Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

Nvidia'nın AMD'ye boşluk bırakacağını düşünüyorum bunuda son 5 yıldır gitgide daha çıta yükseltme başarılı kâr odaklı politikasıyla devam ettirecek. AMD'den ancak kampanyalı indirimle geçiştirmesini bekliyorum, yazında NAVI ile benzer pozisyonda devam eder giderler sene sonuna kadar. nextgen ne zaman gelecekse artık.:icon_think:

Keşke 1650'yi  750Ti-950Ti gibi güzel fiyatlardan alabilseydik. 1080P'de 2K'da daha özgür hareket imkanı sağlardık. her ne kadar artık ps4pro'ya kaymış olsakta bizim 950Ti'nin yenileme zamanı geldi geçti bile.:icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, mehmetclk said:

Nvidia'nın AMD'ye boşluk bırakacağını düşünüyorum bunuda son 5 yıldır gitgide daha çıta yükseltme başarılı kâr odaklı politikasıyla devam ettirecek. AMD'den ancak kampanyalı indirimle geçiştirmesini bekliyorum, yazında NAVI ile benzer pozisyonda devam eder giderler sene sonuna kadar. nextgen ne zaman gelecekse artık.:icon_think:

Keşke 1650'yi  750Ti-950Ti gibi güzel fiyatlardan alabilseydik. 1080P'de 2K'da daha özgür hareket imkanı sağlardık. her ne kadar artık ps4pro'ya kaymış olsakta bizim 950Ti'nin yenileme zamanı geldi geçti bile.:icon_dance:

Yalnız 950ti diye bir kart hiç olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2020’de Turing’in refresh’ine kesin gozuyle bakmali. Intel piyasaya giriyor, Amd’den de yeni kartlar geliyor:

https://techreport.com/news/34507/amd-investor-relations-slides-offer-a-glimpse-of-chips-to-come

Burada ray tracing konusunda bilgi yok ama Intel ve nvidia karsisinda Amd bos durmayacaktir. Bu yil “ne gerek var” denilen ray tracing’e seneye ovguler yagarsa sasirmamali. Ama 1080Ti gibi kartlari olanlar 2020’yi beklemeli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1660 (non-ti) çıktı. Kusursuz olmuş diyebiliriz. Fiyatı çok iyi. Performansı fiyatına göre çok çok iyi. Güç tüketimi 110w seviyesinde. Isınma, gürültü vs sorunları zaten yok. Belleği 6 gb. Bu seviyede gayet yeterli. Oc tarafı da güzel.

280 dolara çıkmış olan 590'dan belli oranda daha hızlı (pek yarışmıyorlar bile) ve çok daha ucuz.

Sonuç olarak Nvidia orta seviyeyi domine edecek bir model sunmuş oldu. Şuan orta seviyede başka kart alınmaz. Daha aşağıda ise 570 bulunuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin RX590'da ufak bir indirime gitmesi şart, baktığımda 1600-1800bandında fiyatlar var, yanında oyun var mı bilmiyorum ama eklemeside şart. aradaki farkı verip daha az ısınan ve daha az güç tüketen kart için 100/200TL farkı verip Nvidia seçen çok  olacaktır. NAVI'ye kadar işleri  gittikçe zorlaşacak. hemen altında  kıskaca alacak 1650 gibi bir rakip var. 1100-1300TL etiketle gelirse fiyat avantajıyla 570/580'i selasını okutabilir.:2no:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, mehmetclk said:

AMD'nin RX590'da ufak bir indirime gitmesi şart, baktığımda 1600-1800bandında fiyatlar var, yanında oyun var mı bilmiyorum ama eklemeside şart. aradaki farkı verip daha az ısınan ve daha az güç tüketen kart için 100/200TL farkı verip Nvidia seçen çok  olacaktır. NAVI'ye kadar işleri  gittikçe zorlaşacak. hemen altında  kıskaca alacak 1650 gibi bir rakip var. 1100-1300TL etiketle gelirse fiyat avantajıyla 570/580'i selasını okutabilir.:2no:

Ufak bir indirim mi? Firmalar zaten 250 dolar civarında satıyorlardı. Şimdi 200 dolardan fazla etmez. 220 dolara daha performanslı, daha az güç tüketen, daha serin, sessiz, oc potansiyeli olan yeni bir kart varken 590 yok hükmünde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://devblogs.microsoft.com/directx/variable-rate-shading-a-scalpel-in-a-world-of-sledgehammers/

https://techreport.com/news/34521/microsoft-standardizes-variable-rate-shading-as-a-part-of-directx-12

Variable Rate Shading destegi DX12'ye eklendi. Simdiye kadar bu teknigin Wolfenstein'de performans artisi sagladigini gormustuk, Unity/UE kullanan DirectX oyunlarina da gelecek gibi duruyor. Linkten ek bilgi, sadece nvidia degil, Intel'in yoldaki grafik mimarisi (gen 11) de VRS destekliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad AMD  bu durumu hissetmiş olacak ki indirime girmişler bile, bir arkadaş hafta sonu gitti RX570 4GB modelini 970TL'ye almış. GTX 1650'yi gör sonra al dedim dinletemedim. Stok bitirme işine önce 4GB'lardan başlamışlar demek ki. yakında 8gb'lık modelleride güzel fiyatlarla satışta görürsek şaşmam. NAVI gelene kadar stok eritmeye devam edecekler besbelli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, mehmetclk said:

@mamad AMD  bu durumu hissetmiş olacak ki indirime girmişler bile, bir arkadaş hafta sonu gitti RX570 4GB modelini 970TL'ye almış. GTX 1650'yi gör sonra al dedim dinletemedim. Stok bitirme işine önce 4GB'lardan başlamışlar demek ki. yakında 8gb'lık modelleride güzel fiyatlarla satışta görürsek şaşmam. NAVI gelene kadar stok eritmeye devam edecekler besbelli.

570 zaten müthiş bir f/p sunuyor. O seviyede kaçırılmaz. 1650'yi görmek gerek evet ama görülmeden de alınabilir. Cidden fiyatı çok iyi çünkü. 590, yanındaki 3 tane oyunla anlamlıydı ama 1660'tan sonra anlamı kalmadı. Aynı fiyata satılırsa 3 oyun olsa bile 1660 alınır gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, TiesTorN said:

RTX 3080 ne zaman geliyor? :mrgreen:

Ortalama 18 ayda bir yeni seri çıkıyor. Turing serisi Eylül 2018'de çıktı. Bence Ocak 2020'den önce çıkmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 saat önce, TiesTorN said:

RTX 3080 ne zaman geliyor? :mrgreen:

Yıl sonuna kadar 7nm verimliliği istenen seviyeye gelirse, yılbaşı gibi görürüz. Ama daha gerçekçi senaryo, 2020 mart-nisan.:mrgreen:

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/19/2019 at 16:08, mamad said:

570 zaten müthiş bir f/p sunuyor. O seviyede kaçırılmaz. 1650'yi görmek gerek evet ama görülmeden de alınabilir. Cidden fiyatı çok iyi çünkü. 590, yanındaki 3 tane oyunla anlamlıydı ama 1660'tan sonra anlamı kalmadı. Aynı fiyata satılırsa 3 oyun olsa bile 1660 alınır gibi.

Oyunlarla güzel fiyata almıştım şimdi bence alınmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia Nisan sürücüleri ile Pascal GPU'lara da Ray Tracing özelliği kazandıracak! 

https://www.anandtech.com/show/14100/nvidia-april-driver-to-support-ray-tracing-on-pascal-gpus-dxr-support-in-unity-and-unreal

https://www.overclock.net/forum/226-software-news/1722794-anandtech-nvidiaa-s-april-driver-support-ray-tracing-pascal-gpus.html

Kanımca performans açısından büyük sıkıntılar olsa da bunu yapacaklar gibi görünüyor. Bir sürü benchmark alınacak önümüzdeki günlerde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, MilesTeg said:

Nvidia Nisan sürücüleri ile Pascal GPU'lara da Ray Tracing özelliği kazandıracak! 

https://www.anandtech.com/show/14100/nvidia-april-driver-to-support-ray-tracing-on-pascal-gpus-dxr-support-in-unity-and-unreal

https://www.overclock.net/forum/226-software-news/1722794-anandtech-nvidiaa-s-april-driver-support-ray-tracing-pascal-gpus.html

Kanımca performans açısından büyük sıkıntılar olsa da bunu yapacaklar gibi görünüyor. Bir sürü benchmark alınacak önümüzdeki günlerde...

Maksat ses gelsin...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX'in etkisini daha fazla göstermek için genelde bu desteğin verilmesi güzel bir gelişme. Eğer ki AMD bu işte donanım desteğine gitmeden yani çekirdeği büyütmeden halledebilirse tıpkı Freesync <> Gsync durumundaki gibi bir gelişmeyi 1-2yıl sonra görebiliriz. tabi bune söylemek için erken fakat ihtimal dahilinde bir durum. oyun yapımcılarının sahnelerde RTX'i nasıl kullanacağı ne derece başarılı işler çıkaracağı gibi bir gerçekte var. atıyorum 1060/1660TI ile 71fps alırken  cücük kadar etkisi olan bir efekt-etkileşim için RTX'i açıp 42fps'e düşürtecekse benim gibi birçok kişi için yok anlamında olacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RT icin ozel hardware olmadan kartin compute shader performansina bagli kalinacak. Eski nesil kartlarda AMD’nin bu alanda artisi vardi. Yani RTX kartta 60fps, GTX kartta 20, Radeon’da 30 gibi bir tablonun ortaya cikmasi mumkundu, tahminimce nvidia ilk asamada boyle bir tabloyu istemedi. Ama Crytek’in RT videosu gibi eski kartlarda da RT acan icerik gelmeye baslayana kadar arka planda o durumdaki performansi optimize etmeye calisti. Kaliteden cok kisip performansi cok arttirsalar RTX’ler kiymetsiz gozukecek, performansi yeterince arttirmazlarsa Radeon’lar iyi gorukecek. Bakalim sonuc ne olacak. Sadece performansa degil, kalite karsilastirnalarina da bakmak lazim. Bir de eski GTX’lerle su son cikanlarin karsilastirmasi ilginc olabilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sasirmadik, RT donanimi ile performans artiyor, sasiracak bir sey yok.

Ayni geyikler T&L donanimi ilk kez geldiginde de yapildi, Intel biz bunu CPU’da da hizli yapiyoruz dedi ama GF2’de donanim arayi acti, o sayede 5 yillik CPU yanina yeni GPU koydugumuzda her oyun iyi calisiyor. Teoride CPU’de yapamayacaginiz bir sey yok ama dusuk performans alirsiniz. Compute shader kullanarak paralel islem gucu yuksek GPU ile bu performans artar, ozel donanim ile daha da artar. 

Yeni donanimda olunca “sadece 60fps mi”, eski donanimda olunca “bak yavas olsa da eski donanimda da calisiyor” yaklasimi ile nvidia’nin bu nesilde basa cikmasi mumkun degil tabi.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok