Eat my dust, dust eaters.
2 2

Bu konuda 722 mesaj var

Nazar boncuğu olur. Geçmiş olsun. Piyasada öküz çok.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nazar boncuğu değil de uykukaçıran olur kavgaçıkaran olur.(Boyanın başka birine kullanılmasından bahsediyorum çarpmadan değil)

Senelerdir böyle şeyler olmasın diye çabalayan birinden ve arabasından söz ediyoruz.

Bakalım Najaz mı haklı çıkacak yoksa TiesTorn mu?

Gerçi Ties kalan boyayı orada bırakmamıştır.

Değil mi?

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi ilk olarak şunu söylemem lazım; bu forumda 20 senedir beraberiz, artık nickimin son harfinin de büyük olduğunu lütfen öğrenin :mrgreen:

2. olarak ise öyle şey yapacak adam değildir ustamız, yıllardır münasebetimiz var adamla. yapacak olsa bile benim renkteki araç sayısı çok az zaten, kullanabileceği pek kimse yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, Altan Yoklar said:

Nazar boncuğu değil de uykukaçıran olur kavgaçıkaran olur.(Boyanın başka birine kullanılmasından bahsediyorum çarpmadan değil)

Senelerdir böyle şeyler olmasın diye çabalayan birinden ve arabasından söz ediyoruz.

Parası olan her insandan nefret eden bir grup var. Ufak bir grup değil ve bu tiplerden her yerde var, sadece Türkiye'de değil. Bu elemanları tanımlamaya terbiyem ve forum kuralları izin vermiyor. Şahsen benim yüreğim el vermezdi o kadar emek verdiğim bir arabayı sokağa parketmeye.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, rammstein said:

Parası olan her insandan nefret eden bir grup var. Ufak bir grup değil ve bu tiplerden her yerde var, sadece Türkiye'de değil. Bu elemanları tanımlamaya terbiyem ve forum kuralları izin vermiyor. Şahsen benim yüreğim el vermezdi o kadar emek verdiğim bir arabayı sokağa parketmeye.

Sanayide duruyormuş hocam araç zaten, sokakta park etmiş halde evin önünde falan değil. Servet düşmanlığı değil aslında o grubun derdi katıksız kıskançlık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arabayı hala topluyorum... mesai saatimiz bittikten sonra kendi arabama geçiyorum ama çok halim kalmıyor tabi, bir kaç saat toparlamaya çalışıp bırakıyorum. o kadar çok incik boncuk işi var ki illallah dedirtti artık... en ufak vidasına klipsine kadar eksiksiz toplamaya çalışınca insan kafayı sıyıracak seviyeye geliyor.

bir de toparlarken yenilenmesi gereken parçalar çıkıyor, ön iki çamurluk davlumbazı 23 senedir motorun sıcağına maruz kala kala çıtır kraker gibi olmuş onları takarken hep elimde kaldı :1pof: gittim 2 tane yan sanayi davlumbaz siparişi verdim. altı üstü plastik parçası ne kadar farkedebilir dediysem de fark muazzammış, yan sanayiler o kadar kötü çıktı ki takamadım bile, param çöpe gitti. sinirlendim gittim üstüne 2 tane de orjinal aldım şimdi onları takacağım. rezalet. 2 tane plastik parçası 10.000 tl. allah belanızı versin.

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 minutes ago, TiesTorN said:

2 tane plastik parçası 10.000 tl.

en azindan orijinali bulunuyor :) bmw ve merso'nun neredeyse urettikleri tum eski modelleri icin parca stoklari var. youtube'da izliyorum, jay leno 1972 model Mercedes-Benz 600 Kompressor modeli icin bir parca bakiyor. kesin yoktur diyor ama gene de bi deneyeyim diyor. civardaki mercedes bayisini ariyor, bayi de var, gel al diyor :D 

yine youtube'da M539 var. o da ekseriyetle bmw modelleri tamir ediyor. orijinal parcalari fiyatlari yakiyor ama bulunmasi sikinti degil :)

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 minutes ago, infestor said:

yine youtube'da M539 var. o da ekseriyetle bmw modelleri tamir ediyor.

bunu örnek verecektim ama bilen çıkmaz heralde diye yazmamıştım :) evet ben de keyifle izliyorum bu adamın videolarını. kendimi görüyorum biraz, aynı özende topluyorum ben de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

trifecta lights.jpg

2 haftadır şu sorunla uğraşıyorum... araç normal yolda giderken bir anda sanki kayıyormuş gibi saçma salak tepkiler verdi sonra da arıza ışıklarını yaktı. esp & abs ne varsa devredışı kaldı, araba tofaş'a dönüştü. hata kodunu okuttum "sol ön teker sensörü açık devre & sağ ön teker sensörü istikrarsız çalışma" hataları vermiş.

arabanın soketinden tesisatına, direncinden iletkenliğine, sensörlerin temizliği vs bakmadığım şey kalmadı. arabanın tesisatına bağlı olan soketleri kestim kablolarını yeniledim falan... :2no:  sonradan hatırladım ki bunun geçen yaz sol ön tekerdeki sensörü açık devre hatası vermişti zaten, kabloyu yenileyip sorunu çözmüştüm ama hatayı silmeyi unutmuşum o yüzden sanki yeni bir hataymış gibi düşündüm.

geriye kaldı sadece sağ ön teker... onu da multimetre ile yaptığım ölçümlerde sorun göstermediği için sensörden olabileceğini düşünmedim, alakasız her şeye baktım. direksiyon açı sensöründen gelen verilere kadar her şeyi inceledim. bir süredir kafayı sıyırmak üzereydim yine abs beyni mi bozuldu acaba diye - ki bu konuda da yazmışım, 2018'in başında yeni modül alıp taktırmıştım eskisi bozulduğu için (~235k km) yenisi bu kadar çabuk bozulamazdı heralde? tekrar yeni almaya kalksam 20k ücreti var, verilmez o para.

her neyse... dün gece saat 10 gibi kafamda kurdum kurdum beynim yandı sinirlendim atladım gittim dükkana, elimde sıfır abs sensörü vardı 2 tane. sağ ön tekerdeki sensörü çıkardım yenisini taktım ve sorun düzeldi... beynimi s.keyim dedim en baştan şunu değişsem bu kadar şeyle uğraşmama gerek kalmayacakmış.

fazla bilgi bazen gereksiz noktalara sürüklüyor adamı. ilk denenmesi gereken şeyi en son deneyerek kendimi aştım.

Mono, yarimpower and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

fazla bilgi bazen gereksiz noktalara sürüklüyor adamı. ilk denenmesi gereken şeyi en son deneyerek kendimi aştım.

geçmiş olsun, çok doğru bir tespit. bazen çok kompleks düşünülüyor fakat çözüm çok basit olabiliyor.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
43 minutes ago, Ranilin said:

Bu aracın derdi bitmez :2no:

23 yaşındaki arabada tek bir hata olmasın kafasıyla ilerlediğinde bitmiyor evet.

şunu satıp sıfır honda civic alasım var. en az 15 sene sadece kontağa basarak yaşarım. ıncık cıncık sorunlarla uğraşmaktan gına geldi :lol: alıp rafta beklettiğim retrofit'leri yaptıktan sonra muhtemelen satılığa çıkaracam. tabi bunun için daha minimum 1-2 sene var.

Ranilin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, TiesTorN said:

trifecta lights.jpg

2 haftadır şu sorunla uğraşıyorum... araç normal yolda giderken bir anda sanki kayıyormuş gibi saçma salak tepkiler verdi sonra da arıza ışıklarını yaktı. esp & abs ne varsa devredışı kaldı, araba tofaş'a dönüştü. hata kodunu okuttum "sol ön teker sensörü açık devre & sağ ön teker sensörü istikrarsız çalışma" hataları vermiş.

arabanın soketinden tesisatına, direncinden iletkenliğine, sensörlerin temizliği vs bakmadığım şey kalmadı. arabanın tesisatına bağlı olan soketleri kestim kablolarını yeniledim falan... :2no:  sonradan hatırladım ki bunun geçen yaz sol ön tekerdeki sensörü açık devre hatası vermişti zaten, kabloyu yenileyip sorunu çözmüştüm ama hatayı silmeyi unutmuşum o yüzden sanki yeni bir hataymış gibi düşündüm.

geriye kaldı sadece sağ ön teker... onu da multimetre ile yaptığım ölçümlerde sorun göstermediği için sensörden olabileceğini düşünmedim, alakasız her şeye baktım. direksiyon açı sensöründen gelen verilere kadar her şeyi inceledim. bir süredir kafayı sıyırmak üzereydim yine abs beyni mi bozuldu acaba diye - ki bu konuda da yazmışım, 2018'in başında yeni modül alıp taktırmıştım eskisi bozulduğu için (~235k km) yenisi bu kadar çabuk bozulamazdı heralde? tekrar yeni almaya kalksam 20k ücreti var, verilmez o para.

her neyse... dün gece saat 10 gibi kafamda kurdum kurdum beynim yandı sinirlendim atladım gittim dükkana, elimde sıfır abs sensörü vardı 2 tane. sağ ön tekerdeki sensörü çıkardım yenisini taktım ve sorun düzeldi... beynimi s.keyim dedim en baştan şunu değişsem bu kadar şeyle uğraşmama gerek kalmayacakmış.

Eskiden TRT'de küçük çocuklar için eğitici videolar yayınlanırdı. Ben de o zamanlar tam daha yeni yeni aklımın erdiği yaşlardaydım. Bir videoda amcanın biri üç çocuğa ayrı ayrı para verip bakkaldan bir şey almalarını istiyordu. En erken gelene ödül verecekti. Üç çocuk ta farklı yerlerde olan bisikletlerinin başına gittiklerinde ön lastiği inik buluyordular.

Birincisi hemen bisikleti ters çevirip ön lastiği jantı ile yerinden çıkarıp iç lastikte delik aramaya başladı.

İkincisi jantı sökmeden iç lastiği çıkarıp döndüre döndüre iç lastikte delik aramaya başladı.

Üçüncüsü oturup biraz düşündü ve sibobu kontrol etti. Baktı sibop gevşemiş, hemen sıkıştırıp lastiği şişirip bakkala gitti ve en erken döndüğü için ödülü kaptı.

Evet çok basit bir hikaye, fakat derslerde hep anlatırım bu hikayeyi çünkü teknik eleman yetiştiriyoruz(en azından uğraşıyoruz) ve arıza tespiti ve tamirine en basit yerden başlanması gerektiği bilincini vermeye çalışıyoruz. Yapılan iş hakkında çok bilgi sahibi olunca maalesef basitten önce çok çetrefilli yollara sapabiliyor insan.

Not: Bu arada @TiesTorN yıllar önceden kalma "gelip ziyaret edeceğim bir çayını/kahveni içeceğim" sözümü unutmadım ve gelemediğim için mahcubum :icon_redface:  Bizim küçük kozmetik dokunuş isteyen Kuga rahmetli oldu. Motor arızası ile akıl almaz bir fatura çıkardı karşıma. Ben de o ara ev yenileyeceğim için onu satıp bütçeme ekledim. Kardeşimin verdiği borç ile de çooook fazla kozmetik problemi olan bir fiYat bravo aldım. Getirip gösterip dükkanın karizmasını çizmeye utanıyorum açıkçası :facepalm:

Mono and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arabamın egzozunda normalde tek çıkış üzerinde 2 son susturucu var. koca motorun sesini ancak kesebiliyor :D

yıllar önce arabamın bir v8 motora göre çok sessiz olduğunu düşünüp (katalitikler boş olmasına rağmen) susturuculardan birini kestirmiştim, çok hafif ve rahatsız etmeyen güzel bir v8 homurdanması gelmişti. geçen sene koku yapmasın diye katları doldurttuğum sırada gaza gelip son kalan susturucuyu da kestirdim, 1 senedir v8 kükremesiyle dolaşıyordum, ama artık yaş kemale eriyor, bizden geçmiş bu işler. yeterince kafam sikildikten sonra dün gittim 2 susturucuyu da taktırdım. katlar dolu haldeyken 2 susturuculu hali ile araba o kadar sessizleşti ki, inanamadım :lol: sanki 4.4 değil de 1.0 motor falan kullanıyorum. cold start'taki o hayvani gümdürdeme yerini kedi misali miyavlamaya bıraktı. ilk başta acaba tek susturucu taksam da v8 sesini tamamen kaybetmesem mi diye düşünsem de, artık biraz da sessizliğin tadını çıkarmak istedim. memnunum. 40'lı yaşlara yaklaşmanın sonucu olsa gerek bu :baba: üzücü ama gerçek...

not: katalitikler boş olduğunda egzoz sesi artar.

quad and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorNbunun kumandalı bir teknolojisini yapmamışlar mı? Arabanın içerisinden bir tuşla susturucuları iptal edip istediğinde devreye alsan falan.

Spoiler

Araba teknolojisi cahili olarak çok saçma bir istekte bulunuyorsam kusura bakılmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, TiesTorN said:

arabamın egzozunda normalde tek çıkış üzerinde 2 son susturucu var. koca motorun sesini ancak kesebiliyor :D

yıllar önce arabamın bir v8 motora göre çok sessiz olduğunu düşünüp (katalitikler boş olmasına rağmen) susturuculardan birini kestirmiştim, çok hafif ve rahatsız etmeyen güzel bir v8 homurdanması gelmişti. geçen sene koku yapmasın diye katları doldurttuğum sırada gaza gelip son kalan susturucuyu da kestirdim, 1 senedir v8 kükremesiyle dolaşıyordum, ama artık yaş kemale eriyor, bizden geçmiş bu işler. yeterince kafam sikildikten sonra dün gittim 2 susturucuyu da taktırdım. katlar dolu haldeyken 2 susturuculu hali ile araba o kadar sessizleşti ki, inanamadım :lol: sanki 4.4 değil de 1.0 motor falan kullanıyorum. cold start'taki o hayvani gümdürdeme yerini kedi misali miyavlamaya bıraktı. ilk başta acaba tek susturucu taksam da v8 sesini tamamen kaybetmesem mi diye düşünsem de, artık biraz da sessizliğin tadını çıkarmak istedim. memnunum. 40'lı yaşlara yaklaşmanın sonucu olsa gerek bu :baba: üzücü ama gerçek...

not: katalitikler boş olduğunda egzoz sesi artar.

Sessizlik güzeldir. Bağımlılık da yapar. Yaş faktörü de çok önemli belirttiğin gibi. Hayatımda müzikten başka ses olmasa daha mutlu bir insan olurdum. O da kısık seste:mrgreen:

Hayırlı olsun yeni "sessizlik":thumbs:

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, Definitive said:

@TiesTorNbunun kumandalı bir teknolojisini yapmamışlar mı? Arabanın içerisinden bir tuşla susturucuları iptal edip istediğinde devreye alsan falan.

var tabi, hatta ilk başta böyle yaptırmak istedim keyfim olunca açarım v8 böğürtüsü dinlerim diye ama bunların da kendi içlerinde çok kalite farkları var. baş ağrıtmayacak düzgün bir sistem kurmak istesen astarı yüzünden pahalıya gelen bir sistem. arada bir egzoz sesi dinlemek için çuvalla para vermeye hiç niyetim olmadığı için vazgeçip orjinale döndüm...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

araçla bodrum tatili yaptık geldik, toplamda hiç durmadan 2000km küsür kullanıldı ve hiç bir arıza çıkarmadı. şaşkınlığa kelimeler kifayetsiz... :lol: yanımda bozulabilecek parçaları da götürmüştüm hazır olsun diye :kayik: ruh hastası yapar bu araba adamı.

gitti geldi toplam ortalama tüketim: 12.3lt

wazzap, CandleGarden, Mono and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, TiesTorN said:

araçla bodrum tatili yaptık geldik, toplamda hiç durmadan 2000km küsür kullanıldı ve hiç bir arıza çıkarmadı. şaşkınlığa kelimeler kifayetsiz... :lol: yanımda bozulabilecek parçaları da götürmüştüm hazır olsun diye :kayik: ruh hastası yapar bu araba adamı.

gitti geldi toplam ortalama tüketim: 12.3lt

Benzin masrafının 9.000 TL olması :cry:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, Definitive said:

Nasıl yani? Yedek parça stoğuyla mı geziyor bu araç yolda? :icon_think:

uzun yola giderken evet... ama yani yedek parça stoğu dediğim şey toplasan 1-2 avuç kadar şey ancak, fazla yer kaplamıyor. daha önce hiç değişmeyen ve bozulma olasılığı yüksek olan parçalar.

25 minutes ago, CandleGarden said:

Benzin masrafının 9.000 TL olması :cry:

maalesef :facepalm:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok