CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.201 mesaj var

Eski günler geri mi dünüyor AMAN ALLAHIM :icon_dance: :beer2: :new_bdaysmile:,

In the demo Cinebench CB15 was taken for a test drive, and showed the 8c/16t Ryzen 3000 to be as fast (slightly faster) than a Core i9 9900K, both score just above 2000 points, CB15 2057 multi for Ryzen 3000 and 2042 for Core i9 9900K. The demo also is indicative that Ryzen 3000 is not yet launched and AMD also did not share anything on model numbers meaning that short term you cannot expect the new procs, but it will be the 'middle of' this year for sure. My gut feeling says that to be in the Computex timeframe. 

https://www.guru3d.com/news_story/amd_demos_7nm_ryzen_3000_processors_and_kicks_some_ass.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DH'deki haberde bahsedildiği üzere 135W güç tüketiminde cinebench'te 2057 puan almış ve aynı testte i9-9900K 180W güç tüketiminde 2040 puan almış, buna göre herhalde 8core ile devam edilecek diye düşünüyorum. ayrıca 3000 serisiyle beraber işlemci paketinde 2'li zar yapısına geçilmiş burada ilginç olan küçük zar'da işlemci büyük zar'da ise konrolcü PCIe, I/O birimleri yeralmış. haberler oldukça ilgi çekici , daha yüksek hıza çıkabilen çekirdek ve ayakbağı olmayıp ekstra özellikleri bulunduran 2'li çekirdek yapısı... AMD'de işler farklı işliyor demek ki..! :icon_think: 

10-12-16core iddiaları hikaye olmuş gibi, olan şey revize edilmiş yüksek frekanslı zen çekirdeği gibi görünüyor.

Yeni-Ryzen-3-islemciler-intel-Core-i9-99

https://www.donanimhaber.com/Yeni-Ryzen-3-islemciler-intel-Core-i9-9900K-modelini-geride-birakiyor--106768

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, mehmetclk said:

10-12-16core iddiaları hikaye olmuş gibi, olan şey revize edilmiş yüksek frekanslı zen çekirdeği gibi görünüyor.

Aksine 16 çekirdeği doğruluyor sunumdaki görüntü. Çünkü 8 çekirdekli işlemci yongasının yerleşim şekli sanki yanına bir 8 çekirdekli yonga daha gelecekmiş gibi duruyor.

2314j99xwf921.png

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap  AMD işlemci için henüz hazır değil demiş muhtemelen piyasaya girecek revizyonla daha iyi durumda olur. i9'un 5Ghz olması avantaj olsada iş orada bitmiyor. dediğim gibi işlemci çıksın görelim nerelere nasıl geliyor.:icon_dance:

16 Core olsa 2057 almazdı hele tek parça haliyle en az 2600 belkide 3000 alırdı, tahminen diyorum belki 10core olur ama oda zor. AMD ağırdan oynuyor acele etmiyor ellerinde daha çok revize edilecek bir mimari var. hem yukarıdaki foto'ya bakarsan işlemciyi 2 kalıpta çalıştırmaları hem yüksek frekansı hemde ekstra özellikleri rahatça koyabilmeyi çağrıştıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, mehmetclk said:

16 Core olsa 2057 almazdı hele tek parça haliyle en az 2600 belkide 3000 alırdı, tahminen diyorum belki 10core olur ama oda zor. 

16 core değil zaten, 2057puan alan işlemci 8 çekirdekli?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap AMD'de bu işi ağırdan götürmesini INTEL'den öğrendi sanırım. seneye kadar bu çekirdeğin revizyonunu hazırlarlar, yukarıdaki resimdeki boş kısıma 2.core'u yerleştirirler, büyük kısımda minik bir güncelleme yapıp misal 10g dual eth. /ac-ax wifi  ekler Ryzen4000 diye sunar. gideceğimiz yer az çok belli oldu gibi.

cpu44_575px.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/10/2019 at 0:56 AM, Whooosh said:

Aksine 16 çekirdeği doğruluyor sunumdaki görüntü. Çünkü 8 çekirdekli işlemci yongasının yerleşim şekli sanki yanına bir 8 çekirdekli yonga daha gelecekmiş gibi duruyor.

Aynen öyle, yeni tasarım bariz Ryzen 3rd gen için 16 core imkanı sunuyor. Fakat hem yeni process hem yeni mimari olayına daha "casual" girmek adına en üst model yine 8c/16t olacak gibi gözüküyor. 

Benim en çok merak ettiğim konu IPC olayı. Asıl farkı o yaratacak. Core sayısı konusunda özellikle chiplet tasarımda istediği gibi arttırabilir veya azaltabilir gibi gözüküyor. Frekans ise bence taş çatlasa 5 GHz olur, o bile iyimser bir tahmin olduğunu düşünüyorum. 

135W vs 180W karşılaştırması bana daha çok, "biz frekansa çok abanamadık ama ortaya çıkan durumda performance per watt'da bariz daha iyiyiz alın bakın" demek gibi geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben IPC'de pek bir değişiklik olacağını zannetmiyorum, olursa da çok ufak bir şey olur gibime geliyor. Amd tamamen ölçeklenebilirliğe yoğunlaşmış durumda.

Athlon 64 dönemi gibi oldu biraz. O zaman da AMD çok çekirdek için kasarken Intel daha hızlı tek çekirdekli işlemci peşindeydi. Şimdi de Amd "çok işlemcili işlemciler" ile uğraşırken Intel "en hızlı benim" deme peşinde :D

Amd "133watt ile intel'in 180watt ile yaptığı yapıyorum" diyorsa doğrudur, çünkü önceki seri Ryzen'de bu verimliliğini görmüştük, şimdi 7nm ile daha da ileri götürdükleri ortada.

Chiplet tasarımı ve io çipi ile de Ryzen'lerdeki bütün bellek ve ccx sorunlarını aştıklarını düşünüyorum. Yani Ryzen bu sefer harbiden oldu. Öncekiler biraz deneme sürümüydü sanki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh Teknik ekip küçük olursa ve imkanlarda kısıtlanırsa her firmanın başına AMD'nin 2010-2016 durumu gelebilir geçmişte olan budur. Ryzen3 piyasaya insin bakalım ne olacak bitecek görelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Coffelake-R, Whiskeylake, ve Xeon scalable v2 ve intel stepping 6 aşağısındaki cpular hariç tüm intel cpular etkileniyor. gitti %10 daha. AMD FTW!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Whooosh said:

Bu intel'in Amd'ye karşı olan ipc avantajı bu güvenlik açıklarıymış meğer. Hepsini yamayınca kuş kadar kaldı işlemciler. 

Ha yaşa be, en sonunda bir allahın kulu söyledi şunu.

Ben türk spor programları tarzı bir komplo teorisi ile geleyim, bu güvenlik açıkları ve kapanmasının oluşturacağı IPC kaybı biliniyordu fakat müdahale edilmedi. Hadi bakalım buradan buyrun :)

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, ObiWan said:

bu güvenlik açıkları ve kapanmasının oluşturacağı IPC kaybı biliniyordu fakat müdahale edilmedi.

Yok artık Ali Sami!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam tersi birde şöyle düşünün, bu açıkla kullanılarak sistemlerde neler yapılabilir hepsi ortaya dökülürse oldukça büyük bir skandal ortaya çıkacaktır, misal geçtiğimiz aylarda SuperMicro 'ya karşı casusluk iddiası vardı yaişte aynısı intel içinde iddia edilebilir hatta bu durumda kanıtlar ayan beyan ortada iken supermicro olayın iddia sahiplerinin bile kanıt gösteremediğini düşünürsek durumun büyüklüğünü siz düşünün, işlemcilerde bulunan açıklar üreticinin güvenirliliğini normal şartlarda ciddi zedelemesi gerekirken dünya öyle bir durumda ki biz hala intel tabanlı sistem almayı düşünebiliyoruz, bu açıkların yer aldığı işlemcileri kullanan sunucular kim bilir nerelerde kullanılıyor ve ekonomik ömrü bitmeden de değişmesi çok zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, ObiWan said:

Ben türk spor programları tarzı bir komplo teorisi ile geleyim, bu güvenlik açıkları ve kapanmasının oluşturacağı IPC kaybı biliniyordu fakat müdahale edilmedi. Hadi bakalım buradan buyrun :)

Görüyorum ve arttırıyorum

Neden olmasın? Eğer bir güvenlik açığınızın olduğunu biliyorsanız ve bu açığı kapatmak o gün için size maddi manevi zarar verecekse, bu güvenlik açığınızın olduğunu sizden başka da kimse (en azından o an için) bilmiyor ise bu açığı kapatır mıydınız?

Evet, riskli bir hareket ama gayet olası. Düşünsenize Intel'in üretimi durdurup, piyasadan ürün toplattığını.. Hatta yeni parti için tarih falan veremediğini.... Felaket olurdu.

Misal Intel senelerce Xeon serisine ara verdi sebepsiz yere. Broadwell'den sonra senelerce sessizliğe gömüldü xeon'lar, seneler sonra daha yeni Cascade Lake Xeon'lar geldi ki bu arada masaüstü ve mobilde kaç nesil işlemciler geldi geçti.

Ben bu xeon kıtlığının da tamamen bu güvenlik açıkları ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Broadwell sonrasında xeon çıkarsalardı bu açıklar ile birlikte çıkaracaktı. Sen Ahmet'e Mehmet'e çakarsın bu işlemcileri ama Microsoft'a Google'a Amazon'a çakamazsın.

Lafın kısası; sana bana göz göre göre çaktılar bu işlemcileri. Şimdi de böyle tatlı tatlı ürkütmeden ara vere vere yama yayınlıyorlar. Artık kimse iplemiyor zaten.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam bunları konuşurken, böyle bir haber gelmesi...

https://www.techpowerup.com/255563/intel-tried-to-bribe-dutch-university-to-suppress-knowledge-of-mds-vulnerability

Cybersecurity researchers at the Vrije Universiteit Amsterdam, also known as VU Amsterdam, allege that Intel tried to bribe them to suppress knowledge of the latest processor security vulnerability RIDL (rouge in-flight data load), which the company made public on May 14. Dutch publication Nieuwe Rotterdamsche Courant reports that Intel offered to pay the researchers a USD $40,000 "reward" to allegedly get them to downplay the severity of the vulnerability, and backed their offer with an additional $80,000. The team politely refused both offers. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, ObiWan said:

Ha yaşa be, en sonunda bir allahın kulu söyledi şunu.

başka türlü olmasına imkan yok. O tasarımlara karar verdikleri anda biliyorlardır böyle şeylerin olabileceğini. Çok beklenmedik, şeytanın aklına gelmeyecek ihtimaller değil bunlar.

Bilinçli alınmış bir risk ve muhtemelen her nesilde performans artışı olsun baskısıyla filan alınmış kararlar. Pazar lideri ve ezici bir güce sahip oldukları için her türlü sıyracaklarını düşünmüşlerdir ki haksız da değiller. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, RFID said:

AnandTech bir makale daha yayınlamış gözüme çarptı 2600K hala güncel bir CPU ne düşünüyorsunuz?

https://www.anandtech.com/show/14043/upgrading-from-an-intel-core-i7-2600k-testing-sandy-bridge-in-2019

Hala kullaniyorum. Yanina yeni GPU koyup gectim hep. Oyun icin konusuyorsak ortalama performans GPU'ya bagimli, yuksek cozunurluk performansi GPU'ya bagimli. Farki gordugum tek uygulama Google'in Welcome to Light Fields demosu oldu ama o da zaten interaktif bir oyun degildi, "gelecegin teknolojilerine bir bakis" demosuydu. Islemleri hizlandirmak icin kullandigi AVX2 instruction setine destek olmadigi icin islemci yavas kaldi.

Eskiden her yil islemci yenilerdik, performans neredeyse 2 kat artardi. Simdi ust seviye islemci fiyatlari yuksek, yaninda anakart ve ram'i de yenilemeye degmesi icin performans artisinin yeterli olmasi gerekiyor ama neredeyse 10 yillik islemciyi yenileyince gelen performans artisi hala cok buyuk degil. Performans artsin istedigimde GPU'ya, kalite artsin istiyorsam ekrana, gunluk kullanimda hayat kalitesi artsin istedigimde SSD'ye gitti param. Paralel islemci performansi isteyen editing/decoding vs uygulamalari da GPU hizlandirma destegi kazandigi ve SSD ile daha hizli calistigi icin bu butce yonetimi onlari da hizlandirdi.

"4080Ti aldim, ekran yeniledim, 4K'da HDR 200hz takilacagim ama her 5ms'de bir kare cizen GPU'yu beslemeye CPU'nun nefesi yetmedigi icin goremedigim anlik takilmalar keyfimi kacirir diye endise ediyorum" dedigimizde piyasada bugunku islemcilerden daha iyisi olacak (veya bugunkulere denk islemciler daha ucuz olacak). O yuzden hala acelesi yok. Yeni nesil konsollarda 2600K ustu bir islemci olsa "yeni minimum gereksinim bu oldu artik, fizikleri vs daha detayli yaparlar" denebilir ama belki bir sonraki 2600K cikar o zamana. Oyunlarla ilgilenmezsem veya "eskisi gibi buna para ve/veya zaman ayiramiyorum, konsollar daha pratik ve/veya masrafsiz" dersem elimdeki sistem bu haliyle en az 10 yil daha isimi gorur gibi geliyor (video ileriye sariyor ve Half Life VR piyasaya geldigi icin bobregini satip sistemi komple yenileyen bir epi goruyoruz).

2600K aldigimda buraya "hayatimda ilk defa topladigim bir PC'de kasanin arkasindan disari atilan hava serin" demistim. Daha once gormedigim bir seydi, bu kadar yil sonra hala is gormeye devam etmesi de daha once gormedigim bir sey oldu. "Guvenlik yamalari", "isletim sistemi guncellemeleri" vs ile yeni mimarilere karsi nispi performansini torpulediler, yine de yeni islemci satamadilar bana.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok