CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.201 mesaj var

2 hours ago, TiesTorN said:

öyle bişey yok :cici:

düşünmesin bi zahmet o zaman. ferrari alıp benzin parası düşünmek gibi bir şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, wazzap said:

düşünmesin bi zahmet o zaman. ferrari alıp benzin parası düşünmek gibi bir şey.

evet birebir bunu yazacağını tahmin etmiştim :lol:

hesabını yapalım;

ferrari 20 milyon tl, 1 full depo benzin 1200 tl, ayda 3 kere doldurdu diyelim 3600 tl yani arabanın fiyatının %0,018'i. tabi ki düşünmez.

12900k upgrade'i için 30.000 TL diyelim. aylık fatura için de 500 TL geldi diyelim. %1,66'ya tekabül ediyor.

ayrıca: 30k tl'yi biriktirip pc alabilirsin, bu durumunun çok iyi olduğunu göstermez, ama kimse 20m tl biriktirip de ferrari almaz, durumu ve geliri çok iyi olan adam alır sadece.

sonuç: aynı şey değil :cici:

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, Peregrine said:

Yalnız sırf işlemci farkından dolayı 500₺ farketmez fatura. Onun da detaylı hesabını yapmak lazım. Wazzap bence haklı. :icon_popcorn:

evet bunu diyeceğinizi de tahmin ettim.

aslında ordaki hesap pc kullanan herkesin faturaya dikkat etmesi. amd kullanan adam da dikkat ediyor. 500 tl fark değil yani toplam fatura. amd kullanan adamın 400 tl gelsin. sonuçta yine ferrarili adam gibi umrunda olmama durumu olmaz. 12900k alan kişi de faturayı dikkate alır, 7950x alan da dikkate alır. bunlar öyle çok erişilmez şeyler değiller.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, wazzap said:

Ben hala niye kimse Intel Cryo Cooler kullanmıyor anlamıyorum. 12900K işlemci ve daha üstünü alan adam elektrik masrafını düşünmez bence.

bir :cici: de benden. 

daha öncede yazmıştık. sadece 10 ve 11. nesil de kullanabiliyorsun. ayrıca gereksiz bir ürün. kimse de yok kullanan. verimli değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaliforniya gibi regulasyonlarin daha kati olabildigi yerlerde ve enerji sikintisi olan ulkelerde “PC en fazla su kadar guc cekecek” gibi sinirlamalar hizlanirsa AMD’ye yarar.

AMD uretimi TSMC’de yaptirirken Intel kendi uretimini yapiyor ve o konuda biraz geride. Hala tasarimi iyi kotarip rekabet edebilmeleri basari. Bu nesil artik mesela 3D hafizali pahali modelle de olsa AMD’nin one gecmesi gerekir.

“Su model AMD islemci single task’ta da, multi task’ta da one gectigi icin nvidia bile kartlarinin benchmark sonuclarini yayinlamak icin kurdugu makinede onu kullaniyor” dedirtmeleri lazim artik.

Intel devlet tesvikleriyle falan uretime milyar dolarlar akitiyor. Onun artilarini gormeden AMD’nin bu uretim avantajini performans kralligina cevirmesi yakisir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorNpara biriktirip pc alan adam, gidip 12900K almaz zaten. saçma bir argüman sunuyorsun. ayrıca o cryo cooler'ın fazladan elektrik faturasına yapacağı etki devede kulak kalır. 

13 hours ago, jackjoker said:

daha öncede yazmıştık. sadece 10 ve 11. nesil de kullanabiliyorsun. ayrıca gereksiz bir ürün. kimse de yok kullanan. verimli değil.

bunu bilmiyordum, belki bir aparat vs yapılabilirse güzel olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Single thread performansinda 13th gen iyi gozukuyor. AMD'nin sonuclari da boyle gelirse oyunlar icin iyi. Oyun motorlarinda hala paralellestirilemeyen gorevler sebebiyle single thread performansi onemli, sentetik CPU benchmarklari ve Blender testleri vs. bizi yaniltmasin.

https://www.guru3d.com/news-story/core-i9-13900k-is-the-fastest-cpu-in-passmarks-single-thread-ranking.html

• Para harcamaya ve sonrasinda elektrik faturasina da para harcamaya razi olanlara bu kis CGI film kalitesini gercek zamanli veren makineler geliyor (Intel-nvidia).
  • AMD yeni MCM tasarimlariyla "ayni parayi bize verin, ayni kaliteyi alin, elektrik faturaniz da daha dusuk olsun" demeyi becerirse guzel. Pek beklemiyorum.
  • Yine sagi solu eksik olursa, yazilimda geride kalirsa firsat kacar (zira Intel-nvidia da nihayetinde MCM'ye gecer). Fakat dusuk guc gereksinimi olan sistemlerde (tasinabilirler, handheld, standalone VR vs) AMD kullanmanin artisi olabilir.
  • nvidia/Intel o kadar kufur yedikten sonra AMD de anca guc kullanimini arttirarak ve cok isinarak (neredeyse) yetisebilirse uygun bir yerimizle gulmek gerekir.
epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7 24 pc acik bende herzaman boyle uyurken de calsiyo sebep cogu gun 1-2 satlik uykular fazlan bi cok gun bayiliyorum pc karisinda 5-7 saat full olsa bile istemsiz

evet ekran kartim 10-12 senelik ama amd fx 6100 var cpular en anavar cpu 150 wt sanirim normalde eskiden de 10 kusur oncekilerde 95 falandi  keza ekran kartlarida abartmadikca senelerdir aynilar benim bildigim takipte degilim param yok moralimi bozmamak icin yaziyorum

yakinda gelip sorucaklar forumdaki antika topluacalari lp dhw de incemisti 2010 yada 2011 palit gts 450 forumda bu kadar eski donanim kullanan kimse kalmamistir kart direct 9 danbi tik sanra cikan devirden zati takinda calismaycaktir heralde wowda falan da

290-350 geliyp rlectrilk

sistemlerininz bendimkinen cok daha guclu ama cok cok cok eminimki hic biriniz 7z24 calisityor sistemi

o kadar eletrik faturasi gelebilir diger seyler vs yuzunden ama en canavar pc bile ortalama gunde 3-6 saat acik kalicak 500 lirta falan yakmaz hadi diyelim sabah 8 da kalktiniz ajsam 10 a kadar acik kaldi hafta sonu yine olmaz

eeee mal degiliz hic birimiz pc acik dursa bile benim antikada ozellik yok ama sizinkiler adam akillidir

yani yuk altinda degilken cpu da gpu da yani pc acik is yaparken yada icerde yemek yerken mola verdginiz tm gucu cekmeyecek

modern bazi gpu ve cpular sanirim nerdeyse durma noktasina bile gelebiliyor ayarlanirlarsa ama stardarta bile %20 lere falan dusmeleri gerek4 gz islemci 2gz falan duser en kotu benim gpu bile 2d 3d ayrimi yaptiginz gore

2008 den ve 2010 dan kalma 2 hdd imi gomdum kasa da 2008 den kalma ssd sanirim 2018 di ama emin degilim onun karici en yeni parca analart yandigindan 2015 de 7.5 sene once gctigimiz bu amd 6100 ki ozamanda guncel bisi degildi.

dolar 27 yada 2.9 du 300-400 dolar icin 850-950 lira gibi bisi vermistim

heer boku akp den bilenler var tabiki sorumlu ama laan 20 sene once akp ilk geldiginde dolar sabitlenip 1.5 da kaldiginda uero ilk donemi 1.2 pariteyle 1.8 liraydi

gecen bi baktim euro 18 in latina dosmus dolar 18.3 falandi 30 kurus dolar lehine fark vardi yani 1.2 pqarite 1 in altima resmen dustu

ee almanlarda erdogan donetmiyo heralde ustelik dolar aslinda batik bu 20 senede cile falan sorunlar cindeki tahviller falan havaya para baslyo adam karsiliksiz

bu deirde turkler icin cpu savas falan absurt

ortama 350 dolar asgari ucret gidiyordu seneir iste 3-4 aylik maasi ile orta bir pc kurarken simdi 10 aylik masi ile kuracagi pc ile ayni seviyede verim alir mi bilmiyorum

bu pc bozulsa ne edecem ulan ucuz ekran kartlarina bakiyorum teknoloji yeni kendisi cop utanmamislar ramsiz bitsiz gpusu copten hallice modeller yapmislar

300-400 dolara eskiden ust model gpu alirdin simdi orta halliyi belki

yeminlen yarin piyango vursun az harciyan az isinian az kafa sisiren orta bir model kuraririm

oyle fon makinasi gibi 1000 dolarlik islemciler ekran kartlari kalsin canim

zati ne oynadigim ne bisi bence artik insanlarinda cogu oyunlardan falan pek haz etmiyo

zati biz gencken her oyun neryseyde copya idi onlarabile zor para yetiriyorduk simdi yarim yamalak oyunlar bol bol micro trasation dlc kaziklar

3 senede 10-15 oyun oynasan zati al sana yeni pc parasi itti

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, nazareth said:

7 24 pc acik bende herzaman boyle uyurken de calsiyo sebep cogu gun 1-2 satlik uykular fazlan bi cok gun bayiliyorum pc karisinda 5-7 saat full olsa bile istemsiz

evet ekran kartim 10-12 senelik ama amd fx 6100 var cpular en anavar cpu 150 wt sanirim normalde eskiden de 10 kusur oncekilerde 95 falandi  keza ekran kartlarida abartmadikca senelerdir aynilar benim bildigim takipte degilim param yok moralimi bozmamak icin yaziyorum

yakinda gelip sorucaklar forumdaki antika topluacalari lp dhw de incemisti 2010 yada 2011 palit gts 450 forumda bu kadar eski donanim kullanan kimse kalmamistir kart direct 9 danbi tik sanra cikan devirden zati takinda calismaycaktir heralde wowda falan da

290-350 geliyp rlectrilk

sistemlerininz bendimkinen cok daha guclu ama cok cok cok eminimki hic biriniz 7z24 calisityor sistemi

o kadar eletrik faturasi gelebilir diger seyler vs yuzunden ama en canavar pc bile ortalama gunde 3-6 saat acik kalicak 500 lirta falan yakmaz hadi diyelim sabah 8 da kalktiniz ajsam 10 a kadar acik kaldi hafta sonu yine olmaz

eeee mal degiliz hic birimiz pc acik dursa bile benim antikada ozellik yok ama sizinkiler adam akillidir

yani yuk altinda degilken cpu da gpu da yani pc acik is yaparken yada icerde yemek yerken mola verdginiz tm gucu cekmeyecek

modern bazi gpu ve cpular sanirim nerdeyse durma noktasina bile gelebiliyor ayarlanirlarsa ama stardarta bile %20 lere falan dusmeleri gerek4 gz islemci 2gz falan duser en kotu benim gpu bile 2d 3d ayrimi yaptiginz gore

2008 den ve 2010 dan kalma 2 hdd imi gomdum kasa da 2008 den kalma ssd sanirim 2018 di ama emin degilim onun karici en yeni parca analart yandigindan 2015 de 7.5 sene once gctigimiz bu amd 6100 ki ozamanda guncel bisi degildi.

dolar 27 yada 2.9 du 300-400 dolar icin 850-950 lira gibi bisi vermistim

heer boku akp den bilenler var tabiki sorumlu ama laan 20 sene once akp ilk geldiginde dolar sabitlenip 1.5 da kaldiginda uero ilk donemi 1.2 pariteyle 1.8 liraydi

gecen bi baktim euro 18 in latina dosmus dolar 18.3 falandi 30 kurus dolar lehine fark vardi yani 1.2 pqarite 1 in altima resmen dustu

ee almanlarda erdogan donetmiyo heralde ustelik dolar aslinda batik bu 20 senede cile falan sorunlar cindeki tahviller falan havaya para baslyo adam karsiliksiz

bu deirde turkler icin cpu savas falan absurt

ortama 350 dolar asgari ucret gidiyordu seneir iste 3-4 aylik maasi ile orta bir pc kurarken simdi 10 aylik masi ile kuracagi pc ile ayni seviyede verim alir mi bilmiyorum

bu pc bozulsa ne edecem ulan ucuz ekran kartlarina bakiyorum teknoloji yeni kendisi cop utanmamislar ramsiz bitsiz gpusu copten hallice modeller yapmislar

300-400 dolara eskiden ust model gpu alirdin simdi orta halliyi belki

yeminlen yarin piyango vursun az harciyan az isinian az kafa sisiren orta bir model kuraririm

oyle fon makinasi gibi 1000 dolarlik islemciler ekran kartlari kalsin canim

zati ne oynadigim ne bisi bence artik insanlarinda cogu oyunlardan falan pek haz etmiyo

zati biz gencken her oyun neryseyde copya idi onlarabile zor para yetiriyorduk simdi yarim yamalak oyunlar bol bol micro trasation dlc kaziklar

3 senede 10-15 oyun oynasan zati al sana yeni pc parasi itti

wow aylık ücretine baktım 500TRY bide yeni expansion gelicek al sana 2000.

Ucuza var mı bir yer satan 60 günlük? Ben artık yaşlanmışım çok fazla yeni aksiyonlu oyunları oynayamıyorum eski kafalıyım ucuza bir yer varsa paylaş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız o 90C olayı bilerek yapılan bir şey sanırım. Çünkü testi yapanlar hiçbir şekilde işlemcilerin throttle olmadığını ve saat hızlarının sabir olduğunu vs söylüyorlar.

En azından Steve öyle söylüyor.

Gerçi şöyle 20-25$'lık bir soğutucu ile test yapan biri olsa çok güzel olur.

Yalnız bir de eco mod muhabbeti var. İşlemciyi 95W'a sınırlayarak sentetik testlerde %10 puan kaybına karşılık %50'den fazla enerji verimliliği elde edilmiş. Şu konuda bu testlerin yapıldığı yerlere ait linkler mevcut.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/xp5yj5/eco_mode_is_very_good_performance_increases_for/

Açıkçası 7000 serisi beni pek bağlamıyor valla. Bütçem olsa bir tane 5800X3D alır geçerim. :D

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zen4'ü genel olarak beğenen var mı? Sanki fazla zorlanmış ya da yeni mimari tam oturmamış gibi bir havası yok mu sizce de? Su soğutmayla bile 95 derece ve hayvan gibi güç tüketimi karşılığında Zen 3'ten %10 daha yüksek oyun performansı, %30 genel performans artışı... Bilemedim. 5nm'nin hakkı verilmemiş gibi. Bir de eco mod muhabbeti çıktı, işlemcilerin fazla zorlandığını gösterir gibi o da. Laptop işlemcilerinde de benzer bir durum var. Boost kapatılınca %15 kadar performans kaybı yaşanıyor, ama işlemcinin güç tüketimi yarıya düşüyor ve 20-25 derece daha serin çalışıyor. Ryzen'ler hala fazla zorlamaya gelmiyor gibi. Bir de Zen3 gerçekten mimarinin oturduğu yermiş. Enerji verimliliği, oyun performansı, ipc vs her şey yerli yerindeydi. Özellikle 5800X3D ile Amd mis gibi platform sundu.

Intel de 13. nesli duyurmuş. Güç tüketimi konusunda firmalar daha nereye gitmeyi düşünüyorlar acaba? 250w'lık işlemci dönemini başlatıyor Intel. Fiyatlandırma fena değil gibi ama onu da testler geldiğinde anlayacağız.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5000 serisinin 3D'sinde isi yukseliyor.

7000 serisinde yuksek performans icin islemci 95 dereceye kadar itiliyor, kasanizda sogutma kotuyse aldiginiz performans baskasina gore dusuk.

7000 serisine 3D hafiza caktiklarinda bakalim ne  olacak. Isinma sebebiyle performans dizginlenmezse 13th gen'e iyi cevap olur. Yoksa Intel single thread performansinda, Amd multi thread performansinda onde olur. Paralellestirilemeyen, bir islemin yapilmasi icin digerinin sonucu beklenen durumlarda (cogu oyun) Intel one gecmis olur.

Amd yeni islemcilerini Tayvan'da 5nm urettirtiriyor. Intel (yanlis bilmiyorsam) "Intel 7" diye isimlendirdigi 10nm uretim teknolojisi kullaniyor.

Buna ragmen AMD'nin ciddi sekilde one gecmemesi, hatta Intel'in oyunlarda liderlik iddia edebilmesi iki seyle aciklanabilir: Ya beceriksizlik, ya da gonullu duopoly ("sen bazi oyunlarda onde ol, ben bazi oyunlarda, gel beraber .ikelim bunlari"). Ama butun kufru nvidia ve Intel yiyor.

wazzap and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyle tabi de underdog alttan, oteki ustten... Oyle degilmis de biri underdog melekmis gibi yiyen bir kitle var, onlar daha cok tikliyor/like'liyor diye video yapan her influencer da "ya ben bu intel'in nvidianin anasini..." diye konuya giriyor, "biraz da biz .ikelim" diyor. Ortamtaki butun icerik bize kabariyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel ve Nvidia temsili

:new_cussing:

:mrgreen:

Şaka maka adam akıllı oyunlardaki sıcaklıkları adam akıllı veren testler yok. Oyun oynayacak kitle için en önemlisi bu bence, banane sentetik testte 95C olan sıcaklıklardan. 12900K, 360mm'lik radyatör ile bile throttle oluyordu ona bakılırsa ama oyun testlerinde 60C'yi geçmiyordu.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 95C muhabbeti ile ilgili elemanın biri test yapmış. Tester olduğunu ima ediyor ama kesin bir şey yok. AMD'nin yeni 7000 serisinindeki işlemcileri AMD'nin Wraith Prism'den tut 420mm AIOlara kadar hepsi ile test etmiş. Daha önce de dediğim gibi işlemciler throttle olmuyor. Tablolar vs bir sürü bilgi var.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/xqsa2j/95c_ryzen_7000_is_not_the_whole_story_here_is/

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Henuz izlemedim ama sunu soyleyeyim: artik farkli sogutmalari karsilastirirken sadece dereceyi degil, performansi da yayinlasalar iyi olur. AMD, Intel, nvidia… hepsi icin gecerli. “Iste kutu islemcisiyle minik kasada da erimiyor” peki ama ne kadar isindigini takip edip boost saat hizlarini ona gore ayarlayan islemci ayni performansi verebiliyor mu?

Dedigim gibi, diger markalar icin de gecerli. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 minutes ago, epi said:

artik farkli sogutmalari karsilastirirken sadece dereceyi degil, performansi da yayinlasalar iyi olur.

:zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok