Yeni MacBook Pro'lar (Late 2016)
0

Bu konuda 91 mesaj var

@@ObiWan

Apple ürünlerinde sadece iPhone'u Amerika'dan almak fiyat avantajı sağlıyor. Dİğer ürünlerde arada fark olsa bile çok ufak oluyor. Türkçe klavye ile Amerika'da Macbook hiç satılmadı bildiğim kadarıyla ve bulunabileceğini de sanmam. Fiyatı extended warranty + TR klavye + vergiler ile yaparsanız aradaki farkın çok ufaldığını görebiliyorsunuz. Tek istisna iPhone.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GoogleTV nin hiç bir espirisi yok. AppleTV ayarında pek bir cihaz yok piyasada. Roku moku hak getire. Allwinnercı çinlilere para kazandırmak için yapılmış dalavereler bunlar. AppleTV candır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 yıllık Macbook Pro'mdeki thunderbolt portunu hiç kullanmadım, çalışıyor mu bilmiyorum.. İlk çıktığında şöyle böyle ürünler gelecek bilmemne dendi, daha da görmüş etmiş değilim. 

Fazla mı korkak yaklaşıyorum bilmiyorum ama devrim niteliğindeki gelişmeleri biraz geriden takip etmek iyi olacak gibi sanki. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPhone'larda fark Amerika ile çok ciddi boyutlarda ama son 1-2 yıldır maalesef Macbook Pro'larda da makas açılmaya başladı zira Apple avrupa bölgesine ekstra vergi uyguluyor. Biz avrupa bölgesi fiyatlandırmasında olduğumuz için daha pahalıya satın alıyoruz. Bir de bunun üzerine güzel ülkemin birsürü ötv, trt cart curt vergisi de eklenince fiyat iyice anlamsızlaşıyor. Bugün mesela Amerika'da vergi hariç Macbook Pro baseline 13" 1499 dolar yani bugünkü kur ile çarparsak 4.675 TL. Buna ortalama %5 hadi vergi de ilave edelim. 4900 TL civarında. Bizde ise 5.999 TL. Arada 1.100 TL fark var. 15" üst modele bakalım mesela bir de. Amerikada 2799 dolar yani 8.732 TL, vergisiyle 9.170 TL. Burada ise 11.099 TL. Aradaki fark 2.000 TL. Bence hiç de azımsanmayacak bir fark. Tabi burada türkçe klavye ve artı bir yıl ilave garanti var diyebilirsiniz de yine de oturup düşünmeye değer bir fark bence.

Thunderbolt konusuna gelirsek, zaten niş pazara hitap eden bir üründü ilk çıktığında ve apple dışında kimse kullanmak istemedi. Type-C USB 3.1 öyle bir durumda değil ama. USB zaten dünyada kabul görmüş bir standart ve çok yakında type-c çok yaygınlaşıp her yeni cihazla hayatımıza girecek.  

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

USB konusunda @@Ozan Başeski 'ye katılıyorum. Apple'ın kendi uydurduğu bir arayüz değil. Dünya çapında kabul görmüş, görecek olan bir arayüz. Sadece Apple pazardaki konumundan dolayı olayı biraz "forse" etmiş gözüküyor ki birisin bunu mutlaka yapmalıydı. Diğer markalar da yapacaktır illaki ama tamamen Type-C USB 3.1 yerine biraz ondan biraz bundan tarzında gidebilirler Apple'ın forse etmesinin avantajını kullanarak.

Hatırlayanlar vardır Intel bir ara RD-RAM'i böyle forse etmişti ama sonra tutmamış ve herkes DDR'a dönmüştü, bu durum biraz ona benziyor fakat Type-C USB 3.1'e herkes geçecek er veya geç. Kaçarı yok :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış mı hatırlıyorum, thunderbolt  aslında intel 'e ait değil miydi? Başta usb e rakip olarak çıkardılar , aslnda teknik üstünlükleri vardı. Ancak o üstünlükler usb nin yeni verisyonları ile azaldı.  Bir de usb nin yaygınlık avantajı olunca gerek kalmadı thunderbolt  'a. Zaten intel den de bir daha birşey duymadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Intel'e ait bir arayüzdü ve apple kullandı sadece. Diğer pc anakart üreticileri çok lüks birkaç anakartına bu portlardan koydular ama çoğunluğa yayılmadı ve sonunda da azalarak tarih olma yolunda ilerlemekte. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

zannediyorum doğrudan pci expresse bağlıydı , bunun üzeirndne güvenlik sorunları da oluştu. 

USB çok yaygın , çok ucuza hublar , bellekler vs bulunuyor . Anlamı kalmadı thunderbolt un . Aslıdna bir noktada vazgeçmeleri iyi . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thunderbolt Intel'indi evet. Yine Apple öncü firma olarak eklemişti. O zaman USB 3.0'da Intel'in başını çektiği konsorsiyum tarafından çıkarılmıştı. Yani aynı firmanın iki tane farklı yolu vardı. Intel kendine ait thunderbolt'un önünü açmak için USB 3.0 konusunda chipsetlere biraz geç entegrasyon yaptı diye hatırlıyorum. Fakat kaçınılmaz son USB oldu. Zira geriye uyumluluk bu tip konularda çok önemli.

Apple'ın genel kullanıcı profiline bakarsak, ben biraz fazla sorun çıkacağını düşünüyorum. Bu yeni modellere olan talebi azaltabilir. Zira MBP kullanıcıların çoğu bizim gibi işini o veya bu şekil halledebilen adamlar değil, takayım çalışsın sorunsuz olsun kafasında olan kişiler. Araya aparat almak gibi şeyler olduğu zaman insanlar tepki gösterebiliyorlar. İlk çeyreklerde bu MBP'lerin satışının beklenenden biraz daha düşük olabileceğini düşünoyrum, uzun süre yenilenmemesine rağmen. 

İşin bir de bekleyip bekleyip Skylake işlemci koyulması olayı var. Biraz daha beklenip Kaby Lake konulabilirdi. Bunu önemseyen adamlar da şimdi biraz durmuş oldu alım konusunda (bence).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thunderbolt meselesini gündeme taşıyan ben oldum ama "bu tip cesur hareketlerin elde şişme ihtimalini" de hatırlatmak lazımdı. 

Hani USB Type C illa ki gelecek olacaktır ama o zamana kadar durumlar da değişebilir. Bir arkadaşım çok uzun yıllar önce (90 lı yılların sonları) bilgisayar toplattığında buna çok ciddi bir paraya DVD-ROM da satmışlar, "çok yakında korsan DVD ler sokaklarda deli gibi satılacak, bol bol alır izlersin" demişler... Satın alabileceği seviyede DVD ler satılmaya başladığında adamın kasa eskimiş ve satmıştı bile, dahası çalışıyor bile olsa çok eski kalmış olacaktı. 

Şu an yeni macbook pro ya ayıracak param yok ama param bile olsa sanki bir yıl daha beklerdim.. Aynı "olmamışlık" hissi apple watch ın ilk serisi için de gelişmişti, onda da beklemedeyim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski yorumları okudun mu abi?

9to5mac sitesinden alıntı yapman biraz tuhaf olmuş tabi. O sitenin tarihinde yoktur herhalde herhangi bir apple ürününü veya politikasını eleştirdiği.

Gerçi neden logoyu kaldırdığını ve neden başka renkleri olmadığını eleştirmiş. hakkını yemeyelim şimdi. :)

https://9to5mac.com/2016/11/02/opinion-no-sd-card-slot-dont-blame-apple-camera-companies/ :lol: :lol: :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kısmetse 13" 8 GB RAM - 512 GB SSD olan modelini alacağım. Birkaç aydır bekliyordum, rumor takip etmece vs. Beklendiği gibi çıktı, fiyatı hariç.

Sadece 4x USB-C olması bence avantaj, MagSafe'i seviyordum ama büyük esneklik her girişte herşeyi yapabilmek. SD kart da kalsa iyi olacakmış. Kulaklık kalmış ama.

İşlemci, GPU, SSD, RAM hızlanması ve ekranın wide gamut olması güzel. Touch Bar ne kadar tutacak aslında şüpheliyim, MS bütün ekranı dokunmatik yaparken bir satır koymak pek ileriye atılmış bir adım değil gibi. Touch ID kısmı güzel en azından.

Fiyatın artmasını beklemiyordum, o kötü oldu. Aynı fiyata (hatta biraz daha aza) 16 GB - 512 GB olarak almak mümkün olacaktı. Ne yapalım..

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kısmetse 13" 8 GB RAM - 512 GB SSD olan modelini alacağım. Birkaç aydır bekliyordum, rumor takip etmece vs. Beklendiği gibi çıktı, fiyatı hariç.

Sadece 4x USB-C olması bence avantaj, MagSafe'i seviyordum ama büyük esneklik her girişte herşeyi yapabilmek. SD kart da kalsa iyi olacakmış. Kulaklık kalmış ama.

İşlemci, GPU, SSD, RAM hızlanması ve ekranın wide gamut olması güzel. Touch Bar ne kadar tutacak aslında şüpheliyim, MS bütün ekranı dokunmatik yaparken bir satır koymak pek ileriye atılmış bir adım değil gibi. Touch ID kısmı güzel en azından.

Fiyatın artmasını beklemiyordum, o kötü oldu. Aynı fiyata (hatta biraz daha aza) 16 GB - 512 GB olarak almak mümkün olacaktı. Ne yapalım..

Oyun oynamak isteyen bir insandan beklenmeyen hareketler bunlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@wazzap 9to5 sitesinden alıntı yapmamın özel bir amacı yok, sadece önceki sayfalarda belirtmek istediğim noktaların hepsine değinmiş ve benden çok daha derli toplu şekilde sunmuş diye alıntıladım. Eleştiren herkes kendi açısından haklı, eleştirilerin hemen hepsi de zaten ekstra kablo-dongle ihtiyacı gerekmesi yönünde. Şu an için gelecek gelmeden Apple geleceği getirmiş durumda. Eminim ki böyle bir tepki göreceklerini de düşünmüş ve hesaplamışlardır. Ama örneğin hp 360 gibi yeni bir ultrabookta da 1 tane kulaklık girişi ile 2 adet type-c ve 1 adet type-a usb var sadece, gerçi onlar yine insaflı davranıp bir tane eski tip usb koymuşlar geçiş döneminde. Apple sadece biraz erken bindi bu trene.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni macbook lar rekor hızda satılıyormuş. 

3.party magsafe kabloları gördüm. Tabii usb c kullanan her cihaz ile uyumlu. Onlardan almak mantıklı.

Bir oled ekranla gelseydi mesela upgrade için yeterli neden vermiş olurdu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alan kişilerin profillerine de bakmak lazım. 

Ayrıca sonuçta kötü ürünler değil bunlar. Sadece bir önceki nesile sahip olanlar için değiştirmek isteyecekleri über-süper değişiklikler yok. Sıfırdan almak isteyenler için fiyat dışında herhangi bir negatif özellik yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onur, ben 2 sene önce mi ne alırken kampanya yakalamıştım, iyi fiyata gelmişti. Sanırım Mediamarkt'tan almıştım. 

Bazen iyi fiyatlar olabiliyor, bakarsın zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni pro'lar cok elestri almis.

UsbC usb3 adaptorlerle 2.5" hdd calistirmadigini, yine usb soketine hdd, capture card gibi seyler baglandiginda wireless'in calismadigini, 13" i5'li modelin islemci performansinin "pro" ismine yakismadigini soyluyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni pro'lar cok elestri almis.

UsbC usb3 adaptorlerle 2.5" hdd calistirmadigini, yine usb soketine hdd, capture card gibi seyler baglandiginda wireless'in calismadigini, 13" i5'li modelin islemci performansinin "pro" ismine yakismadigini soyluyorlar.

Bunu Louis den baska soyleyen var mi, epey baktim boyle bir durumu yasayan olup olmadigina, ama bulamadim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@KnightFall 

Bunu yollayamacaktım aslında buraya da siz göremedim deyince yazmak elzem oldu. Zaten adımız çıkmış apple hatera.  :mrgreen:

Ben bunu /r/apple'da görmüştüm de adamın ismine bakmamıştım. Aynı kişiymiş. :)

Olayın ana kaynağının usb3.0 ile radyo frekanslarının çakışması olarak nitelendirenler var. http://www.intel.com/content/www/us/en/io/universal-serial-bus/usb3-frequency-interference-paper.html Burada yazıyormuş ama açıp okumadım açıkçası.

Ayrıca videoyu adam canlı canlı gösteriyor. Sizce saçmalık değil mi bu olay? eğer bu durumun sorumlusu intel ise apple gibi bir firma niye bunu önceden göremiyor?

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Halen sorum gecerli;  bu sorunu raporlayan baska herhangi bir site yada kisi var mi? 

Louis'in kullandigi macbook pro 13inch touch bar olmayan modeli, tanitilir tanitilmaz piyasaya suruldu sayilir, epey bir kisi aldi ve kullaniyor,,, hicbir tartisma sitesinde bahsi gecmemesi imkansiz olurdu genel bir sorun olsa, yaniliyor muyum?

Adam oldukca spesifik bir kullanici grubuna hitab eden hdmi goruntuyu capture edebilen bir kart kullaniyor,  araya kucuk bir usb3- usbc cevirici de takiyor, sorun bu donanimdan da kaynakli olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok