CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

3 hours ago, wazzap said:

@ChipArchitect

hocam çok sessizsiniz bu aralar bu Ryzen ve Threadripper konusunda. İçeriden bir şeyler öğrenmek güzel olurdu. Her ne kadar karşı taraftan da olsa. :icon_whistle:,

BIr sey bilsem yazacagim ama gucun karanlik tarafina gectikten sonra masaustu islemcilerden oldukca uzaklastim. Obur tarafta sirketin hayatta kalma mucadelesi geregi sadece masaustu/server islemci projeleri varken burada yapay zekadan FPGA'lere kadar yapacak bir suru ilginc sey vardi. Zamanla baska bir seyler ilgimi cekti, o konuda uzmanlasip o alanda calismaya basladim. Hala bazi komitelerde, calisma gruplarinda vs. oldugum icin server tarafinda olup bitenlerden haberim oluyor. Ama masaustu/dizustu konusunda neler oldugunu pek yakindan takip edemiyorum.

Diger sirket nispeten kucuk ve pek gizlilik kulturunun olmadigi bir sirketti, kidemli herkesin hemen hemen her seye erisimi vardi. Burada ise ustune vazife olmayan bir proje konusunda sirket ici agda bir seyleri aratirsan "buna erisiminiz yok" mesaji almakla kalmiyorsun, bir saat icinde birileri sana cek-senet mafyasi agziyla yazilmis "Senin bu proje ile isin yok, neden bilgi aratiyorsun? Vaktini bosa harcama, bak goc gibi level XYZ muhendissin sonra basina bir sey gelmesin? BIr sey lazimsa ben anlatayim gardesim" gibisinden bir e-mail atabiliyor ;-)

5G baz istasyonu chipleri ilginizi cekiyorsa butun gun konusayim o ayri ;-)  Onumuzdeki aylarda yine server islemcileri ile ilgili birseylere gececegim sanirim; masaustundeki surprizleri ise ben de sizinle ayni anda ogreniyorum.

ChipArchitect tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gerizekali BK istifa etti.

Sirketin 30 yillik uretim teknolojisi ustunlugunu elden kaptirir, en buyuk rakibin ataga kalkmisken drone falan ucurmakla ugrasirsan iste boyle olur, "derin Intel" seni kisisel iliskini basina sizdirarak darbeyi cakar. Kim yaptiysa helal olsun. 

Yeni CEO'nun kim olacagi ortaya ciktiktan kisa bir sure sonra bu CPU savaslari basligi hareketlenecek gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Intel was recently informed that Mr. Krzanich had a past consensual relationship with an Intel employee. An ongoing investigation by internal and external counsel has confirmed a violation of Intel’s non-fraternization policy, which applies to all managers. Given the expectation that all employees will respect Intel’s values and adhere to the company’s code of conduct, the board has accepted Mr. Krzanich’s resignation."

Code of Contact @ Intel #1: Do not fuck your colleagues :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ChipArchitect Hocam yanlışım varsa yazın, kabahat daha doğrusu intel'in yarası bir değil birkaç tane bence, en önemlisi üretim teknolojisinde sektör'den geride kalması yada bariz üstünlük noktasından > denklik noktasına gelinmesi, sonra girmeye çalıştığı mobil piyasa ürünleri ARM'la yarışamaması, teknik anlamda ileride olmanın mental yorgunluğunun yönetim tarafından anlaşılamamış olması, En bombası AMD karşısında düştüğü durum ve birde verdiği cevapların acelecilik kabilinden sayılacak işler olması sayılabilir, dediğiniz gibi derin intel heyeti olaya en atıp amcanın doğal yoldan paketlenmesi işini hızlandırmış gibi bir izlenim veriyor. Ayrıca GPU alanına 2. bir giriş yapmak istemeleride henüz heder olmamış önceki yetersiz projeler gibi olabilir bunuda unutmamak lazım. Core'dan sonraki aşama olan mimarinin beklenen performansı verememeside yol planında olabilecek işler. Dediğiniz gibi yeni CEO ile nispeten daha atak bir INTEL görebiliriz ki bence bu son kullanıcı için harika bir gelişme olur.:alkis:
Keşke GPU projeside en azından APU'lar için yeterli performans versede AMD/Nvidia 'nın alandaki egemenliğini kırıp geçse belki bu alanda da bir performans sıçraması yaşama şansımız olabilir. işlemci üstünde 1060/1070 seviyesi peformanslı GPU'su olan bir APU görebiliriz.:icon_dance:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel yeni serisini götüne sokabilir istediği gibi. Gram overclock yapılmamış sürekli AIO ile soğutulmuş temiz ortamda tutulmuş 7900x 2 gün önce hakkın rahmetine kavuştu (Sistem sadece 1 yıl dayandı. Sadece genom analizi için kullanıldı. ). CPU yandı. Tasarlayacağı anakartı da cpu ya da kafam girsin. Bir daha masaüstünde Intel alanı da eşşekler.... 

AIO test edildi sorun yok. (AIO ya bok atacak olan olursa diye yazdım.)

Sinirliyim evet. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@SkyWarrior X299 yongasetli anakartlarda VRM'lerin tehlikeli derecede ısındığı birçok testte ortaya çıkmıştı. AIO ile soğutulan işlemcilerde, işlemci soketi çevresindeki VRM'ler hava akımına maruz kalmadığı için daha da sıkıntılı bir durum ortaya çıkıyor. Muhtemelen aşırı ısınan VRM'ler iflas ettiler ve voltaj regülasyonu yapamayınca işlemci de hakkın rahmetine kavuştu. Geçmiş olsun.

Bu arada benim koleksiyona da bir bakıver :)

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, SkyWarrior said:

Intel yeni serisini götüne sokabilir istediği gibi. Gram overclock yapılmamış sürekli AIO ile soğutulmuş temiz ortamda tutulmuş 7900x 2 gün önce hakkın rahmetine kavuştu (Sistem sadece 1 yıl dayandı. Sadece genom analizi için kullanıldı. ). CPU yandı. Tasarlayacağı anakartı da cpu ya da kafam girsin. Bir daha masaüstünde Intel alanı da eşşekler.... 

AIO test edildi sorun yok. (AIO ya bok atacak olan olursa diye yazdım.)

Sinirliyim evet. 

Geçmiş olsun, garantisi devam ediyor muydu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 yıl oldu alalı. Muhtemelen RMA ardından satılık olarak listelenecekler. Bu saatten sonra bu platforma güvenmem mümkün değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@SkyWarrior Geçtiğimiz yıl bu VRM'den dolayı sıkıntı meselesi gündeme gelmişti, dokunmayın uyarıları revizyona bakılıp alınabilire dönmüştü, demekki sizin anakartta bu VRM soğutma revizyonu olan modellerden değilmiş ki yandı, geçmiş olsun.

Acaba intel bu yanma olayında garanti'den değişim yaparmı yoksa  tınlamaz mı? sonuçta bu serinin ilk döneminde ayyuka çıkan bir sıkıntı olduğu için ücretsiz değişim yapar diye düşünüyorum. ayrıca anakartıda ucuzdan şutlayıp revizyonlu bir model alınıp yola devam edilebilir, zarar tabiki olacak fakat sonuçta sistem değişimi daha sıkıntılı

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Dell Precision istedim (Dual Broadwell-EX Xeon ile (Skylake-X e güvenemeyeceğimi biliyordum)). Ucuzcubaşı ITci saolsun gitti kendi topladı sistemi. Toplandıktan sonra da bişi diyemedim artık masraf yapılmıştı bir kere. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, SkyWarrior said:

Ben Dell Precision istedim (Dual Broadwell-EX Xeon ile (Skylake-X e güvenemeyeceğimi biliyordum)). Ucuzcubaşı ITci saolsun gitti kendi topladı sistemi. Toplandıktan sonra da bişi diyemedim artık masraf yapılmıştı bir kere. 

Benimkini satayım size, ikinci işlemciyi de takarsanız işinizi görür uzun süre :D Şaka bir tarafa işin bilgisayarın aktif ve sürekli çalışması gerektiği noktada skylake-x olası en yanlış tercih olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/28/2018 at 0:51 PM, wazzap said:

Öncelikle, lol.

jibBJOinfSBTkHu2rb3RA-LPQ6iV1pzoE2tj0WzU

Haha supermis. Hatta yarin yapacagim bir sirket icin sunumda kullanacagim bu resmi. Dogrudurust bir reklam ajansi bulmuslar anlasilan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'de en sonunda intel'den yönetici transferi yapmış(ben öncesinde böyle birşey duymamıştım), son dönemde hep intel'in yaptığı transfer haberlerinden sonra artık böyle bir haber duymak bana iyi geldi.

intelden-AMDye-onemli-transfer101304_0.j

kaynak: https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intelden-AMDye-onemli-transfer.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RMA prosedürü sona erdi. Intel CPU da sorun yok ilginçtir. Anakart değişti. Corsair H115i de değişti! (Bok atmayın demiştim yanılmışım. H115i pompa %35-40 dan yukarı performans veremiyor durumdaymış). Yeni anakart ile aynı CPU bu sefer soğutma olarak CoolerMaster in bir tower soğutucusu var. VRMler üzerine tepeden üfleyecek şekilde bir fan düzeneği de kurdum. 65 derece tüm yük altındaki sıcaklığım. Yeni anakart ile Gskill Ripjaws V ramlarım artık 2133 değil XMS 3200 olarak çalışıyorlar 128GB ve tüm slotlar dolduğu halde. Ciddi bir masraf olmadan durumu kurtardığım için mutluyum. Corsair H115i Pro gönderecek ama muhtemelen sisteme takmayacağım onu artık. Satışa çıkması muhtemel. 

wazzap and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel yeni çiplerini lehimleyecekmiş :icon_dance:

"Intel Rumored To Introduce 9th Generation Coffee Lake Refresh CPUs on 1st August – Core i9-9900K 8 Core, 6 Core Soldered IHS Chips With Up To 5.5 GHz Clocks"

https://wccftech.com/intel-9th-gen-coffee-lake-refresh-cpus-1st-august-launch-rumor/

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, wazzap said:

Dedikodular doğru çıktı o zaman ki Intel'in de bir zahmet bir şeyler yapması gerekiyordu.

Herif (Keller) bu sabah tum sirkete ilginc, hiperaktif bir video konferans yapip butun urun planlarini allak-bullak eden yeni bir yol haritasi cizdi. Koduri'yi de yanina almisti, komedi ikilisi gibi bir gorunumleri vardi. Detay vermek elbette mumkun degil ama cok ilginc planlari var adamin, onumuzdeki 2-3 senede ortalik bayagi senlenebilir yani. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok