Yapay Zeka hakkında herşey
1 1

Bu konuda 95 mesaj var

Son yılların en önemli konusu AI . Bu başlıkta önemli gelişmeleri takip edelim.

Şu anda nerdeyiz?

- Çocukluğumuzda SciFi olan , belk 5-6 yıl önce bile yakın zamanda gerçekleşeceğine inanmadığımız otonom arabalar gerçekleşmeye çok yakın. Birkaç merkezde insansız araçlar deneniyor, hatta Singapur 'da kısıtlı ve kontrollü de olsa Taksi olarak çalışıyor.

- Askeri alanda zaten otonom araçlara doğru gidiyor iş. Diğer başlıkta tartışıldı. AI ile yönetilen drone deneyimli bir pilota karşı dogfight ı kazanıyor artık. 

- Speech recognition tahminimziden iyi durumda. Aksanlı konuşanları bile tanıyor Google 'ın servisi. İngilizce anadili olanlar için sorun zaten yok. 

- Satrançta birgün AI'nin kazanacağı biliniyordu. Zaten 97'de DeepBlue Kasparov'u yendi. Ancak satrançtan çok daha fazla olasılık içeren Go da yakın gelecekte bir başarı beklenmiyordu. Bu yıl Google'ın DeepMind'ı Go şampiyonunu 4-1 yendi. 

- Text-to-Speech 'te , en azından son kullanıcı düzeyinde, sonuç hala tatmin edici değil. 

- Bilgisayar oyunlarında henüz etkileyici bir AI den bahsedildiğini hatırlamıyorum. 

Kuzweil konuşmasında AI'nin 2029'da insan zekasına erişeceğini iddia ediyor , Chomsky ise tersine gelişmelerin çok abartıldığını söylüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu gelecek projecsonlari hyalalari bitmez

gidip 1950-60larda 1999 icin neler dusunmusleri baksan bi cogu 2029 gec 2049 da bile imkansiz :D

80-90laarda ayni sei 2000ler bugunler icin gorursun o kadar uycuk kacik olmadikca

evet gelisiyoruz ama iste oyle hayaller dogrultusunda degil

ustelik para gibi cikar gibi cok onemli bide etken var

misal dunya tvlerin degismesine 20 -30 sene once hazirdi teknolojik olarak ama yapisal maliyet yukseliginden 30-40 sene sallandi :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet geleceği tahmin etmek kolay değil fakat..

50'lere 60'lara gitmeden 85'de "Geleceğe Dönüş" filminde hayal edilen 2015'e bakıp sonra 1993'de çekilen "Cezalandırıcı" filmindeki 2032'e bakınca geçen 8 senede gelecek projeksiyonunun ne kadar daha gerçekçi olduğunu görebiliyorsunuz. Örneğin Geleceğe Dönüş'ün 2015'inde arabalar uçuyorken, Cezalandırıcının 2032'sinde arabalar hala 4 tekerlekli kara taşıtları olarak betimlenmişti. 9 yıl sonra yani 2002 yılında vizyona giren Azınlık raporu filminin 2054 yılı projeksiyonunda ise yine normal otomobiller, normal balistik silahlar ve normal kıyafetler görüyoruz.

Demem o ki; yıllar ilerledikçe gelecek projeksiyonlarımız daha isabetli hale geliyor. Bu nedenle günümüzün düşünürlerinin, yazarlarının, fikir adamlarının gelecek projeksiyonlarını eskiye nazaran daha fazla dikkate almamızda bir sakınca yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarda verdiğim video da olması gerek. Kuzweil AI deki gelişmenin ekonomi , savaşlar , politika vs gibi faktörlerden etkilenmediğini öngörülebilir bir gelişimi olduğunu söylüyor. Ona dayanarak yapıyor tahminleri. 

Açıkçası bu akıllı arabalar beklenenden önce geldi. Şu anda çalışır durumdalar ve insanların çoğundan daha iyi araba kullanıyorlar. Birkaç sene önce bile söylense inanmazdık çoğumuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google'ın akıllı arabası Şubat ayında bir kaza yaptı.

Sağa dönüş yapmayı planlayan AI yola dizilmiş kum torbaları nedeniyle planladığı dönüşü yapamayınca tekrar sola doğru yanaşmaya başlamış, bu sırada arkadan gelip solundan geçmeye çalışan otobus Google arabasına çarpmış. Temas anında AI hareketsiz iken otobüs 15 mil hızında hareket ediyormuş. AI'nin sol ön tekeri ve çamurluğu hasar görmüş.

Mart ayında ise kırmızı ışığın yanmasına 3 saniye kala yavaşlayıp duran Google aracına bir Passat arkadan çarpmış. Kaza anında Google aracı harketsiz iken arkadan gelen araç 10 mil hızla hareket ediyormuş.
Akıllı araçlardaki en büyük sorun bu zaten, öngörülemeyen insan tepkileri ve sıra dışı yol değişkenleri.

Temmuz ayında ise yine duran AI' ye bir arkadan çarpılma durumu görünüyor.

Google'ın arabaları yayınlanan Ağustos raporunda self driving mod'da toplamda 2 milyon mil yol yapmış görünüyor ve şuan trafikte 58 araçları varmış.
Aslında insan sürücülerle kıyaslanınca mükemmel bir sonuç ama kabullenilmesi için yine de yetersiz.

Google'ın akıllı araçları ile ilgili aylık raporları aşağıdaki linkten görüntüleyebilirsiniz.

https://www.google.com/selfdrivingcar/reports/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm arabalar yapay zeka ile gitmeyip yolda insan olduğu sürece kaza olur. Yapay zekalı araçların hack edildiğinde çıkacak eğlenceleri merak ediyorum ben en çok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Otobüs kazasında bazı yayınlar Google aracının hatalı olduğunu söylüyorlar ama Google bu konuda kesinlikle bilgi vermiyor ve detayları paylaşmıyor. Hatta görüntü falan alınmaması konusunda da çok ısrarcı.

Tanıklar Google aracının otobüsün önüne çıktığını söylüyorlar. Google ise otobüsten önce 2-3 aracın geçtiğini söylüyor. Fakat Google'ın her tarafı kameralarla çevrili her hareketi her anı kayıt altında olan bir araçta yanından kaç aracın geçtiğinin bile  "2-3" gibi "bir kaç" gibi şaibeli şekilde açıklanmasını olayı örtmeye çalıştığı şeklinde yorumluyorlar.

Benim anladığım AI de henüz mükemmel değil, hatalar yapıyor. Sadece insan faktörü değil sıkıntı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet geleceği tahmin etmek kolay değil fakat..

50'lere 60'lara gitmeden 85'de "Geleceğe Dönüş" filminde hayal edilen 2015'e bakıp sonra 1993'de çekilen "Cezalandırıcı" filmindeki 2032'e bakınca geçen 8 senede gelecek projeksiyonunun ne kadar daha gerçekçi olduğunu görebiliyorsunuz. Örneğin Geleceğe Dönüş'ün 2015'inde arabalar uçuyorken, Cezalandırıcının 2032'sinde arabalar hala 4 tekerlekli kara taşıtları olarak betimlenmişti. 9 yıl sonra yani 2002 yılında vizyona giren Azınlık raporu filminin 2054 yılı projeksiyonunda ise yine normal otomobiller, normal balistik silahlar ve normal kıyafetler görüyoruz.

Demem o ki; yıllar ilerledikçe gelecek projeksiyonlarımız daha isabetli hale geliyor. Bu nedenle günümüzün düşünürlerinin, yazarlarının, fikir adamlarının gelecek projeksiyonlarını eskiye nazaran daha fazla dikkate almamızda bir sakınca yok.

haci  ayni filmleri mi izledik bilmiyorum.

cezlandirinca bir distiopya bi kere losangelesta fullden bi deprem olmus  yerle bir olmus

buzdan hapishane var pizza hut olmus sana tek kalan frenchaise ve luks yemek olayi olmus

amerika yerle bir olmus ve japon kulturu amerikayi ele gecirmis.

deprem sonrasi iki sehir bilesmis milyonlarca insan olmus (sadece la sanfrancico falan )disptopic bu ortamda felaket sonrasi yeniden kurulmus dunya

azinlik rapru da sonucta pysiclerin var oldugu bi evren

arabalari birak adamlar polisler roketle ucmuyormuydu

nasil baktigina bakar

bugune kadar ben dogru duzgun pek bir film falan gormedim

ya yapildigi doneme gore ucuk kacirip utopyalar yada distopyalar

ya yapildigi doneme gore manasiz dogru duzgun bi bakis sunmayan sadece gelecekte oldugunu soyleyip -2 set atip gelecekle alakasi olmayan seyler

tamamen filmlere cizdigi belirledigi evrene gore utopik mi distopik mi olduguna gore degisiyo o tarihden daha cok

oyle iyimser gozle bakinca

iste star trek orda dusunulen ima edilen bi cok sey ugun karslik bulmus diyen insanlar var

3 senelik bir tv serisi sonucta

sonra yeniden canlandi ise bile picard ile kirk arasi ciddi bir sure geciyo

gelecek soyle boyle denilen populer bilim dergilerine gazetede haberlerine bak ister 50 sene ister 20 sene ister 80 sene oncesinden olsun

cogunlugu fullden zirvalik film falan demiyorum

populer bilim dergileri kendilerini bilim olarak satan seyler

eskilere bakmak cok daha eglenceli

daha iyi anlasiliyo

misal radasyona bakis uzay cagi bakisi 50-60 lardaki :D

mutfaklarin bile nukleer olucagini yakin zaman icinde dusunmusler :D

haha bugun bakinca kicinla guluyorsun ama iste nukleer mutfak gerekleri olur falan demisler adamlar

bu arada ai de bence bir sorun yok

sorun ai ye guc verip otonomluk saglamak

akilli falan olmasi gerekmiyor

oyle eline guc kontrol verdin mi trilyonda bir olucak bir hata sonucu ireelvant insanlik nuktasina gelip bilinci olarak du ben bu insanlari yokediyim diye bakmadan bir dusunce bilim kurgu filmi sonucu olusmadan maf olabiliriz.

otonomi olmadan programlari dahilinca calisan seylere ogrenebilen yapilara elinde guc olmayan seylerde sorun yok

ama terminator hiakesi gibi du insan denklemini aradan cikartalim skynet versin nukker fuzelerin firlatilmasi karakrini dersen .matrixdeki gibi lan virosusunuz diyede bizi silebilir .yada bug olur bisi olur hata olur

bisi olur

skynet gibi  dunyayi ele gecirecek akilli robot distopyalarina ben pek ihtimal vermiyorum

ama eline guc verilirse sorun cikabilir dunya yokolabilir bisi olabilir diyorum

kim bilir yani 50 sene sonra bi internet virusu soruna sebep oldugunda buguki gibi milyarca trilyonlarca dolar zarar oldu degil.

tumden hayatimiz durdu hic bisi calismaz oldu tas devrine donduk hali yasanabilicek riskler olusabilir

bugun uo derece bagimli degiliz daha

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Matrix'deki Ajan Smith de bir programdi ve insanoglunun yokedilmesi gerektigini savunuyordu cunku insaoglunun bir virus oldugunu, barindigi ortamdaki butun kaynaklari tuketip oldurdugunu soyluyordu.

Katilmamak elde degil.

Yine bir ogrenebilen bilgisayar denemesinde kisa sure icinde Hitler hayrani irkci bir zekaya donusunce projeyi sonlandirdilar.

Ne zaman otonom sistemin disina cikilsa Skynet cizgisinde sonuclar ortaya cikiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine bir ogrenebilen bilgisayar denemesinde kisa sure icinde Hitler hayrani irkci bir zekaya donusunce projeyi sonlandirdilar.

Ne zaman otonom sistemin disina cikilsa Skynet cizgisinde sonuclar ortaya cikiyor.

Buradan şöyle bir sonuç çıkarabiliriz:

Yapay zeka yeterince zeki değil, onu eğiten de insan olunca çıkacak sonuçtan kaçınılamaz veya yapay zeka öyle zeki ki insanlık adına tüm sorunların çözümü ırkçılıkta yatıyor.

Salesforce, uyulamalarına yapay zeka entegre ediyormuşmuş, öyle bir haber görmüştüm geçenlerde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cunku bilgisayar bunu insanlarla konusarak ogrendi. Onunla yazisan yuzbinlerce insandan boyle bir profil cikardi, insanoglunun internetteki yansimasi bu, irkci pedofil. Interneti bir insanmis gibi dusunun.

Sokaklarda buyuyen bir cocuk gibi iste. Eger belli bir egitim duzeni cercevesinde bilgi verilseydi, onunla yazisirken kurulan cumlelere dikkat edilseydi cok daha farkli bir sonuc cikacakti.

Cleverbot misal daha medeni bir ornegi. O da insanlarla konusarak ogreniyor ama sakincali seyler belirlenip hafizasindan cikariliyor.

Dunyadaki herseyi bilen bir bilgisayara insanligin kaderi teslim edilse bilgisayarin karari ne olurdu?

Bence gezegeni havaya ucururdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onun için işte çok çok zeki kendini sürekli geliştiren "god-like" bir yapı oluşması gerek. Böyle bir yapı kötü eğitilemez. Transcendense her ne kadar çok iyi bir film olmasa da konsept olarak bu konuyu işliyordu ama sonunda "AI tü kaka ama belki işte" deyip bırakmıştı sonunda.

Ben "god-like" bir yapının son derece adaletli davranacağını düşünüyorum ama insanlar bir yolunu bulup isyan edeceklerdir mutlaka. Bizim kendi kendimizi öldürüp, yok etmemiz için bir AI olmasına gerek yok ortalıkta, bu işi gayet güzel yapıyoruz zaten.

Aklımdayken akademik açıdan aslında istisnai çalışmalar hariç genel olarak belirlenen/hedeflenen nokta bir takım işlerin insansız halledilebiliyor olması, tamamen insanı taklit eden bir yapı değil. İnsanı taklit eden bir yapıya ihtiyaç yok zaten, insan var elimizde yeterince. Geçimsiz, bencil, eğitimi problemli bir yaratığı neden taklit etmek isteyelim? Sürücüsüz araba konsepti, sorunsuz ve hızlı ulaşım için insan faktörünü elemine etmek, bunu hepimiz biliyoruz. Bunun gerçekleşmesi için gereken insansı bir yaratık değil, adam akıllı karar verebilen bir yapı. Benzer şekilde Japonya' da aslında belirlenen öncelikli hedeflerden birisi yaşlı nüfusa yardımcı olacak bir bakıcı. Zaten Japonların sürekli olarak "insansı" yapılar üzerinde çalışmasının sebebi bu ama amaç dediğim gibi insanı birebir taklit eden bir yapı değil.

Tabii bu "adam akıllı karar" verbilme olayında da itirazlar var, işte duygusuz olmaktan dem vuruluyor. Benim görüşüm işin içine duygular ("hormonlar") girdiği zaman direk hata yapıyor insanlar, olur da iş düzgün giderse onun adına da şans diyoruz zaten. Neyse bu ayrı bir tartışma konusu...

İşin tekniğinden çok felsefesi ilgili çekiyor benim, teknik ağırlıklı konuşacak kapasitede değilim (ders olarak okumuş olmama rağmen :S ). O yüzden yazdıklarım başlığa uygun düşüyor mu bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin tekniğinden çok felsefesi ilgili çekiyor benim, teknik ağırlıklı konuşacak kapasitede değilim (ders olarak okumuş olmama rağmen :S ). O yüzden yazdıklarım başlığa uygun düşüyor mu bilemiyorum.

Başlığın adı "Yapay Zeka hakkında herşey" :)

Verdiğim videolarda bahsedilen önemli bir konu algoritmalardaki gelişme . Genelde donanımdaki gelişmeye odaklanıyorlıyor ama belki daha önemli olan yazılım. Mesela Kuzweil , Deepblue düzeyidne satranç ustası bir bilgisayarın artık deepblue'nun yüzde biri kadar donanıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Yanlış hatırlamıyorsam şu anda cep telefonunda çalışan bir satranç AI'nin yenemeyeceği insan oyuncu yok.

Algoritmanın önemine vurgu yapmak için birkaç sene önce ABD'de Obama o yılı Algoritma yılı ilan edilmişti. O sırada biz neyle meşguldük bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

uzun yazidigim icin iste gozden kacmis

oyle super zeki scfi filmlerinden cikmis super evil yapay zeka computer zpirt pirt olmasi gerekmiyor

ne yaptigini yaptiginin gercek sonuclarini idrak edemeyen bilinci olmayan bir dandirik yapay zeka eline gucu imkani gecirebilise dunyanin fisini cekebilir

yada hata olur bug olur bi halt olur

2 manyak muhagale er program ekler virus koyar bisi yapar

bilgisiatar dedigin sey yardimci

yapay zeka dedigin sey anlamdgimiz manada zeka degil

sorun cozup yol bulacak ogrenilmis ogretilmis seyleri uygulayan seyler

bu arada ugunki cep telefonlarini da bi zahmet karsilastirmalaim eski makinalarla

25 sene onceki son modern iicad bilgisayar devrimi benki 80386lar idiyse

o sirada pclerin cogu hddsiz idi hddlerde misal 5 1/4 " cd rom buyuklugundeki 20-40 mb ever megbyte hddlerdi

islem gucu yok memory yok bisi yok

onlarida ozaman trastor icadi oncesinde kat buyulugunda delikli kartla calisan lambali bilgisayarla karsilasirmak kadar adil

ilk oyun bilgisayarlari sonucta mechanic olarak yuzlerce yil once yapildi

19. yy da daha elektrik yokken otonom robotlar bazi hesaplari mekanik olarak yapip isleyen sonuclandiran

yazilim simdi cok onemli

ama 20 sene once bu potanisel vardi.

ama bu islem gucleri yoktu

kasparovla mac yapan bazi makinalar hileli idi.

satranc cok kolay bi oyun nispeten hamle cesitlemeleri sinirli

bugun icin dunya uzerinde oynanmis her ustanin oyununu yukleyip secilecek yollari cikatirsan 10-12 hame direk dusunmeden 1-2 sn de yapabilir.

aklimda kldigi kadariyla.

o makinalara ayrica sinilar konmustu yani einizdeki en buyuk islem gucu en buyuk bilisayarlara gelin gibi degil formula 1 gibi sinirli kuralli idi o yarismalar

ikinci olarak bazi gruplar ibm icindeymisti bilmiyorum

bilgisar basina bide satranc iyi bilen adami tutuyorlar bilgisayarin islini kolaystirip yada seceneklerden secim yapip surecte hile yapmis oluyordi

2000 kusurlerden beri ev tppip pclerde uzman seviyesinde sonuc alan dunya sampiyonunu yenen manasina degil ama siradan yapilmis programlar ticari oyunlar bile oldukca iyi di.

eski oyunlar fazlaca basit kaliyorlardi okul cocugu ile acemi gencler icin

yani lucas art olsun diger elle cizilmis oyunlar oyle biz biz sesleri kare kare goruntuleri eldeki teknolojinin yetsizliginden adamlar yaptiklari yapacaklari isleri downgrade etmesinden

yoksa pril piril disney filmi gibi cizimler oyunlar olurdu bugunki cep telefoninin islem imkani 90da olaydi.

bugun icin aslinda matematiksel gelisimler ve baska gelisimler o derece ileri falan degil

olay artik yazilimin onunde engel bir donanim yok

sinirsiza yakin islem gucu istedikşeirini yapmaya izin veriyo

20-30 sene onceki programicilarin yapacagi programlar bugunki imkanlarla atla deve olmaz yani

20 sene once forumdaki cogu kiside vardiysa pc olarak pentium vardi heralde 2-3milyon transtor falan ooo

iste su anki cep telefonun islemciler 2-3 milyar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AI, illa bilgisayar ile, sayısal ortamda, algoritmalarla, kodla olacak diye bir kural yok. Benim görüşüm zaten temelde fizik motoru olsun, ışıklandırma olsun vb... mevzularda konvansiyonel yöntemlerden vazgeçilmesi gerektiği. Denk gelen bir örnek değil ama randomizasyon olayında bundan vazgeçildi örneğin. Eldeki bilgisayar ne kadar güçlü olursa olsun "gerçek rastgele" davranış sergilenemiyor. Benzeri bir diğer ilgi konusu analog kaotik sistemler mesela...

Ayrıca eldeki süper bilgisayarlar öyle sanıldığı gibi güçlü filan değiller, hatta oldukça yetersizler (yapılan işe göre değişir) kaldı ki bazı işleri çözmenin binary sistemin gücü ile alakası olmadığını görüyoruz. Bu yüzden ben gerçek manada adam akıllı bir AI yapısının ancak analog yollarla gerçekleştirilebileceğine inanıyorum.

Satrançta ilk uygulanan yöntemler kas gücü ileriyi görme üstüneydi. Ortada gerçek manada bir karar veren bir yapı yoktu. Ayrıca oyun kuralları ve sınırı belli. Bu yüzden donanım geliştikçe bu tip oyunlarda bilgisayarların üstünlüğü öne çıktı. Bu tip oyunlarda "AI" olarak adlandırılan yapıların bir önemi olduğunu ben düşünmüyorum. Belirli bir algoritmanın kas gücü ile çalıştırılması bana "AI" olarak görünmüyor.

Bir oyunu izleyip, onu öğrenen ve oynadıkça ustalaşan bir yapı benim kafamdaki AI fikrine uygun düşüyor.

Son olarak "god-like" ile kastım hatasız AI yapısı olmadığının altını çizeyim...Hatasız olsa "god-mode" olurdu zaten. Hata yapmasına müsade edilen gerçekten zeki bir sistem hatalarından ders çıkartarak mükemmele yakın (mükemmel değil kesinlikle) iş çıkartabilir. Bu da zaten ortalama bir insandan daha iyi iş yapması demektir ki aranan/istenen özellik de temelde bu zaten.

Bunu şuraya bağlıyayım, trafikte dolanan insansız arabalar kaza yaptığı zaman araba bir şey öğrenmiyor. Onu yapan mühendisler öğrneiyor, algoritma güncelleyor, donanımı güçlendiriyor. Hepsi bu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT yazdıkların biraz daha Chomsky'nin görüşlerine yakın. Kasparov da DeepBlue kazandığında , "satranç oynadığının bile farkında değil" demişti.  

Kuzweil aksi görüşte , ama bana söylediklerinin bir kısmı fantasy gibi geliyor. Kitabında da çok basit teorik hatalar (biology de ) gördüğümü hatırlıyorum.   mesela wiki de şu var.

"Biologist P. Z. Myers has criticized Kurzweil's predictions as being based on "New Age spiritualism" rather than science and says that Kurzweil does not understand basic biology.[91][92] V"

Google 'ın yazılımı resimlerdeki objeleri tanımlıyor ve resim hakkında tanımlayıcı bilgi verebiliyormuş. Open source olarak başkalarının kullanımı açmış google. 

https://www.neowin.net/news/googles-ai-can-understand-and-caption-images-better-than-ever-will-hunt-down-every-human

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm...Kaptanın seyir defterine not: Chomsky araştırılacak :).

@@ResetButton, teşekkürler :thumbs: ...

ilk mesajdaki videoda anlatıyor bunları.

Bu "bilinç" meselesi sonraki iş , önce belli görevi yapabilen AI lazım. evi temizlesin, evden eksilenleri sipariş etsin yeter . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vidyo çok uzun olduğu için es geçmiştim, sonra da fırsat bulamadım izlemeye.

Benim taktiği uygulayabillirsinzi, ben burda link verdiğim videoların hemen hemen hiçbirini izlemiyorum. Ses dosyası olarak indirip telefona gönderiyorum , yolda ,sporda  dinliyorum.  Bilgisayar karşısına oturup izlemek mümkün değil bu kadar uzun programları.

O videoda Chomsky ,ünlü IBM watson 'ın da "PR Stunt " olduğunu söylüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelişen ai çok acaip servislere yol açıyor.

Şu siteye beğendiğiniz şahsınresmini gönderiyorsunuz ,size ona benzeyen sex model buluyor. Bir güvenlik açığı çıkar da kimin kimin resmini göndermiş ortaya yayılırsa büyük rezalet çıkar.

http://www.pcmag.com/news/348139/face-recognition-porn-is-now-a-thing

Google translate yöntem değiştiryor, sonuçlar çok başarılymış

http://www.theverge.com/2016/9/27/13078138/google-translate-ai-machine-learning-gnmt

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok