Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

Ve teknoloji lideri AMD, nvidia’nin 2080’ine cevap olarak ayni fiyat, ayni performans ama variable shading rate destegi, ray tracing ve yapay zeka donanimi olmayan muhtesem bir urun sundu. 

(Fanlara kulak vermisler anlasilan)

(Bu sefer tessellation tam olacak, ha gayret)

epi tarafından düzenlendi
mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, epi said:

Ve teknoloji lideri AMD, nvidia’nin 2080’ine cevap olarak ayni fiyat, ayni performans ama variable shading rate destegi, ray tracing ve yapay zeka donanimi olmayan muhtesem bir urun sundu. 

(Fanlara kulak vermisler anlasilan)

(Bu sefer tessellation tam olacak, ha gayret)

bence mantıklı bir hareket. açıkcası 2080 kartlarda atıl duran kısım da şuan kullanılmıyor ve daha uzun sürede kullanılmayacak gibi. o alanı dahil etselerdi 4k da çok daha iyi bir performans alabilirdi nvidia.
amd bu teknolojiler güzel ama henüz hazır değil mantığı ile koymamış. saf gücü kullanabilirse çok iyi bir 4k performansı görebiliriz. ayrıca böyle iddialı bir kartın çıkıyor olması da gpu fiyatlarında daha insancıl rakamlara gerilemeye yardımcı olabilir. bu ve bir sonra ki modeli de görmekte fayda var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bravo, bence de harika. Ayni fiyat, ayni performans ama gereksiz teknolojileri cikarmislar, boylece daha ucuz veya daha hizli olabilir. Kart ferahlamis, boylece ayni performansi daha hizli verebilir. Mantikli.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

epi ne dersen de, amd den beklenmeyen bir hamle oldu bu. nvidianın şuan ki " çöp " teknolojisinin yanında hbm2 li, bir kart daha çok tercih edilir günümüzde. bu kartın piyasaya çıkması elbette geç oldu.  ama oyuncular için daha mantıklı bir çözüm gibi duruyor. açıkcası şuan kullanılmayan ve bir süre daha kullanılmayacak olan teknolojilere yapılan yatırım aşırı gereksiz ve anlamsız bir hareket olurdu. 
yeni konsolların özellikleri belli olmamışken oyun üreticilerin yapay zeka ve ışın izleme teknolojilerine çok da sıcak bakmadığı da artık ortada. yeni konsollar ile ortam zaten şenlenir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker Yalnız bir de fiyat unsuru var görmezden gelinmemesi gereken. Kabaca 1080Ti performansında bir karta 700 dolar istemek ultra-mantıksız bir iş olmuş. VII'nin ederi 500 dolardan fazla değil nazarımda; NVIDIA'nın Freesync uyarlaması da rayına oturursa AMD bu karta pek müşteri bulamaz.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, Najaz said:

@jackjoker Yalnız bir de fiyat unsuru var görmezden gelinmemesi gereken. Kabaca 1080Ti performansında bir karta 700 dolar istemek ultra-mantıksız bir iş olmuş. VII'nin ederi 500 dolardan fazla değil nazarımda; NVIDIA'nın Freesync uyarlaması da rayına oturursa AMD bu karta pek müşteri bulamaz.

elbette o konuda çok haklısın. rakam çok yüksek. muhtemelen de HBM2 seçiminden dolayı böyle. ancak bu hamle ve belki yine bir suprizle daha hızlı bir model çıkarsa AMD tarafında Nvidia da fiyat konusunda bir güncellemeye gidebilir. benim memnun olduğum taraf nvidia tekelinin kırılmasını sağlayacak adımlar. 

amd bu hareketi ile elbette nvidia'da ya henüz rakip olmadı ama kıpırdanma olduğunu da gösterdi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Piyasada gelinen noktaya bakılırsa AMD'nin sıkışsa bile fiyat indirmeye yeltenmeyeceğini düşünüyorum. Nvidia'da aynı şekilde bir zaman 150$~200$ 'a verdiği orta seviye kartına 350$ fiyat isteyebiliyorsa yine ister çok üstelemez.  olmaz ama oldu da AMD 2080TI'yi %10 geçecek bir kart yaptı o durumda bile fiyatta çok oynamaz HBM2 vb sebeplerden ötürü, keza nvidia'da büyük gpu vb sebeplerden fiyatta pek birşey yapmaz, kaldı ki Nvidia'nın tüketiciyi düşünen bir hamlesi görülmüş değil zehir gibi bir ticari kafayla şirket işletiyorlar.

Şu durumda tek beklentim INTEL'in orta seviyede bir GPU ile pazardaki oyuncuları üst segment'e zorlaması ortamı şenlendirmesi, öyle bir durum olana kadar en azından bu sene boyunca fiyatların yatay seyirde ilerleyeceğini düşünüyorum. kısa vadede 2050Ti hayalimizde bu beklenti sebebiyle yatış moduna girmek durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, jackjoker said:

bence mantıklı bir hareket. açıkcası 2080 kartlarda atıl duran kısım da şuan kullanılmıyor ve daha uzun sürede kullanılmayacak gibi. o alanı dahil etselerdi 4k da çok daha iyi bir performans alabilirdi nvidia.
amd bu teknolojiler güzel ama henüz hazır değil mantığı ile koymamış. saf gücü kullanabilirse çok iyi bir 4k performansı görebiliriz. ayrıca böyle iddialı bir kartın çıkıyor olması da gpu fiyatlarında daha insancıl rakamlara gerilemeye yardımcı olabilir. bu ve bir sonra ki modeli de görmekte fayda var. 

Amd'nin hamlesini ben de mantıklı buluyorum. Bunu yapmalıydı ve yaptı. Buraya kadar sorun yok. Ama Amd bu kartı sunarken "bu teknolojiler güzel ama henüz hazır değil mantığı ile koymamış" demek zor. Eldeki imkanları buna izin vermiyordu demek doğru olur. Bugün hem fp16 çekirdeklerini hem de rt çekirdeklerini bir grafik işlemciye dahil etmek, gpu'nun %30-40 civarında büyümesi demektir. Nvidia'nın yaptığı tam olarak bu oldu. Mesela gp102 ile tu104 hemen hemen aynı performansa sahip. Ancak biri 16nm ile 471mm, diğeri 12nm ile 545mm alana sahip. Normalde Nvidia'nın 400-420mm civarına gp102 performansı sunması beklenirdi. Mimari değişince olmadı.

E Amd'nin mimarisi Nvidia'nın pascal'ı ile yarışırken benzer performans için %50 kadar büyük gpu gerektiriyordu (hem de 14nmde olduğu halde). Şimdi %30-40 kadar büyüyecek bir Vega gpusu hayal edin. Kaldı ki, Nvidia'nın en yavaş Turing gpusu, Vega 64'ten daha hızlı. Biraz da performanslı olması gerekiyor diyelim. Şuanki Vega gpusundan %50 daha büyük bir gpu olması gerekecek yani. Özetle 700-720mm civarı bir gpu yapacaksın, bu da 2070 ayarı olacak. Berbat! Hadi 7nm ile üretsin. Orada da gpunun yine 400mm üzeri bir alana ihtiyaç duyacağını öngörebiliriz. Böyle bir gpunun maliyeti ne olacak? Şuan 300mm kadar olan, 700 dolara satılacak.

Kısacası, Amd'nin şuan Nvidia kadar bariz biçimde rt ve ai mevzularına girişmesi mümkün değil. Ama 7nm üretim tekniği ilerledikçe onlar da bir şeyler yapacaklar elbette.

Edit: Ray tracing ve deep learning'e çöp demek de biraz enteresan olmuş. Bunlar Nvidia için yalnızca bir özellik değil. Geleceğin grafik hesaplama mimarilerinin vazgeçilmez temelleri olacak. Adam "artık 'G' harfini kullanmayacağız, çünkü iş G'den çıktı, çok daha farklı bir boyuta evrildi" derken bunu anlatmaya çalışıyordu. Rt core ve tensor core, Nvidia'nın bütün mimarisini emanet ettiği temel yapılar. Volta'da böyle değildi. Ek olarak konulmuş gibiydi. Turing ile adamlar bütün mimarilerini bunun üzerine şekillendirmiş durumdalar. Yani bugün çöp gibi görünse de (aslında bugün de öyle değil), yarın zorunluluk halini alması muhtemeldir. Fermi de ilk çıktığı zaman getirilerinin neler olduğu anlaşılmamıştı. Ama o mimari üzerine kurulan Pascal'a, Volta'ya kadar geldik ve karşısında Amd diye bir şey kalmadı. Şuan tam olarak neler sunduğunu anlamadığımız Turing mimarisi, 5-6 yıl sonra Intel'i bu alana girdiğine gireceğine pişman edecek bir yapıya bürünürse, şaşırmamak lazım.

Edit2: Hbm2 kullanmak da Amd için bir tercih değil, zorunluluk.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/7/2019 at 0:48 PM, Narcissus said:

Puaha bu ne saçmalık böyle has Freesync bebeğim MG278Q bu ilk 12 listesinde mevcut.. :cici:

En başından yok abi monitöre 200 dolarlık şöbelek takmadan bu iş olmaz diyen nvidia nın yaptıklarına bak hele.. 

Ohh hopterelelelli tek driverda gysnc im oldu.. Ne işime yarıcaksa :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, T800 said:

Çağlar bir incele bakayım sen onu, bir sorun var mı yok mu, nasıl çalışıyor, haber et. :) 

Valla bi freesync in bi gysnc in çalışması gerektiği gibi çalışıyor şu an... Herhangi bir problemini göremedim bazı durumlarda yaptığı max fps yi geçip flicker yapması mallığı harici.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Narcissus said:

Valla bi freesync in bi gysnc in çalışması gerektiği gibi çalışıyor şu an... Herhangi bir problemini göremedim bazı durumlarda yaptığı max fps yi geçip flicker yapması mallığı harici.. 

NVIDIA Control Panel'deki gizli GPU Boost menüsünden veya RTSS ile FPS limiti koyarsan hiçbir sorun kalmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 minutes ago, Najaz said:

NVIDIA Control Panel'deki gizli GPU Boost menüsünden veya RTSS ile FPS limiti koyarsan hiçbir sorun kalmaz.

Ya işin enteresanı oyunun içinden zaten ayarlanmış durumda max fps (varsa 144 veya monitor max falan) ... gsynci açınca onu iptal mi ediyor nedir, bakıcam bi yarın.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hdmi ile desteklemiyor benim monitor sanırım, turuncu forumda 1-2 kişi dp kablo ile sorunsuz çalıstırdığını söylüyor, alsam mi  acaba bir dp kablo?

Ortalama üstü kablo 100liradan baslıyor, 

@Najaz Hocam ne dersin ? Önerebileceğiniz bir kablo varmı ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, Psikobat said:

Hdmi ile desteklemiyor benim monitor sanırım, turuncu forumda 1-2 kişi dp kablo ile sorunsuz çalıstırdığını söylüyor, alsam mi  acaba bir dp kablo?

Ortalama üstü kablo 100liradan baslıyor, 

@Najaz Hocam ne dersin ? Önerebileceğiniz bir kablo varmı ? 

Monitörün kutusundan çıkması lazım DP kablo. Eğer kutuda yoksa, 2 mt'lik kablo için 50-60 TL'den fazla vermeye gerek yok bence. Digitus'un DP kablolarını önerebilirim.

https://www.hepsiburada.com/digitus-dp-to-dp-displayport-baglanti-kablosu-2m-kilit-mekanizma-ak-340100-020-s-p-BS130934

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Najaz said:

Monitörün kutusundan çıkması lazım DP kablo. Eğer kutuda yoksa, 2 mt'lik kablo için 50-60 TL'den fazla vermeye gerek yok bence. Digitus'un DP kablolarını önerebilirim.

https://www.hepsiburada.com/digitus-dp-to-dp-displayport-baglanti-kablosu-2m-kilit-mekanizma-ak-340100-020-s-p-BS130934

Kutudan sadece hdmi > hdmi çıktı malesef, sizinkinin fiyatı iyiymiş, benim bulduğum da indirime girmiş ben şuna bakmıştım,

https://www.hepsiburada.com/paugge-v1-2-vesa-displayport-sertifikali-21-60-gbps-bandwith-5k-30hz-4k-60hz-2k-165hz-1080p-240hz-destekli-freesync-g-sync-displayport-kablo-ck01131b0eae1m8-p-HBV000008BVI6?magaza=Entepe Teknoloji

Sizin önerdiğinizi alıyorum ozaman, teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her DP kablosu ile yüksek Hz alınamıyor, çok yaşadım, monitör nedir bilmiyorum da 2K 144Hz ve üstü için sertifikalı kablo garanti, diğerleri hep çöp, çok çekmişliğim vardır o konuda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 dakika önce, T800 said:

Her DP kablosu ile yüksek Hz alınamıyor, çok yaşadım, monitör nedir bilmiyorum da 2K 144Hz ve üstü için sertifikalı kablo garanti, diğerleri hep çöp, çok çekmişliğim vardır o konuda.

Abi ben bu kablonun 3 mt. olanını DELL 2K 144Hz monitörde sorunsuz kullanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çalışmıştır, bu kabloya özgü birşey değil bahsettiğim, hiç bilmeden, sıfırdan alışveriş yaparken çalışır mı acaba demek yerine sertifikalı kablo almak en baş ağrıtmayanı oluyor, vurgulamak istediğim bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.dsogaming.com/news/mod-enables-real-time-ray-tracing-rtx-effects-in-quake-2-for-the-nvidia-geforce-rtx-gpus/

Q2VKPT is described as the first playable game that is entirely raytraced and efficiently simulates fully dynamic lighting in real-time. While some games have started to explore improvements in shadow and reflection rendering, Q2VKPT is the first project to implement an efficient unified solution for all types of light transport: direct, scattered, and reflected light.

Fully dynamic global illumination using path tracing, with raytraced shadows, glossy reflections and one bounce of indirect lighting

http://brechpunkt.de/q2vkpt/

Bunu Doom 3'e de yapmalarini bekliyorum. 

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Newegg'Den EVGA RTX 2060, 2500 TL civarına kargo ve vergi dahil her şeyiyle alınabiliyor. Alacak olan varsa aklında bulunsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok