Eat my dust, dust eaters.
2 2

Bu konuda 722 mesaj var

arabayı yeterince adam ettiğimi düşünüyorum, uzun süredir var olan sorunlar haricinde pek bir şey çıkmamıştı zaten, çıkanları da hallettim... şöyle bir baştan sona baktığımda zaten değişecek veya tamir olacak pek bir şeyi de kalmamış, neredeyse baştan yarattım aleti.

şimdiki hedefim supercharger :baba: coin kumarından yeterince beleş para kırabilirsem eğer :mrgreen: girişicem bu işe çünkü normal şartlar altında akıl mantık işi değil, aşağı yukarı 30.000 TL gerekiyor bu işi yapmak için.

HP kazancı ne oluyor derseniz 286 stock hali -> 420 HP oluyor. tamamen stock olarak 0.6 bar şeklinde yapılıyor. motor parçalarını biraz güçlendireyim vs. denilirse 500 HP'ye kadar yolu var çok rahat.

ondan sonra burda her gün arabanın neresi patladı onu okursunuz :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

son mesajımı okudum da, götümle güldüm resmen...

özet geçicem; 2 gün önce yakıt filtresi değiştirttim, çalıştırdık gaza bastık vs. her şey düzgündü. servisten çıktım 2dk sonra ışıklarda beklerken motor birden öksürmeye & teklemeye başladı, egsozdan da beyaz duman kusuyor o esnada. ama resmen kusuyor yani. hemen servise geri gittim. motoru kapa aç vs. denemeler yaparken motor tamamen kilitlendi marş bile basamaz hale geldi... benim asıl ustaya çekiciyle gönderdim aracı, motoru komple dağıttılar kontrol için ve acı haberi aldım... motor yatak sarmış :facepalm: yatak saran silindire baktık, kupkuru, hiç yağ yok. muhtemelen o silindirin yağ jeti bozulmuş, yağsız kalıp yatak sarmış. motor komple rektifiye görecek dediler.

devamı yok... hala şokta olduğum için sonuca bağlanmadı olay, yatıyor serviste.

2gt5b3s.jpg

9pyqf7.jpgiyoh3a.jpg

2pq44zs.jpg35bcl1f.jpg

yatak saran son resimlerdeki, sol en üstteki silindir. 4 numaralı silindir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8 tane silindir var zaten, 1 tanesini iptal etsinler nolacak sanki... :zuh:

geçmiş olsun mu desem, başın sağolsun mu tam karar veremedim ama yani iyi dayandın sen yine, evlat olsa çekilmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi tarafından bakmak gerekirse modifiye için daha güçlü parçalar takmak için fırsat olmuş..Geçmiş olsun..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, yarimpower said:

İyi tarafından bakmak gerekirse modifiye için daha güçlü parçalar takmak için fırsat olmuş..Geçmiş olsun..

:zuh: öncelikle teşekkürler. açıkçası aynı şeyi düşünmedim desem yalan olur. benim de kafamda öyle bir ışık yandı. aşırı besleme gibi bir durum değil de, silindir&piston büyütme & kompresyon arttırma gibi ufak tefek modifiyeleri araştırıyorum. hazır 0'dan yapılıyorken +30-40 hp daha almak fena olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun, valla ne diyim ties yol yakınken yapılabilen bişiler varsa aracı adam gibi yürür hale sokup gel vazgeç bu arabanın sevdasından. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok geçmiş olsun. epey bir masraf çıkacak. bu vesile ile sıfırdan yeni bir motor bile yaptırabilirsin. ama ben senin yerinde olsam aracı standart şekilde yaptırıp satarım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN, geçmiş olsun. Bunları okudukça ciddi ciddi BMW almaktan vazgeçmeye doğru gidiyorum, hanımı nasıl ikna ederim bilemem ama gördüğüm kadarıyla 7-8 sene sorun çıkarmadan durma ihtimali yok bu markanın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, pentaman said:

@TiesTorN, geçmiş olsun. Bunları okudukça ciddi ciddi BMW almaktan vazgeçmeye doğru gidiyorum, hanımı nasıl ikna ederim bilemem ama gördüğüm kadarıyla 7-8 sene sorun çıkarmadan durma ihtimali yok bu markanın. 

Hocam yalnız Ties' in aracı baz alarak BMW markasına antipatiklik oluşması biraz yanlış düşünce olabilir. Sebeplerse ties aracı aldığında 2. el olarak satın aldı ve nispeten power odaklı bir araç, bir önce ki sahibininde aracı hor kullanıp tüketmiş olduğu açıkca ön plana çıkıyor. Yine ties günlük kullanım tipi araçtan ziyade aracı zorlayarak tatmin olmak için aracı tercih etti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 minutes ago, pentaman said:

BMW'yi savunma düşüncem olmamakla birlikte 18 yaşında bir araçtan bahsediyoruz. Ties her ne kadar temiz olduğunu düşünerek almış olsa da önceki sahibinin bakımını ihmal ettiği de apaçık ortada.

Güvenilir ve dayanıklı bir araç istiyorsan, bütün dedelerin tercihi mercedes e180 alıp geçebilirsin hocam, BMW daha çok sürüş keyfi ve performans arayan şöförlerin tercihi (idi).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN motorun yatak sarması bi usta hatası vs. gibi birşeyden mi meydana gelmiş yoksa ön görülemeyecek bir sorundan mı kaynaklanmış?

Çok geçmiş olsun, bana kalırsa da çok fazla para yatırdın bu araca, en yakın sürede zararını minimuma indirip aynı klasmanda başka bir araç bakmanı arzu eder gönlüm. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

zaten olabilecek her şey oldu, oluk gibi para aktı arabanın tamirine, tam her yerini yaptırmışken bunu satıp niye yeni bir 2. el araba ile bilinmeyen sulara macera yaşamaya açılsın ki...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yine yanlış varsayımlarda bulunuyorsunuz gençler :) arabanın geçmiş bakımları kosiflerde yapılmış ve listeyi incelemiştim, gayet ağır ve düzenli bakımlar yapılmış. nitekim 18 senelik bir araçtan bahsediyoruz, ne kadar bakımı olursa olsun insanın hayatta aklına gelmeyeceği sorunlar baş göstermeye başlıyor bu yaşlarda. ben benim arabamı temiz sanarak değil, öyle olduğunu bilerek aldım çünkü bu aracın piyasasını gerçekten bilmiyorsunuz. sahibinden de gördüğünüz 10 arabadan 9u çöp, hunharca kullanılıp bakım yapmadan satmak isteyen apaçi tiplerin arabaları. herifler başlığa "HARİKA SORUNSUZ MÜKEMMEL!!11" yazıyorlar, aracı iyi bir ustaya gösteriyorsunuz neler neler çıkıyor... bilgisayara bağlıyorsunuz 550 tane hata kodu çıkıyor falan. benim arabamda uzun uğraşlar sonucu hata kodu 0, kondisyonu da 10 numaraydı. ancak...

2 hours ago, Onur said:

@TiesTorN motorun yatak sarması bi usta hatası vs. gibi birşeyden mi meydana gelmiş yoksa ön görülemeyecek bir sorundan mı kaynaklanmış?

Çok geçmiş olsun, bana kalırsa da çok fazla para yatırdın bu araca, en yakın sürede zararını minimuma indirip aynı klasmanda başka bir araç bakmanı arzu eder gönlüm. :)

durumun usta hatası olması mümkün değil çünkü motorun daha önce hiç açılmayan iç kısmında meydana gelen bir arızadan kaynaklı. silindirlerden biri yağlamayı kesmiş. böyle bir sorunu önceden görmek maalesef mümkün değil, ancak bu şekilde motor ele alınınca farkedilen bir sorun.

1 hour ago, stardust said:

zaten olabilecek her şey oldu, oluk gibi para aktı arabanın tamirine, tam her yerini yaptırmışken bunu satıp niye yeni bir 2. el araba ile bilinmeyen sulara macera yaşamaya açılsın ki...

doğru söze ne hacet... takdir edersiniz ki arabadaki tek aksam motor değil. ben bu arabayı direksiyon pompasından tut otomatik şanzımanına kadar, hatta ve hatta motor ve şanzıman beyinlerindeki bitik kondansatörlerin yenilenmesine kadar tüm her şeyi baştan aşağı yenilemişken motoru rektifiye ettirip satmak büyük mallık olur. zaten başıma gelebilecek en büyük korktuğum şey buydu o da oldu. bu arabayı satarsam kendime değil alan adama iyilik etmiş olurum, hayatında göremeyeceği kondisyonda bir 5.40'a sahip olmuş olur, ben gidip yine 1.4-1.6 motorlu bir araba almayacağım için sonrasında alacağım 2. el diğer arabada kim bilir ne saçmalıklar çıkacak yine sil baştan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla herkes söylediklerinde haklı. Yaptır sat diyenlerde ve stardust/Ties'te haklı. Bu kadar uğraştıktan sonra satmak ne kadar mantıklı ? Ya da tekrardan büyük bir sorun çıkartabilir mi ? Benim tek korkum ties buraya genelde "şu sorunda halledildi artık birşey çıkmaz" tarzında yazıp hep birşey çıktı araçta. Valla ties yukarıdaki ile güzel bir ilişkim yok ama inşallah bu son sorun olur tüm kalbimle dua ediyorum sana :) 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"I told you so" dansı yapmaktaki amaç nedir ki yani. Ties zaten bu riskleri kabul ederek satın aldı arabasını. Tamir ettirmek için sizden borç para da istemediğine göre bence çok da abartmamak lazım.

Adam hiçbir şeyi saklamadan olanı biteni yazıyor bir de sonuçta. ben olsam bu kadar paylaşır mıydım arızaları bilmiyorum. Arabayı satın almaya ve tamirine harcadığı para hala bir sıfır honda civic parası bile değil.

O yüzden "sat" denmesi bana garip geliyor. Harcadığı para ve zaman adamın, aldığı keyif de adamın. Demek keyif çok daha ağır basıyor ki hiç umursamıyor bile bu söylenenleri.

Açıkçası zaten ben para bakımından hala artıda olduğunu düşünüyorum. Tek çekincem kendim alsam bu kadar vakit harcamak ister miydim tamirine.

Ties bu tamir ve modifiye işini de hobiye dönüştürdüğü için onu o kadar etkilemiyor ama ben her ne kadar kullanmasını sevsem de sanayi sitelerini avucumun içi gibi bilmek istemezdim tabii ki :)

Yoksa sıfır araç fiyatlarını görüyorsunuz artık mallığın ötesinde bir seyirde ilerliyor. Bence yaptığı iş hala mantıklı. Ties'in kulladığı hacimde motor barındıran sıfır bir arabayı artık en çılgın hayallerimizde bile göremiyoruz vergiler yüzünden.

Thustu, quad and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hazır araba darmadağın durumdayken (motor tamamen dışarı alınıp dağıtıldı) aklımda soru işareti olan her parçanın yenisini (hepsi orjinal) alıyorum benzin pompası olsun, motor fan termiği olsun vs. tüm aracın elektronik modüllerini de yeniletiyorum. bana iyi giriyor ama son ortaya çıkan araç vitrinlik olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok