En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 4.947 mesaj var

@Atrin 2-3 tane büyük benzin istasyonuna baktım yoktu, zaten başka da düzgün marketi olan benzin istasyonu yok şehirde. Yapı marketlere ve küçük dükkanlara da baktım, onlarda da yoktu. Hatta esnafın ilk defa böyle bir şey duyuyormuş gibi bir hali vardı.

Ütü suyu adı altında küçük şişelerde satıyorlar diye büyük marketlere baktım, onlarda da yoktu.

Kesin bulurum diyordum da elimde patladı. Yoksa başka bir şey kesin düşünürdüm ama kendi ürettiğim saf su konusunda içim rahat. Bugün markette şişeli saf su görsem de almam, gerek kalmadı artık.

Bu arada hazır su soğutma sıvısı yada konsantire sıvı katkısı almadım, kullanmadım, tavsiye de etmiyorum. Zamanla çöküntü yada yapışkan tortu yapabiliyorlar.

Suya gümüş yada böcek ilacı koyanlar oluyor yosun oluşumunu engellemek için ama çok gerekli değil gibi, sonuçta içinde herhangi bir besin maddesi bulunmayan sürekli hareket eden bir su, kolay kolay bir şey olmaz. Önceki sıvı soğutma sistemlerimde de saf su hariç bir şey kullanmamıştım. Ayrıca nikel kaplamalı bileşenlerin arası gümüş ile iyi değil. Ekwb garanti dışı bırakıyor gümüş kullanılırsa.

Renkli sıvı yerine renkli boru/hortum kullanmak en mantıklısı gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de EK’nın katkısını kullanıyordum korozyon için ama aynen yukarıda bahsedildiği gibi memnun kalmadım. Sadece saf su kullanıyorum, 6 ayda bir gibi değiştiriyordum şimdi üşendiğimden ekleme yapıyorum üzerine, rezervuardaki su hep berrak, yabancı materyal ile ilgili bir sıkıntı olsa orada akımda görülür zaten.

Korozyon olayını bilemiyorum tabii, üç yıl falan oldu, tam bilemiyorum şimdi kesin zamanına mesajlarımdan bakılabilir, ilk yılı antifriz v.b. içeren EK katkılıdır, sonrasında kullanmadım ve kullanmadığım sürede de rezervuardaki suyun durumu berraklık açısından çok daha iyiydi.

Hem antifriz baya zehirli bir madde, evde bu tip birşey içeren sıvı dolaşması da iyi değil bence, ben kullanmıyorum.

Benim sistem tümü ile EK fittingler dışında.

Hatta sistemler diyeyim bendeki iki PC de hem GPU hem de CPU su soğutma ile çalışıyor.

Bu tip soğutmanın esas etkisi GPU üzerinde, CPU üzerinde o kadar büyük farka yol açmıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok afedersiniz araya giriyorum ama, AIO su soğutma kullanan ve ileride custom su soğutma düşünen birisi olarak, su soğutmayla ilgili bilgi ve tecrübeleri başka bir başlıkta tartışsanız daha iyi olmaz mı? Çünkü baya yararlı şeyler dönüyor ama ben bunu bugün es kaza gördüm, normalde baktığım/önemsediğim (çünkü çok genel) bir başlık değil ve tek bir mesaj da olmamış konuyla ilgili. Başta @Najaz @Whooosh olmak üzere bence custom su soğutmaya özel bir başlık açılabilir bence. 

Thustu, MilesTeg, RFID and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıvının içinde boya varsa o boya ya zamanla sistemde tortulaşıp birikiyor yada bileşenleri boyuyor. Korezyon olmadıktan sonra yosun olmuş sümüksü şey olmuş çok sorun değil, yılda bir kere sistemi komple dağıtıp temizlersin.

Hazır sıvıların ne kadar koruduğuna bakıyorsun, örneklerden görüldüğü üzere çok da işe yaramıyor. Daha doğrusu sistem bir şekilde kirlendiği zaman içinde ne sıvı ne katkı ne olursa olsun fayda etmiyor.

Görünen o ki sistemi yabancı maddelerden, organik besinlerden, yabancı partiküllerden ne kadar uzak ne kadar steril tutabilirseniz o kadar sağlıklı oluyor.

Hocam siz açın ben oraya da tekrar yazarım, sıkıntı yok. :D   @ObiWan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, Najaz said:

@Whooosh Suyun sürtünme katsayısını düşürmek için de 2-3 damla bulaşık deterjanı kullanabilirsin.

Hiç gerek yok, en düşük hızda bile parmak kalınlığında akıyor su. Zaten sistemde minimum sayıda bileşen var, dirsek falan da kullanmadığımdan dolayı keskin dönüşler de yok

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Whooosh said:

Hiç gerek yok, en düşük hızda bile parmak kalınlığında akıyor su. Zaten sistemde minimum sayıda bileşen var, dirsek falan da kullanmadığımdan dolayı keskin dönüşler de yok

Sadece akışkanlığı arttırdığı için değil, pompa ömrünü uzattığı için de kullanılmalı bu "surfactant" denilen katkılar. En basit haliyle 2-3 damla bulaşık deterjanı damlatacaksın suya, hiçbir zararı yok askine faydası var :) Sistemde oluşan hava kabarcıklarını da gideriyor ayrıca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Hollywood filmlerinde kullanılan ikonik otomobiller" koleksiyomuza 3 otomobil daha dahil oldu :)

Steve McQueen'in oynadigi 1968 yapimi Bullitt filminde, yaklasik yarim saat kadar suren kovalamaca sahnesiyle akillarda yer etmis, Ford Mustang GT 1968

bullitt.jpg

Bircogumuzun gonlunde taht kurmus, o tuhaf direksiyonuna bir kez bile olsa oturabilmek icin can attigi KITT (Knight Industries Two Thousand); modifiye edilmis bir Pontiac Firebird.

kitt.jpg

Mad Max film serisinde Mel Gibson'a yarenlik eden Ford Falcon XB Interceptor 1973

interceptor.jpg

Bu son arac uzerinde bazi ozellestirmeler yaparak onu serinin 2. filmindeki "Road Warrior" haline getirmeyi dusunuyorum. Bunun icin Revell''in Weathering Kit'ini satin aldim. Ayrica dremelle on tamponu kesecegim, arka bagaji da kesip oraya ilave benzin tanki, yedek lastik vs, koyacagim.

weathering.jpg

Bitmis hali soyle bir sey olacak asagi-yukari:

weathering2.png

weathering3.jpg

Koleksiyonun guncel listesi de su duruma geldi:

1. Dodge Monaco Bluesmobile (Blues Brothers, 1980)

2. Mitsubishi Eclipse (The Fast and the Furious, 2001)

3. Ford Shelby Mustang GT500 "Eleanor" (Gone in 60 Seconds, 2000)

4. DMC DeLorean (Back To The Future II, 1989)

5. Ecto-1 (Ghostbusters, 1984)

6. Tumbler (The Dark Knight, 2008)

7. Batmobile (Batman, 1989)

8. Ford Mustang GT (Bullitt, 1968)

9. KITT - Pontiac Firebird (Knight Rider, 1982)

10. Ford Falcon XB Interceptor (Mad Max, 1979)

Najaz tarafından düzenlendi
Atrin, wazzap, Mono and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon.de'den 1969 Mini Cooper aldım :) 

mini.jpg

Orijinalinde çamurlukları siyahtı. Modeli parçalara ayırıp çamurlukları enamel boya ile beyaza boyadım. Fırçayla boyamama rağmen pürüzsüz bir iş çıktı. Fırça izi vs. yok, fırın boya gibi oldu maşallah :)

Bu aracın S modeli, The Italian Job filminde kullanıldı. Amacım da eldeki modeli S serisine benzetmek. Bunun için çamurlukları boyamak dışında, kaputun üzerine iki de beyaz şerit çekmem lazım. Onu boya ile halletmeye çalıştım ama hoşuma gitmedi, başka bir yöntem deneyeceğiz artık..

Ford Falcon Interceptor üzerinde de ufak tefek rötüşlar yapmaya başladım. Filmde kullanılan modelin ön ve arka lastik çapları farklı; arka lastikler daha büyük. Bendeki modelde ön-arka lastiklerin ebatları aynı. Ben de dremelle kesip biçtim ve ön lastikleri iyice çamurlukların içine gömdüm; böylelikle bir optik ilüzyon yaratmış oldum ve bu haliyle ön lastikler arkalardan daha ufak gözüküyor.

falcon.jpg

Najaz tarafından düzenlendi
pentaman, Atrin, wazzap and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nintendo Switch Diablo 3 Ethernal Collection setini aldım. Bu alette Diablo oynamak gerçekten keyifliymiş.

33196a4e48f.jpeg

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, TatanQa said:

Everest KB-GX6 Klavye ... 68TL gittigidiyor 'dan...

IMG_0999.jpg

IMG_1002.jpg

Hocam yer sıkıntısından aldım demiştiniz ama bayağı oraya bir klavye daha atılır hani :D 

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat  ama önceki halini de üssteki fotodan görebilirsin :)   Normal numpad 'i olan klavye limitleri zorluyordu , zaman zaman aksiyonlu oyunlarda elimi kaldırıp yeniden koymam gerekebiliyordu , hem daha iyi bir basıma sahip ve ışıklı bir klavyem de oldu.. Everest beni şaşırttı... 

Hani diceksin ki önceki neydi ki ?  Şirkette HP , Microsoft , Logitech fena olmayan model klavyeleri kullanıyorum çoğu zaman onlarla da karşılaştırabiliyorum haliyle...

Pardon diğer topic 'de bahsine ettiğim önceki ve sonraki klavye boyutarı görülebilir efem ... :)

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 dakika önce, Psikobat said:

@TatanQa Evet dediğiniz resime bakınca fark daha iyi anlaşılıyor :) Hayırlı olsun bu arada bayağı f/p bir ürün duruyor.

Teşekkürler hocam , hakkaten f/p ürünü olarak memnun etti .. ;)

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, wazzap said:

Phanteks P350X.

Kasa çok tatlı duruyor ama adamlar iyice 3,5" hdd slotlarını oldurmeye niyetliler gibi. 2 slot nedir ya.Sırf buyuzden çok kısıtlı sayıda kasalar arasında kalıyorum.Zorla nas aldırtacaklar :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Psikobat said:

Kasa çok tatlı duruyor ama adamlar iyice 3,5" hdd slotlarını oldurmeye niyetliler gibi. 2 slot nedir ya.Sırf buyuzden çok kısıtlı sayıda kasalar arasında kalıyorum.Zorla nas aldırtacaklar :D 

Öyle hocam, o kısım sıkıntı biraz. Ama geniş ve uygun bütçeli bir tek bu vardı. En iyi f/p kasalarından biri olarak görülüyor internette.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence 2 hdd slot gunumuzde gayet yeterli ev ve oyun kullanicisi icin..

Yani dusunuyorum da bendeki disk konfigurasyonu bile (biri 8TB biri 4TB olmak uzere.. = 12TERABYTE) normal bi kullanici icin asiri uctayken ve yetiyorken kime niye yetmesin ki.. :

Server gibi kullanicak adam bi zahmet itx matx ve mid tower almasin zaten.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

WhatsApp Image 2019-03-09 at 15.00.19.jpeg

23 dakika önce, Narcissus said:

Bence 2 hdd slot gunumuzde gayet yeterli ev ve oyun kullanicisi icin..

Yani dusunuyorum da bendeki disk konfigurasyonu bile (biri 8TB biri 4TB olmak uzere.. = 12TERABYTE) normal bi kullanici icin asiri uctayken ve yetiyorken kime niye yetmesin ki.. :

Server gibi kullanicak adam bi zahmet itx matx ve mid tower almasin zaten.. 

Hocam öyle de daha önceden konusunu açmıştım indirim de diye 2 tane 4tb disk almsıtım işte sonra biri arızalandı onu beklerken fazladan bir disk daha derken önceden de elimde iki tane vardı felan toplamda 6 adet 4tb diskim oldu :D  Hatta şuan aldığım anakartta malesef 6 sata portu var eksik kalıyor sırf bu yuzden mevcut ssd yi mecbur nvm sokete gecirmem gerekecek gibi.Yani uzun lafın kısası bir su sogutma/rad için göz göre göre  bir standartı olduruyorlar.

Dikkat çekmek istediğim nokta buydu aslında.

Cpu da geldi az önce :P 

Psikobat tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam 6 tane 4tb ne zamandan beri bi “standart”..  :lol:

Öldürsünler bir zahmet.. optik media denen kazuletlerin öldüğü gibi bunlar da ölsün..

Ki benim disklerin ikisi de kutudan sokup internal hale getirdiim diskler.. disardan baglanti sevmiyorum, standalone olsun falan diye ama..  interneti indirmeliyim her seyi her seyyiiii kafasindaki ev kullanicisi haric kimsenin 10tb in ustunde veri depolama ihtiyaci oldugunu zannetmiyorum.. 

Dediğim gibi pc kullanıcısı olan nüfüsün %0.0000021 ine denk gelen bu kesim icin de bir sürü alternatif var kasa olarak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ben orada kendi kullanımım için detay vermiştim, oyle bir standart tabiki yok. :D 

Ama sayı giderek 6>4>2 olarak iyice azalma gösteriyor yakında hiç koymayacaklar gibi.

optik surucu için haklısınız yeri doldu,  ama mekanik disklerin en azından f/p olarak suan bir alternatifi yok.Yani bence hemen toprak atmayalım, lazım oluyor/olacak.

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10