilgiler çok faydalı oluyor ama...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben size yolu gösterdim o yolda yürümek size kalmış :). Hi-fi ile ilgili, müzik veya ses ürerimi ile uğraşılan özelleşmiş forumlara da göz atın, hatta oralara mesaj atıp fikir alın derim daha sağlıklı bir karar vermek istiyorsanız. Nokta atışı set tavsiyesi de alabilirsiniz belki oralardan. Ben bunu yapamam mesela her ne kadar işin tekniğinden bahsediyor olsam da ürün tecrübesi yapmadığım için net bir yönlendirme yapamam.

Chromecast için:

https://support.google.com/chromecast/answer/6280276?hl=en

Bu tip girişleri olan her türlü sete bağlayabilirsiniz. Ek olarak analog stereo girişi olupta direk kutudan çıkan kablolarla bağlayamasanız da çeşitli dönüştürücü ürünlerle veya özel çözümlerle bağlanabilir. Yeter ki analog stereo girişi olsun kolonların bir şekilde. Almaya karar vereceğiniz ürünün üzerinde ne tip girişler var onlara bakmanız gerekir.

Reddit 'teki ilgili gruplara mesaj attım. Ordan gelen bilgiler bu yönde. Anladığım kadarı ile ordaki kitlede AudioEngine bir antipati yaratmış.  Mantıksız olabilir tabii.

Örnek bağlantı şöyle . ikincisi RCA , onu bilgisayara bağlamak için kullanacağım. Chromecast için bir tane daha input a ihtiyaç var. 

İkinci input , en üstteki. TRS ama o RCA 'dan büyüğe benziyor,  bir dönüştürücü ile bağlanabiliyor mu ki?

91HCFkgclDL._SL1500_.jpg

Alternatif olarak 2.1 ler var. Mesela Edifier , bazı modelleri gönderiliyor Türkiye'ye , malesef en yüksek puan alan modeller gönderilenler arasında değil .

http://www.amazon.com/Edifier-USA-S330D-Speaker-System/dp/B002BA5JLW?ie=UTF8&psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_4&smid=ATVPDKIKX0DER

http://www.amazon.com/Edifier-Prisma-Bluetooth-Speakers-System/dp/B0083RSSWO?ie=UTF8&psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_5&smid=ATVPDKIKX0DER

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

harman kardon nova almayı planlıyorum ne dersiniz ?

not : şu an emektar creative t20 ii ile idare ediyorum hala

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reddit 'teki ilgili gruplara mesaj attım. Ordan gelen bilgiler bu yönde. Anladığım kadarı ile ordaki kitlede AudioEngine bir antipati yaratmış.  Mantıksız olabilir tabii.

Örnek bağlantı şöyle . ikincisi RCA , onu bilgisayara bağlamak için kullanacağım. Chromecast için bir tane daha input a ihtiyaç var. 

İkinci input , en üstteki. TRS ama o RCA 'dan büyüğe benziyor,  bir dönüştürücü ile bağlanabiliyor mu ki?

Alternatif olarak 2.1 ler var. Mesela Edifier , bazı modelleri gönderiliyor Türkiye'ye , malesef en yüksek puan alan modeller gönderilenler arasında değil .

http://www.amazon.com/Edifier-USA-S330D-Speaker-System/dp/B002BA5JLW?ie=UTF8&psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_4&smid=ATVPDKIKX0DER

http://www.amazon.com/Edifier-Prisma-Bluetooth-Speakers-System/dp/B0083RSSWO?ie=UTF8&psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_5&smid=ATVPDKIKX0DER

Tamam, TRS girişler hem balanslı hem balanssız bağlanabilir. Chromecast' in çıkışı 3.5", şu (veya benzeri) kablodan alıp balanssız bağlanabilir:

http://www.amazon.com/GLS-Audio-Y-Cable-Splitter-Cord/dp/B0064P4F88

Yalnız almadan önce bulabilirseniz setin kılavuzunu bir okuyun, sorun çıkıp çıkmayacağına bakın. Mesela TRS' den girince RCA iptal oluyor mu veya tersi ya da miksleyip mi veriyor netleştirin. İki girişi de aynı anda aktarabiiyorsa güzel olur.

Kastetiğim Reddit dışında bu işe özel, sadece bu konuların konuşulduğu forumlardı :). Reddit gibi her telden çalan yerlerde hel telden adam olur; profesyonel kullanıcıların, sapla samanın ayırılamadığı bu tip yerlere pek girdiğini sanmam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT işimi görecek o zaman o . Bu konuya özel forum bilmiyorum, reddit 'te de uç kanallara indikçe fena değil gibi geliyor bana. Bakalım.

Amazon'da çok güzel alternatifler var. Almak isteyenler camelizer'a ekleyip, pusuya yatabilir. Mesela şu çok güzel fiyatlara düşmüş.

http://www.amazon.com/Kanto-YUMIWHT-Bookshelf-Bluetooth-Technology/dp/B00AMAJG9O/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1461769286&sr=8-2&keywords=kanto+yumi

M-Audio 2.1 mantıklı görünüyor ama hiç incelemesi yok , nedir belli değil.

Edifier 'ın da oldukça estetik modelleri var, özellikleri açısından da iyi. Ses kalitesini bilmiyoruz tabii, pek incelemesi yok çoğunun. 

http://www.amazon.com/Edifier-R2000DB-Bluetooth-Bookshelf-Speakers/dp/B016PAWJYS/ref=sr_1_2?s=electronics&ie=UTF8&qid=1461769313&sr=1-2&keywords=edifier

http://www.amazon.com/Edifier-S1000DB-Audiophile-Bookshelf-Speakers/dp/B01CDIS6M0/ref=sr_1_9?s=electronics&ie=UTF8&qid=1461769313&sr=1-9&keywords=edifier

http://www.amazon.com/Edifier-R2000DB-Bluetooth-Bookshelf-Speakers/dp/B01CDU3IAI/ref=sr_1_7?s=electronics&ie=UTF8&qid=1461769313&sr=1-7&keywords=edifier

AudoEngine 'e alternatif Kanto Yumi var. Ek özellikleri biraz daha fazla. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kanto ile ilgili incelemeler iyi. Üzerinde DAC olması ve çeşitli input a izin vermesi kullanmasını kolaylaştırıyor. Deneyenler A5 ile benzer olarak değerlendirmiler. 

Yumi modeli daha "warm " sound veriyormuş, ki sevdiğim sound bu . Amazon'da ciddi indirimler olmuş, Massdrop kullanan varsa orda da yeni sayfası var. Uygun fiyattan alınır bu.

Speaker ile Studyo monitor arasındaki farkı özelleşmiş bir forumda sordum. Biraz toz duman oldu konu, anlaşılan çok tartışmalı bir konu. Bir kesim pek bir fark olmadığını iddia ederken, başka bir kesim bunların müzik dinlemek için değil, ses incelemek için araç olduğunu iddia ediyor. 

Şu incelemede mackie değerlendirmiş. Hem monitor , hem speaker olarak çok başarlı bulmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Speaker ile Studyo monitor arasındaki farkı özelleşmiş bir forumda sordum. Biraz toz duman oldu konu, anlaşılan çok tartışmalı bir konu. Bir kesim pek bir fark olmadığını iddia ederken, başka bir kesim bunların müzik dinlemek için değil, ses incelemek için araç olduğunu iddia ediyor. 

:zuh:

Dediğim gibi gözünüze kestirdiğinizi (ki Mackie' ye bir yakınlık hissediyorsunuz anlaşılan) alıp geçecek ve mutlu olmaya bakacaksınız. Para sorun olmasa aslında iyi bir monitör, iyi bir normal set alıp dinleyip, yolunuza hangisi ile devam edeceğinize kendiniz karar vermeniz lazım. Bunun dışında alacağınız kararla hayata devam etmeniz gerekiyor :P. Soruya link verseniz de okuyup eğlensek biraz :mrgreen: .

Bu arada koyduğunuz videodan yola çıkarak set incelemeleri arasında yüzebilirsiniz, başladım duramıyorum :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben @@T800 'ün yolundan gideceğim gibi. Yolumuz T800 'ün yolu. denenmiş, risksiz :)

Mackie 'e yakınlık hissettim, dış görünüşü Razer 'ın oyun setlerini andırıyor, incelemeler de iyi ama denemeden bilmek mümkün değil. Amazon'un satması ve fiyatı da denemek isteyenler için avantaj.

Bir sürü farklı kulaklık aldım, incelemeleri iyi olduğu halde beğenmediğim modeller var. Daha warm sound sevenler için her model olmuyor. incelemeyi yapan kendi keyfine göre yapıyor.

Amazon'da herkesin keyfine göre güzel setler var ama Türkiye'ye gönderilmiyor çoğu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar yazıldı çizildi bir kaç şeyin altını çizeyim. 

Öncelikle hoparlör DAC vs konuştuğumuz bir konuda dikkat ederseniz müzikten bahsetmiyoruz. Aslında bir ekipmanı alırken en önemli konulardan bir tanesi dinleyeceğiniz müzik tarzı. Sadece dinleyiciler için değil pro audio ile uğraşan insanlar içinde referans monitörlerini seçerken bu önemli bir etkendir. Klasik müzik veya büyük orkestra müziği dinleyeceğiniz bir hoparlörü seçerken dikkat edecekleriniz ile mesela techno dinleyen bir insanın hoparlör seçimi daha doğrusu kriterleri arasında fark olacaktır. Sese özel platformlarda bir noktadan sonra müzik işi bu yüzden ön plana çıkar. 

İkinci konu her odanın akustik cevabı farklıdır. Her ne kadar desktop audio konusunda konuşuyor olsak da cam bir masanın üst frekanslara yapacağı etki, ahşap bir masadan farklı olacaktır. Veya masanızın altı dolaplı ile veya 3 tarafı kapalı bir yere konumlandırma yapacaksanız hoparlörün alt frekans cevabı değişecektir. Örneğin bir dolap pasif bir subwoofer etkisi yapar.... Odanın büyüklüğü, eşyalar hepsi ses etkisi olan şeylerdir. 

Herkesin kulağının ayrı duyması, farklı beğenilere sahip olması, farklı vurguları sevmesi gibi daha subjektif  maddeler ise seçimleri etkiler. 

Bu yüzden çok nadiren ortak beğenilerde buluşulan ürünler oluyor.... 

Benim hep yazdığım bir şey var, altı üstü müzik dinliyoruz bunu karmaşıklaştırmak veya basitleştirmek aslında oldukça kolay. Çok uç seçeneklerden kaçınarak eğer özel bir beklentiniz yok ise genel beğeni kazanmış ekipmanları seçmek bence kolay bir yol ve genelde sonuç iyi oluyor. 

Najaz and KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir çift Dali Zensor 1 ve onlara uygun ayaklar almıştım ben de iki sene önce, elimdeki 20-25 sene arası yaşındaki parçalara eşlik etmesi için. Elimdeki 1993 model Technics SA-GX 230 receiver ve Pioneer GR-777 dijital equalizer katmanları sorunsuz çalışmakta. Aiwa AD-WX707 çift kaset çalarlı kaset deck' de halen çalışmakta ama sanırım auto-reverse fonksiyonu arızalanmıştı :P . Gerçi elde çalacak kaset de kalmadığı için atıl şekilde durmakta. Tek arızalı parça ise JVC XL-Z611 audio cd çalar. Bu da aslında çalışıyordu, hala da elektrik falan geliyor ama artık cd okumamaya başladı. Belki basit bir arızası vardır bilemiyorum, yaptırmaya uğraşsam mı yoksa 2.elden bir şey mi alsam uygun fiyata bilemiyorum. Son olarak yine geçen sene sistemime  @@hakancez üstadın tavsiyesiyle kattığım ve elimdeki plakları büyük keyifle dinlediğim Akiyama DJ 2000 pikabım seti tamamlıyor. Açıkçası dünyanın en iyi seti değil ama bunca senelik cihazlar birçoğu ve beni son derece tatmin ediyorlar. Eldeki cd'leri dinleyebilmek için bir tek cd çalar işini halletmeyi düşünüyorum bir ara.

Tabi bunlar dışında evdeki apple cihazlardan da müzik aktarabilmek için Airport Express'i Technics'in girişlerinden birine bağladım. O şekilde de şarkı dinliyoruz. Burada daha iyi bir DAC gerekli olur mu bilmiyorum ama olsa bile onu iphone-ipad'e nasıl bağlayacağız sorusu var bir de. Airport express en iyi çözüm gibi içindeki DAC'ın kalitesini tam bilmesem de. 

Resimler alıntıdır.

Pioneer_GR-777_550.jpgTechnics%20SA-GX230.jpg

34863-0-dublu-casetofon-deck-aiwa-ad-wx7sen_DJ2000USB_03.JPG159398.jpgzensor-1-ax-black.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ozan abim, Airport Express'in ses çıkışı aynı zamanda optik çıkış (MacBook'lar gibi); optik arayüzlü bir DAC (mesela Audioengine D1) bağlanabilir.

Yalnız ben o kadar da beğenmemiştim D1'i, alternatiflere bakılabilir. Bir de CD kalitesi üzerinde HD müzik aktarma imkanı olmaz Airport Express ile, AirPlay özellikli bir DAC bakmak lazım onun için ki o da bir dünya para..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim büyücü Heco'lar yalan oldu, adam satmaktan vazgeçmiş :) Yerine daha iyisini koyamayacağım diyor.

Dali Zensor 1 ile 3 arasında bir seçim yapacağım sanırım. İki model arasında 300 TL fark var. Bu tür şeyler bir defa alındığı için almışken 3'ü alayım diyorum.

Yalnız elimdeki amfi 3'ü besleyebilecek mi diye tereddütüm var. 8 Ohm'da 2x45 Watt çıkış veren bir amfim var, Zensor 3'ler 6 Ohm imiş. Üretici ürünün sayfasında 35-120 Watt arası çıkış verebilen amfileri tavsiye etmiş. Yabancı forumlarda bu hoparlörleri 2x50 Watt'lık NAD amfilerle keyifle kullananlar olduğunu okudum. Neyse artık olmazsa ucuz yollu yeni bir amfi de temin etmeye çalışırım eldeki amfi iş görmezse.

Bir de tuhaf bir şekilde, Dali'nin hoparlörleri Türkiye'de ABD fiyatının çok çok altında satılıyor. Amazon'da Zensor 3'ler 600 USD; kargo ve gümrüğü hesaplarsanız 750-800 USD'ye falan geliyor fiyatı (ki zaten Türkiye'ye göndermiyorlar). Aynı set Türkiye'de kargo dahil 380 USD'ye satılıyor; sıfır ürün faturalı ve garantili. Yurtdışı Zensor 1 fiyatına Zensor 3 alabiliyorsunuz yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz

Türkiye'deki tek, Amazon'daki pair olabilir mi?

DAC tavsiyesi var mı? Audioengine d1 iyi ama bilgisayardan güç alıyor, bilgisayar kapalıyken bağlanacak cihazlara uygun bir model daha iyi olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yok türkiye'deki de çift fiyatı, ben de merak ediyorum aslında şu dali zensor 3'leri. yanına denon avr-x520bt ile bişeyler kurmayı uzun süredir planlamaktayım. yaza kadar plan olarak kalacak gibi duruyor :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz hoparlörleri konuşmuyoruz burada, bunlarla ilgili mobil, bluetooth hoparlörler falan diye bir konu olması lazım, bu hoparlörleri bu konu içerisine sokmayalım aman.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yabancı forumlarda tavsiye istediğimde güzel modeller geldi. Kullananlar genelde Mackie leri çok övünce, aldım amazon'dan , gelecek hafta gelir herhalde . O zaman buraya eklerim ufak bir inceleme.

En fazla tavsiye edilen model JBL 305 , kendi hayran kitlesi var. Amazon'da yok ama Ebay'den alınabiliyor ,amazon'dan almak gibi konforlu değil tabii.

Bu arada Amazon'a kanım ısındı iyice, hemen yakınımdaki AVM'de aynı ürün olsa, yine Amazon'dan alırım. 

Diğeri Emotiva Airmotiv 5s , incelemeleri çok iyi . Malesef hem amazon'da, hem ebay de bulunmuyor. Bir denemek isterdim.

Bu kadar stereo monitor, speaker tartışmasından sonra gelen tavsiyelerin çoğu stereo monitor . 

Kanto YUMU modeli de beğeniliyor ama yaygın incelemesi yok. Kağıt üzerinde teknik özellikleri çok iyi. DAC ve çok sayıda input seçeneği var. Fiyatı $350 -$400 civarı . Amazon'da indirimlerde $200 'a kadar düşmüş. O fiyata kaçmaz bence. Attım camelizer 'a , yine düşerse  diğer odada kullanmak için alacağım . 

Şimdi bir DAC veya onboard çıkışına hem kulaklığı hem hoparlöleri bağlayabileceğim bir kablo bulmam lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT @@T800 Teşekkürler arkadaşlar.

Daha az maliyetli çözüm arayanlar Meckie 3Cr modeline bakabilirelr. Kullananlar çok memnun. Sonra bir subwoofer eklenebilir , daha güzel çözüm olur. Logitech gibi markalarla benzer fiyata gelir, zaten logitech gibi markaları pek kimse tavsiye etmiyor, 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok