DigitalOcean , AWS ve benzerleri üzerine
1 1

Bu konuda 60 mesaj var

Birinden hesap açtıracağım. Tecrübeli arkadaşlar bildiklerini bu başlıkta toplarlarsa yeni öğrenecekelre bilgi kaynağı olur.

Ramnode 'da torrent çalışıyormuş , bu avantaj. Digital Ocean 'ın kullanımın ve arayüzün kolay olduğu söyleniyor.

Tam olarak anonimity arıyorsanız bunlar VPN in yerini tutmayabilir. Log tutuyorlar bildiğim kadarı ile ve farklı ülkelerden server seçme şansı pek yok. Çoğu ABD'de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DO 'da farklı ülkelerden seçim şansı var diye biliyorum, benimki Almanya 'da mesela. Son derece sade arayüzlü, pratik bir hizmetleri var, ayrıca birinin referral linkinden üye olursanız $10 tanımlanıyor, bu da ilk 2 ay ücretsiz demek. 

Benim referral linkim: https://m.do.co/c/2e90e955137a

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aws'nin de dünyanın dört bir yanında datacenterları var. 1 sene ücretsiz giriş seviyesi verdiği ve bu makine birçok işi gördüğü için benim tercihim awsden yana oldu. Platformumuzun hali hazırda aws üzerinde çalışıyor olmasının hiç alakası yok :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aws'nin de dünyanın dört bir yanında datacenterları var. 1 sene ücretsiz giriş seviyesi verdiği ve bu makine birçok işi gördüğü için benim tercihim awsden yana oldu.

Yalnız olur da VPN olarak kullanmak isteyenler olursa diye uyarayım, Free Tier makinelerin bandwidth limiti 15GB gibi bir şeydi, sadece acil durumlarda açıp geri kapatmayacaksanız yetmez. 

Ben DO 'nun faturalandırma mantığını böyle küçük işlerde AWS 'den daha çok beğeniyorum. Belli bir paket yapısı var, o paketi saatlik/günlük alıp kullanıyorsunuz. AWS 'de olmadık yerden, farketmeden ek harcamalar yapmak olası, DO 'da bu durum yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar teknik olarak eşdeğer mi peki? Ona göre fiyat karşılaştırması yapqlım.

Ramnode u da ihmal edemeyiz, torrent kullanabilmek önemli avantaj.

O konuda hiçbirşey bilmeyen biri için (mesela bir arkadaşım :) ) hangisini kullanmak daha kolay?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DO 'da farklı ülkelerden seçim şansı var diye biliyorum, benimki Almanya 'da mesela. Son derece sade arayüzlü, pratik bir hizmetleri var, ayrıca birinin referral linkinden üye olursanız $10 tanımlanıyor, bu da ilk 2 ay ücretsiz demek. 

Benim referral linkim: https://m.do.co/c/2e90e955137a

İllaki bir ödeme verisi istiyor sanırım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.dispel.io/ şöyle bir Digital Oceans benzeri firma var. Bunun farkı digitaloceans'ta sabit bir ülkeyi kullanabiliyorsunuz bunda farklı ülkelere geçiş yapılabiliyor ve Do makinenizin yanında bütün internet trafiğinizi cryptolama sistemi var. Randomize bir yol izliyorsunuz bir dokunmayla amazon data center, DO veya Vultr's veya Rackspace arası geçişe olanak veriyor.. Bir inceleyin isterseniz. Bütün cihazlar için sürümleri mevcut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Http inspect sadece bu iş için çalışan makinaların bile düzgün becermekte zorlandığı bir iş. Trafik geçerken tespit edip engellemek ile bütün bilgi geçip sana geldikten sonra engelleme arasında çok fark var. Proxy gibi bütün bilgiyi önce kendine çekip sonra iletirse belki çalışır ama o zamanda bağlantıyı hissedilir şekilde yavaşlatacaktır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Hocam bende şimdi kullanıcı yarattım DO'dan ve bu konuyu gördüm. Hiçte anlamıyorum bu internet protokolleri vpn vs. İşletim sistemi farketmeksizin kurabiliyoruz değil mi ? internette bir iki yazı okudum ama kafam dahada karıştı :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Atrin kurulum esnasında ubuntu 16.04 ü seçtim. Şurdaki yönergeleri takip ettim.

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-an-openvpn-server-on-ubuntu-16-04

Bir noktada hata alıyorum. Editlemem gereken bir dosya var , ancak dosya boş . 

Linux kullanalı epey oldu, zaten pek de bilmiyordum. Komut satırından server ayarı yapmak bilmeyen biri için zor . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun için bir tool geliştirip otomatize etmek istiyorum ancak vakit bulamıyorum. Kısmetse böyle bir amme hizmeti yapıp, arayüz falan yapacak fırsat olmasa bile tek komuta indirmeye çalışacağım, daha kolay olacak o zaman. Hiç olmadı ansible 'dan faydalanıp bir satırlık scripte dönüşebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton takıldığın yeri yazarsan yardımcı olmaya çalışalım hocam

Birkaç yerde takıldım.şurayı takip ediyorum.

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-set-up-an-openvpn-server-on-ubuntu-16-04

ikinci bir nonadmin hesap oluşturdum. Firewall u aktifleştirdim. OpenVPN yüklendi.   Server Certificate, Key, and Encryption Files oluşturdum.

Step 7 'de sudo nano /etc/openvpn/server.conf komutu var. Openvpn config editlenecek . Ancak bende o dosyanın içi boş . Oluşturulmuş olması gerekiyor  :icon_think:  . 

Linux 'un file sisteme de hakim değilim. Windows tan farklı. 

Putty kullanarak isim , şifre ile bağlanabiliyroum (root) . aslında SSH ile bağlanabilmem lazım. Bir kere bağlandıktan sonra nonadmin hesaba SSH ile geçebiliyrum. SSH public key o hesabın klasöründe kayıtlı. Herhalde ilk bağlantı aşamasında benim local bilgisayarımda root un public key inin kayıtlı olması gereken bir yer var.

Firewall u aktifleştirererk iyi mi yaptım? DO 'nun kendi firewall u yok mu? Şimdi başka uygulamalarda sorun çıkmasın?

@@AranelSurion aslıdna hazır çözümler zaten var ama 3rd party yerlerden geldiğinden çoğunluk güvenip kullanamıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç yerde takıldım.şurayı takip ediyorum.

ikinci bir nonadmin hesap oluşturdum. Firewall u aktifleştirdim. OpenVPN yüklendi.   Server Certificate, Key, and Encryption Files oluşturdum.

Step 7 'de sudo nano /etc/openvpn/server.conf komutu var. Openvpn config editlenecek . Ancak bende o dosyanın içi boş . Oluşturulmuş olması gerekiyor  :icon_think:  . 

Linux 'un file sisteme de hakim değilim. Windows tan farklı. 

Putty kullanarak isim , şifre ile bağlanabiliyroum (root) . aslında SSH ile bağlanabilmem lazım. Bir kere bağlandıktan sonra nonadmin hesaba SSH ile geçebiliyrum. SSH public key o hesabın klasöründe kayıtlı. Herhalde ilk bağlantı aşamasında benim local bilgisayarımda root un public key inin kayıtlı olması gereken bir yer var.

Firewall u aktifleştirererk iyi mi yaptım? DO 'nun kendi firewall u yok mu? Şimdi başka uygulamalarda sorun çıkmasın?

@@AranelSurion aslıdna hazır çözümler zaten var ama 3rd party yerlerden geldiğinden çoğunluk güvenip kullanamıyor.

https://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html#config

sample config dosyalarından kopyalayabilirsin /etc/openvpn klasörüne...

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir bakayım ona. 

Yalnız şurda ve sd deki yazıda iki satırda çözmüşler işi, DO 'da çözümü uzattıkça uzatmışlar. 

https://medium.com/@stevenhubertron/host-your-own-ssl-vpn-on-digital-ocean-in-5-minutes-for-5-and-gain-piece-of-mind-1798512f4f78#.z2rdl98c8

http://shiftdelete.net/openvpn-ile-vpn-sunucusu-kurulumu-69820#p=1

Bunlar çalışıyorsa o zaman kolay çözüm zaten var ama DO 'daki niye o kadar uzun, boşuna mı uğraştık? 

Aslında bu linux server işinin temel kavramlarını öğrenmek lazım ufaktan , lazım olur her zaman. 

Bu server ile başka ne yapabiliriz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz bakma fırsatı buldumda o rehbere gerçekten gereksiz uzatmışlar konuyu.

Teknoseyirin ender faydalı videolarından biri bu konuyu güzel açıklıyor.

En basitinden o sunucuyu kendi web sayfanızı yayınlamak için kullanabilirsiniz. Nginx ile bu iş inanılmaz kolay. 

Düzenli çalışan bir scriptiniz vardır atıyorum bir sayfadaki bir bilgiyi kontrol eden onu burada çalıştırıp, kendinize mail attırabilir evde bunun için bilgisayar çalıştırmazsınız vs.. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MaverocK python ufak bir bot yazıyordum, bunun üzerinde çalıştırabilir miyim? 

Azure server uzaktan windows arayüzü ile çalışma gibi bir özelliğe sahip mi? Noobs lar için iyi olur windows arayüzlü server.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeedFreak Benzer başka scriptler de var. Bunların güvenli olup olmadığını nasıl ayırt ediyorsunuz? 

Ne yaptığını bilmeyen biri scriptleri çalıştırayım derken , laz virusu misalı kendi eliyle bir güvenlik açığı yaratabilir? 

github 'ın bir güvenlik kontrolu var mı?

DigitalOcean'ın yönteminde Firewall aktifleştiriliyor , bunlarda firewall işine hiç girilmemiş.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok