Westworld (2016)
2 2

Bu konuda 77 mesaj var

Beklediğimiz dizi başladı. Kendi başlığını hak ediyor bence. Bakalım Game of thones gibi takip edilen bir dizi olacak mı .

Ana hatları ile şöyle;

Oyuncu seçimi kusursuz . Efektler yine AAA düzeyinde . Dizlerde hemen anlaşılır special effects ten onun dizi mi yoksa fim mi olduğu. Burda anlamak bence çok zor.

Dizinin ilk bölümünden puan vermek zor , en az bir 3-4 bölüm izleyip nereye gideceğini görmek lazım. Ancak açılış çok iyiydi. Yapay zekanın kontrol çıkacak düzeye geldiği mesajı verildi. Bölümün sonunda kadının sineği öldürmesi ile "zarar verme" kuralını ihmal ettiği gösterildi. Konunun temeli atılmış oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk bölüm olarak pek iç açıcı değildi bence, bende pekte merak uyandırmadı dizi. Umarım ilerleyen bölümlerde kafalarında ki fikirleri hikayenin içine giydirmeyi başarırlar, şuan için fikirler iyi, görüntüler iyi, oyunculuk iyi ama hepsi kendi çalıp kendi oynuyor. Aralarında bir uyum yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet bahsedilen tarzda AI ile ilgili mesajlar vardı ki zaten dizinin temel fikri bunun üzerine kurulmuş, farklı birşey bekleyen de yoktu. Sonuç olarak ilk bölüm sonu itibariyle bende ufak bir hayal kırıklığı olmadı desem yalan olur. Kötü müydü değildi ama ilk bölümden beni kendine bağladı, ikinci bölümü sabırsızlılkla bekliyorum hissi uyandırmadı bende. Bu kadar dev bütçe ve dev kadro ile belki de çok daha fazlasını bekliyordum bilemiyorum ancak Game Of Thrones'dan örnek verecek olursam birinci bölümden itibaren kendine bağlamıştı beni. Tabii ki diziyi beğenmedim artık izlemem demiyorum en azından bu sezonu sonuna kadar izleyeceğim, umarım ikinci bölümle birlikte dizi güzelleşir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet ilk bölümden binge watch isteği uyandırmadı. Sonradan çok sevdiğim başka böyle diziler de oldu. O yüzden ilk bölümden o açıdan yorum yapmıyorum, birkaç bölüm ilerlemesi lazım. İlk bölümde sahneyi kurdular, konuya giriş yaptılar, karakterleri ufaktan tanıdık vs vs , yavaş gidiyorlar.  4-5 bölüm sonra tekrar değerlendirelim.

Anthony Hopkins sanki her filmde aynı karakteri oynuyormuş gibi bir izlenim vermeye başladı bende. Derin düşünen , yavaş konuşan bilge.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben bu diziyi henüz izlemedim ama yaptığınız eleştrililerin hepsi Game of Thrones'un ilk bölümü için de söylenebilirdi.

ilk bölüm ile değerlendirip rafa kaldırma hatasını Black Sails ile yaptım ben, bunun hele bir 2-3 bölümü yayınlansın, ondan sonra izleyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk bölümden derin bir hikayeye sahip olduğunu gösteren dizi.

Birisi robotları kurcalıyor ve onlara bir benlik vermeye çalışıyor gibi. İlerleyen bölümlerde çıkar ortaya.

Aslında bir nevi son sahnelerde bu ortaya çıktı. Misal baba robot önceki karakterlerini hatırladı.

Esas olaylar bence bir Guest ölünce olacak.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Web-DL olarak bulunuyor ama kalitesi tatmin edici. 

Neyse, gayet güzel bölümdü. Biraz daha tanıdık Westworld'ü , hikaye biraz ilerledi. Setler, atmosfer , oyunculuk üst seviye yine. 

Ya bir bug bunların önceki deneyimlerini hatırlamalarına neden oluyor ve bu bug u birbirleriye konuşarak yayıyorlar . Virus benzeri bug yani. Ya da içerden biri kodlarlar oynuyor.

Robotların silahından müşterilerin zarar görmemesi biraz saçma, paintball gibi oyun dışında kalmak benzeri birşey düşünmeleri lazımdı ona.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Android diyelim. 

Şimdi dikkatimi çeken birkaç nokta var. 

İnsalar androidlere ateş edebiliyor. Androidler birbirlerine ateş edebilyor ve vurdukları yer patlıyor , kurşun var yani.  

İnsanlara bir kez ateş edildi. Şu Man in Black 'e ateş etti. Ancak mermi (her neyse ) adama çarptı, hiçbirşey olmadı .  :icon_think:  . Bir açıklama lazım buna.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Silahları elektronik tabanca olarak görebilirsiniz.  Androidlerin vücutlarında patlamaya müsait yerler hazır geliyor olabilir. Mermi yedikleri bölgeyi patlatacak küçük patlayıclar içerebilir vs vs.

Ben Ed Harris'in oynadığı karaktere kimse niye bakmıyor derken, sonunda biri gördü de söyledi yetkiliye. Gerçi o da pek takmadı. Sanırım bu labirent olayını pek kimse bilmiyor hatta çalışanların bir kısmı da. Bu kısım ilginç olabilir.

Bizim Danimarka başbakanı güzel oynuyor. Özlemişim valla ablayı.

2. bölümde çalan şarkı;

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Silahları elektronik tabanca olarak görebilirsiniz.  Androidlerin vücutlarında patlamaya müsait yerler hazır geliyor olabilir. Mermi yedikleri bölgeyi patlatacak küçük patlayıclar içerebilir vs vs.

Ben Ed Harris'in oynadığı karaktere kimse niye bakmıyor derken, sonunda biri gördü de söyledi yetkiliye. Gerçi o da pek takmadı. Sanırım bu labirent olayını pek kimse bilmiyor hatta çalışanların bir kısmı da. Bu kısım ilginç olabilir.

Bizim Danimarka başbakanı güzel oynuyor. Özlemişim valla ablayı.

2. bölümde çalan şarkı;

Man in Black te de mermi biryerlere girdi ama sanki çelik yelek var gibi birşey olmadı. Birşey fırlatıyor yani. 

Şöyle olabilir. Android de o fırlattığım dummy mermi ,daha önce yerleştirilmiş patlayıcıları aktifleştiriyordur.  :icon_think:  . Dolores daha önce saklanmış bir silah buldu mesela. 

Bir güvenlik sorunu var her durumda. Bıçak gibi kesici delici bir aleti sokabilir misafire.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5. Bölüm ve House MD spoilerı içerir.

O kadını ayakta görünce aklıma bir anda House'daki 5. sezonun son bölümlere doğru Amber'ın hayalet olarak gelmesi geldi aklıma. Orada da totom üç buçuk attıydı, burada da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Westworld'un konusu var buraya ekleyelim. Dizinin bize gösterdiği hikayenin neleri anlattığı veya anlatmaya çalıştığı, günümüzdeki durumun dizideki konuklardan farklı olup olmadığı, günümüzdeki film ve oyun endüstrisinin ve teknolojinin ne boyutlara geldiği ve geleceği ile ilgili çok güzel bir yazı.

http://www.theverge.com/2016/11/3/13499544/westworld-video-game-violence-photorealism-parallel

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence olay god vs devil olayı. Müslüman ve katolik inancında da yer alan, şeytanın tanrı huzurunda kovulması ve ona kıyamete karşı tanınan sürenin burada "maze" olarak adlandırılması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AI ile ilgili temel tartışmalara ipucu vererek ilerliyor. Biraz daha tartışarak izlemek lazım. 

İzliyorum, şimdilik iyi ama bir sonraki bölümü merakla bekliyorum diyemem. 

arstechnica 'nın podcasti var diziyle iglili, her bölümden sonra yayınlıyorlar.

http://arstechnica.com/ars-podcast/2016/11/decrypted-westworld-has-the-same-problems-as-a-tech-company/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence dizi son bölümle birlikte hikayedeki o yavaşlığı, durağanlığı üzerinden atmaya başladı. Sonraki bölümde bir çok nokta aydınlanmaya başlar -başlasın- bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7. bölüm ile ilgili olarak "olaylar, olaylar" :)

izleyen kalmadı mı yahu*

Ben kaçırmıyorum. 

Senaryosu biraz zor , ondan hemen ilgi yaratmadı. Tartışarak izlemek lazım.

Gelinen noktayı değerlendirirsek;

Ford  sandığımdan psikopat çıktı.  Bir teknoloji var Westworld'de , onun dışarı çıkmamasını engelliyor. Şu yeni gelen yönetici bunları çalmak için bir komplo peşinde.

Danimarkalı MILF robotlara uydularla haberleşmelerini sağlayan bir cihaz yerleştirmiş. Yalnız bunu  Charlotte ile görüşmeden önce yapmış, demek başka planları vardı. Yalnız özel ilişkisine rağmen d_MILF  , Bernard'ın android olduğunun farkında değildi. 

Bernard'ın kendisinin de bilmemesi çok güzel sunulmuş. 

Maeve  'nin kodları ile oynanmış , üzerine bir de kendisi oynadı . Intelligence 'ı maximuma getirdi. Zaten aslında insanlardan zeki oldukları ama kısıtlandıkları vurgulanmıştı. Şimdi önünde kimse duramaz. Bunun arkasında Charlotte olması lazım.

iki ayrı zaman olduğu aslında  William 'ın Man in Black olduğunu iddia edenler var ama ona ikna olmadım. 

Arnold bir iç ses olarak bazı androidlerde yaşıyor. Onun hikayesinin biraz daha detaylanması lazım. Ölmemiş olablir , ya da Ford öldürüp bir android olarak yaşatıyor olabilir.

Dolores 'in hastasıyım, daha yakından takip edeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu son bölüm güzeldi. Olaylar açıklanmaya başlıyor.

İki ayrı zaman çizelgesi teorisi zemin bulmaya başladı. Büyük olasılıkla William -Man in black aynı kişiler. Gençliğinde goodie goodie bir insanken eşinin ölümüyle birlikte sapıtıp gücün karanlık tarafına geçiyor. 

Arnold ile Ford arasında felsefi bir satranç oyunu var. Arnold ölmeden önce androidlere kendisini yerleştirmiş, superego gibi bir içses ile arnold yaşamaya ve Ford'a cevap vermeye devam ediyor. 

izlerken ayrıntılara çok dikkat etmek lazım, çok ipucu var . Ben çoğunu kaçırıyorum.  Mesela maeve Ford ve Bernard'ı karşısında gördüğünde kendisini öldürüyor. Görünen o ki son android kaldığında kendisini yok etmek üzere programlanmmış.

maeve kodunu Arnold değiştirmiş zamanında bence. Ford'un emirlerini dinlemedi. O iki teknisyen o yüzden kontrol edemediler, çünkü kontrol ettiklerini zannetiklerinde aslında rol yapıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok