CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.200 mesaj var

Bu yılın en hareketli alanı mobil cpu larda olacak.  (belki daha doğrusu SOC )  . 

Birkaç oyuncu var. Qualcomm , Mediatek, Intel, Apple . 

Bilenler tarafınan konu zenginleşir umarım. Fazla birşey bilmemekle beraber, açılış olması açısından yazıyorum. 

Qualcomm : Snapdragon 810 bu yılın en üst modeli. 64bit e geçiliyor. 

MediaTek: Ucuz???

Intel :

Baytrail işlemciler kullanmaya başlanacak. Asus ve Lenovo birkaç modelinde kullanacak. fiyat/performans oranı çok iyi modeller. 

Uyumluluk, performans,enerji verimliliği gibi alanlarda dezavantajlı olduğu söylense de intel bunları yalanlıyor (doğal olarak. ) . en azından intel kaynaklı benchmarklarda , uyumluluk ve performans açısından bir sorun görünmüyor.  Dalvik yerine ART a geçildiğinde performans kaybı artabilir yorumları var. 

Apple : 

neredeyse her benchmark da, son nesil Apple işlemcileri en üstte oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Appleın durumunu biraz daha spesifik görmekle beraber esas atlamayı intel baytrail ile yaptı diyebilirim. Zaten 64 bitlik işlemci ve x86 ortamı olması gibi bir avantajı var. Windows tabletler hepten ortalığı alıp götürebilme potansiyeline sahip. 170 tl lik bir tableti uygun aparatlarla bağlayıp masaüstü sistem gibi kullanmayı ne apple ne de google başarabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD carizzo ile girmeye çalışacak ama ben umutlu değilim. Baytrail ile epey bir alan kapladı intel. Devamı da gelecek gibi. 3D performansı beklemek hata ama media decode vs konularında baytrailin performansı gayet yeterli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En büyük kaynağı ayıran en doğru kullanan bu savaşı kazanır. Apple Intel'in bu konuda avantajı var bence. AMD keşke olsa desteklemek için bile olsa alırdım rezalet birşey değilse PC gibi kullanmıyorum telefonu çünkü . Telefonda şuanda intel işlemci kullanıyorum sıradan kullanım için gayet yeterli. Ama açıp oyun oynasam pili içermi bilemiyorum.

Telefonda grafik yongası ve işlemci yongası beraber mi yapılıyor şuanda?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

qualcomm, samsung, mediatek, bunların arasında 2014 yılında en performanlısı qualcomm un ürünüydü ama(son çeyrekte çıkan exynos 5433ü saymazsak)

2015 yılı için qualcomm sonuncu görünüyor geekbench testinde http://blog.gsmarena.com/mediatek-mt6795-smokes-snapdragon-810-geekbench-3-0-closes-exynos-7420/

huawei kirin 950'nin de samsung exynos 7420 civarında performansta olması bekleniyormuş.

gpu açısından ise qualcomm hala iyimiş http://blog.gsmarena.com/adreno-430-benchmarked-trounces-adreno-330/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bence de batmaz

sadece snapdragon 800deki başarısını, 805 ve 810da sürdüremedi rakiplerine göre. Bu süpriz oldu

snapdragon 810un, exynos 5433ün bile farklı şekilde gerisinde kalacağı beklenmezdi ki bir de üstüne snapdragon 810 ile eşzamanlı exynos 7420 çıkıyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD girse bence bir işe yaramazdı. Zaten rekabet var, Intel bile zorlanıyor bu piyasaya girmekte. Adreno yu satmasalardı, belki ...

Unuttuğum tabii Samsung Exynos ve Nvidia Tegra var.

Nvidia , ortalıkta bol görünüyor, tantımlarda iddialı. Ancak ortada kullanan bir ürün yok.  Performansı nasıl?

Exynos , geçtiğimiz nesillerde çok öne çıkmamıştı. Ancak bu nesilde Qualcomm 'u epey zorlayacak. Samsung S6 'da kendi işlemcisini kullanacak gibi görünüyor.

Intel baytrail 22nm , Snapdrangon 810 20nm  . Bu bir fark yaratır mı? Intel in üretim teknolojisinden diğerlerinden önce 14nm 'e ineceği söyleniyordu, Ancak olmadı sanırım?

Intel zayıf tarafı gpu 'da olacak herhalde.

Ek olarak mediatek benchmarkları .

http://www.phonearena.com/news/MediaTeks-octa-core-MT6795-shows-up-in-benchmarks-breathes-down-Snapdragon-810s-neck_id66393

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu benchmark lar güvenli mi? 

Apple işlemcilerin hep üstte çıkmasının nedeni gerçekten işlemcinin iyi olması mı , yoksa ios ,safari ,Soc aynı firmadan geldiğinden benchmark a yönelik optimizasyon durumu mu var?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

x86 uzun süre mobilde kullanılacak halde değildi ama intel o işi ufaktan aştı. Esas hadise 14nm ve özellikle 10nm'ye inildiğinde yaşanacak gibi geliyor bana. Intel tüm işlemci dünyasındaki hakimiyeti sayesinde mobile yayılmakta da çok sıkıntı çekmeyecektir. Zaten 10nm artık karşısına Arm'dan da pek rakip çıkabileceğini sanmıyorum. Buna mali gücü ve yazılım desteğini eklersek, Intel doğru zamanı bekliyor dersek yanlış olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu benchmark lar güvenli mi? 

Apple işlemcilerin hep üstte çıkmasının nedeni gerçekten işlemcinin iyi olması mı , yoksa ios ,safari ,Soc aynı firmadan geldiğinden benchmark a yönelik optimizasyon durumu mu var?

ben browser tabanlı testleri güvenilir bulmuyorum. Çünkü farklı browserlarda aşırı farklı sonuçlar çıkıyor. Bu durumda browser tabanlı testler, sadece browserın ve işletim sisteminin aynı olduğu cihazları karşılaştırmak için anlamlı.

cpu testi olarak, geekbench i olabilecek en mantıklısı buluyorum. Test sırasında gerçekleştirilen 100 çeşit işlemin ne olduğunu ve herbirinin ne sonuç verdiğini tek tek gösteriyor http://browser.primatelabs.com/geekbench3/1792988

Bu durumda, test ile üretilen veri hakkında inceleme değerlendirme yapılabilir

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

x86 uzun süre mobilde kullanılacak halde değildi ama intel o işi ufaktan aştı. Esas hadise 14nm ve özellikle 10nm'ye inildiğinde yaşanacak gibi geliyor bana. Intel tüm işlemci dünyasındaki hakimiyeti sayesinde mobile yayılmakta da çok sıkıntı çekmeyecektir. Zaten 10nm artık karşısına Arm'dan da pek rakip çıkabileceğini sanmıyorum. Buna mali gücü ve yazılım desteğini eklersek, Intel doğru zamanı bekliyor dersek yanlış olmaz.

Bu yıl 22nm ile geçecek sanırım. 10nm ne zaman hedefleniyor?

Şu anda intel almanın avantajı fiyatı olabilir. Intel Asus 'u destekliyor sanırım fiyatları düşük tutabilmesi için. Dezavantajı, benim gördüğüm yok. 

ARM 'a özel kütüphaneler kullanıldığında bir emulasyon çalıştırıldığı söyleniyor ama kullanımda ben bir yavaşlama hissetmedim. 

Cherrydale benchmarkları da sızmış. Cpu tarafında %8 kadar gelişme var. Daha çok güç tüketiminde fark edecek herhalde. GPU 'nun ise önceki nesle göre epey iyi olduğu söyleniyor.

http://www.extremetech.com/computing/199948-intel-rebrands-atom-line-early-14nm-cherry-trail-benchmarks-leak#.VPByv1suYyI.twitter

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intelin 22nm üretimini herhangi bir fab ın daha düşük nm üretimine tercih ederim.

Neden ama? Mesela bu yeni 14nm , Exynos işlemci yerine intel baytrail neden tercih edilir?

herhalde bu yılın en üst işlemcisi exynos 7420 olacak. 

Edit:

Zenfone 2 'nin benchmarkları. Nasıl?

http://zenfoneasus.com/asus-zenfone-2-testleri-kamera-ses-cpuz-benchmark/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport'taki habere göre AMD ile Mediatek yakınlaşması olmuş radeon mimarisini kullanmak istemek ilginç olmuş, dahada ilginç olanıysa AMD'nin zamanında mobilde gelecek görmediği için şimdi adreno'nun atası olan mobil birimi satması şimdide U dönüşü yapması. :alkis:  kötü yöneticilik yada ufuksuzluk bu olsa gerek, şimdi gelde AMD'den başarı bekle :mrgreen:

Kaynak: http://techreport.com/news/27930/report-mediatek-socs-could-adopt-radeon-graphics

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu sene kullanılacak intel işlemciler snapdragon 800 serisine rakipse, o kötü biraz. Bir nesil geriden gelmiş oluyor . 

Ek olarak, ChipArchitech şöyle bir uyarı yapmıştı. Bu cihazlarda kullanılan atom lar, netbook larda kullanılanlar ile aynı değil sanırım.  Çünkü CA , windows yüklenemeyeceğini , işlemcinin aynı komut setini desteklemediğini yazmıştı. Ne fark var ,bilmiyorum.  Var mı detayını bilen ?

AMD 'nin mediatek e gpu vermesi ilginç olur. Hem mediatek daha iddialı gelir, hem amd kendine yer bulmuş olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok