AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

AMD önce donanım optimizasyonunu adam gibi yapsın. Aldığınız donanımı doğru düzgün çalıştırmak için türlü türlü takla atıyorsunuz. Sürekli bios'a girip oynamayı seviyorsanız alın ryzen sorun yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 minutes ago, jackjoker said:

AMD önce donanım optimizasyonunu adam gibi yapsın. Aldığınız donanımı doğru düzgün çalıştırmak için türlü türlü takla atıyorsunuz. Sürekli bios'a girip oynamayı seviyorsanız alın ryzen sorun yok. 

2 seri Ryzen ve anakart platformlari son derece sorunsuzdu yahu. İlk nesildeki hemen  her sorunu halletmislerdi. Benim gibi son derece amator birisi bile sistemi bir kerede toparlayip islemci ve Ram leri overclock edebiliyorsa platform oturmus demektir ki benim anakart son derece basit ve uyduruk bir model. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, hakancez said:

2 seri Ryzen ve anakart platformlari son derece sorunsuzdu yahu. İlk nesildeki hemen  her sorunu halletmislerdi. Benim gibi son derece amator birisi bile sistemi bir kerede toparlayip islemci ve Ram leri overclock edebiliyorsa platform oturmus demektir ki benim anakart son derece basit ve uyduruk bir model. 

yanlış. sorun yaşamıyor olmanız size özel bir durum. reddit de, overclockers de veya herhangi bir yerde tonla forum başlığı var bu konuyla ilgili. 

hatta insanlar hangi kitlerin sorunlu hangilerinin sorunsuz olduğu konusunda bilgilendirme yapıyorlar. ve bu 2. nesil ryzen başlıkları altında. örneğin benim şuan kullandığım ramler ryzen 2 uyumlu değil. yani sistem değiştirmek zorunda kalsam bir de ram almam gerekecek. böyle saçma sapan iş olur mu? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjokerhocam şuanki en son ryzen 2. serilerde o uyumluluk sorunu kalmadı gibi. Ayrıca yeni ram almak zorunda değilsiniz, sadece belirtilen hızlarda kullanamama gibi bir durumu olur. Benim ramler 3200 MHz ama ben 3066 MHz'de kullanabiliyorum. Sırf 134 MHz az diye gidip yeni RAM almak zorunda değilim, ayrıca o farkı günlük hayatta farkedemiyorsunuz bile.

Ayrıca Intel'de ha 3200 MHz almışsınız, ha 2400 MHz almışsınız, pek fark yok. ARMA III dışında etkisini pek görmedim ben. Olaylar bir süre sonra, kişisel zevke giriyor. 

8 hours ago, mehmetclk said:

@wazzap  bahsettiğin testler doğruysa mühendislik örneği bir işlemcidir düşük olması bu yüzdendir, mobil segment'teki SoC örnekleri %50-60 hızlarda görünüyor çünkü bunun üzerinde çalışacak ekipler beklemesin diye, 3.4 > 3.8 çok bir fark değil kaldı ki AMD'nin verimliliğe ihtiyacı olduğu bir gerçek çünkü 7nm'de üretilecek bu işlemciler.  hem o proseste yeterli verimliliğin gerçekleşmesi süresini hemde AMD'nin mühendislik hızını hesaba katınca mayıs-haziran'da satışa sunabilirseler harika olur.

hocam o 400 MHz'lik fark, benim işlemcide 0.2 V'a karşılık geliyor. :D

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 minutes ago, jackjoker said:

yanlış. sorun yaşamıyor olmanız size özel bir durum. reddit de, overclockers de veya herhangi bir yerde tonla forum başlığı var bu konuyla ilgili. 

hatta insanlar hangi kitlerin sorunlu hangilerinin sorunsuz olduğu konusunda bilgilendirme yapıyorlar. ve bu 2. nesil ryzen başlıkları altında. örneğin benim şuan kullandığım ramler ryzen 2 uyumlu değil. yani sistem değiştirmek zorunda kalsam bir de ram almam gerekecek. böyle saçma sapan iş olur mu? 

Valla hocam bilemiyorum. Yeni nesil anakartlarda sorun cok nadiren yasaniyor diye biliyorum. Alirken bayağı araştırdım herkes ozellikle B450 ve uzeri platformlarin sorunsuzlugundan bahsediyordu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, rammstein said:

100 fps ortalama bile alamazsın BF5'de.

Yahu 2K ultrada  2080Ti kullanmadığın sürece hiç bir işlemciyle alamazsın zaten o fps yi  ..   

2018-11-25-image-4.png

Ki BFV ekstrem bi örnek 100lerce oyun var ve 2600K ile bile halen mutlu bir şekilde oynanabilir oyun, oynamaya çalışmaz.. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen platformu dertli abi dertli...

2. nesil ile toparlasa da(chipsetler de dahil) hala inteldeki tak kullan keyfinden çok uzak.

Mesela birde usb sorunu var benimde başıma geldi(neyseki artık yok) bios update ilemi yoksa windows update mi çözdü bilmiyorum.TEkrar karşılaşırsam kesinlikle şaşırmayacağım

Sorunda o kadar uyuz ki tamamen rasgele usb ler dusuyor tekrar bağlanıyor. İlk önce cihazdandır vs dedim de yok en son klavye mause da yapınca *pneliğin gene platformda olduğunu anlamıştım.

misal,

google amcaya sorabilirsiniz bir çok kişide benzeri soru var.

Konuya dönecek olursak ben o tablodakilerin geleceğine(o şekilde) hala ihtimal vermiyorum.

Edit link olmadı galiba,

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6m3kt5/if_youre_getting_random_usb_disconnects_on_ryzen/

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RAM zamanlarının USB'yi etkilemesi bayağı iyiymiş. :D

Hocam tekrar baktım da bunun windows 10'dan kaynaklanmadığına emin misiniz? Ayrıca başlık 1 yıl öncesine ve muhtemelen de ilk seriye özel olmuş olabilir. Son zamanlarda pek görülmemiş, google'a baktım ama hep eski tarihli bir şeyler var. Ayrıca aynı sorun Intel kullanan az kişinin de başına gelmiş ki bu bence bunun bir windows 10 sorunu olduğunu destekliyor.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam emin değilim çünkü ansızın düzeldi , bir ara çıldırtmıştı ama usb- wifi kart takıyorum dı dıt gidiyor geliyor, değiştim başka marka aldım aynısı oldu..

Arkadaştan daha güncel bir model aldım(hani belki driver sıkıntılıdır diye) gene aynı... Sorun 1 ay boyunca her gün  boyle devam etti. 

Hatta sırf bu yüzden ap almıştım client modda kullanmak için.

Yani ölümü gösterip sıtmaya razı ediyor resmen, olması gerektiği gibi çalıştığı  için şükreder olmuştum :D 

Ayrıca bu sorunu 2700x ile de yaşamıştım :P .

Reddite adam haklı gibi, ram zamanlamadan ziyade aslında stabil değilse bu sorun çok sıklaşıyordu bende onu fark etmiştim.

Ama nasıl çözüldü tam emin değilim, windows olma ihtimali düşük geliyor çünkü flash bellek harici ne takılırsa bu sorunu yapıyordu, farklı  usb portlarında da sonuc değişmiyordu(usb 3.0, 3.1/ gen 2 vs..) Sanki bios güncellemesi ile ram uyumu vs artınca toparlandı gibi..

He yeni işlemciler sızıntılarda ki gibi çıkarsa ve mevcut soketi desteklerse gene geçerim buyuk ihtimal o ayrı :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 dakika önce, wazzap said:

Mevcut socket olacak o zaten de, o hızlar yalaaaaan. :D:D

16 çekirdekli olan başka sokete gelecek gibi hatırlıyorum, ki mantıklı da  piyasada ki b350 bazı b450 anakartların onu sırtlaması mucize olur. :D aynen o boostlar felan şey... :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, Narcissus said:

Yahu 2K ultrada  2080Ti kullanmadığın sürece hiç bir işlemciyle alamazsın zaten o fps yi  ..   

2018-11-25-image-4.png

Ki BFV ekstrem bi örnek 100lerce oyun var ve 2600K ile bile halen mutlu bir şekilde oynanabilir oyun, oynamaya çalışmaz.. 

Biz pc oyuncusuyuz ağabey. 500$ daha fazla verip, eğgran gartının suyunu çıkarıp +1-2 fps almak isteriz. Bana laf anlatamazsınız. :D

Narcissus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin pazarlama konusunda pasifliğine güzel bir örnek, Ryzen mobil işlemcili bir Notebook nihayet Hepsiburada gibi kolayca herksin ulaşabileceği bir mağazada görülüp alınacak duruma gelmiş. çıkalı 1.5 seneyi bulmuş ürün daha yeni önümüze gelmiş. ilk duyuruda acer.hp birde lenovo yada dell'in model duyurusu vardı, sonra araki bulasın bulduklarında ücra yerlerde sakatlanmış gibi modeller. 

HP EliteBook 755 G5 AMD Ryzen 7 2700U 8GB 256GB SSD Freedos 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 5DF41EA

https://www.hepsiburada.com/hp-elitebook-755-g5-amd-ryzen-7-2700u-8gb-256gb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-5df41ea-p-HBV00000HGSXV?magaza=İnce hesap&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=EAIaIQobChMIzp2M1JSx4AIV1DLTCh0OuQxBEAQYAiABEgLvkPD_BwE

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Singapur'daki toplu satıcılardan biri 3000 serisinin fiyat listesini yayınlamış. 

gxQSje.png

Fiyatlar Singapur doları cinsinden. 1 SD = 0,74 USD

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Bahsi geçen fiyatlar ilk fiyat haberleri gibi asparagas kokuyor, ilk haberlerde çok ciddi bir fiyat düşüklüğü vardı bu haber'de tam tersi beklenenden çok daha yüksek fiyatlar zikredilmiş, Nisan-Mayıs gibi fiyatlar belli olur, haber geçen rakamlar doğrulanırsa AMD'de artık olgunlaşmış Ryzen işlemcilerin fiyatlarını INTEL'e yakın tutup daha fazla kâr sağlama niyetinde diyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 3000'lerle beraber i9 9900 'ün mudaili takriben 50$~100$ daha ucuz etiketle gelecek 3800X ve 3850X işlemcileri olacak. herhalde yongasetide bir miktar + ile gelir, açıklamasıda aslında X470'le idare edersiniz X570 daha çok 3700X > 3800 > 3850X alacaklar için diyecekler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok