Aynasız Kameralar
14 14

Bu konuda 38 mesaj var

@jackjoker hocam önerilere açığım açıkçası illa sony diye bir takıntım yok. İnternette genelde Sony öneriliyor ondan bende ona yöneldim biraz. Yola Olympus ile çıkmıştım halbuki ama dediğim gibi 2015 yılında çıkan makinaya o kadar para vermek istemiyorum. Senin önerilerin varsa seve seve dinlerim :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Atrin said:

@jackjoker hocam önerilere açığım açıkçası illa sony diye bir takıntım yok. İnternette genelde Sony öneriliyor ondan bende ona yöneldim biraz. Yola Olympus ile çıkmıştım halbuki ama dediğim gibi 2015 yılında çıkan makinaya o kadar para vermek istemiyorum. Senin önerilerin varsa seve seve dinlerim :D 

fujifilm neden düşünmüyorsun? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, Atrin said:

XT-3 modeline baktım onunda fakat şu incelemeden sonra içime sinmedi https://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6500-vs-Fujifilm-X-T3

senin önerebileceğin model nedir hocam ? @jackjoker

ben X-T2 kullanıyorum. gayet mutluyum. fujifilm hem lens çeşitliliği, hem yurt dışına göre daha ucuz olması hemde bir çok şehirde teknik destek alabilmeniz açısından daha doğru bir yatırım olur.

çektiğim örnek fotolar aşağıda,

https://500px.com/evrenunal

https://gurushots.com/evrenunal?tc=82203387c131bed9e3ae6849d572557f

http://www.evrenunal.com/

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker bana yakınlarda fujifilmstore var. oraya gidip bir bakiyim hocam. x-t3 sanırım daha türkiye'ye gelmemiş. ama x-t2'yi incelerim en azından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu saatten sonra lensli kamera falan alınır mı bilemiyorum. 

Aynalılar bitiyor yavaş yavaş ve yerlerini aynasızlar alıyor. Tabi aynasızların da her geçen gün fiyatları yükseliyor. Sadece body fiyatları değil lens aksesuar fiyatları da artıyor. 

Eskisi gibi de değil ki bir lens alasın 20 sene aynı lensi kullanasın. 3 sene önce çıkan aynasız lensleri yeni makinelerle tam uyumlu değil. Adım kadar eminim 3 sene sonra da bugün çıkan lensler piç olacaklar çünkü yeni makinelerde başka özellikler falan olacak sadece yeni lensleri destekleyeceği. 

Kısacası "iyi foto çeken cep telefonu" yada Nikon p1000 gibi birşey alıp eskiyince değiştirmek en mantıklısı görünüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
50 dakika önce, Atrin said:

@jackjoker bana yakınlarda fujifilmstore var. oraya gidip bir bakiyim hocam. x-t3 sanırım daha türkiye'ye gelmemiş. ama x-t2'yi incelerim en azından.

x-t3 türkiyeye nasıl gelmemiş anlamadım? türkiye her yerde satılıyor. fujifilmshop dan satın alınabilir. 

https://www.fujifilmshop.com/katalog/urun/ff-fujifilm_x-t3_gumus

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker hocam fujiye yeni bakabildim ama cok isinamadim. 

Kucuk bir sorum olucak. Soru sacma onu kabul ediyorum. Ana amacimiz yemek fotografciligi fakat oyle sokakta gezerkende kullanabilecegimiz ortaya karisik ( boyle bir lens yok biliyorum) bir lens ariyorum. 

Sony A7 full frame + 35mm 1.8 dusunuyorum. 35mm ile sokakta rahat ederiz full frame sayesinde. Fakat yemek fotografciligi icin 35mm ne kadar tatmin eder? Gonul ister ki 16-35 ve 85mm (yemek icin) iki lens olsun ama maddi olarak mumkun degil birde canta lens vs tasimak istemiyoruz. 

Bu durumda amator bir ruh ile dusunursek 35mm 1.8 mi daha iyi ortaya karisik olur yoksa 50mm 1.8 mi ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, Atrin said:

@jackjoker hocam fujiye yeni bakabildim ama cok isinamadim. 

Kucuk bir sorum olucak. Soru sacma onu kabul ediyorum. Ana amacimiz yemek fotografciligi fakat oyle sokakta gezerkende kullanabilecegimiz ortaya karisik ( boyle bir lens yok biliyorum) bir lens ariyorum. 

Sony A7 full frame + 35mm 1.8 dusunuyorum. 35mm ile sokakta rahat ederiz full frame sayesinde. Fakat yemek fotografciligi icin 35mm ne kadar tatmin eder? Gonul ister ki 16-35 ve 85mm (yemek icin) iki lens olsun ama maddi olarak mumkun degil birde canta lens vs tasimak istemiyoruz. 

Bu durumda amator bir ruh ile dusunursek 35mm 1.8 mi daha iyi ortaya karisik olur yoksa 50mm 1.8 mi ? 

FF makinada 50mm yi sokakda da kullanabilirsin, yemek fotoğrafları çekerken de kullanabilirsin. Bir çarpan katsayısı olmadığı için sokakta çok sıkıntı yaratmaz. ancak ben senin yerinde olsam ve yemek fotoğrafçılığını baz alacak olsam makro özellikli 1:1 bir lens alır çok daha rahat ederdim. ama macro lensler pahalı dersen bir şey diyemem. 

hatta en güzel setup

35mm sokakta 50mm macro özelikli 1:1 lens yemekte. ya da 85mm macro lens de alabilirsin o da uygun seçim olur. ama yemek fotoğrafları için FF makinada 50 den aşağısına bakma. 

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker haklısın hocam. Benim biraz kafam karıştı. Soracağım soru saçma gelebilir ama sormam lazım. Belki Sony Lensler hakkında bir bilgin yoktur ama yinede sorayım. 

Sony Lens'lerde APS-C format ve Full Frame Format diye bir ayrım var. Full Frame Format 50mm bir lensi full frame makinaya takınca 50mm çarpansız alıcam okey. Peki 50mm APS-C format bir lensi full frame e takınca ne olucak. yine çarpansız mı olucak yoksa lens kendiliğinden mi çarpanlı. kafa gitti

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz hocam keşke. eşime fazla oyuncak gibi geliyormuş. RX100 güzel makina. İncelemelerini okudum kesinlikle alınabilir bir kamera olmuş.

@jackjoker hocam sana sorduğum soruyu çözdüm. Sony Full Frame makinaya APS-C lens takınca alet crop mode'a giriyor ve 24mp'den 10mp'e düşüyor çözünürlük.

İlk etapta 50mm 1.8 full frame lens ile başlamaya karar verdim. Zamanla döviz artmazsa ( peh! ) belki günlük kullanım için 16-35 F4 veya 28mm F2.0 alınabilir. 

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 aydır eşim daha ağırlıklı olmak üzere Sony A7 III'yi kullanıyoruz. Baya bir indirim vardı (%33 - Nova Fotoğraf) alırken kaçırmak istemedik. Sony A7 III + 50mm 1.8 FF lens + amazondan 128gb Sandisk Extreme Pro (90mb/sn olan versiyon) aldık. Benim en son kullandığım makinam Canon 50D + 24-105 L F4 + 50mm 1.4 idi. Tabiki ben makineyi sattığımdan beri aradan 7-8 sene geçti fakat aynasız Sony A7 III beni gerçekten çok etkiledi. Kullanması cidden çok rahat ve istediğiniz elde edebilmek için oldukça fazla ayar yapma imkanını sunuyor. İlk başta bu kadar fazla ayar bunaltıcı gelsede makineye alıştıkça sorun olmuyor. Mark abimizin youtube kanalında yayınladığı anlatımlı videolar sayesinde alışma sürem oldukça kısaldı (https://www.youtube.com/channel/UCd333V2AbeUItnE_fO1zRtA) Fotoğraf modu tekerleğinede 1-2 numaralı tuşlara istediğiniz ayarları kaydedip oradan çağırabiliyorsunuz. Ben 1 numaraya eşimin ürün çekimi yapacağı ayarları kaydettim. 2 numaraya genel kullanım. Ürün fotoğrafı çekerken arada işimize yarayan APS-C makina gibi davranma özelliği var. O ayarda makine 50mmx1.6 croplu makine gibi davranarak esasında satın almamız gereken 85mm lense yakın (tabiki aynı değil) sonuçlar veriyor. Tek eksiği megapiksel 24 ten 10 a düşüyor. 

Makinenin boyutu tam istediğimiz gibi. Ne çok büyük ne de amatör makine gibi gözükecek kadar küçük. Ağırlığı neredeyse Nikon D300 ile aynı diyebilirim. Biraz daha hafif sadece. Kaliteli ve tok duran bir alet olmuş. Dediğim gibi en son Canon 50D ile aktif fotoğraf çekmiştim ve bu makinenin ISO performansı ondan sonra inanılmaz geldi. 50D varken ISO 800'ü aşmamak için çok uğraşırdım çünkü fotoğraflardaki grainler çok belli oluyordu. Bundan neredeyse ISO 8000 e kadar hiç hissettirmiyor. ISO AUTO (min 100 max 8.000) olarak bırakıp alete min shutter speed değeri 1/60 verdikten sonra kullanım rahatlığı inanılmaz iyi oldu. Sektörden uzak kalınca böyle bir ayarın olduğunu görmek hatta varolduğunu görmek sevindirdi. Benim hatırladığım en azondan Canon 50D'de böyle bir ayar yoktu. F değerini kendimiz anlık belirledikten sonra alet ISO100-8000 arası shutter speed i 1/60 tutabilecek şekilde kendini ayarlamaya çalışıyor. Kurtarmadığı durumda kademe kademe shutter speedi düşürmeye başlıyor. Odaklaması inanılmaz ötesi. Cidden aşırı hızlı. Bizdeki 50mm lens Sony lensleri arasında autofocus u en yavaş olan lens fakat ona rağmen aşırı hızlı odaklaması var aletin. Yüz tanıma özelliğide aynı şekilde oldukça hızlı ve düzgün çalışıyor. Sony son yayınladığı güncelleme ile yüz tanıma teknolojisine hayvanlarında yüzlerinin tanınabilmesi özelliğini getirdi. Ne kadar işimize yarar bilmiyorum ama hiç yoktan iyidir :) Pil kapasitesi oldukça iyi. Ekstra batarya sanırım almayacağız yakın zamanda.  İleride geniş açı ff lens alabilirsek set tamamlanır.

Viewfinder kalitesi yeterli. Nikon Z6 kadar kaliteli değil ama beni rahatsız etmedi. LCD ekran güneş gözlüğü ile baktığınızda gözükmüyor. Mutlaka ekran filmi takmak gerekiyor. Amazondan 6$'a o konuyu da çözdük. Telefona fotoğraf aktarma kısmı ne çok kolay ne çok zor. Mesela GoPro'lar wifi ağı yaratıyor ve application a girince otomatik bağlanıyor. Bu kamerada maalesef böyle değil. Her seferinde applicationdan ya barkod okutuyoruz veya telefonunuzda NFC varsa birbirlerine değdiriyoruz. Dediğim gibi ne çok zor ne çok kolay olmuş. 

Video hiç çekmedik fakat oldukça iyi olduğunu söylüyordu incelemeler. 

Canon EOS R ve Nikon Z6 ile karşılaştırılıyor bu makina ve genel kanı Sony > Nikon > Canon. Canon EOR R zaten cidden çöpten hallice bir makina olmuş. En pahalı olan Canon ve en az iş yapan makinada kendisi. Nikon ve Sony başa baş. Hangi markayı seviyorsanız onu alabilirsiniz esasında. Artıları eksileri var ikisininde.

Kısacası makineyi oldukça sevdik eşimle. Amatör değiliz profesyonel de değiliz yani tam arasında konumlanan kullanıcılarız. Yorumlarımız nacizane bu şekilde. Aynasız full frame makine isteyenlere tavsiye ederiz :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
14 14

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok