Klimalar Üzerine
3 3

Bu konuda 131 mesaj var

Yaz geldi, kavrulmaya başladık. Eski evimde klimasız, ortalama bir fanla rahat takılabilirken, taşındığım ev en üst kat olduğundan yaktı beni. Acil bir klima almam gerekiyor.

Inverter/on-off klimalar neymiş öğrendim, inverter alacağım muhtemelen. Evde keşif yaptırdım, bir tane 12.000, bir tane 9.000 BTU'luk almayı düşünüyorum.

Hangi markayı önerirsiniz, hangi markayı almayın dersiniz?

Bir mağaza bana uğur markayı çok övdü. Fiyatları çok ucuz değil, ama sadece soğutucu yapan bir firma olması artı. Ama kullanan çevremde hiç olmadığı için kararsız kaldım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klima'da özellikle yatak odasına koyulacaksa iç ünite sesi çok önemli bence. Ben evimde (çatı katı) 2 adet Mitsubishi Heavy Industries inverter klima kullanıyorum (18000btu salonda, 12000btu yatak odasında), evdeki diğer kullanılmayan odanın ve tuvaletin kapısını kapalı tutup bu iki klimayı eco modunda, salonda 24 odada 25 dereceye ayarlı şekilde hiç kapatmadan kullanıyorum (evet evde olmasam da çalışıyor klimalar, evdeki kediciği de düşünmek lazım :P ). Şaka bi yana kedi olmadığı zamanlar da (çeşmeye tatile gidiyor kerata her sene 3 ay) evi tekrar soğutmak çok sıkıntı olduğu için sıcaklar başladıktan sonra tahammül edilir seviyeye geri inene kadar sürekli klima çalıştırıyorum (tatiller ve haftasonu kaçamakları hariç). Geçen yaz en yüksek elektrik faturası 220TL geldi ki klima kullanılmadığında ortalama 90-95 TL geliyor fatura... 120-130TL için serin bir eve girme lüksünü ben değişmem açıkçası :)

Klimayı alırken araştırmalarımda Mitsubishi Electric, Heavy Industries ve Daikin klimalar genelde ön plana çıkmıştı. Özellik ve ses olarak birbirine çok yakın üçü de...

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de o 3 markaya odaklandım, fiyat alıyorum... 9000 BTU için 1800-2000, 18.000 BTU için 3800-4200 arasında değişiyor pazarlıklı fiyatlar Mitsubishi Electric ve Daikin arasında.. Mitsubishi Heavy'ye daha fiyat alamadım... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ugur un urunleri son derece kalitelidir. Senelerdir firmayi tanirim perakende tarafinda da cok mallarini sattim. Tek sikintisi bazi bolgelerde servis sayisi azdir. Ancak. Düzgün hizmet verirler. Fiyat avantaji denk geldiyse gozu kapali tercih edin..

Ben genelde Mitsubishi ve Daikin almaya calisiyordum. Evim yapilirken LG de cok iyi fiyata denk gelmistim. 1 adet 24k 2 adet 9k satin almistim. Servis kalitesi urun kalitesinden son derece memnunum.

Elektronik biraz sans isi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes Mitsubishi i tavsiye ediyor. 

Yalnız ben LG/Beko almıştım zamanında , kolay bulunuyordu . Bugüne kadar pek şikayetim olmadı, biraz sesli çalışıyor o negatifi var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla bizim evin her yerinde arçelik var, gayet sessiz sakin çalışıyor ve 10 numara da soğutuyor... markaya fazla takılmaya gerek yok klimada, adı sanı duyulmayan uyduruk markalar olmadıkça sorun olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de annelik var ama sesinden memnun değilim.üstelik eski de değil ama çok sesli çalışıyor.

Salonda boş var o bir nebze daha iyi ama şimdiki aklım olsa mitsubishi Electric alırdım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Inverter olmayan klimalar kalmadı sanırım. Kalsaydı oldukça uygun fiyata alır geçerdiniz. 18.000'liği geçen sene 1.600 TL civarına almıştım Airfel'in. Oldukça da memnunum şu ana kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen sene ağustosda teknosa'dan 2 tane SEG marka 9.000 btu klimayı 1.600 TL ye almıştım 300 lira da hediye çeki vermişlerdi. Ataşehirde çatı dubleksi bir evim var salon alt katta yatak odası üst katta. Birisi salonda birisi tatak odasında takılı. Yatak odası için 7.000 btu bile yetermiş diyorum ama çok sıcaklarda üst kat odaları ve mutfağın kapısı kapalı olursa salondaki klima evi durulabilir yapıyor. Salona da 12.000 yada 18.000 btu takılabilirmiş yani. Elektirik maliyetim de çok fazla artmış değil, klimalar inverter değil bu arada. Yalnız dış üniteler sesli çalışıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

seg lerde r410a gazı kullanılmıyor bildiğim kadarıyla.kullandığı gaz sağlığa zararlıydı....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daikin icin bir tanidik bayi 9k btu icin 1800, 12k icin 2200 fiyat verdi. Hangi modeller ogrenemedim, yarin ogrenecegim, ama arcelikler o fiyata oldugu icin aklima yatti daikin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de bir tanıdığım Daikin bayisi, ona gitmeden önce bir iki yerden fiyat almak istemiştim... Makul bir şeyler söylerse alıp geçicem...

Mitsubishi Heavy fiyatlarına da hakim olsam iyiydi... 

@ : Benim eski evimde Vestel ve Mitsubishi Heavy vardı :) Vestel'in altında uyuyunca hasta oluyordun, diğerinde olmuyordun, çok net bir farktı... (Hoş Mitsubishi inverter'dı , bu fark inverter olmasından da geliyor olaibilir) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daikin'in en ucuzunu ya da bir üstünü aldım 2 sene önce , tek isteğim sessiz bir klimaydı ve gerçekten sessiz.
not:
Ne marka alırsanız alın , aman kurulum sırasında başında durun ve en az 25 dakika kompresör ile vakumlatın.
(hatta ödeme yapmadan önce alacağınız yerden kompresör süresi için teminat alın-servisle görüştürün)
Abartıyor muyum?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ : Benim eski evimde Vestel ve Mitsubishi Heavy vardı :) Vestel'in altında uyuyunca hasta oluyordun, diğerinde olmuyordun, çok net bir farktı... (Hoş Mitsubishi inverter'dı , bu fark inverter olmasından da geliyor olaibilir) 

Bence aradaki fark inverterdan . 

Zaten inverter olmayan bir model almayın. Benik ki değil ,ben aldığımda yaygın değildi . Konforlu olmuyor böyle, ısı fazla dalgalanıyor. 

Yine de fiyat avantajı varsa LG/Beko ya bakılır bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir çok şey de olduğu gibi bu da şans işi. Bizimkilerin evinde Demirdöküm klima var üç odada. Eski modeller, o zaman inverter bile yoktu herhalde. İki sene kadar önce baya bir söktürüp temizlettiler ve kullanmaya devam ediyorlar sorunsuz. Yalan olmasın ama 14-15 senelik falanlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SEG'de R22 gazı kullanılıyor diye biliyorum. Sağlığa zararlı değil ama çevreye zararlı. R410 a göre soğutma performansı daha iyi deniliyor ama bilemiyorum.

Bu arada benim klimanın fşyatı bulunabilir ise baya düşmüş: http://www.teknosa.com/urunler/119966628/seg-9000-a-enerji-klima-dis-unite-seg-9000-a-enerj?staydesktop=true

İstanbul marmara forum yada Bursa Kent Meydanında var gibi gözüküyor. teyid alıp giderseniz bu fiyata bulunamayacak bir klima alabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Inverter olmayan klima satışı yasaklandı mı?

Geçen sene konuştuğum tüm satıcılar eski tip klimaların ithalatının yasaklandığını söylemişti. Stokta kalan ürünleri satıyorlardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R22 2015 başından beri yasak AB kurallarına göre, bizde de yasaktır muhtemelen. Sadece eski klimaların bakımına yönelik izin falan vardır yoksa R22 klima kalmamış olsa gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok