Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

yalnız cidden şuan nvidia forumları felaket durumda. acayip çok miktarda bozulan kart var. ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı diye biliyorum. 

kullanıcıların bozulan kartları sorgusuz sıfırı ile değiştirdiklerini ancak yeni gelen kartların da GPU'larının çöktüğünü yazmışlar. 

bakalım ne diyecek nVidia

aşağıda bazı kullanıcıların yazıları var forumdan.

o kadar çok ki sadece 4 tanesini yazayım. merak eden varsa nvidia forumlarına girmeniz yeterli zaten görmemeniz imkansız. 

alıntı:

Hi guys, recently two of our three cards have died after 2-3 weeks. Two RTX 2080Ti FE dead, Asus RTX 2080Ti Dual OC still alive.

Sudden artifacts, then even on stock. Progressive degradation of GDDR6 leading to the total death of cards.

This is outrageous that those cards even hit the market!

alıntı:

My FE died after a week while playing without any oc applied. Even artifacting on desktop after restart. Still waiting for a RMA-Number to get my money back (its two weeks now)

alıntı:

My 2x 2080Ti FE died, one two days ago, second three hours ago :D

alıntı:

Same problem for me. The card worked fine for about two weeks, then on the 24th of October, I got the purple "Space Invaders" characters all over the screen, quickly followed by the BSOD. It started off only doing this while playing games, but at the end it would happen just doing work like using Visual Studio. The card in question was an ASUS Dual GeForce RTX 2080 Ti OC. It's the first time in about 15 years of NVidia ownership this has happened, but it's disturbing to see how many others have this same issue. I've RMA'd with ASUS, but it's not an easy pill to swallow seeing as I put out ~2000 CDN for this. Paying for the shipping back to ASUS was just the cherry on top of things :)

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel bir üretim veya tasarım sorunu var gibi. Nvidia'nın aceleyle bu kartları hazırlamış olması gibi bir ihtimal mevcut. Zaten Nvidia'nın, tanıtımı üzerinden 1 aydan fazla zaman geçip de çıkmayan kartı olmamıştı diye hatırlıyorum. O sırada kartlar hazırlanmaktaydı muhtemelen. 12nmde hayvan gibi gpu yapmanın sonucu bu mu oldu acaba?

En azından daha eli yüzü düzgün bir serinin gelmesi de çok zaman almaz belki bu sayede. En azından daha insancıl fiyatlar görebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda bahsedilen sorunlar bellek kaynaklı gibi görünüyor. Yani sorun Nvidia'da değil de gddr6 üreticisi ile alakalı olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, mamad said:

En azından daha eli yüzü düzgün bir serinin gelmesi de çok zaman almaz belki bu sayede. En azından daha insancıl fiyatlar görebiliriz.

+1 :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hakikaten öyleyse Nvidia kendi ayağına sıkar, 2080'lerde sık yaşanan arıza vakaları haberlere mevzu oluyor yenisi ile değiştirilmesi geçiştirme çabası olur stabil kartlar nerede sorusuna cevap lazım, bu şartlarda stoklardaki ürünlerin bitmesi tehlikeli olabilir, 2070'in durumu nedir bilen varmı? iyi bir fiyatla 1080 / 1080Ti almayanlar zoraki olarak 2000 serisi almaya mı zorlanacak? ilginç bir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20** serisinin durumu karışık, henüz Nvidia'dan bir yanıt gelmedi. Gamer Nexus şuan elini taşın altına sokup ekran kartı arızalanan kişilere arızalı kartları onlara satmasını istediler. Böylece arızalı kartları inceleyip üzerine güzel kapsamlı bir makale hazırlayacaklar. Şu vakitlerde ellerine 5 tane arızalı kart ulaşmış ve testlere başlamışlar. Şuan bütün teknoloji medyası Gamer Nexus'dan haber bekliyor.

Bu kartların "AT" parasına satıldığı ve müşteri memnuniyetinin yerlerde olduğu Türkiye gibi bir yerde kesinlikle uzak durulması lazım yeni kartlardan. Referans tasarım ve referans soğutucu ile GDDR 6 belleklerin çok sıcak çalıştığı ve belleklere güç taşıyan devre yollarının bellek modüllerinin altından geçtiği ve bu nedenle ısınan devre yollarının bu aşırı ısınmaya sebep olduğu ile ilgili dedikodular var.

Eğer durum böyle ise üretici tasarımlı referans devreye sahip olmayan kartları beklemek lazım.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD doğru bir hamle ile yeterince RX 590 üretirse yılbaşı arefesinde iyi satış rakamları yakalayabilir. Nvidia'nın 2070'leri geç üretme durumu bence bu durumu görmesi ve hamle yapamamasından kaynaklanmış olabilir, hacimli üretimin tepe model'e ayrılmış olması 2070'i arkaya atmış gibi. Eğer GDDR6 ile ısınma sorunu varsa bellek revizyonlarını beklemek gibi fiyasko durum görebiliriz, o zaman bitecek denilen stokları çaktırmadan doldururlar bence. rüzgar yönüne bakmak lazım. belki durumu geçiştirmek için 2050/2060 hamlesi yaparlar diyeceğim ama yinede izleyelim bakalım Nvidia bu durumu nasıl çevirecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

590 her türlü çatır çatır satacak ama değil 2080'e alternatif 1070'e bile alternatif olamaz 590. Başka bir kulvarda 590.

Amd'nin Gpu yol haritasının Ryzen/Epic işlemcilerdeki gibi tek pakette birden çok gpu şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yani Amd'nin iddialı ekran kartlarında aynp paketin içinde çok hızlı dahili veri yolu (xgmi) ile birbirine bağlı yanyana 2-3-4 adet nispeten yavaş gpu'lar olacak. Bu Vega 20 mi olur, yoksa tamamen yeni birşeyler mi olur bilemiyorum ama Nvidia'yı çok ciddi zorlayacakları kesin.

Vega 20'nin Nvidia 1070 ile 1080 arası bir oyun performansı olduğu düşünülüyor. XGMI ile birbirine bağlı 2 tane Vega 20 Nvidia'yı ciddi sıkıntıya sokar, 4 tane Vega 20 ise isyan ettirir. :D 

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 04.11.2018 at 21:47, mehmetclk said:

AMD doğru bir hamle ile yeterince RX 590 üretirse yılbaşı arefesinde iyi satış rakamları yakalayabilir. Nvidia'nın 2070'leri geç üretme durumu bence bu durumu görmesi ve hamle yapamamasından kaynaklanmış olabilir, hacimli üretimin tepe model'e ayrılmış olması 2070'i arkaya atmış gibi. Eğer GDDR6 ile ısınma sorunu varsa bellek revizyonlarını beklemek gibi fiyasko durum görebiliriz, o zaman bitecek denilen stokları çaktırmadan doldururlar bence. rüzgar yönüne bakmak lazım. belki durumu geçiştirmek için 2050/2060 hamlesi yaparlar diyeceğim ama yinede izleyelim bakalım Nvidia bu durumu nasıl çevirecek.

Size garanti veriyorum, 590'dan bir cacık olmaz. Nvidia'nın bütün kartları çatır çatır patlayacak olsa bile 590'dan iyi satış yapacaklardır.

@Whooosh

590'ın çatır çatır satmayacağı kesin de acaba 480 kadar falan satabilir mi diye bakmak gerek. Aylarca pr kastığı 480 bile 1060'ın çeyreğinin çeyreği kadar satamadı. Şimdi tamamen uydurma 590 mı satacak?

Amd'nin gpu tarafı hala o kadar berbat bir durumda ki; Nvidia şuan yeni nesil mimarisi ve kartlarıyla rezil olabilecekken Amd sebebiyle olmuyor. Çünkü Amd'nin söyleyebileceği bir şey yok. Turing'e karşı o kadar sessiz kaldılar ki; Turing şuan batırmış durumda, ancak üzerine söyleyebilecekleri bir şey yok. Zira Amd'nin Pascal'la bile adam gibi yarışacak ürünü yok.

Amd'nin durumu tıpkı bizim muhalefet gibi. Karşıda rezillik diz boyu, ama ağzını açıp laf edemiyorlar bile.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Madencilik olayı patladığı için 480-580 kadar satamaz ama iyi bir fiyat koyabilirlerse oyun bilgisayarlarında orta seviyeyi doldurur 590. Zaten firmalara para kazandıran kartlar bu kartlar yani 1060-580 seviyesi oyun kartlarından para kazanıyorlar. Nvidia'dan hala 2060-2050 gibi şeyler çıkmadı. Çıksa bile kaç para olacağı belli değil.

Ayrıca Freesync monitör sahiplerini ve Nvidia'ya antipati duyan Ryzen anakartları işlemcileri kapış kapış satın alan AMD'cileri unutmamak lazım.

Amd sağlam geliyor ama biraz daha vakit var. Amd'nin yeni çok gpu'lu ekran kartları ve Apu'ları dağıtacak ortalığı. Demedi demeyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

RTX 2070 aldim. Ilk taktigimda ekranda goruntu yoktu. Birkac dakika bekledim. Monitoru kapatip acinca geldi. Ilginctir ki benden cikan 1050Ti i baska PC ye taktim ve farkli bir monitorde ayni sorun meydana geldi. Micron VRAM li cikti. Bugun kasaya taktim driverlar vs. hallettim ustune oynadigim 1-2 oyun, 3D Mark falan yaptim. Encode/decode testleri yaptim (ekran karti %100 yukte iken) biraz. 4K da 60FPS encode yaparken %33-37 gibi bir deger gosteriyor. 8K30 ve 8K60 falan deneyecegim ileriki zamanlarda. OC degil de baska planlarim mevcut. %100 yukte (Star Citizen 4K da 30 FPS alirken) 1750 MHz sabit hic dusmuyor. Watt metre olmadigi icin guc tuketimi hakkinda konusamiyorum benim sistemimde.

Su anda mutluyum :). Ekranda X O lar gorene kadar ya da BSOD almaya baslayana kadar mutlu olurum. 1050Ti da ekran karti yukteyken kayit biraz yavaslatiyordu. Bu tabii bircok sebepten olabilir. Benim tahminim Nvidia render edilmis goruntuyu encoder a daha iyi bir sekilde aktariyor iceride. %100 yukte iken encode baslatinca (4K60 80Mbps) hicbir degisiklik sezemedim. Biraz karisik yazdim 2 paragraf yazmis olsamda. Kusura bakmayin.

Saygilar 

ObiWan, epi, MilesTeg and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, KaziQ said:

Selamlar,

RTX 2070 aldim. Ilk taktigimda ekranda goruntu yoktu. Birkac dakika bekledim. Monitoru kapatip acinca geldi. Ilginctir ki benden cikan 1050Ti i baska PC ye taktim ve farkli bir monitorde ayni sorun meydana geldi. Micron VRAM li cikti. Bugun kasaya taktim driverlar vs. hallettim ustune oynadigim 1-2 oyun, 3D Mark falan yaptim. Encode/decode testleri yaptim (ekran karti %100 yukte iken) biraz. 4K da 60FPS encode yaparken %33-37 gibi bir deger gosteriyor. 8K30 ve 8K60 falan deneyecegim ileriki zamanlarda. OC degil de baska planlarim mevcut. %100 yukte (Star Citizen 4K da 30 FPS alirken) 1750 MHz sabit hic dusmuyor. Watt metre olmadigi icin guc tuketimi hakkinda konusamiyorum benim sistemimde.

Su anda mutluyum :). Ekranda X O lar gorene kadar ya da BSOD almaya baslayana kadar mutlu olurum. 1050Ti da ekran karti yukteyken kayit biraz yavaslatiyordu. Bu tabii bircok sebepten olabilir. Benim tahminim Nvidia render edilmis goruntuyu encoder a daha iyi bir sekilde aktariyor iceride. %100 yukte iken encode baslatinca (4K60 80Mbps) hicbir degisiklik sezemedim. Biraz karisik yazdim 2 paragraf yazmis olsamda. Kusura bakmayin.

Saygilar 

@KaziQ hayırlı olsun öncelikle, BSOD'suz, overheatingsiz ve coil whine'sız günlerde kullanman dileğiyle. Performans testlerini bekliyoruz. Bir de RTX on/off şeyler varsa bakalım video ile gerçek bir son kullanıcının gözüyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@KaziQ Hayırlı olsun, hangi marka model aldınız ? Hocam sizden birde ricam olucak mumkunse, 

https://www.elcomsoft.com/ewsa.html

şunu deneyebilirmisiniz ? bruteforce gücünü görsek :) Gerçi rtx serisini destekliyor mu bilmiyorum ama, eğer denerim derseniz ben size handshake olan bir dosya paylaşırım(birde hangi ayarları yapmanız gerektiğinide tabi) 15sn çalıştırsanız yeterli ortalama saniyede ne kadar deneyebiliyor görmek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Oncelikle forumdaki ilk RTX kart bende sanirim. RTX kardesligi basligi acarsam yalniz kalacagim icin acmiyorum :P. Birkac resim var onlarida ileriki zamanlarda eklemeyi dusunuyorum. Simdilik sadece yazi. 

Karti aldigimda benim merak ettigim ve kimsenin yogunlasmadigi, daha yuksek performans almak yerine bir sistemden en iyi performans/watt i almak. Watt metrem yok o yuzden cokta ise yaramayan GPU-Z guc tuketimi ve voltaj degerlerinden yola cikarak birkac ufak teorik hesap yapip benim OC fantezim degilde undervolt/underclock fantezilerimde, voltage/frequency curve un en tatli noktalarini nerede olduguna bir ilk bakis attim. Simdilik ilk testlerimde ekran kartina elim degmisken islemciye de el attim hafiften. Kullandigim basit formul su sekilde. "P = V^2 * f". Ilk aldigim voltaj ve frekans degerleri ile GPU-Z Watt degerleri az cok uyusuyor. Onlarda soyle. 

Islemci beni cok rahatsiz ettigi icin islemci ile basliyorum. Sonra RTX e geciyorum. Voltaj ve frekans degerleri tamamen Nvidia ve Intel tarafindan otomatik atanmis olan degerler. Kendim deger bicip benchmarka sokup stabilite testleri falan yapmadim. Daha da asagi cekilebilir bu (guc kullanimi) degerler tahminim.  

i7-4790K:

4.4GHz de 1.306V. Biliyorum aramizda bu islemcinin aynisi bende var 4.4GHz de 1.225V bu islemciler diyen cikacaktir. 2 seri cikti bu islemciler ve bendeki kotu seriden. (Vietnam yapimi)

3.8GHz de 1.076V. Ilk bakista bile cok muthis bir Voltaj farki var ve karesi oldugu icin fark muthis oluyor. 

(1.306 / 1.076)^2 * (4.4 / 3.8) = 1.706 cikiyor. Buyuk rakami kucuk rakama bolum islemi yaptigim icin bolen referans oluyor kucuk bir hatirlatma olarak. Yani 4.4GHz de, 3.8GHz den %71 daha fazla guc tuketiyorum. Saka degil durum bu, watt metre ile de kanitlayabilirim elime gecince. Asagi yukari bu degerler (%35-70 arasi tahmin ediyorum) cikacaktir. Kaybettigim performans a gelirsek 4.4 / 3.8 GHz = 1.15 yani Turkce olarak 4.4 GHz, 3.8GHz den %15 daha hizli diyebiliriz. Yani %15 daha fazla hizli olmak icin %70 daha fazla guc tuketiyor. Ben 3.8GHz de kullanmayi tercih ediyorum su anda.

RTX 2070: 

Kart %100 TDP ayarinda GPU-Z de 1.050V ta calisirken 185-190W okuyor. 1850MHz civarinda gezindigini gordum uc asagi bes yukari. Ben bu TDP degerini %71 e cektim (cekebilecegim en dusuk deger buydu MSI Afterburner da). Bu durumda GPU genelde 0.813V ta1540MHz degerlerinde gezdi (%100 yuk). Bu sefer okudugu tuketim degeri 125W civarinda. Gene ayni formulu kullanarak,

(1.050 / 0.813)^2 * (1850 / 1550) = 1.99 cikiyor buda. GPU-Z nin verdigi degerlere gore 

192 / 125  = 1.54. Yani bayaa bir sapma var. Teorik olarak 2 kati fazla enerji tuketiyor kart %100 TDP de.  GPU-Z degerlerine gore %54. Aslinda %71 e cektigim icin TDP slider i, 100 / 71 yaparakta %40 daha fazla guc cekmeye ayarlandiginida soyleyebiliriz.

Not #0: Gecenin korunde yanlis matematikte yapiyor olabilirim 

Not #1: Islemcide oldugu gibi GPU da frekans degerleri ne kadar yuke ne kadar sokuldugu ile alakali. Cok fazla yuke girince daha fazla enerji tukettigi icin daha dusuk frekanslara gider ayni TDP lerde.

Not #2: Shadowplay aciksa kart 300MHz leri gormuyor. Genelde 750-1500MHz arasinda takiliyor. Guc tuketimi 25W lardan 35-50W arasina cikiyor GPU-Z raporuna gore. Yani masaustunde kapatabilirsiniz. 

Not #3: PCI Device gozuktu Device Manager da. DEV ID ye bakinca Nvidia gozukuyor. Cihaz internette yok tabii. Tekrar driver kurmayi deneyecegim bugun-yarin bakalim gececek mi. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun motorunun tasarimciya “su yuzeyde screen space reflection kullan, su yuzeyde low quality de olsa ray tracing reflections gerekli, bu yuzeyde high quality sart” diye ayarlama imkani tanimasi, tasarimcinin da hem sahnedeki icerigi, hem performansi goz onunde bulundurarak bunlari ayarlamasi daha mantikli olur. Oyun motoru bunu yapamiyorsa veya tasarimci bunu yapmiyorsa, driver’lardan bu elle zorlanabilir. Ama ideali kartlardaki yapay zeka unitelerinin sahneyi gercek zamanli analiz ederek her durumda optimal teknigi kullanmasi olur. Bu mimaride ilginc olan bunun yolunun acilmis olmasi ama pratikte bunu gormek vakit alacaktir.

Videoda adam goruntuye bakip “su sahnede suralarda ray tracing olmasa ben farki anlamam, bu sahnede suralarda screen space reflections ile cok bozulma var, ray tracing ile kalite cok bariz artiyor ama low quality yeterli, sadece surada high quality sart” diyebiliyor.

Bu bilgiyi mesela 1000 farkli sahne icin elle super bilgisayara girdigimizde onu egitmis oluyoruz (training). Sonrasinda hadi simdi sen tespit et diyoruz, bu egitimden ogrendigi ile hazirladigi goruntuleri karsimiza getiriyor. Surasi olmamis, burasi olmamis diyoruz, buna gore yeniden sahne tanima algoritmasini guncelliyor. Hah simdi oldu dedigimizde bunu driver’da ai profili olarak ekran kartina gonderiyor. Ekran karti bu sekilde onceden hazirlanmis yapay zekayi calistiracak kadar kapasiteye sahip ama bu sayede hangi yuzeyi hangi kalitede isleyecegini tespit edip islem unitelerini efektif sekilde kullaniyor, oyuncu “kiroyum ama para bende” diyerek 4K 120hz’de mega-ultra ayarlari secti diye her koseye isin sacmiyor, her islemi double precision floating point hesaplamalariyla yapmiyor. Yani en azindan benim anladigim kadariyla hedeflenen gelecek bu.

Bu asamada henuz orada degiliz, “yasasin, gercek zamanli ray tracing calistirabildik” seviyesindeyiz.

jackjoker and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, epi said:

Bu asamada henuz orada degiliz, “yasasin, gercek zamanli ray tracing calistirabildik” seviyesindeyiz.

Bence ulaştığımız asıl seviye şu: "S.çtı Cafer bez getir"

1000 USD para sayıp kendine bir 2080 Ti almış, 2K 144Hz monitörlü sisteminin karşısına geçip büyük bir hevesle DXR'ı aktif ettikten sonraysa aşağıdaki manzara ile karşılaşmış bir "enthusiast"ın vereceği tepki bu olur yani.

Untitled.jpg

Najaz tarafından düzenlendi
Atrin and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz, onu bırak BF 5'de 1% low 75 fps nedir yahu? 1% low olmasına rağmen hiç hoş bir rakam değil ekran kartının fiyatına bakarsak. Ortalama 124 fps bence düşük. En az ortalama 150 fps veriyor olmalıydı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır dxr yeni bir teknoloji sonuçta, ileride adam gibi çalışırsa da güzel olay, bu anlaşılır bir durum ama; dxr kapalı iken önceki nesile göre performans artışı olmaması ve satış fiyatı kabul edilebilir değil. Ben bir sonraki kartlarda bile dxr konusunda kayda değer bir performans artışı da beklemiyorum açıkçası. Ha o kartların bugünün 2070 versiyonu 1080Ti'ye %10-20 performans farkı koyar o zaman onun için alırsın. Bu şartlarda hakikaten alınacak kartlar değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorumlardan anladigim kadariyla Amd'nin 4K'da 60fps calisan gercek zamanli ray tracing cozumu ve Intel'in 2K'da120hz odakli alternatifinin karsisinda nvidia'nin piyasaya gec giren bu cozumu sonuk kaldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok