Pi Hole - Lokal, reklam engelleyen DNS sunucusu
0

Bu konuda 44 mesaj var

Dün Internet erişimimde çok sorun yaşadım, bu da uzun zamandır aklımda olan bir projeyi hayata geçirmek için fırsat oldu. Raspberry Pi üzerinde DNS sunucusu/cache çalıştırıp DNS sorgularını hızlandırmak istiyordum. Aklımda reklam engelleme yoktu, ama Pi Hole'u görünce direkt kafama yattı ve kurulumunu yaptım. 15 dakika sürmedi bile. Homebridge çalıştırdığım bir Raspberry Pi Zero bilgisayarım var, kurulumu onun yanına yaptım. Başka Pi Zero'nun kaldıramama ihtimalini düşündüm ama çok rahat kaldırdı. Web sayfalarının ilk açılma hızında dağlar kadar fark oluştu.

https://pi-hole.net

Elinizde bir raspberry pi varsa şiddetle tavsiye ediyorum.

Ekleme : Şu anda popüler DNS sağlayıcılarına yapılan sorguların servis sağlayıcılarca hijack edilebildiğini düşünürsek, güvenlik açısından da çok az da olsa bir fayda sağlayabilir.

Burada sansüre ve birilerinin sizi yasadığı izlemesine engel olarak yapılabilecek başka önlemler de var, bunları public olmayan başlıklarda konuşabiliriz.

ObiWan and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce link vermiştim, dns üzerinden adblock yapan servisler var zaten. Ancak DNS düzeyinde reklamları engellemenin sınırlı olduğunu ve aşmanın kolay olduğunu söylüyrolardı. 

https://alternate-dns.com/index.php

Burada asıl nokta sorgulara çok hızlı cevap vermesi. Reklam engellemesi benim için bonus.

Diğer başlıkta sormuşsunuz, buraya yazıyorum.

@kronus pi-hole engellemiyor mu youtube reklamlarını?

Bir kısmını engelleyebiliyor. Youtube biraz çakallık yaptığı için tamamen engellemek zor. Youtube için eklediğiniz filtreler Google Drive gibi servislerin çalışmasını engelleyebiliyor. Başka reklam engelleyen DNS'lerde de aynı sonucu aldım.

https://discourse.pi-hole.net/t/how-do-i-block-ads-on-youtube/253

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kronus Pi-hole sitesindeki yönergeleri tam olarak uygulayarak kurulum yaptım ama beceremedim galiba. Reklam engelleme çalışmıyor, admin panele de erişemiyorum. Bir yerlerde bir şeyi eksik mi yapıyorum diye defalarca denedim ama olmadı. Sıkıntı sizce nerede olabilir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Statik IP atadım Pi'ye. Admin panele de statikip/admin şeklinde girmeye çalışıyorum. Putty'den statik IP üzerinden cihaza erişebiliyorum ama web arayüzüne erişemiyorum bir türlü.

Ekleme: Biraz fazla kurcaladım galiba :) Şu an Putty'den de erişemiyorum cihaza. İşletim sistemini yeni baştan kurup deneyeyim bari, tabii yarına kalacak o iş...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün gece neler yaptığımı adım adım yazayım:

1. Cihazın beraberinde gelen SD kartı SD Formatter programıyla FAT32 olarak biçimlendirdim.

2. NOOBS paketini indirip, arşivin içeriğini SD kartın içine kopyaladım.

3. Cihazı açtım ve Raspbian kurulum ekranı geldi, kurulumu yaptım. Daha sonra router'dan Pi'ye sabit IP ataması yaptım.

4. Putty ile cihaza bağlanmayı denedim olmadı :) Çünkü varsayılan "pi" kullanıcısına şifre atanmamış. GUI'ye girip şifre oluşturdum.

5. Putty ile bağlandıktan sonra sırasıyla "sudo apt-get update" ve "sudo apt-get upgrade" komutlarıyla işletim sisteminin güncellemelerini indirip kurdum. Zira bu güncellemeler olmadan, Pi-hole kurulum script'i hata verip yarıda kesiliyordu.

6. Pi-hole sitesinde yazdığı gibi, yine terminal ekranından "curl -L https://install.pi-hole.net | bash" komutunu verdim. Script yüklendi ve çalıştı. Yönergeleri takip ettim, router'dan belirlediğim sabit IP'yi kurulum ekranında da aynen teyit ettim.

7. Kurulum tamamlanınca router'dan DNS sunucusunu, Pi'ye atadığım sabit IP no'sunu girerek güncelledim.

8. Denemek için birkaç siteye girdim. DH, Hürriyet vs. Reklamlar engellenmiyordu. Acaba Türkiye'deki sitelerde çalışmıyor mu diyerek Download.com'a falan da girdim, reklamlar oldukları gibi duruyordu.

9. Pi-hole'un admin paneline erişmek için "statikip/admin" ve "pi.hole/admin" adreslerini denedim ama sayfa açılmadı bir türlü

10. Buraya mesaj attım

11. Cihaza Putty'le de erişememeye başladım :) Cihazı tekrar başlatıp, kurtarma bölümünden işletim sistemini tekrar kurdum, güncellemeleri tekrar yaptım ve öylece bıraktım.

12. Uykum geldi, uyudum :D

Bu akşam Pi-hole kurulumunu tekrar deneyeceğim. Bir yerlerde bir şeyi eksik, hatalı mı yapıyorum diye kaç defa kontrol ettim ama aynen anlatıldığı şekilde yapıyorum her şeyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda Pi-hole'u çalıştırabildim :) Aşağıdaki videoda anlatıldığı şekilde yaptım:

İlk adımda Rabspian içinden statik IP ayarı yapmak gerekiyormuş sanırım, o adımı atlamışım ben.

Terminal'de şu komutu girerek, interfaces dosyasına ekleme yapmak gerekiyor:

sudo nano /etc/network/interfaces

Daha sonra aşağıdaki satırları eklemek lazım:

iface eth0 inet static

address 192.168.1.X (Pi'nin IP adresi)

netmask 255.255.255.0

gateway 192.168.1.1 (Router'ın IP adresi)

Bunları yaptıktan sonra CTRL-X'le dosyayı kaydedip çıkıyoruz. Router'dan DHCP sunucusu için Pi'nin adresini tanımladığımızda, her şey olması gerektiği gibi çalışmaya başlıyor :)

Şu an Pi-hole'un yönetim arabirimine erişebiliyorum. iPad ve akıllı telefonlarda da artık reklam engelleyebiliyor olmak güzel bir gelişme oldu.

l309PB.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu illaki Rpi ile yapmak zorunda değiliz aslında. Ağ üzerinde VM çalıştırabilen bir NAS varsa o VM ye basit bir debian kurup üzerinde pihole çalıştırabiliriz. Ekstra cihaz takmamış oluruz bu sayede. Freenas üzerinde caged olarak da çalıştırılabilir Vbox. Güçlü NAS sistemi olanlara açıkçası böyle bir çözümü daha çok tavsiye ederim. 

Daha güzelini tavsiye edeyim. VPS kiralayın. üzerine linux ve pi hole kurun her yerden DNSnize erişin :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pi Hole'un Docker imajı var, bunu kullanarak Synology ve benzeri sistemlerde kurulabiliyor.

Ama VPS'e kurmak işin düşük latency avantajını bozuyor. Onun yerine hazır ad engelleyen servisler kullanmak daha kolay.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pi hole'u NAS'a kurarsak NAS'ın 7/24 çalışması gerekecek. Bendeki iki NAS cihazından biri kullanılmadığı zaman uyku moduna geçiyor, diğeri günün 18 saati boyunca kapalı duruyor. Pi gibi 7/24 çalıştığı halde çok çok düşük güç tüketen yerel bir cihaz kullanmak bu yüzden daha mantıklı geldi bana.

Pi 2 bekleme anında 230 mA, çalışırken 300 mA akım çekiyormuş adaptörden. Ortalaması 250 mA desek, adaptör de 5V olduğuna göre Pi 2'nin saatte 1.25 Watt, günde 30 Watt güç tükettiği meydana çıkar. NAS'ın 1 saatte harcadığı gücü 1 günde harcıyor; epey tasarruflu yani :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz Elektrik olayını düşünmemiştim. Dediğiniz doğru. Tasarruf için benim gibi Raspberry Pi Zero kullanın, idle 65mA. Ama Türkiye'de stok sıkıntısı olduğu için bulmak zor. 

Çeşitli denemeler için 2 tane C.H.I.P aldım (http://getchip.com) Onda da Debian kurup kullanılabilir aslında. 9$ gibi bir fiyata içinde wifi ve dahili hafıza olduğu için kullanışlı görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kronus Tekrar teşekkür edeyim size. Eski merak ve zaman da kalmadığı için ancak sizin gibi birileri "böyle böyle bir şey var" diye yazdığı zaman niyetleniyoruz bu işlere girişmeye.

Pi'ye birkaç fonksiyon daha eklemeyi düşünüyorum. Şimdiki hedefim, Pi'ye LCD takıp evin girişine bakan IP kamerayı VLC üzerinden stream yoluyla ekranda izlemek. Pi'yi monte ettiğim yer bu iş için çok uygun, zira giriş kapısının hemen yanında duruyor şu an.

Yalnız bu işi nasıl yapmam gerektiğine tam olarak karar veremedim. Pi için üretilen ekranlardan alsam bunlara bir de housing uydurmam gerekecek. Pi'nin 7" LCD'yle birlikte kullanmak için bir kombo housing'i varmış, ama o da 7" ekranla birlikte pahalı kalıyor. 200 TL civarına satılan, HDMI girişli araç içi 7" LCD'ler var bir de. 220 Volt adaptörü ve hareketli kaidesiyle birlikte geliyor. Belki öyle bir ekran daha mantıklı olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pi Hole'un Docker imajı var, bunu kullanarak Synology ve benzeri sistemlerde kurulabiliyor.

Ama VPS'e kurmak işin düşük latency avantajını bozuyor. Onun yerine hazır ad engelleyen servisler kullanmak daha kolay.

VPS 'te güvenlik öne çıkıyor. Daha önce görüldü. DNS hijack yapıldı . 

Ad block yapan dns servisleri daha küçük firmalar , onların bir iş çevirmeyeceğine güvenmek de zor.

Gerçi bu pihole nerden alıyor güncel dns veritabanını?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz Rica ederim.

@@ResetButton Default Google DNS, ama istediğiniz servisi upstream olarak tanımlayabiliyorsunuz. Google DNS'in ISS'lerce sık sık hijack edildiğini gözümle gördüğüm için ben Level 3 ayarladım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evde boşta duran 20" bir LCD monitör ve VESA askı aparatı vardı. HDMI-DVI çevirici kablo alıp, monitörü Pi'nin yanına monte etmeyi deneyeceğim bakalım :)

Sonrasında da VLC üzerinden IP kamera görüntüsünü stream etmeye çalışacağım. Eğer her şey yolunda giderse Pi'nin kullanım alanı genişlemiş olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz Rica ederim.

@@ResetButton Default Google DNS, ama istediğiniz servisi upstream olarak tanımlayabiliyorsunuz. Google DNS'in ISS'lerce sık sık hijack edildiğini gözümle gördüğüm için ben Level 3 ayarladım.

Level 3 hijack edilmez mi? 

Sadece dns update işini vpn üzerinden yapsak nasıl olur? Linux te kesin bir yolu vardır . 

DNS veritabanı ne kadar yer tutuyor ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu kullanan arkadaşlar sonuçtan memnun mu? Youtube reklamlarını engelliyor mu (tablet veya smarttv uygulamasında)? 

Şu anda aktif olan dns sunucuyu nasıl öğreniriz. Google dns ayarlıydı, opendns e geçtim ama test sayfası opendns ayarlı değil diyor. Belki bloklu ,başka yere yönlendiriyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kurulumu yaptım , RP3 'e. Çok çok kolay bir script ile kuruluyor, birkaç dakikada bitiyor. 

Sayfa yükleme biraz hızlandı.

Çok reklam gösteren sitelerden birine girdim , adblock kapalıyken reklamların çoğu engellendi. Adblock son kalanları da hallediyor.

Android telefonda uygulamalarda reklam görmeye devam ediyorum. Sitelerde azaldı gibi?

AndroidTv 'de youtube uygulaması farklı reklamlar göstermeye başladı. Yine azaldı gibi?  Şurdaki listeyi ekleyince daha iyi sonuç alınabilrimiş.

https://discourse.pi-hole.net/t/how-do-i-block-ads-on-youtube/253

RP'nin ram ve işlemci kullanımında belirli bir artış olmadı . Elinizde RP varsa bence yükleyin. Router üzerinde çalışan bir uygulama üzerinde de uğraşanlar var o forumda gördüüm kadarı ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Engellenen istelere girmek istediğinizde aidiyet vs diye bir siteye yönlendiriyor. Bunu pihole dan blackliste aldım (wildcard olarak) ancak yine de bu sayfayı görüyorum. Nasıl oluyor? 

Doğru tanımlandığından eminin DNS in bilgisayarda , pihole dan alıyor. 

RaspberryPi 'i restart ederken daha önce kullanmadığım bir adrese giriyorum, yine girebilioyor , DNS hatası vermesi gerekmez mi? Nerden alıor bilgisayar DNS bilgisini bu aradA?

Browserda reklam engellenme yüzdesi fena değil ama mobil uygulamlarda pek başarılı değil. 

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haber veren arkadaşa teşekkür ediyorum gerçekten büyük nimetmiş, elimde pi olmadığı için sanal makine üzerine kurdum gayet başarılı, hızlanma anladığım kadarıyla add block vs eklentiler devre dışı bıraktığım için tabiri caizse sayfalar akmaya başladı.Özellikle turuncu forumda denedim varsayılan hali ile çok nadir bir iki reklam çıktı mobil cihazlarda deniyorum şuan.

hazır list ararken bir tane redditte buldum paylaşmak için gelmiştim yaklaşık 1,8m host var içinde ama nedense google aramalarının çoğunu hiç açmadığı için daha düzgün liste arayışına girdim, şimdilik bulabildiğim bu var katogorize etmişler ;

https://wally3k.github.io/

sizinde varsa paylaşalım pls :)

tekrar teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok