CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.200 mesaj var

Hocam M1 konusunda biraz doluyum aslında boğazımızdan aşağı M1 yukarı M1 yaptırmaya çalışan apple fanboiler nedeniyle.

M1 için ne mi düşünüyorum. Apple kendisi için en iyi olanı yaptı diyorum sadece. Hızlı mı? Evet hızlı ama kimin için? Apple ekosistemine böbreğinden bağlı her sadık apple kölesi için hızlı. Core i9 8 çekirdek 16 inç 32gb ramlı macbook prolarından vazgeçecek kadar mı? Böbreğin yanında başka şeyleri de bağladılarsa evet.

M1 apple ın uzun zamandır yapmayı istediği ve sonunda başardığı bir proje. Daha ilk A4 çipini tasarladıkları gün muhtemelen önlerine yol haritası olarak koydukları bu uğurda bir sürü firma ile papaz oldukları halde yılmadıkları bir proje. O proje nihayet ilk meyvelerini ücretli beta testing tadında şimdi fanboylara sunmak üzere.

M1 hızlı mı. Evet apple ekosisteminde M1 e göre yazılmış ve ona göre optimize edilmiş her uygulama için x86 dengine göre hızlı olabilir.(kaç tane varsa artık 1:1 denk x86 yazılımı). Veya her apple bilgisayarını açtığında geekbench çalıştıracaklar için bir e-peen kıvamında olabilir.

M1 apple ürünü almayan biri için bir kazanç veya kayıp mı? Hayır. Umrunda olmalı mı hayır. Ciddi bir önemi var mı? Hayır. Olsaydı zaten iphone varken kimse android telefonların yüzüne bakmazdı.

M1 bir statü ve bir kibir göstergesi. M1 varsa herşeyim tam diyecekler için bir lazımlık.

Bana göre M1 budur.

Ha masaüstü ve diğer ortamlarda x86 karşısında ARM için aynı şeyleri düşünmüyorum. x86 ya rakip olacak ve raftan alıp kasama takıp veya istediğim konfigürasyonda bir araya getirip işlerimi göreceğim bir sistemi oluşturacağım her ürünü severim desteklerim. Keşke diyorum hatta şu raptor open power anakart ve cpuları memlekette bulabilsek. ARM server boardlara ulaşabilsek gigabyte tarafından üretilen vs. Bunları hep isterim. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak ARM mimarisinden umutluyum fakat, burada OS, kernel ve compiler üreticilerine büyük iş düşüyor. Eğer altyapıyı uygun hale getirmezlerse ARM on PC direkt çöp olur.

Apple, bu iş için çabaladığını söylüyor ama arada developerların mutlu olamadığı haberleri de çıkıyor.

Micosoft'tan hiç umudum yok, yeni bir teknolojiyi ortaya koyduklarında gelsinler kullansınlar bana ne kafası sadece komik bence. (Google'da aynı şekilde) Hatta Qualcomm da Microsoft'tan umutsuz sanırım, çünkü Windows 10 ARM için ara emülatör işlerini kendileri üstenmiş ve yürütmeye çalışıyorlar gibi.

Yani yine yaparsa Apple yapar gibi duruyor ama her zaman söylenen bir şey var; yeni çıkan bir teknoloji veya ürün ilk jenerasyonda alınmaz. :D

Bir çıksınlar, yorumlar gelsin, ekosistem otursun o zaman daha doğru yorumlanabilir gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, wazzap said:

Apple'ın yeni M1 chiplerini pek takip eden yok sanırım.:icon_whistle:

Ediyoruz da kapali kutu. Mimari vb devlet sirri. Performans testleri ayni sekilde nasil yapiliyor bilmiyoruz. Olsa bilgi okuruz gidip.

Kapali sistemde donanim ve yazilim beraber tasarlandiginda ve son nesil uretim teknolojisi kullanildiginda neler olabilecegi goruluyor.

Intel 14 ve 10nm problemlerini yasamasa tabii bu arayi kapatma isi biraz zordu. Intelin hedefi 2016 yilinda 10nm ile 100m/inc2 transistor yogunluguydu. Bu bugun tsmc 5nm vb ile zor ulasilan bir deger. Ne kadar iddiali ve riskli oldugu ortadaymis da neyse.

Diger bir konu m1 Ax vb dusuk guc ortamlarinda cok ustunler. Ozellesmis mimariler diyebiliriz. Apple desktop class mimari diyor ama asil amac oncelikle fansiz ve batarya kullanan ortamlar. Guc limitinin olmadigi ortamlarda nasil calisiyor gormak lazim. Sonucta 16 performans cekirdekli bir Mfakyu yapip mcbook mudur nedir o aletlere koyabilirler. 

Sonucta her yonuyle buyuk basari. Adamlar her sene yani islemci tasarlayip performansi adim adim artirarak bu noktaya geldiler. Ah para ve disiplin, siz nerele kadirsiniz.

X86 ile karsilastirmak abes biraz cunku x86 ozel degil genel genel. Gunesin altindaki her naneyi calistirmasi gerekiyor garibimin. Intel hele hem parazit yoneticilerini doyurup hem islemci, gpu, chipset, radyo- communication, io falan tasarlayip hem de Fab isini ilerletmeye calisiyor. 

Arm de genel genel biliyorum da M1 genel olsun diye yapilmis bir cip degil hem Arm x86 kadar bagaji olan bir mimari degil.

Apple kursun kendi 5nm 3nm falan Fabini en damarli urununu alip koyacam vitrinime.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim baktığım single ve multi iş testlerinde daha başarılı olmuş, ancak bunlar sadece test. Uzun süreli tek işlemci veya çok işlemci gerektiren işlerde bu yükün altından kalkabilir mi, adam akıllı bir cevap yok o konuda. Tek işi e-posta okumak, excel'de tablo düzenlemeyip, word'de 1-2 şey okuyup, twitter'dan post atmak için kullanacak kişiler için çok çok iyi tabi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Erdi Özüağ bir test sonucu paylaşmış twitterda. Anladığım kadarıyla Intel sistem base setup.

https://twitter.com/fx57/status/1327190523698941954

Edit: Adminler twitterdan link verince preview tarzı bir şey oluyor ve yazdığım şeyi gönder diyince gönderilmiyor ve sitenin linkinin sonuna failedreply ekleniyor haberiniz olsun. :D

Thustu tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, wazzap said:

Ortalık yine karışıyor. Intel tek çekirdekte tekrar öne geçmişe benziyor.

https://videocardz.com/newz/intel-core-i7-11700k-beats-ryzen-9-5950x-by-8-in-geekbench-5-single-core-benchmark

Daha cikmadi bile bu ne acele. Millet amd almasin diye sizdiriyordur bunlar :)

Hangi sartlarda almis o puani belli degil. Ln2  300w vb olsa kim bilecek.

Hem intelin derdi tek cekirdek degil fab ve yield problemleri. Yoksa tsmc 5nm ayarinda bir uretimle su anki tasarimlar da cok basarili olur. Guc tuketimi ve boyut cok problem yaratiyor. Atiyorum 12900K tsmc 5nm icin tasarlansa zen 4 falan zor yetisir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bendeniz fakirin calistigi mutevazi muessese M1'i enine boyuna inceleyip, benchmark edip, ve hatta Cermen kuffarlarin ureterek uzerine '"Zeiss Orion NanoFAB FIB" alamet-i farikasini bastigi  alet-edevat ile kesip bicerek  150 kusur sayfalik bir rapor hazirlamistir amma velakin ayrintilarini paylasmak elbette mumkun degildir.  Ama kisa bir ozet gecmek gerekirse oncelikle Apple kullanim senaryolari icin optimize edilmis, su an icin ayni TDP seviyesinde Intel x86 islemcilere yetisememis olmakla birlikte oldukca gelecek vaad eden etkileyici bir tasarim oldugu soylenebilir. Su an icin 2022 ve 2023 yillarinda MacPro ve  Apple server platformlarini hedefleyen en az iki yeni islemci oldugunu biliyoruz, bizim bilmedigimiz baska projeler de olabilir. Pandemi bittikten sonra karar verip de oraya gecersem iceriden daha ayrintili bilgi gonderirim :-)

Bir de soyle bir sey var gundemde. Yillardir  "Gercekten yaptik, calisiyor. Nyet, gosteremeyiz" falan diyorlardi ama bu defa kendilerine guveniyor olmalilar ki motherboard falan yapip siparis toplamaya bile kalktilar.

https://www.crowdsupply.com/sra-centr8/icepeakitx-elbrus-8cb

ChipArchitect tarafından düzenlendi
JardeL, Thustu, epi and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ChipArchitectikinci paragraf biraz garip olmuş sanırım, burada M1'den bahsetmiyorsunuz değil mi? Rus dayıların yaptığı bir anakarta benziyor alet.

@kaptanpedalben elçiyim, elçiye zeval olmaz. :D 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son söylentilere göre Intel'in Rocket Lake ile Single Thread performansında öne geçecek gibi. 

Bu olursa AMD yine XT uzantılı CPU'lar ile gelebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DDR5 ile ilgili yine haberler var, CES'te belki birşeyler görülebilir, bilmiyorum, 2021 içinde herhalde artık bir dahaki nesiller ile DDR5'e geçiş yapılacak, yakın zamanda RAM, anakart, işlemci alacaklar var ise bunları araştırmalarında fayda olur.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD tarafında AM4 bitiyor yeni seriler AM5 ile gelecek sanırım buna DDR5'de eklenince sistem güncellemelerini acil yapmak istemeyenler bekleyebilir ama beklemenin de sonu yok. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ddr3 ve 4 çıktığında da uyumsuzluklar, anakartların ram seçmesi vs. ıvır zıvır olmuştu.

şuan işlemciler zaten her türlü ihtiyacı fazlasıyla ve uzun süre karşılayabilecek seviyedeler.

ben olsam yeni bir teknolojiye hemen çıkar çıkmaz atlamazdım.

ihtiyacı olanın beklemesine gerek yok, amd'de de intel'de de güncel, her bütçeye uygun işlemci var.

tabi intel bana bedava verse ben yine kullanmam o ayrı, benim için bitmiştir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhtiyaç yok ise eli kulağında DDR5'in artık, Zen 3 çok büyük ihtimalle artık son AM4 işlemci serisi.

Intel tarafında da yine çok büyük ihtimalle Alder Lake-S ile DDR5 RAM geçişi olacaktır.

Şu an için alım yapılacak ise fiyat ve stoklar itibariyle de Intel 10850K ve 5800X kafa kafaya olarak değerlendirilebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10850K yalnız sobadan farksız. w/performans olarak intel oldukça kötü durumda. 

İlk DDR5 moduller oldukça tutucu zamanlamalar ve frekanslarla çıkacaktır. DDR4'ün geçtiği süreci düşünürsek ilk nesil ramler birkaç seneye sahibine yeni ram aldırır. 

En iyisi ddr5 falan geldiğinde kara cuma vb ayağına bir önceki neslin baba ram, anakart vb ne düşüyorsa alıp 5-6 sene kullanmak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, kaptanpedal said:

10850K yalnız sobadan farksız. w/performans olarak intel oldukça kötü durumda. 

İlk DDR5 moduller oldukça tutucu zamanlamalar ve frekanslarla çıkacaktır. DDR4'ün geçtiği süreci düşünürsek ilk nesil ramler birkaç seneye sahibine yeni ram aldırır. 

En iyisi ddr5 falan geldiğinde kara cuma vb ayağına bir önceki neslin baba ram, anakart vb ne düşüyorsa alıp 5-6 sene kullanmak. 

intel'e dersin "bu çok ısınıyor" cevap olarak "o zaman overclock etmeyin" der... açıkçası 7700k bana öyle kötü bir deneyim yaşattı ki, uzun süre işim olmaz intel ile.

ddr5 hakkında da aynı şekilde düşünüyorum. zaten ddr4'ün hızlı ramleri bile nispeten ucuz sayılır. şimdiden ddr5 gelecek diye yeni seri beklemek hayal kırıklığı yaratabilir çıktıklarındaki fiyat ve performansları ile.

şuan kara cuma tarzı bir şey beklemeye bile gerek yok.

geçen ay tam bugün 7700k'dan kurtulmaya karar verdim. 5600x kutulu 4100, tray 3800 lira idi. buna bu kadar para verene kadar 5800x alırım dedim...

şuan 5600x 2700 liraya kadar düşmüş durumda, upgrade ihtiyacı olan varsa 2. kez düşünmesine bile gerek yok direkt 5600x alıp en az 3-4 sene her oyunu hiç sıkıntısız oynar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, stardust said:

intel'e dersin "bu çok ısınıyor" cevap olarak "o zaman overclock etmeyin" der... açıkçası 7700k bana öyle kötü bir deneyim yaşattı ki, uzun süre işim olmaz intel ile.

Sen iyi gene 7700K almışsın. Ben acil upgrade etmem gerektiğinde 200 euro civarına ancak 6600 non-K alabildim (gülmeyin lan). Overclock, çarpan değiştirme falan geçtim HT yok alette. 4 thread gidiyor. İşlemci hala işimi görüyor, yanına 2x16 32 gb ram almıştım o da hız olarak düşük olsa da kapasite olarak gayet yeterli. Ryzen 1 sene geç kaldı beni kurtarmak için.

Intel ürününe sopayla dokunmam bundan sonra. Şimdi 10xxx serisine ve muhtemelen yine ufak bir felaket olacak olan 11 serisine gülüyorum ama bir taraftan da heriflere birşey olacak diye korkuyorum. 10 seneye bu sefer de AMD tarafından sen istiyor pci5 verejek 100 dolar daha politikasıyla karşılanabiliriz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi aklıma gelen diğer bir kazık da meltdown-spectre açıkları ve bunların çözümlerinin eski işlemcilerin performansını mahvetmesi olayı: https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3-years-specmelt&num=9

10. nesil altı Inteller özellikle fena çarpıldı. AMD de etkilenmişti ama eski Ryzenlerde bile performans kaybı çok daha az. 

Şuradan indirdiğim ilgili yazılımla benim sistemde bu korumaları kapattım. Bir süredir upgrade yapmışım gibi performans artışının tadını çıkarıyorum. Özellikle de benim gibi 50-80 açık tab ile 20gb falan kullanan bir tarayıcı kullanımınız varsa ciddi fark ediyor. 

https://www.grc.com/inspectre.htm

Bir rus forumunda benim kimliği falan görürseniz sevabına haber edin. 

kaptanpedal tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok