CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.200 mesaj var

Bu fiyatlar "Early adopter" ları söğüşlemek için mi bu kadar pahalı, yoksa çok özel bir mühendislik mi yapıldı veya çok özel komponentler mi kullanıldı gerçekten çok merak ediyorum.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olay işlemcilerde değil aslında, anakartlarda. Millet alıştıydı elindeki anakart ile 2-3 nesil güncelleme almaya, AMD socket değiştirince insanlar haliyle eski alışkanlıklarını bırakmak istemiyor. Bir de mesela sadece socket değişimi olsa yine iyi, bir de DDR5 masrafı çıktı fazladan. Hadi yine DDR4 olsa, bence bu kadar sorun olmayacak gibiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 9 7900 tam da sweetspot cpu olmuş. GN incelemesine dikkatli bakın derim. X performansı istersen biostan PBOyu aç geç. Yok serin serin çalışsın dersen 50 dereceyi bile bulmayan bir sıcaklıkta sakin sakin full load çalışıyor performans kaybı da çok önemsenecek kadar değil. Aradaki 100 dolar üzeri fiyat farkı da muhteşem. O farka gider bir SSD daha alırım veya daha kalite bir anakarta yatırırım. Veya daha afilli bir kasa alırım. 

Açıkçası bir yeni sistem toplayacak olsam anında seçeceğim cpu bu olacaktır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 7700'ü de çok beğendim.
Eğer render/compiling gibi işlerde kullanmayacaksanız 7700 fiyat/performans/watt/sıcaklık olarak dağıtıyor masayı. 7900'ün aksine tek CCX olması avantajı ile AMD uyumsuz oyunlarda net olarak 7900'ün önüne geçiyor. 7900'den 100$ daha ucuz.

Bir de 7700'ün 3D'si olsa pey!

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GN 7700 de biraz karamsar konuştu aslında. O nedenle ben biraz uzak durdum. Bana çok çekirdek lazım diyene 7900 yok lazım değil diyene 7700 demek mantıklı. Bu seviyede intel in çözümleri ile fiyat baremi konusunda biraz çakışma var mı acaba bakmak lazım. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Param az ve bana çok çekirdek lazım değil" diyene 7700'ü atlayıp 6 çekirdekli 7600'ü öneriyorlar ki kendi içinde belli bir mantığı var çünkü çoğu oyunda 7600 çok başarılı sonuç veriyor. Fakat ben bu saatten sonra masaüstünde 8 çekirdekten aşağı düşünmem bile.

Ayrıca 7700 ile 7900 Wraith Cooler ile birlikte satılırken  7600 daha düşük olan Stealth Cooler ile satılıyor. X'lerde zaten hiç box cooler yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i9-13900K-vs-AMD-Ryzen-9-7950X/4129vs4133

7950X hem testlerde biraz geride, hem kurulan sistemler daha pahali. Benim anlamadigim kendisi de biraz daha pahali. "Ve iste rakipden biraz daha yavas islemcimiz, biraz daha yuksek fiyata" demenin mantigini ben cozemedim.

Hazir sistemlere bakiyorsunuz, isterseniz 13th gen Intel model var, isterseniz biraz daha para verip AMD alabiliyorsunuz (ama aslinda biraz daha yavas).

Bunun ilk bakista gorulemeyen bir artisi mi var?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • Ryzen 9 7950X3D $699
  • Ryzen 9 7900X3D $599
  • Ryzen 7 7800X3D $449

Ustteki mesajdaki 7950X'a o kadar para verenlerin mantigini cozemedim ama 7900X3D'i gormek lazim. 12 cekirdek  (24 thread) 7950X'den az olsa da single-thread performansi iyi olursa oyunlarda ilginc olabilir.

Ote yandan 7900X 170 W, 7900X3D 120 W. O yuzden test sonuclarini gormek lazim.

Boost clock'lara bakinca kagit uzerinde iyi de onlar 3D tampon bellegin olmadigi tarafin saat hizlari (iki islemci grubu var). Yani ilk bakista gozuktugu gibi hem saat hizi yuksek, hem tampon bellegi buyuk degil. "O oyunda su onde, bu oyunda bu onde" durumlari mumkun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/19/2023 at 4:52 PM, epi said:

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i9-13900K-vs-AMD-Ryzen-9-7950X/4129vs4133

7950X hem testlerde biraz geride, hem kurulan sistemler daha pahali. Benim anlamadigim kendisi de biraz daha pahali. "Ve iste rakipden biraz daha yavas islemcimiz, biraz daha yuksek fiyata" demenin mantigini ben cozemedim.

Hazir sistemlere bakiyorsunuz, isterseniz 13th gen Intel model var, isterseniz biraz daha para verip AMD alabiliyorsunuz (ama aslinda biraz daha yavas).

Bunun ilk bakista gorulemeyen bir artisi mi var?

Öncelikle Userbenchmark'ı baz almayın. Userbenchmark'ın tuhaf bir şekilde AMD ile bir alıp veremediği var.

Şu videoda Userbenchmark'ın ne kadar çocukça hareket ettiği anlatılıyor.
 https://www.youtube.com/watch?v=RQSBj2LKkWg

Neden 7950x alıyor insanlar?
Herkes salt rakamlara bakarak karar vermiyor. Bu işin biraz duygusal tarafı da var.
Bir önceki işlemcisi de AMD ise ve Amd'den memnun ise aynı marka ile devam ediyor. Aynı şey Intel için de geçerli, Amd'nin aynı fyata bariz daha iyi işlemcisi varken bazı kullanıcılar ısrarla Intel tercih ediyorlar.

Diğer taraftan 13900K soba gibi işlemci. Güç tüketimi ve sıcaklık değerlerine bakınca insan ürküyor.
https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-13900k/22.html

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-13900k/23.html

Bugün benim karşımda  7950X vs 13900K diye bir seçenek olsa bende düşünmeden 7950X alırdım. Çünkü 7950X "daha olgun daha sakin" bir imaj sergilerken 13900K performans olarak rakibinin "bir tık" önüne geçebilmek için kendini paralıyormuş gibi bir hali var.

7950X belki finish çizgisinden 2. olarak geçiyor ama yüzünde bir gülümseme var.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun için PC toplanıyor ise ki buradaki çoğunluk öyledir herhalde bu kadar ekran kartı v.b. konuları ilgi çektiğine göre, AMD tarafında 3D işlemcileri gözden kaçırmamak gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benzer performans ve yakın fiyat olduğu sürece intel’i hiç kaale bile almadan AMD alırdım. sorun yaşadığım ve stabil olmayan bütün sistemlerimin işlemcisi intel’di.

hele 7700k işlemciye doğru düzgün bir TIM koymayıp, işlemci sıcaklığı saçmasapan seviyelere çıkınca: “çok ısınıyorsa siz de overclock yapmayın” diye resmi cevap vermelerinin fiyaskosunu asla unutmayacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD 3Dleri geçtim cpu alacak olsam ilk tercihim şu an açık ara Ryzen 9 7900 veya Ryzen 7 7800. oyun da oynatır sessiz sakin de çalışır. varsın CSGO 500 FPS değil de 499 FPS olsun. 

3D modellerde de 7800X3D harici çok manalı değil. Asimetrik yapı alerji yapıyor bende. Alderlake ve sonrasındaki efficiency corelar gibi. 

Intel alacak olsam i5 12500 den başka CPU da aramam. Efficiency core yok. sadece P Corelar 6 tanesi fazlasıyla iş görür. 13500 ler malesef asimetrik çıktı. Alıp e coreları disable edebilirsin denebilir ama aldığım şeyi kapatıp kullanmak da abuk geliyor. Baştan olmasın varsın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herhalde en optimum işlemci X olmayan 8 çekirdekli 3D'li 7 serisi işlemci olurdu.Artık adı 78003D mi olur 77003D mi olur bilmiyorum ama herhalde en azından 1 sene beklememiz lazım bu işlemci için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Whooosh said:

Sadece oyun oynayacaksanız 13900K neden alıyorsunuz ki?

+5 FPS isteyen adam alıyor, ben değil. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Whooosh said:

Herhalde en optimum işlemci X olmayan 8 çekirdekli 3D'li 7 serisi işlemci olurdu.Artık adı 78003D mi olur 77003D mi olur bilmiyorum ama herhalde en azından 1 sene beklememiz lazım bu işlemci için.

Böyle bir segmentasyona girerlermi bilmem ama zaten 3D cache olan corelar çok hızlı çalışamıyor deniyor 7000 serisinde yani 7950X3D alacaksın 8 tanesi daha yüksek saat hızına çıkacak 8 tanesi aşağıda kalacak. Artık E core P core gibi bir scheduler da olmadığından şansına bahtına hesabı takılacaksın. Bana über saçma geliyor R9 larda X3D çıkmış olması. 

3D li X olmayan cpu çıkarsalar maximum 95W gibi PBO modu kapatmadığında o durumda bana göre hem 3D cache i zorlamayacak hızlara çıkacak bir headroom olur 8 çekirdekte hem de nispeten performanslı bir CPU gelir tıpkı core i7 5775c gibi. Hayvan gibi edram vardı ve düşük saat hızlarında olduğu halde 4790K yı tokatlıyordu oyun performansında. 65watt üstelik. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, epi said:

Bu 7950X ile 7900X arasinda $100 fark ama %1 performans farki gozukuyor. Dogru mu?

Hazir PC alanlar aliyor herhalde bunlari.

???
Biri 16 çekirdek diğeri 12 çekirdek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cinebench falan gibi ham islemci gucu karsilastiran uygulamalar/benchmarklarda fark bariz de ben oyun PC'lerinden soz ediyorum. Oyunlarda 24 thread ile 32 thread islemci arasinda fark %1 gozukuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlar şu ara en fazla 8 olsun beri gelsin modundalar. Hoş i5 9500 ile bile akıyor çok oyun hala single thread akıyoruz bir çok oyunda. 7950X ve 7900X fazla niş fazla öte. Oyun oynamak isteyen 5800X3D 7800X3D alır veya intel seviyom deyip yaslar i9 i7 rocket lake akar gider. Yoksa çok çekirdek cpu evde kaç kişi sabah akşam render atıyo. Evde render atacak kadar cpu ile uğraşacak olsam CPU dan ziyade server farm kurardım herhalde daha düzgün olurdu işler. 

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok