CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

AMD nin yeni tasarımında anladığım kadarıyla güç ve termal limit izin verdiği ölçüde CPU kendini en zirveye çekip throttle sınırı gelinceye kadar gidiyor ve bir yerde gücü sabitliyor gibi. Bu durum bir yandan iyi ama diğer yandan azıcık bir iş gücü ile bile bu kadar yüksek sıcaklıklara çıkacak sistemler insana huzur vermiyor. Nerede o gerçek 65 watt CPUlar dedirtiyor. 

Açıkçası eskiden olsa kırpık donanım istemem i5 olmaz illede i7 o da olmadı i9 diyen kafam bu tasarımları gördükten sonra amaan be sende diyor. En son dönemde bir i5-9500 sistem var elimde 64gb ram ile birlikte bir ucuz Z370 anakarta kondurduğum. O kadar yetiyor ki herşeye şu an benim için tekrar sistem toplasam herhalde bir i5 12500 ve B660 anakart ve bu eldeki 64 gb DDR4 ü çakar geçerim. Fazlasıyla yetiyor bu Alderlake performans çekirdekleri bir çok iş için. IPC artışı muazzam. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, SkyWarrior said:

Açıkçası eskiden olsa kırpık donanım istemem i5 olmaz illede i7 o da olmadı i9 diyen kafam bu tasarımları gördükten sonra amaan be sende diyor. En son dönemde bir i5-9500 sistem var elimde 64gb ram ile birlikte bir ucuz Z370 anakarta kondurduğum. O kadar yetiyor ki herşeye şu an benim için tekrar sistem toplasam herhalde bir i5 12500 ve B660 anakart ve bu eldeki 64 gb DDR4 ü çakar geçerim. Fazlasıyla yetiyor bu Alderlake performans çekirdekleri bir çok iş için. IPC artışı muazzam. 

black Friday gelsin bir 12100 veya 12400 falan alacağım. Eskidi artık eldeki i5-6600.  

AMD de olabilir ama Pluton çipten dolayı kırgınım kendilerine. Yakın zamanda Putin dayı siber savaş düşmesini en sona çevirebilir. Ne kadar az açık o kadar iyi. Gerçi Windows ile çalışan ne varsa ski tutacaktır ama tek merkezden kalıcı şekilde uçurulabilecek bir sistem olmaması her zaman daha iyi.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6600 eskidi tabi. 4 core üzerine bir o kadar da mitigation nefesi kesiliyordur yavrucağın. i5 x400 x500 kodlu işlemciler tam bana göre onu anladım. OC yaptığımız da yok nasılsa. i5 13500 çıksın performansı göreyim. Belki öyle bir yola girerim. DDR4 desteği de olacakmış Eldeki 64gb 3200lükleri çakar geçerim. Bir de Arc 770 denk getirebilirsem tam benlik linux iş istasyonu olacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, SkyWarrior said:

AMD nin yeni tasarımında anladığım kadarıyla güç ve termal limit izin verdiği ölçüde CPU kendini en zirveye çekip throttle sınırı gelinceye kadar gidiyor ve bir yerde gücü sabitliyor gibi. Bu durum bir yandan iyi ama diğer yandan azıcık bir iş gücü ile bile bu kadar yüksek sıcaklıklara çıkacak sistemler insana huzur vermiyor. Nerede o gerçek 65 watt CPUlar dedirtiyor.

İşlemciyi %100 kullanırsan oluyor o sıcaklıklar, oyunlarda 50-60 C mesela. Hatta işlemciyi 105W'a sınırlarsan 85C bile olmuyor %100'de.

Ayrıca 12500 de 85c'yi bulabiliyor. Linus'un yaptığı kullandığı anakart lazım gerçi. :D

https://www.youtube.com/watch?v=yayAQAC1XiE

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6600 eskidi tabi. 4 core üzerine bir o kadar da mitigation nefesi kesiliyordur yavrucağın

Ne mitigationi hocam, kapattim kapatabildigimi. G.tim acik geziyorum internette. Hepsini uygulayinca bilgisayar 2002 yilina isinlaniyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hardware Unboxed dedi ki AMD'nin Zen 4 satışları iyi değil. İndirim gelebilir.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10/3/2022 at 10:54 AM, epi said:

Henuz izlemedim ama sunu soyleyeyim: artik farkli sogutmalari karsilastirirken sadece dereceyi degil, performansi da yayinlasalar iyi olur. AMD, Intel, nvidia… hepsi icin gecerli. “Iste kutu islemcisiyle minik kasada da erimiyor” peki ama ne kadar isindigini takip edip boost saat hizlarini ona gore ayarlayan islemci ayni performansi verebiliyor mu?

Dedigim gibi, diger markalar icin de gecerli. 

https://youtu.be/RdWM4vIrajg

“Su sogutmayla bu saat hizina ciktik” hikaye. Saat hizina degil, nihai performansa bakmak gerekiyor.

GPU ram hizi cok arttirildiginda cok hata olup error correction’a abanilarak bir yerden sonra performans dusuyor.

Core clock’lara abanildiginda da muhtemelen arka planda enerji tuketimi yonetimi, ic carpanlar vs derken adamlarin hazirladigi optimal ayarlardan uzaklasiliyor.

Iki urunu karsilastiriyorsunuz. Birinin voltaji daha yuksek, sogutmasi daha buyuk, derecesi daha dusuk, frekansi daha yuksek. Oteki daha hizli calisiyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, wazzap said:

13600K incelemesi

7600X ve 7700X mortingen. :D

1 hour ago, rammstein said:

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-x3d-zen-4-3d-v-cache-cpus-ces-2023-unveil/

7000 X3D geliyor. Upgrade için biraz daha beklenebilir.

Iyi iyi. Yesinler birbirlerini :kayik:

Tam tahmin ettigim gibi oldu. Intel cekirdegi optimize etti, single-core performansinda basarili olunca oyunlarda one gecti. AMD'den 3D cevap geliyor.

Bakalim, isinma sebebiyle performansi limitlenmezse "5nm urettik multi-core iyi, 3D cache kati cikti oyun performansi iyi" bir sey olur.

Ikisi ayni multithread performansi versin, ayni oyun performansini versin, ayni miktarda isinsin ve ayni fiyata olsun ama AMD daha az guc ceksin... Yine avantaj AMD olur. Daha ileri uretim teknolojisi ve ona gore tasarimla ayni performansi daha az guc cekerek vermis olur. Fakat isindigi icin performanstan kisarlarsa veya nihai fiyat yuksek olursa Intel geri kalmis uretim teknolojisine ragmen optimizasyonun dibine vurup tasarimdan kazanmis olur, AMD Tayvan'da urettirmesine ragmen Intel'i yakalayamamis olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, wazzap said:

13600K incelemesi

7600X ve 7700X mortingen. :D

Nasıl mortingen?

Rakibi salına salına 360fps verebilirken Intel 365 fps verebilmek için 2 katı elektrik harcıyor.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlarda sentetik testlerdeki gibi fazla güç harcamıyorlar. Ayrıca 13600K, DDR4 anakartlar ile de kullanılabiliyor. Eskiden AMD'nin yaptığını bu sefer Intel yaptı. Z690 anakartlar 150-200$ (Türkiye'yi hesaba katmıyorum), DDR4 zaten ucuz. Oyun oynayan adam için biçilmiş kaftan, üstelik yüksek çözünürlükte oynuyorsa "yeme de yanında yat" oluyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, wazzap said:

Oyunlarda sentetik testlerdeki gibi fazla güç harcamıyorlar. Ayrıca 13600K, DDR4 anakartlar ile de kullanılabiliyor. Eskiden AMD'nin yaptığını bu sefer Intel yaptı. Z690 anakartlar 150-200$ (Türkiye'yi hesaba katmıyorum), DDR4 zaten ucuz. Oyun oynayan adam için biçilmiş kaftan, üstelik yüksek çözünürlükte oynuyorsa "yeme de yanında yat" oluyor.

12600K'yı DDR4'le kullanıyorum. Hiçbir darboğaz falan yok, gayet memnunum. 13. nesilde de aynı durum devam eder tahminen.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kis geliyor... Evi isitsin diye o oyle. Bilerek 10nm yaptilar. Nvidia da trafo mahalleyi isitsin diye calisiyor zaten.

(Amd'ye mi gecsem, ne yapsam :facepalm: )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4.8Ghz'e turbolayan E-core mu olur? Benzer sistem ARM işlemcilerde de var ve hiç de Intel'deki gibi çalışmıyorlar.

Muhtemelen E-core planlandığı gibi ol"a"madı.  Amd'nin sıkıştırması yüzünden Intel E-Core'ların frekansını ve voltajını P-Core'lar gibi kökledi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5nm uretim ile hazirladigi islemciyle 10nm uretimin gerisinde kalan islemci tasarimcisi olur mu? Oluyor demek ki.

On 9/28/2022 at 8:26 AM, epi said:

Amd yeni islemcilerini Tayvan'da 5nm urettirtiriyor. Intel (yanlis bilmiyorsam) "Intel 7" diye isimlendirdigi 10nm uretim teknolojisi kullaniyor.

Buna ragmen AMD'nin ciddi sekilde one gecmemesi, hatta Intel'in oyunlarda liderlik iddia edebilmesi iki seyle aciklanabilir: Ya beceriksizlik, ya da gonullu duopoly ("sen bazi oyunlarda onde ol, ben bazi oyunlarda, gel beraber .ikelim bunlari"). Ama butun kufru nvidia ve Intel yiyor.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, epi said:

Kis geliyor... Evi isitsin diye o oyle. Bilerek 10nm yaptilar. Nvidia da trafo mahalleyi isitsin diye calisiyor zaten.

(Amd'ye mi gecsem, ne yapsam :facepalm: )

Niye ki? Sentetik testler sonuçta bunlar, oyunlarda neredeyse hiçbir işlemci 100W güç bile çekmiyor.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok