Kuracağım yeni sistem hakkında fikirleriniz ve görüşleriniz...
1 1

Bu konuda 161 mesaj var

Güle güle kulan. :)

i7 6700K ile gördüğüm birçokları için 4600MHz sınır bir değer, 4700MHz zorluyor artık voltaj olarak mesela bende, şanslı 4800MHz çalıştırabilen bazılarını da gördüm. Bir uyarı da yapayım, gaza gelip ASUS anakartta load level calibration ayarını auto olarak bırakırsan sen misal 1.30V ayarladın diyelim o voltaj baya bir alıp yürüyor, ben level 4'te karar kıldım, tehlikeli voltaj uyguluyor çünkü CPU'ya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Load level calibration anakarttan anakarta degisiyor. Bazisi voltaji dusuruyor ve orada sabitliyor, bazisi yukseltip dalgalandiriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bendeki Z170 Maximus Formula bahsettiğim gibi, Asus diğer Z170 anakartlarında da durum böyle olabilir, birçok şeyleri ortak neticede.

Bu kadar zıplatan bir deneyimim de olmamıştı bugüne kadar. Z170 diğer anakart ve markalarda da belki durum böyledir, kontrol etmek lazım, o konuda bir deneyimim veya merak edip araştırmam olmadığı için yorum yapma imkanım yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LLC'nin olayı o zaten. Anakartına göre, overclock oranına göre değişiyor hangisinin daha uygun olacağı. Ama özünde ne kadar yüksekse vdroopa karşı koymak için o kadar fazla ek voltaj uyguluyor.

Genelde 4-5-6'dan biri uygun oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2600k'yı aldığım ilk gün yaptığım overclock ayarı hala duruyor.

bios'a 5 senedir girmedim, overclock nasıl yapılır unutmuş olabilirim  :D

load line calibration neymiş bilmiyorum mesela, bizim zamanımızda yoktu bunlar hiç.

otopilot yok mu bu yeni anakartlarda, ben düğmeye basıp arkama yaslanmaya alışık adamım  :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Voltaj falan diyince eski golden sample 3770K islemcimi hatirlayip icim burkuldu.

1.0v ile 5200mhz'de benchmark falan yapiyordu manyak. Delid yapayim derken maket bicagi ile cekirdegi zortlattiydim. :(

Atamadim cope hala sakliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de kurcalamayalı bayağı oldu. Şu overclock işi bütün voltaj, frekans, çarpan vs. ayarları ile Windows altında yapılabilse ne güzel olacak aslında. "Ekstrem OC" kasılmayacaksa gayet yeterli olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önümüzdeki sene gelebilirim inşallah, ama o kadar uzun süredir "Bir ara PC kuracağım" diyorum ki yalancı konumuna düşmek istemiyorum..  :S

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O da mümkün şimdi yeni anakartlarda var öyle programlar, uğraşmadım ben hep eski usül BIOS'tan bakıyorum, Intel XTU ile de mümkün sanıyorum o.

Yeni anakart, işlemci alıp seri değiştirince illa netten bakarım, yeni eklenen bir ayar var mı neyin nesidir falan akabinde de hangi voltajda ne yapmış onu bir araştırıp bitiririm olayı.

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kasa küçükmüş yahu, kedi bile bundan büyük, hele benim silverstone RV02 evladım bunu bir lokmada yutar.

LQWVoJ.jpg  NkRv9P.jpg  D30N9O.jpg

fotoları dslr ile çektim boyut abartı olabilir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla biz büyüklerimizin sözünü dinliyoruz işte, Çağlar gibi asi çocuk modunda takılmadık hiç, bunu al dedin bunu aldık Tolga abi.

Memnuniyetimi dostlarıma, şikayetimi sana ileteceğim artık  :D

Ne yalan söyleyeyim benim aklım biraz kırmızıda kaldı.

Neyse artık bu da güzelmiş diyelim ve bu konuyu kapatalım, yoksa "abi sen bunu beğenmediysen bana ver, sen kırmızısını alırsın nası olsa" deme potansiyeline sahip insanlar mevcut etrafımda  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Küçük kasa iyidir yaw :) Bence idealmiş. @@T800 'den aldığım son kasayı nereye koyayım diye hala düşünmekteyim. En son CM Stacker'ı elden çıkarttığımda oda baya rahatlamıştı :) Bir de onu sağa sola taşıyordum, iyi belim gitmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel gözüküyor :thumbs: Şimdiden iyi günlerde kullan, turuncu sırıtmıyor o kadar siyah üstünde ben burdayım diye hatlarını belli eden bir renk şık bir kasa. ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkür ederim herkese, sistemi kurdum 3-4 gün oldu fakat arada uçuşlarım yüzünden paylaşım yapamadım. şimdi 6 günlük tatile girdim, tadını çıkarma zamanı geldi.

vZrPE4.jpg  nEZl7M.jpg

1NqEyN.jpg  LQmDaZ.jpg

rEn1Q3.jpg

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD orda sabitleniyor mu , yoksa boşlukta mı duruyor? Sabitleniyorsa güzel düzenekmiş.

Su soğutmanın CPU parçası takılırken fazla sıkıştırıp cpu ya zarar vermeyi engelleyen bir mekanizma var , intel in kendi soğutmasındakine benzer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vida ile sabitlenebiliyor ssd, ama ters takmak gerekiyor. O zaman da güzel gözükmüyor.

O hazne oldukça sıkı bir yer, yani hiç vidalamadan da duruyor orda.

Gerçi SSD artık orda takılı değil, hem hard diske hem ssd'ye ayrı elektrik çekmem gerekiyordu, yani modüler PSU'ya fazladan bir kablo, arkada fazladan kalabalık yaratıyordu. 

O yüzden SSD'yi ordan çıkarıp normal HDD'ın yanına taktım biraz önce.

Su soğutmanın CPU parçası takılırken fazla sıkıştırıp cpu ya zarar vermeyi engelleyen bir mekanizma var , intel in kendi soğutmasındakine benzer.

Corsair bu konuda çok iyi, öyle bir tasarım yapmış ki tamamen fool-proof diyebilirim, yani baya bi gerizekalı olmak lazım anakarta ya da işlemciye zarar verebilmek için, arka tarafı da şu şekilde ama asıl marifet vidaların fazla sıkmayı engelleyen tasarımında:

LQmDNj.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel olmuş star güle güle kullan.

SSD aslında her yere takılabilir, sonuçta ufak bir çift taraflı banta bakar. :D

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aynen ya, ben kablo kalabalığı olsun istemediğimden, tek elektrik kablosunu normal 3tb'lık wd green hd ile paylaşsın diye onun yanına iteledim.

arkası gayet derli toplu düzenli oldu kasanın. o SSD gözükmese de olur zaten, bu ay sonu black friday ayağına bir tane M.2 patlatırız bu sistemin şerefine...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok