Ev alırken nelere dikkat edilmeli
0

Bu konuda 13 mesaj var

Ödediğim yüksek kira ve kayınpederin çıkacağı ufak bir destek nedeniyle ev arayışına girmiş bulunmaktayım. 300-500 daha fazla ödeyerek kendi evime sahip olma niyetine girdim fakat alırken, bakarken neye dikkat etmeli zerre fikrim yok :)  Benim aklıma gelenler rutubet, iskan sadece. Olayın teknik tarafında nelere bakmak gerekir ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir arkadaşım "bundan sonra ev alırken apartmanın dışından klima markalarına bakacağım, eğer her yerde ucuz dandik markalar varsa o binadan ev almayacağım" diyordu :) 

İnşaattan girilen / yeni bitmiş evlerde insanların oturmaya başladıktan sonra 1 yıl geçince güzel bir değerleme oluyor. Yeni bitmiş, insanların oturmaya başladığı bir binadan daire almak mutlu edecektir. (Ama "abi 1 hafta içinde oturum başlayacak" denen dairelere 6 aydan önce kimse oturamaz, müteahhitleri/emlakçıları by default yalancı kabul etmek lazım)

Cephe önemli... Güneyin mutlaka olması lazım.. Isınma bir yana, daha güneş gören evde daha az hastalık olacağı, aydınlık bir evin daha mutluluk hissi vereceği gerçeği var. 

Muhit diyeceğim ama... İstanbul başlı başına bir cumhuriyet olduğu için ne desem boş, garip memleket. 

Hanım ne derse he demek lazım.. Sözüm meclisten dışarı, kadınların bu tip bir kararda istemediği bir şey yapıldığında 23 yıl dırdır kabiliyeti var. 

Son olarak.. Asansör markası önemli.. Biraz pahalı bir meret olduğu için müteahhitler en çok ordan çalmak istiyorlar, asansörden çalmayan diğer yerlerde de parayı biraz harcamıştır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apartmanda (ve hatta çevre apartmanlarda) hiçbir şekilde öğrenci evi benzeri bir oluşumun bulunmaması iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Siteden alıyorsanız sosyal alanların siteye ait olduğuna dair bir maddeyi mutlaka sözleşmeye ekletin. Zaten dahil değilse oradan ev almayın, size uzun vadede inşaat şirketinin maliyetini kilitlerler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ev alacaksanız kesinlikle emlakçıdan ev almayın. Sahibinden satılık evlere bakın, doğrudan ev sahibiyle oturup pazarlığınızı yaparsınız.

@@Lightning McQueen 'e ekleme yapmam gerekirse, 1+1, 1+0 evlerin çoğunlukta olduğu sitelerden, binalardan ev alırken iki defa düşünmek lazım. Birçok apart sahibi bu apartları günlük kiralama yoluna gidiyor, böyle olunca da o evlere, sitelere giren çıkan kim belli olmuyor. Günlük kiralanan apartların hemen tamamının da fuhuş maksadıyla kiralandığını göz önüne alırsak, eşiniz, çocuğunuzla böyle bir ortamda oturmak istemezsiniz diye düşünüyorum.

Deathknight and OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamin biri 4+1 daireleri araplara gunluk vermeye basladi. O adam da tahmin ederseniz arap, harcamis 4-5milyon daire almis bir suru, temelden. Nasil kurtulunur bunlardan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

müteahhitleri/emlakçıları by default yalancı kabul etmek lazım)

Cephe önemli... Güneyin mutlaka olması lazım.

Hanım ne derse he demek lazım..

harika :thumbs:

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anlaması zor ama eski evlerde elektrik su ve ısınma tesisatı çok önemli. Bunların yenilenmesi çok masraflı olabiliyor.

Kadının istediği diyorsunuz ama benim karımın isteği ile tuttuğum tüm evler ultra sorunlu çıktı hepsinin cefasını da ben çektim. O yüzden ikna etmeyi deneyip kötü yatırım yapmayın.

Çocuklu iseniz veya düşünüyorsanız asansörlü ve evin girişi merdivenli olmayan ev tercih edin omuz, kol, omuz sakatlıklarından kurtulursunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ses olayı. Maalesef yalıtım bizim ülkemiz için ekstra maliyet oluyor o sebeple ses yalıtımına hiç dikkat edilmiyor. Alt ve üst kata gidin, döeşemeye/parkeye bişeyler atın alt kattaki ses olayını test edin. 

Eğer ufak tefek tamirat durumunuz olacaksa prizlere mutlaka bakın ilave yaptırın. Maraş'ta oturduğum evdeki priz sayısını Ankara'daki sonraki 2 evimde de bulamadım.

Herkese de önerim Konut Sigortası yaptırın. Cuzi bir rakama yapılıyor (ben yıllık 160 TL'ye yaptırmıştım). Aklınıza gelmeyecek bir anda kullanabilirsiniz. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İpotek ve diğer borçları, yatırılmış depozito vs.. gibi paralar mutlaka araştırılmalı ve bu konularda kimseye sakın güvenmeyin. Sadece ev alırken değil, her türlü mülk veya benzeri değeri şeyler alırken bu konulara dikkat edin...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önceki konularda da yazmıştım, yukarıda cherqes de yazmış, konut sigortası olmazsa olmaz bencede..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok