En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 4.947 mesaj var

5 hours ago, pentaman said:

Çok teşekkürler, yazmayı unutmuşum esas detayı, 90w adaptörüyle beraber geliyor, 10 tane 2.5" usb'den güç alan hdd bağlamayı denedim bir problem yaratmadı

Bir insanda neden 10 tane 2.5" HDD olur?

Altan Yoklar and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Whooosh said:

Bir insanda neden 10 tane 2.5" HDD olur?

10 değil aslında, 30 civarında :)

Özellikle hdd fiyatlarının tavan yaptığı bir dönemde 2.5" hdd'ler ile istediğin her türlü şekli verebileceğin bir depolama alanın oluyor.

pentaman tarafından düzenlendi
Ürün açıklaması

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Altan Yoklar evet Almanya’da lokal bir mağaza zincirinden aldım. Ram ve SSD hariç 1.361 Euroya geldi. Bu arada kurulum ve ilk testleri çalışma masamdaki dandik 1080P monitörle yapıyorum. Aşağıdaki fotografı Cyberpunk'da çektim. 1080p de tüm ayarlar ultra'da RTX açık ve DLSS kalite modunda fps 80-90 arası gezinmekte. Sıcaklık seviyeleri umduğumdan çok daha iyi çıktı ama cpu fanı gerçekten gürültülü. Huawei Freebuds Studio kulaklıkla NC açık şekilde hiçbir gürültü kalmasa da, kulaklıksız oynanırsa fan sesi ben buradayım diyor.

EF5-B5-A08-5252-4-F84-91-BB-3-C0-F1-E373

Bu da, bu kış eşimin işleri için topladığım Ryzen9 5900x ve rtx 3060 TI ile boyut kıyaslaması

3-DECF4-B1-69-C8-408-E-9249-185-B0-B89-B

Thustu, Altan Yoklar and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Altan Yoklar said:

Michelin 185/55 R16 Primacy3 GRNX -------------2 adet 2binnira
Ön zeqen - arka walburg balata+3 adet saplama değişimi (kırık yalama yüzünden)------------600nira

Benim arabanın da  ebatları bunlar. Az üretilen bir ebat olduğu için pahalı. Bende lastiği büyütüp 195-60-16 yazlık 195-55-16 kışlık alıyorum.Takım 4000 liraya geliyor.:icon_eek: Hayatta veremem o paraları..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu seferlik böyle oldu.
Daha önce Laufenn almıştım 4adet , ucuzdu ama balon yaptı yanakta ön sol.Bu sefer güvenilir bir şey alayım dedim.
Bir daha ki sefere daha ucuz olan güvenilir markalardan alacağım.
Dediğiniz ebata geçsem mi bilemiyorum? Araba 2009 Jazz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Altan Yoklar said:

Bu seferlik böyle oldu.
Daha önce Laufenn almıştım 4adet , ucuzdu ama balon yaptı yanakta ön sol.Bu sefer güvenilir bir şey alayım dedim.
Bir daha ki sefere daha ucuz olan güvenilir markalardan alacağım.
Dediğiniz ebata geçsem mi bilemiyorum? Araba 2009 Jazz.

2011 model i-shift var bende de .Tahmin ettim Jazz olduğunu o yüzden yazdım zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arabayı değiştirmeyi düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız o ses izolasyonlu otomatik vites arabaya talibim .
:new_love:
Bu arada sizin tavsiyenizle aldığım izolasyon malzemeleri evde duruyor , yapmadım-yapamadım henüz. Belki ileride.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi
yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/6/2021 at 11:03 AM, Whooosh said:

MSI Katana GF66 11UC

1024.png

11th Gen Intel(R) Core(TM) i7-11800H @ 2.3-4.6 GHz (8-16)

NVIDIA® GeForce RTX 3050 Laptop GPU, 4GB GDDR6

16gb DDR4 3200 (8+8)

512GB Kingston NVME SSD (+ 2.5"  boş sata slot)

15.6" 144hz IPS ekran

https://www.msi.com/Laptop/Katana-GF66-11UX/Specification

Masaüstü bilgisayarımdaki GTX 1060 bozulunca ekran kartı arayışına girdim makul fiyata bir ekran kartı bulamadığım için gidip uygun fiyata oyun oynayabileceğim bir laptop aldım. 

Denediğim bütün oyunları sorunsuz çalıştırıyor, fps olarak 1060 6gb'dan kat kat iyi sonuç veriyor. Tek sıkıntı kafa ütülüyor ve bazı oyunlarda 4gb vram nedeni ile grafik ayarlarını kısmam gerektiği uyarısını alıyorum, onun dışında gayet temiz çalışıyor.

Artık ekran kartı fiyatları normal seviyeye düşene kadar bununla idare edeceğim.

Şöyle bir sıkıntım var.

Bu bilgisayarda normalde 60 wattlık 3050 var. Fakat bazı oyunlarda inatla 30watt'ta takılı kalıyor.

Watt olayı şöyle, Nvidia laptop üreticilerinin taleplerini karşılayabilecek çeşitlilikte gpu üretmiyor, onun yerine TGP limiti opsiyonu sunuyor. Üretici tasarladığı bilgisayarın ihtiyacına göre gpu'yu limitleyerek kullanıyor. İki ayrı laptop, ikisinde de kağıt üzerinde aynı gpu var ama biri 45w ile sınırlamış diğeri 60w olabiliyor. Tabi Gpu ismi cismi birebir aynı olmasına rağmen oyunlarda testlerde bu iki laptop tamamen farklı sonuç veriyor.

Benim sorunuma dönersek, Misal BFV açıyorum, ekran kartı 60watt'a dayanıyor ama Witcher 3'ü açıyorum ekran kartı bazen 30w bazen 60w çalışıyor. Arma 3'de sabit 30w, hiç 60watta çıkmıyor. Oyun gpu'ya yüklenmiyor da değil, Arma'da çözünürlüğü %300 yapıyorum, gpu yük altında eziliyor ama yine de hızlanmıyor.

Witcher 3'da 30w/60w karşılaştırma şu şekilde;

Screenshot-0.png

Bu öyle oyun oynanan bilgisayarda pek önemsenmeyecek bir şey de değil. Performans ciddi manada etkileniyor.

Nvidia sürücüsünü yeniden yükleyince düzeliyor ama güç modunu değiştirince yine gidiyor. Güç planını yüksek performans'dan güç tasarruf moduna alınca 60'dan 30'a düşüyor ama tekrar yüksek performansa alınca 60'a geri çıkmıyor.

Ekleme: Msı Center programından gpu overclock ayarlarını dürtünce düzeldi gibi görünüyor ama yine de bir süre kullanmadan tam bir şey diyemem. Dediğim gibi bu durum sadece bazı oyunlarda geçerli. BF'de kesinlikle bunu yapmıyor.

Benzer sorun 3050ti barındıran Dell XPS 9510'da da varmış. Dell 3050 ti'yı 45w olarak lanse etmesine rağmen pratikte 30watt olarak çalışıyormuş, bunu düzeltmek için bios güncellemesi çıkarmışlar.

https://videocardz.com/newz/dells-new-bios-fixing-poor-geforce-rtx-3050-ti-performance-on-xps-9510-laptop-brings-20-improvement

Mevzunun sıcaklık ile alakası yok, onu belirteyim.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 20.08.2021 at 22:37, yarimpower said:

3-4 yıl daha binerim diye düşünüyorum açıkçası.Sıfır sorun minimum yakıt..
Satılıp Hyundai Kona Electric alınacağı zaman haberiniz olur mutlaka..:8

Şu an fiyatlar muhteşem , araba değiştirmenin(hem satarken hem alırken-artık nasıl oluyorsa😁) tam zamanı😈.

.

Almanın her sene daha zorlaşacağına inanıyorum ama kanıtlayamam 

1 saat önce, Whooosh said:

Screenshot-0.png

Mevzunun sıcaklık ile alakası yok, onu belirteyim.

Tgp limiti nedir?

Resmen gpu gücünü kırpmak bu. 

Neden yapıyorlar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Altan Yoklar said:

Tgp limiti nedir?

Resmen gpu gücünü kırpmak bu. 

Neden yapıyorlar?

Isı ve elektrik konusunda segmentasyon yapmak için.

İncecik ultrabook'a 80watt'lık gpu koyamıyorsunuz, çünkü o ekran kartını soğutacak fan, ızgara ve ısı boruları o kasaya sığmıyor. İkincisi bu kadar yüksek elektrik ihtiyacını karşılamak için tuğla gibi güç kaynağı gerekiyor.

Bu durumda üretici Nvidia'ya gidip "bana 35wattlık gpu lazım" dediğinde Nvidia "elimde en düşük 3050 var, onu al TDP'sini 35w ile sınırla kullan" diyor.

Kullanıcı olarak bize de buna dikkat etmek kalıyor. Her 3050 3050, her 3080 3080 değil mobilde. Misal 3050'nin 7 farklı TDP'si var (35,40,45,50,60,70 ve 80watt) Bunların hepsi "RTX 3050" olarak geçiyor.

Şu listede 135watt'lık 3060'da var, 65watt'lık 3060'da var.

https://www.notebookcheck.net/Comprehensive-list-of-all-laptops-featuring-the-NVIDIA-GeForce-RTX-3060-Laptop-GPU-along-with-corresponding-TGPs.517260.0.html

Şimdi 65watt'lık 3060 ile 130watt'lık 3060 aynı mı? Tabii ki değil ama hepsi 3060 diye satılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 minutes ago, Altan Yoklar said:

Kalın kasalarda (hacimli , heat pipe düzgün soğutma)) bu sorunun olmaması gpu'nun yüksek watt ile çalışmasını bekliyoruz değil mi?

Hayır ama hacim önemli bir faktör.

Önceki mesajda örnek verdiğim 65watt'lık laptop da MSI 130watt'lık olan da MSI.

İkisi de 15.6" ekran ama biri 2.38kg diğeri 1.73kg, biri 23.4mm kalınlığında diğeri 16.1mm, birinde 230watt güç kaynağı var, diğerinde 150watt.

Fakat aynı boyutlarda olup farklı TDP'li gpu'ya sahip laptoplar da var. "Kalın ise yüksek TDP'dir" diye bir kanun yok ama önemli bir faktör.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada şu bilgiyi de ekleyeyim. Artık bu güçlü mobil bilgisayarlar sadece harici güç kaynağı bağlı iken tam güçte çalışabiliyor.

Eskiden böyle değildi, pilden kullanırken de isterseniz donanım limitlerini sonuna kadar kullanabilirdiniz ama tabi şarjınız çok kısa bir süre içinde biterdi fakat isteseniz yapabilirdiniz.

Son birkaç senedir üretilen güçlü laptoplar böyle değil. İçlerindeki dahili batarya hem CPU'yu hem GPU'yu aynı anda tam performans çalıştırabilecek kapasitede değil. Dolayısıyla bu cihazları pilden kullanırken tasarruf moduna yakın bir modda kullanıyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, Altan Yoklar said:

Şu an fiyatlar muhteşem , araba değiştirmenin(hem satarken hem alırken-artık nasıl oluyorsa😁) tam zamanı😈.

.

Almanın her sene daha zorlaşacağına inanıyorum ama kanıtlayamam 

İyiyim şimdilik ben böyle.Öncelik araba değil maalesef içim gidiyor ama platonik aşkıma uzaktan bakabiliyorum sadece. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, yarimpower said:

Aynı durum bende de geçerli.. bazen şartları aşırı zorlayıp fiyatlar tekrar yükselmeden ve malum kol gibi enflasyonla seneye de iyice imkansız olmadan alayım diyorum ... bir yandan da 2013 model arabayla baktırıp baktırıp devam edeyim diyorum.. Sıfır/sıfıra yakın 2019-2020 model araçlara içim gidiyor ... astra 1.4t f/p olarak hoşuma gidiyor , bir de sıfır egea urban plus paket.. 

şimdi hemen hücum borusuyla üstüme gelmeyin , bütçe meselesi dostlar.. bir de aldıktan sonra bakımlarını /parça bulmanın kolaylığı (egea) da önem arz ediyor.  Egea da 1.3 multijet 95hp güzel seçenek.. mevcut 1.3 multijet 75hp den bile oldukça memnunum - 190Nm tork Aveo yu iyi kaçırıyor.

Atrin, yarimpower, Thustu and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Millet Egea'ya çok bok atıyor, ama sonuçta kendi fiyatında gayet güzel araba bence. Kimsenin Egea alıp, bir Octavia kalitesini beklediğini sanmıyorum sonuçta.

Zaten C-D sınıfına alışmış adam da gidip Egea almaz ama nedense hep bu sınıfları kullanan insanlar Egea'ya bok atıyor. :mrgreen:

TatanQa and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

Millet Egea'ya çok bok atıyor, ama sonuçta kendi fiyatında gayet güzel araba bence. Kimsenin Egea alıp, bir Octavia kalitesini beklediğini sanmıyorum sonuçta.

Zaten C-D sınıfına alışmış adam da gidip Egea almaz ama nedense hep bu sınıfları kullanan insanlar Egea'ya bok atıyor. :mrgreen:

Aynen katılıyorum beklenti konusuna. Zaten şirkette bir tane de Egea var ve bir sürü kocası var :D 

Araba taş gibi , onca köy yoluna hunharca girip çıkıyor tık demiyor ciddi ciddi. Bu yüzden de bana cazip geliyor.. Araç bence C sınıfı kadar genişlik sunuyor iç kabinde olsun bagajda olsun .. Süspansiyonları çok başarılı buldum , frenlemesi iyi  , 1.3 95hp gayet iyi , 1.6 130bg olan uçuyordur  ama bu arabayla da uçmamak lazım zira çok sağlam olduğunu sanmıyorum genel şasi olarak.. Yani şahin diyeceğim ama toros örneği daha mantıklı , işte onun epey güncellenmiş , modernize edilmiş hali diyebiliriz. Uzun süre bakımını yaptırıp sorunsuz kullanılır .. Sonuçta hepsinin amacı aynı.

Tabii gönül ister bir Audi A8 Long 'a binelim ... 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Egea otomatik yokmuş sanırım .Otomatik vites olanı geliyor diye haber gördüm.O zaman tabi tercih edilme sebebi daha da artacaktır.
https://www.donanimhaber.com/fiat-egea-da-otomatik-vites-icin-tarih-belli-oldu--137944

Artık temel donanım ve ihtiyaçları karşılamayan yeni araç kalmadı konfor ve güvenlik farkı var bence.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok