En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 4.992 mesaj var

Geçenlerde Nokia 6 aldım. 939 TL'ye, HB'den. Güzel alet valla. Telefonla olan tüm etkinliğim konuşma, whatsapp ve instagram olduğundan gayet yeterli. Oyun oynayacak ve sürekli fotoğraf/video çekip düzenleyecek kişilere yetmez ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11.08.2018 at 21:33, Thustu said:

LG G5 için üretilen HiFi Plus modülünü aldım. G5 harici cihazlarda da kullanılabiliyor. Ara kablolar kendisi kadar tuttuğu için henüz iPhone'da denemedim. :D Bilgisayarda denedim fark hissediliyor. Gerçi kulaklıklarım AKG Y50 ve JBL T210. Daha iyi kulaklıklarla fark daha iyi hissedilir sanırım. Yalnız firmware update i için olan program bulunamıyor internette gerçi şu an için de bir problem olmadı. Yaklaşık 49 tl ye geldi.

@Thustubu aleti iphone ile nasıl kullanabileceksiniz hocam? ne tür bir kablo ile bağlanıyor iphone’a?

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, Coppermine said:

@Thustubu aleti iphone ile nasıl kullanabileceksiniz hocam? ne tür bir kablo ile bağlanıyor iphone’a?

Bir yerde ipad için olan usb adaptörünü gördüm, başka bir yerde direk usb to lightning tarzı bir şey gördüm, bir de Apple'ın orijinal type c to lightning kablosu var. Fakat bunların fiyatı dac ın kendi fiyatını geçince elleşmedim. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Thustu, bu arada aklınızda olsun, cihazın içerisinden çıkan kendi otg kablosunun type c ucunu cihaza micro usb olan ucuna da apple'in orjinal microusb to lightning çeviriciyi takarak iphone 8 ve ipad proya taktım, ikisinde de çalışmadı. Iphone'un otg desteklediğinden şüpheliyim, dediğiniz kabloları alsanız dahi çalışmayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ücretsiz olması gereken gargo ücretli filan olunca bir gel git mevzusu oldu ama mutlu sona erdim. M-Audio nalları dikince kaç zamandır almak istiyordum, keşke çok önceden alsaydım. Yine de kura yakalanmadan son anda kurtardım.

yqJ4nM.jpg

wazzap and Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Coppermine said:

@Thustu, bu arada aklınızda olsun, cihazın içerisinden çıkan kendi otg kablosunun type c ucunu cihaza micro usb olan ucuna da apple'in orjinal microusb to lightning çeviriciyi takarak iphone 8 ve ipad proya taktım, ikisinde de çalışmadı. Iphone'un otg desteklediğinden şüpheliyim, dediğiniz kabloları alsanız dahi çalışmayabilir.

LG iOS cihazlarında çalıştığını belirtiyor, ayrıca başka yerlerde de kullanıcıların kullandığını okudum. Sanırım sizin probleminiz çeviricilerle alakalı çünkü her çevirici veya kablo her şeyi iletemiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Ben 30 tl ye bir tane almıştim. Arıza okuyup silebiliyor.  Şimdi bunlarla benimki arasında kayda değer ne fark var. Bunlar arabanın yazılımına müdahale falan mı ediyor
fotoğrafını, modelini paylasabilir misiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Hamso said:
On Thu Aug 02 2018 at 17:14, Mr.Smith said:
Ben 30 tl ye bir tane almıştim. Arıza okuyup silebiliyor.  Şimdi bunlarla benimki arasında kayda değer ne fark var. Bunlar arabanın yazılımına müdahale falan mı ediyor

fotoğrafını, modelini paylasabilir misiniz?

https://m.n11.com/elm-327-obd2-super-mini-bluetoothlu-v21-ariza-tespit-cihazi-P79024581

Bunun gibi bişey. En ucuzundan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkinci el Sony SDP-D905 aldım.

Bu ünite aslında, Sony'nin LBT-D905 müzik setinin ekolayzır katı; daha doğrusu sayısal ses işlemcisi. Kocaman, janjanlı bir dot-matrix ekranı var :) Sese reverb, chorus vb. efektler uygulayarak, kendi hafızasında tanımlı profiller olan stadyum, jazz klübü, kilise gibi ortamları simule ediyor. Dilerseniz özel ekolazyır ayarları da yapabiliyorsunuz.

VDRmkB.jpg

Uzun zamandır temiz kullanılmış bir ünitenin peşindeydim. Lakin bu cihazla ilgili şöyle bir sıkıntı da var: Cihazın arka kısmında 3 adet optik giriş, 1 adet optik çıkış, 1 çift RCA analog giriş ve 1 çift de RCA analog çıkış bulunuyor. Ancak cihazın kendi üzerinde, bu giriş-çıkışlar arasında geçiş yapmayı sağlayan bir düğme yok. Bu işi, LBT-D905 müzik setinin amfisi üzerinden yapıyorsunuz. İki cihaz, Sony'nin "AU-BUS" arabirimi ile, 3 telli bir kablo ile birbirine bağlanıyor ve amfi üzerindeki seçici ile giriş-çıkışlar arasında geçiş yapılabiliyor.

aYRmmQ.jpg

Bugüne kadar iki-üç farklı ünite bulabilmiştim, ancak bunların hiçbirinde optik girişler aktif değildi. Cihazlar sadece analog RCA girişten veri kabul ediyor ve analog RCA çıkıştan da ses veriyordu. Setin orijinal amfisi olmadığı için de bu durumu değiştiremiyorduk. Ünite sete takılıyken bu şekilde bırakılmış ve değiştirmek de mümkün değil. Hatta @OnLyTNT ile bu konuda bir muhabbetimiz olmuştu, acaba AU-BUS girişi üzerinden giriş seçimi yapmaya yarayan sinyali taklit edebilir miyiz diye :) Aletin devre şemalarına kadar bakmış ama işin içinden çıkamamıştık.

Nihayet bugün, optik girişlerinden biri aktif olan ve analog RCA'dan çıkış veren bir ünite bulabildim :) Satıcı da evime çok yakın bir yerde oturuyormuş, sözleştik gittim görmeye. Alet pırıl pırıl, kozmetik ve işlevsel olarak 10 üzerinden 10 alır diyebilirim; çok iyi muhafaza edilmiş. 300 TL'ye aldım cihazı, eve getirdim. Project SoniCube kasada takılı olan Asus Xonar Essence ST ses kartının optik çıkışını, SDP-D905'in CD optik girişine bağladım. Cihazın analog RCA çıkışından da, Yamaha A-S700 amfiye giriş yaptım. Foobar2000'de ses çıkışını optik (PCM) olarak seçip denemeye giriştim ve sonuç: Mission Accomplished :)

JDB1dW.jpg

Najaz tarafından düzenlendi
OnLyTNT, Mono, pentaman and 5 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Spoiler
10 hours ago, Najaz said:

İkinci el Sony SDP-D905 aldım.

Bu ünite aslında, Sony'nin LBT-D905 müzik setinin ekolazyır katı; daha doğrusu sayısal ses işlemcisi. Kocaman, janjanlı bir dot-matrix ekranı var :) Sese reverb, chorus vb. efektler uygulayarak, kendi hafızasında tanımlı profiller olan stadyum, jazz klübü, kilise gibi ortamları simule ediyor. Dilerseniz özel ekolazyır ayarları da yapabiliyorsunuz.

VDRmkB.jpg

Uzun zamandır temiz kullanılmış bir ünitenin peşindeydim. Lakin bu cihazla ilgili şöyle bir sıkıntı da var: Cihazın arka kısmında 3 adet optik giriş, 1 adet optik çıkış, 1 çift RCA analog giriş ve 1 çift de RCA analog çıkış bulunuyor. Ancak cihazın kendi üzerinde, bu giriş-çıkışlar arasında geçiş yapmayı sağlayan bir düğme yok. Bu işi, LBT-D905 müzik setinin amfisi üzerinden yapıyorsunuz. İki cihaz, Sony'nin "AU-BUS" arabirimi ile, 3 telli bir kablo ile birbirine bağlanıyor ve amfi üzerindeki seçici ile giriş-çıkışlar arasında geçiş yapılabiliyor.

aYRmmQ.jpg

Bugüne kadar iki-üç farklı ünite bulabilmiştim, ancak bunların hiçbirinde optik girişler aktif değildi. Cihazlar sadece analog RCA girişten veri kabul ediyor ve analog RCA çıkıştan da ses veriyordu. Setin orijinal amfisi olmadığı için de bu durumu değiştiremiyorduk. Ünite sete takılıyken bu şekilde bırakılmış ve değiştirmek de mümkün değil. Hatta @OnLyTNT ile bu konuda bir muhabbetimiz olmuştu, acaba AU-BUS girişi üzerinden giriş seçimi yapmaya yarayan sinyali taklit edebilir miyiz diye :) Aletin devre şemalarına kadar bakmış ama işin içinden çıkamamıştık.

Nihayet bugün, optik girişlerinden biri aktif olan ve analog RCA'dan çıkış veren bir ünite bulabildim :) Satıcı da evime çok yakın bir yerde oturuyormuş, sözleştik gittim görmeye. Alet pırıl pırıl, kozmetik ve işlevsel olarak 10 üzerinden 10 alır diyebilirim; çok iyi muhafaza edilmiş. 300 TL'ye aldım cihazı, eve getirdim. Project SoniCube kasada takılı olan Asus Xonar Essence ST ses kartının optik çıkışını, SDP-D905'in CD optik girişine bağladım. Cihazın analog RCA çıkışından da, Yamaha A-S700 amfiye giriş yaptım. Foobar2000'de ses çıkışını optik (PCM) olarak seçip denemeye giriştim ve sonuç: Mission Accomplished :)

JDB1dW.jpg

8zd54.jpg

Şahane, mükemmel olmuş. Güle güle kullan...

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakın zamanda aldığım şeylerle ilgili toplu bir inceleme yapayım.

On 5/5/2018 at 11:11 PM, Whooosh said:

Led ampüller canavar gibi çıktı. Fansız tasarım yüzünden biraz endişeliydim açıkçası ama hiç bir sorun olmadı. 47 dereceleri gördüğümüz sıcaklıklarda bile hiç tık demeden aylardır çalışıyorlar. Bir daha halogene geri dönmem mümkün değil.

On 7/23/2018 at 9:31 PM, Whooosh said:

Burada Almanya'daki zincir mağazaların elinde kalan ürünlerin satıldığı bit pazarı gibi bir dükkan var. Genelde kutusu yırtılmış yada satılmadığı için rafta kalmış mallar oluyor ama hiç açılmamış jelatini üstünde şeyler bulmak da mümkün. Bugün oraya birşeyler bakmak için girdim, alacaklarımı aldım tam çıkarken bir teknoloji meraklısı olarak elektronik bölümüne uğramadan çıkamadım.

30 dolara JBL Flip 4 satıldığını görünce balıklama atladım, tam çıkıyordum kenarda 50$ etiketli Zotac mini pc gördüm, onu da alıp kasaya koştum. Parasını verip hiç arkama bakmadan uzaklaştım.

Flip 4'ün Amazon fiyatı 100$, Zotac mini pc'nin ise 323$

https://www.amazon.com/JBL-Waterproof-Portable-Bluetooth-Black/dp/B01MSYQWNY

https://www.amazon.com/ZOTAC-Fan-less-i5-7200U-Performance-ZBOX-CI547NANO-U/dp/B07237NPWH/

Zotac barebone Mini PC için Ebay'den aldığım ramler ve ssd'de elime ulaştı. İşletim sistemi kurulumunu yapıp kullanmaya başladım. Bu yazıyı da onunla yazıyorum. 8+8 16gb ddr4 ramler 100$'a, 128gb SSD'de 30$'a geldi. Toplam maliyeti 180$ tuttu bilgisayarın. "0" oynar parça, "0" ses. Performansı beklediğimin üzerinde. Fansız tasarıma rağmen hiç throttling sorunu yok. Dahili wireless, bluetooth, gigabit ethernet falan hepsi canavar ve sorunsuz. Daha önce bir iki defa anakarta dahili bluetooth ile ilgili sorunlar yaşamıştım, bu sefer tam da olması gerektiği gibi çalışıyor.

Güç tüketimi çok iyi, masaüstü bekleme, sörf, youtube falan takılırken 10w, kombine stress testlerinde ise 40w elektrik tüketiyor. Uykuya geçme, çıkma konusunda hiçbir sıkıntı yok.

Bir tek Intel'in dahili grafik yongası ile ilgili sıkıntı yaşadım. Intel sağolsun HD 600 serisi için sadece Windows 10'a sürücü desteği vermiş. Fakat  intelin sürücü dosyasında bir kaç ufak değişiklik yaparak Win8.1'e kurulum yapılabiliyor. Bunu da öğrenmiş olduk.

On 8/12/2018 at 2:07 AM, Whooosh said:

Devolo 1200+ Powerline network adapter

image.png

https://www.devolo.com/en/Products/dLAN-1200+

Powerline adaptörler beklediğimden iyi çıktı. Ev içinde bu adaptörlerle sıkıntısız ethernet kullanabiliyorum. Wireless'i ise modemin wirelessinden daha güçlü çıktı. Bazen telefon bilgisayar modemin olduğu odada olmasına rağmen daha iyi çektiği için diğer odadaki powerline'ın ssid'sine bağlanıyor. O derece yani.

Sorun olarak çok kabalar ve sıcak çalışıyorlar.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rockit 88 Delid Tool ve Thermal Grizzly Conductonaut sıvı metal aldım. Ve giriştik 4790K'ya :D

DSC_0028.jpg

Sonuçlar oldukça tatmin edici. Intel'in diş macunu ikamesi olarak kullandığı termal pasta ile 1.2v çekirdek voltajıyla 4.4 GHz'de 85-90 sıcaklıkları görüyordum ve sıcaklık sebebiyle daha yüksek değerleri deneyemiyordum. Delid & sıvı metal uygulaması sonucu 1.26v çekirdek voltajıyla, 4.6 GHz'e ulaşabildim ve sıcaklıklar 70-75 derece seviyesinde.

Soğutma olarak Silverstone TD03-L 120mm sıvı soğutma ve radyatöründe 800 devirde dönen tek bir 120mm Nanoxia fan kullanıyorum. Sonuçlar Corsair 250D mini-ITX kasada ve kasanın tüm kapakları kapalıyken elde edildi. Tabii bu değerler işkence testi altında çıkan sonuçlar, oyunlarda 50-55 derece civarında geziyor çekirdek sıcaklıkları.

wazzap, Thustu, ObiWan and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de 4790K var ama stress testte max 75 falan görüyorum ve 4.7 GHz oluyor fazla voltaj arttırmadan. Oyunlarda 65 civarı. Corsair H110 olması lazım su soğutma bende.

Fakat yine de insanın delid tool'u deneyesi geliyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ObiWan senin işlemciye fabrikada delid yapılmıştır belki, fabrika çıkışlı LPG'li arabalar misali :D 

Bu arada sette relid tool da vardı, işlemci kapağını tekrar sabitleme konusunda biraz detay vereyim. Delid-relid yapan birçok kullanıcı, işlemci kapağını tekrar yapıştırırken yüksek ısıya dayanıklı silikon (gasket maker diye de geçiyor) kullanmış. Ancak bu tür bir uygulamanın, işlemci çekirdeği ile kapak arasında yeterince baskı yapılmamasına ve ısı iletiminde sıkıntıya yol açtığına dair şeyler okudum. Bu yüzden ben de Rockit'in kendi sitesinde de tavsiye ettiği şekilde relid yaptım. Yani işlemci kapağının dört bir köşesine, birer damla japon yapıştırıcısı sürdüm :) Tabii alelade bir yapıştırıcı değil, UHU'nun Supergel denilen, jel kıvamında olan yapıştırıcısını kullandım. Piyasada UHU'nun yanında Pattex'in de bu tür jel yapıştırıcısı mevcut, o da kullanılabilir.

9087968477234.jpg

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de delid işine giriyorum bakalım. Amazon'dan şunları aldım. Aradaki baharat karışımını da bir tek Amerika'da bulabildim. Et severlere şiddetle tavsiyemdir:thumbs::icon_dance:

Aralık'ta elimde olacak parçalar. Bir arkadaşım dönüşte getirecek. İşlemi tamamlayınca buradan sonuçları paylaşırım. Delid yapacağım işlemci i5 8600K.

MilesTeg tarafından düzenlendi
wazzap and ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

@ObiWan senin işlemciye fabrikada delid yapılmıştır belki, fabrika çıkışlı LPG'li arabalar misali :D 

Bu arada sette relid tool da vardı, işlemci kapağını tekrar sabitleme konusunda biraz detay vereyim. Delid-relid yapan birçok kullanıcı, işlemci kapağını tekrar yapıştırırken yüksek ısıya dayanıklı silikon (gasket maker diye de geçiyor) kullanmış. Ancak bu tür bir uygulamanın, işlemci çekirdeği ile kapak arasında yeterince baskı yapılmamasına ve ısı iletiminde sıkıntıya yol açtığına dair şeyler okudum. Bu yüzden ben de Rockit'in kendi sitesinde de tavsiye ettiği şekilde relid yaptım. Yani işlemci kapağının dört bir köşesine, birer damla japon yapıştırıcısı sürdüm :) Tabii alelade bir yapıştırıcı değil, UHU'nun Supergel denilen, jel kıvamında olan yapıştırıcısını kullandım. Piyasada UHU'nun yanında Pattex'in de bu tür jel yapıştırıcısı mevcut, o da kullanılabilir.

Sistemi Tolga abiden almıştım. Belki o yapmıştır emin değilim. Şu an için bunu bozmaya gerek yok 4.7 gayet iyi bir rakam bence. Fazla voltaj da vermiyorum 1.3 değildi 1.25 civarı olması lazım.

@MilesTeg sonuçları dört gözle bekliyoruz :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ObiWan bendeki 4790K da Tolga abinin eski işlemcisi :)

@MilesTeg Aralık'a kadar Eskişehir'e gelecek olursan senin işlemciyi de delid'leriz istersen :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz teklif için teşekkürler:thumbs: 

Sanırım kendim halletmeyi tercih edeceğim. Eğlenceyi kimseye kaptırmam:icon_dance::zuh:

Yolum düşerse mutlaka görüşürüz:thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, Hamso said:

ben şimdi öğrendim.
merak edenlere

Delid olayı baya eski bir olay aslında ama asıl 3770K zamanında çok ortaya çıktı. Ivy Bridge'lere IHS çok dandik bir şey koymaya başladılar (daha önce soldered'dı), profesyonel OC'ciler bunu farkedince delid edip adam gibi bişey sürmeye başladı ve 10-15 yeri geldiğinde 20 derece farklar görünce popülerleşti. Fakat risk fazlaydı. Hatta yanılmıyorsam bizim forumda @TiesTorN'un bi 3770K'sı mefta olmuştu delid ederken.

Skylake'de işlemcinin substrate kalınlığı daha da azaldı ve delid işlemi daha da tehlikeli bir hal aldı çünkü işlemciyi tutup yük verirken jiletle, substrate'a eğilme yükünde bükme ihtimaliniz artmıştı. 

O sıralar 3D printing furyası da olunca @Najaz ve @MilesTeg'ın aldığı delidding toollar boy göstermeye başladı. Başarılı versiyonları var ve işlem o kadar zor değil aslında delidding toolla. 

Linus'un videosunda az çok herşeye değilinilmiş hatta Linus iyi bir iş çıkardığı da söylenemez. 

Hamso and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, ObiWan said:

Delid olayı baya eski bir olay aslında ama asıl 3770K zamanında çok ortaya çıktı. Ivy Bridge'lere IHS çok dandik bir şey koymaya başladılar (daha önce soldered'dı), profesyonel OC'ciler bunu farkedince delid edip adam gibi bişey sürmeye başladı ve 10-15 yeri geldiğinde 20 derece farklar görünce popülerleşti. Fakat risk fazlaydı. Hatta yanılmıyorsam bizim forumda @TiesTorN'un bi 3770K'sı mefta olmuştu delid ederken.

yok ben mefta etmedim hiç başarılı şekilde delid etmiştim :) hatta hala daha o işlemciyi kullanıyorum. 4.7ghz'de çalışıyor, tam yükte 65c'yi geçiremedim hiç. delidden önce 80'i geçerdi.

delid'in en risksiz versiyonu mengene & tahta & çekiç üçlüsü. ben o şekilde yapmıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, TiesTorN said:

yok ben mefta etmedim hiç başarılı şekilde delid etmiştim :) hatta hala daha o işlemciyi kullanıyorum. 4.7ghz'de çalışıyor, tam yükte 65c'yi geçiremedim hiç. delidden önce 80'i geçerdi.

delid'in en risksiz versiyonu mengene & tahta & çekiç üçlüsü. ben o şekilde yapmıştım.

Senin delid yaptığını hatırlıyorum ama birisinin de mefta olmuştu, onu da hatırlıyorum ama kim olduğunu hatırlayamadım. Forumda konuşuluyordu. @Whooosh olabilir 2. tercihim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok