CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

@ChipArchitect Son dönemdeki transferlerden dolayı benim aklımda da böyle bir düşünce vardı, hani olmaz ya iyi bir çekirdekle  yada revizyonlarla gelip AMD'yi daha agresif davranmaya itecek ürünler çıkarsalar ne güzel olurdu. Bay Esmerin takımıda ciddi bir APU yapıp orta seviyeyi zorlayacak grafik performansıyla gelse piyasa şenlense neler olur neler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nvidia nvlink ile gpu'lari bir arada kasaya tikip dunyanin en guclu GPU'su diye pazarliyorsa, Intel de islemcileri ve GPU'lari lehimleyip, aralarindaki proprietary baglantiyi anakartta gomulu yapip tum anakarti koca bir APU'ya cevirsin artik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL'in 9.nesil isimlendirmesiyle çıkaracağı işlemcilerde bazı süprizler olabilir,  tabloda i9'un  8C/16T dizilimle masaüstüne gelmesi  AMD'nin Threadripper'ına karşı bir hamle olduğu izlenimini veriyor. listede ilgin bir şekilde yine sanal izlek olmayan bir  i7 işlemci var. herhalde bu nesil işlemciler şuanki 3xx serisi yongasetiyle çalışacak şekilde yapılmıştır diye düşünüyorum.

PDl6JQ.jpg

kaynak= https://techreport.com/news/33940/rumor-core-i9-9900k-could-hit-4-7-ghz-on-all-cores-and-use-a-soldered-ihs

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/18/2018 at 23:36, ChipArchitect said:

Koduri'yi de yanina almisti... ama cok ilginc planlari var adamin...

"Hintli" ve "ilginç" kelimeleri yanyana gelince aklıma hep şu olay geliyor :D

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu ben de gördüm reddit'te de dedim millet abartıyordur ama yuh yani Intel. BF1 bile 4c/8t işlemciyi neredeyse %100 kullanırken 8c/8t işlemci yapmak nedir? i9lar da soldered olacakmış sözde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

25% fark var diye paylaştım.  2 çekirdek 4 thread daha geliyor diye yazdım buna rağmen bu forumda heyecan yaratmadı. 4 çekirdek 8 thread 3770k, 2600k, 7700k gibi işlemcilerle iyi eğlenceler size o zaman :icon_bye:

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Easy man.

Önceki mesajları okursan, 9900k'nın 8c/16t geleceğini yazmış olduğumuzu görebilirsin. Yani bu sonuç gayet beklenen bir şey. Ayrıca saf CPU performansını karşılaştırmak için CineBench daha iyi bir program. Onu dikkate almak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein Upgrade yapmak isteyen 3.4. nesil ve az sayıda da olsa varsa 5. nesil sistemini yenilemek isteyenler için %25 çokta cezbedici sayılmaz, Çünkü F/P oranı daha iyi Ryzen/Threadripper ikilisi var, i9-9900K aldın diyelim muhtemelen sonraki intel işlemci DDR5 kullanacak  işlemci-anakart-ram üçlüsü bütünüyle değişecek. ben yükseltme yapacak olsam bunu alacağıma ya Ryzen/Threadripper ikilisinden birisini alırım yada en azından sonraki nesli banko takabileceğim sonraki nesil sistemi beklerim, neticede intel 2 nesilde bir komple soket değişimi yaptırıyor.

mehmetclk tarafından düzenlendi
Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhtiyaç ile alakalı bir durum bu. Eğer 3770 adama yetiyorsa bir sorun çıkarmıyorsa, dolar da 5 lira olmuşken kimse 9900k çıkmış gidip alayım demez. 

Zaten quad core dar gelen adamlar Ryzen falan aldılar ve intel'i pek iplemiyorlar artık. 

Thustu, pentaman and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4C/4T 2500K işlemcimi 5 yıl kullandım; bu 5 yıl boyunca işlemci, 150 TL'ye aldığım anakart üzerinde 4.6 GHz'de tık demeden çalıştı.

Şimdi ise 4C/8T 4790K işlemci var. Hızaşırtma özellikleri olmayan H97 yongasetli, Gigabyte'ın ucuz bir mini-ITX anakartı üzerinde, 4 çekirdeği de 4.4 GHz'de tık demeden çalışıyor.

4790K işlemci, H97 anakart ve 16 GB DDR3 RAM'in bana maliyeti 400 USD oldu. Şimdi bu adamlar 9900K işlemciye en az 1000 USD fiyat çekecekler. Anakartıydı, DDR4 RAM'iydi falan feşmekan derken toplam maliyet 1500 USD'lere çıkacak. Peki fazladan ödediğim 1K küsür doların bana getirisi ne olacak?

Demem odur ki, 4790K beni öldürür artık :D

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2600K işlemcim 7. yılını doldurdu..

Bi kaza veya ecelden ölüm gerçekleşmediği sürece 10. Jenerasyona kadar birlekteliğimiz devam edecek..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh sağolsun önerileri doğrultusunda aldığım 18 çekirdekten memnunum, yeni nesil xeonlara geçmemin bir faydası olmayacak şu anda bana, mac tarafındaysa i5 760 yetiyor, belki öneriler doğrultusunda i7 870’le değiştiririm işlemciyi, 200 tlye satılıyor o da. Yeni çıkan bir işlemciyi yeni bir platformla kullanmaya kalkışsam ws tarafında en az 4 kat, mac tarafında en az 60 kat fazla para vermem gerekiyor. En ufak bir ihtiyacım yok aradaki hız farkına şu an için. Yani 9900 heyecan yaratacaksa  muadili xeon en az 4 kat hızlı olsun ki bir anlam ifade etsin @rammstein :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Bende 4790K yi gittigi yere kadar goturtecegim. Bir gun olurda derledigim programlar o bu falan beni daha guclu bir sisteme iterse ihtiyacim olursa Ryzen + ECC RAM den devam ederim. Cok cekirdekli islemci alip ECC RAM ile devam edememek cok uzucu bence. Alan adam oyun oynamiyor sonucta server, workstation fantezilerini gerceklestirmeye calisiyor. Intel tarafinda Xeon haricinde sadece i3 lerde ECC var bildigim kadariyla. Ondan da FreeNAS falan yapilir iste. 

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4c/8t kullanan arkadaşlar -özellikle BF1 oynayanlar- CPU bottleneck yaşamıyor musunuz? Oyundaki CPU kullanım oranlarınız nedir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, KaziQ said:

Selamlar,

Bende 4790K yi gittigi yere kadar goturtecegim. Bir gun olurda derledigim programlar o bu falan beni daha guclu bir sisteme iterse ihtiyacim olursa Ryzen + ECC RAM den devam ederim. Cok cekirdekli islemci alip ECC RAM ile devam edememek cok uzucu bence. Alan adam oyun oynamiyor sonucta server, workstation fantezilerini gerceklestirmeye calisiyor. Intel tarafinda Xeon haricinde sadece i3 lerde ECC var bildigim kadariyla. Ondan da FreeNAS falan yapilir iste. 

Saygilar

Hocam ECC gerektirir işlemler yapmıyoruz ki çoğumuz, günlük kullanımda ECC gerekliliği sadece @SkyWarrior gibi laboratuvarda hatasızlık için gerekli zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zikerim çekirdeğini, threadini... Önce bu işlemcilerde de meldtown, spectre gibi bir açığın olmayacağının garantisini versinler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, ZvAnA said:

Zikerim çekirdeğini, threadini... Önce bu işlemcilerde de meldtown, spectre gibi bir açığın olmayacağının garantisini versinler.

Bu açıklar hakkında kaygılanmaya gerek yok server felan işletmiyorsan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/31/2018 at 8:43 PM, wazzap said:

4c/8t kullanan arkadaşlar -özellikle BF1 oynayanlar- CPU bottleneck yaşamıyor musunuz? Oyundaki CPU kullanım oranlarınız nedir?

4/8 ile bottleneck mi ? hocam sanırım antalyada bottleneck değilde nem var nem..  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Narcissus hocam onu yazacağına bir SS alıp koysaydın keşke. :/

Bu aralar nem fazla, gerçi ortalama sıcaklık geçtiğimiz yıllara göre en az 3-4 santigrat derece kadar düşük.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok