Yazılımcılara sorular ...
4 4

Bu konuda 145 mesaj var

Bu benchmarklar hep sentetik benchmarklar mı? Gerçek kullanımı yansıtan benchmarklar yok mu? 

Bir noktada , puse ASM ile yazılsaydı demek anlamlı olmuyor (steve gibson söylüyor bunu) , bu kadar uygulama asm ile yazılabilir mi ki?

.Net 'i multiplatform yapmaya çalışıyor MS . Tutuyor mu piyasada? Eksi'den bakmıştım, orda işten anlar görünür kullanıcılar (?) , .Net 'e şans vermiyor gibi görünüyordu. 

Aslında hobi olarak kullananlar için güzel platform XNA + c#. MS XNA 'ı bitirmese iyiydi. Pygame kadar kolay olmasa da, kullanımı basitti.

şu şimdi email olarak gelmiş. İşine yarayacak olabilir.

https://www.coursera.org/learn/raspberry-pi-platform/home/info

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu benchmarklar hep sentetik benchmarklar mı? Gerçek kullanımı yansıtan benchmarklar yok mu? 

Bir noktada , puse ASM ile yazılsaydı demek anlamlı olmuyor (steve gibson söylüyor bunu) , bu kadar uygulama asm ile yazılabilir mi ki?

.Net 'i multiplatform yapmaya çalışıyor MS . Tutuyor mu piyasada? Eksi'den bakmıştım, orda işten anlar görünür kullanıcılar (?) , .Net 'e şans vermiyor gibi görünüyordu. 

Aslında hobi olarak kullananlar için güzel platform XNA + c#. MS XNA 'ı bitirmese iyiydi. Pygame kadar kolay olmasa da, kullanımı basitti.

şu şimdi email olarak gelmiş. İşine yarayacak olabilir.

https://www.coursera.org/learn/raspberry-pi-platform/home/info

Hızlıca cevaplamaya çalışayım:

-Bir tane hakkatten güzel yapılmış bir karşılaştırma vardı. CodeProject' te idi yanılmıyorsam. Linkini bulursam koyarım.

-Kimse ASM ile yazılsın demiyor. Önceki mesajımda ve genel olarak bu tip konularda her zaman dediğim gibi ihtiyaçlar iyi belirlenerek, güncel teknolojiler takip edilerek, donanıma bakılarak vs.. bir çok parametre ortaya konduktan sonra "tamam şu platformda geliştiriyoruz" kararı alınır. Kimsenin bu saatten sonra en basit projeyi bile ASM (mikrodenetleyici uygulamaları dahil ama çok dar bir alanda çalışılmıyorsa) ile kod geliştirmeye kalkışacağını sanmam. Oyunlar gibi performansın kritik olarak çuvalladığı durumlarda ufak optimizasyonlar filan yapılıyor ancak. ID' den örnek vermek gerekirse motoru C/C++ ile yazıp diğer yardımcı araçları C# gibi üst seviye dillerde geliştiriyorlardı (Quake Live zamanında bu şekilde cevaplamışlardı)

-MS' in uzun zamandır ciddi manada .Net' i multiplatform yapmak gibi bir derdi olmadı. Bu son zamanlarda ciddi olarak ortaya konan bir mevzu. .Net şu an en çok tercih edilen ve en çok kazandıran geliştirme ortamlarından birisi (Java' da benzer şekilde, benim kıllığıma bakmayın). Akademik açıdan bakılırsa hiç bir dile şans verilmiyor zaten. Java öldü, C# öldü, ne ile geliştireceğiz :)?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Notepad ++ 'ı Pyhton ile biraz kullandım , güzelmiş gerçekten. Belki biraz ayarla debug da yapabiliyordur . Gerçi eninde sonunda Pycharm 'ı açmam gerekti, ufak scriptler için iyi. 

MS 'nin Visual Studio Code 'u yükledim. Notepad ++ 'e benzeyen Atom'u temel alıyormuş. Basit , hızlı bir editor. Ufak bir ayarla Ptyhon console 'un çıktısını da verebilioyor. Debug yapıyormuş ama ona bakmadım. Notepad++  kullananlar bunu da sevebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

python için sublime bayağı iyi ayrıca ben eclipse kullandığım için ona da yüklemiştim python zımbırtılarını oradan da takılıyorum bazen ama notepad++ rullaz her türlü. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz diller gui için zaten uygun değil python ile programlama yapanların %99.999 u gui ile uğraşmaz.

Redditte de aynı soru sorulmuş. Orda da bu cevabı vermişler . 

Python a alıştım ben. Basit şeyler, iki dakikada yapılıyor python la. Belki yanı uygulamayı C# yapsan epey bir yazacan, 

şu durum var gerçekten.

python.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Qt ortamda PyQt, henüz çok kurcalamadım ancak GTK için Glade bir seçim olabilir. Bir de tamamen farklı bir yaklaşım olarak, web teknolojilerini temel alan Electron, Python ile uyumluysa bir şans verilebilir, Atom Editor vs. gibi bazı orta-çaplı yazılımların arayüzünde kullanılıyor.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Komut satırını sevin.  Bash ile dost olun. Yazdığınız kodlara illaki bir gui uyduracam diye kasmayın. Bırakın komutla çalışssın. Daha hafif ve daha hızlı olduklarını göreceksiniz. GUI denen şey gereksiz cpu zamanı, senkronizasyon sorunu ve thread allocationdan öte bişi değil :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Komut satırını sevin.  Bash ile dost olun. Yazdığınız kodlara illaki bir gui uyduracam diye kasmayın. Bırakın komutla çalışssın. Daha hafif ve daha hızlı olduklarını göreceksiniz. GUI denen şey gereksiz cpu zamanı, senkronizasyon sorunu ve thread allocationdan öte bişi değil :D

Bazı uygulamaların gui si olması gerekiyor ama komut satırından olmuyor. 

Reddit 'te yeni konuları isteyenlere şu siteleri tavsiye etmişler. 

https://www.livecoding.tv/

https://www.twitch.tv/directory/game/Creative/gamedev

Benim pek aklıma yatmadı. Kim olduğu belli olmayan adamlardan öğrenmek iyi fikir değil bence. Adamlar kendi yalan yanlış alışkanlıklarını da öğretiyor olabilir.

Coursera 'da , Edx'te çok kaliteli kurslara (her konuda )denk geliyorum. Kalite içerik gittikçe artıyor. Her ders konu olmuyor tabii, programlama avantajlı bu konuda. 

Şurayı bulmuştum. Baya hoşuma gitti. Haftada 1-2 problem çözdüm mü unutmamış oluyorum. 

https://checkio.org/

Benzer başka site bilen var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle işin felsefesine girip biraz içimi dökeyim. Son günlerde aklımda dönüp dolanan bir takım düşünceler, TS' nin Unity videosu üzerine yukarıda yer alan karikatürü görünce beni yazmaya itti biraz.

Evet, "everything is so simple" ama enterprise seviyesinde uygulama yapmaya kalktığınız, olmayan kütüphaneleri kendiniz yazmak zorunda kaldığınız, performans gerektiren yerlerde optimizasyon yapamadığınız, kompleks işler için örnek kod bulamadığınız zaman vs.. "this is bullshit" :).

Son günlerde C/C++' a ciddi geri dönüş ve eğilim var. Benzer şekilde "yeni dil yumurtlayıp duracağınıza oturun kütüphane geliştirin" diye bir fikir dolanmaya başladı.

Şu "dil çok kolay olsun, herkes programlama yapsın" mantığının içi bence boş. Herkes programcılığı öğrensin eyvallah ama herkes programcılık yapmasın, ikisi farklı şeyler.

Geçen TS' de Unity kullanarak oyun yazmak ile ilgili bir bölüm vardır. MG, kod yazma ihtiyacı olan heryerde "onu yapmasak" vs.. deyip durdu. Bunun sonu "ben bir oyun düşüneyim, bilgisayar oyuna dönüştürsün" olayına gideceği için:

1) Öyle bir teknoloji yapay zeka tam olarak ortaya konmadığı sürece hiçbir zaman var olmayacak

2) Öyle bir teknoloji olduğu zaman ortaokul bebesinin ulaşabileceği şekilde ücretsiz veya ucuz olmayacak

3) Öyle bir teknoloji bebelerin ulaşabileceği kadar ayağa düşerse o teknoloji ile üretilen ürünün bir değeri olmayacak (sanki herkesin kafasında bir süper oyun fikri var da programcılık bilmediklerinden oyunu hayata geçiremiyorlar, yok öyle bir şey...)

4) Mevcut olarak endüstride zaten fikir sahibi ile fikri gerçekleştiren alanında uzmanlaşmış (senarist, grafiker, programcı, ses mühendisi, bölüm tasarımcısı gibi) adamlar mevcut, bunlar bir araya gelip işi bitiriyor zaten. Bu vasıfların hepsinin bir kişide toplandığını farz edelim, o derece über bir kişi düşünün: o zaman bu adamın tek ihtiyacı kod yazmaya ihtiyaç duyulmayacak veya minimum ihtiyaç duyacağı bir geliştirme ortamı mı şimdi?

5) Uzun lafın kısası fikir sahibi programcıya fikrini aktarırken bile taklalar atıyor, duruma göre istenilen ile elde edilen sonuç bir takım sebeplerden dolayı farklı olabiliyor. Yani aslında yukarıdaki bahsi geçen "ben düşüneyim oyunum oluşsun" fikri paranız yeterli ise zaten mevcut ve yerine göre işleyemez durumda.

Pehh...

Uzun lafın kısası elde mevcut durumda C/C++ gibi güçlü bir dil var. "If" bloğunu evirip çevirip farklı bir söz dizimi ile ortaya koyup " ehehe yeni bir dil kodum, çok yenlikçiyim" diye ortaya çıkmaktan vazgeçmek lazım. Uygun bir kütüphane ile C, C#, Delphi farketmeksiniz yazdığınız kod %90 oranında çok benzeyecektir.

Bu noktada "yav güzel diyonda şu if bloğunu da yazmasak" fikri de bu durumda son derece içi boş bir fikirdir zannımca...

Diyeceğim o ki kütüphane çeşitliliği yeterli her daim kabul gören bir dil en sade vatandaşın bile program yazmasına yeterlidir ve bir adam "if" bloğu dahi yazamıyorsa o adamın ortaya koyacağı fikirden de hayır gelmeyeceği de ortadadır.

Böyle bir düşünce silsilesi oluştu bende işte :D ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hangi yazdğınız basit uygulamanın guisi olmak zorunda diye sorayım?

çoğu script , onların gerekmiyor tabii. GUI e ihtiyacı olanlar elbette oluyor. Gui olmadan da olur ama pratik olmaz. 

@@OnLyTNT illa profesyonel, ticari uygulamalar düşünmeyin. 

ihtiyacınız olan ufak tefek uygulamalar, scriptler oluyor. Hazır bulduğunuz uygulamalar istediğiniz gibi olmuyor. Kendin yaptın mı min overhead ile tam istediğin gibi oluyor. 

Zihin egzersizi olarak da düşünün . Amcam sudoku oynar sürekli mesela. Ben de bunları okurum, matematik kafayı sürekli çalışır konumda tutuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GUI denilen şey en basit haliyle en az bir thread yer. Bir thread de iş yapan kodunuz olsa tek thread ile yapılacak işi 2 veya daha fazla thread ile yapıyor olursunuz. Hele bir de her yenibaşlayanın yaptığı hata gibi gui threadine worker thread olmadan iş yaptırmaya kalkarsanız elinizde sadece kilitlenen bir kod kalır bu nedenle profesyonel bişi duşunmediğiniz surece uğraştığınıza değmeyen bir deneyim gui. Ben scriptlerimi path altına koduktan sonra istediğim yerden komut satırı ile çalıştırıyprum çok dah hoşuma gdiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GUI denilen şey en basit haliyle en az bir thread yer. Bir thread de iş yapan kodunuz olsa tek thread ile yapılacak işi 2 veya daha fazla thread ile yapıyor olursunuz. Hele bir de her yenibaşlayanın yaptığı hata gibi gui threadine worker thread olmadan iş yaptırmaya kalkarsanız elinizde sadece kilitlenen bir kod kalır bu nedenle profesyonel bişi duşunmediğiniz surece uğraştığınıza değmeyen bir deneyim gui. Ben scriptlerimi path altına koduktan sonra istediğim yerden komut satırı ile çalıştırıyprum çok dah hoşuma gdiyor.

Çoğunda gerekmiyor , GUI olmadan olmayacaklarda var. Mesela String ler üzerinde işlem yapıp sonuçlarını veren, internete sorgu olarak gönderen bir uygulama var. GUI olmadan olmaz.

Kaç thread kullandığının pek önemi yok benim için . Kendi bilgisayarımda çalışıyor, fazla cpu kullanan şeyler değil. 

Diğer scriptleri tuş kombinasyonuna , onlarında bazılarını Logitech klavyedeki macro tuşlara atadım. Keyfli oluyor bir tuşa basarak çalıştırmak.

Uzun lafın kısası elde mevcut durumda C/C++ gibi güçlü bir dil var. "If" bloğunu evirip çevirip farklı bir söz dizimi ile ortaya koyup " ehehe yeni bir dil kodum, çok yenlikçiyim" diye ortaya çıkmaktan vazgeçmek lazım. Uygun bir kütüphane ile C, C#, Delphi farketmeksiniz yazdığınız kod %90 oranında çok benzeyecektir.

Bu noktada "yav güzel diyonda şu if bloğunu da yazmasak" fikri de bu durumda son derece içi boş bir fikirdir zannımca...

Dilleri aynı biçimde kullanıyorsanız öyle oluyor tabii. Ben de çoğu zaman çocukken nasıl öğrendiysem dilden bağımsız olarak öyle yazıyorum.

Python 'da , C 'de yazdığınız gibi yazdığınızda kullanım biraz hatalı veya yersiz oluyor. Python un kendine özgü bir düşünme , sorun çözme yöntemi var. 

Benim elli satır yazarak çözdüğüm soruyu, deneyimli python kullanıcıları iki satıda çözüyor. Yoksa tek dil olurdu zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

This.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İntenete sorgu gondermek için neden gui lazım anlamadım hocam ama bir tavsiyem var inputu txt dosyadan alıp outputu html olarak dondurebilirsiniz veya size daha radikal bişi diyeyim guiden daha eğlenceli olacaktır. Python ile cgi programlamaya girin. Html get post oğrenin python kodu ile miniwebappler yazın sonrası daha da eğlenceli olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada web query tarzı kodlar için tekerleği sıfırdan icat etmeyin rest restful soap json vs nedir bunlara bakıp query sonuçlarını daha guzel işlemenizi sağlayan websrvisleri kullanın derim.

OnLyTNT and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim elli satır yazarak çözdüğüm soruyu, deneyimli python kullanıcıları iki satıda çözüyor. Yoksa tek dil olurdu zaten.

Bunun sebebi yine kütüphaneler, artı olarak Python' un fonksiyonel programlamaya müsait olması ve script vari bir dil olmasından kaynaklı. Bunun götürüsü elbette performans olarak yansıyor. Normal uygulamalarda bu durum önemli değil tabii o ayrı ama uygun kütüphanelerle aynı yapıyı uygulamak mümkün aslında temelde. Benim görüşüm (başka yerlerde de karşılaştığım) bu özellikleri sağlamak için döner dükkanı açar gibi yeni yeni diller icat etmeye gerek olmadığından yana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada web query tarzı kodlar için tekerleği sıfırdan icat etmeyin rest restful soap json vs nedir bunlara bakıp query sonuçlarını daha guzel işlemenizi sağlayan websrvisleri kullanın derim.

araştırınca coursera'da şu var.

https://www.coursera.org/learn/python-network-data/home

Yüzeysel geçmişler ama. kurs bulamazsam kitap bakarım artık.

Pek bu yöntemi ilzediğimde yine browser da bir tab açacak. Bu GUI e göre daha az kaynak mı kullanacak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok