AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

@allreadydead i9 9900K kolay ezilecek bir işlemci değil, kaldı ki AMD'nin o segmente getireceği işlemci +%30 bile olmayacağı için yerinde olsam dk beklemem sistemi kurar keyfime bakarım.

Ekleme:

Önceki sayfalarda GPU ve işlemci seçiminin oyunda FPS'e etkisini gösteren tablo vardı ona bakıp rahatlıkla seçim yapılabilir, diğeride i9 işlemci için fikir verebilir. gezerken gördüm 3DCenter'da güzel bir tablo yapmış. Test'e AMD işlemci ve birkaç oyun skoru eklense harika olurmuş.

nQo6rl.jpg

https://www.3dcenter.org/

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Ryzen Memory Tweaking & Overclocking Guide

Over the past two years, AMD has introduced two generations of high-performance processors with Ryzen. Great products based on a completely new architecture with great potential, the Internet is still rife with fears and misinformation when it comes to these products, some of which are misgivings of the brand, while others are related to the underlying implemented technology and the efficacy of performance potential. These misgivings are based on criticism the products faced upon release of the first generation of Ryzen processors.

My name is Yuri Bubly (@1usmus). I am the developer of the DRAM Calculator for Ryzen, author of numerous BIOS mods, and curator of dozens of topics about and related to these processors. After two years of research and development, I am ready to share my secrets on optimizing memory on a Ryzen-powered system. By optimization, I specifically mean overclocking and tuning of system RAM the right way—the way that won't break it.

:icon_phone:

Narcissus tarafından düzenlendi
rammstein and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok yararlı bir makale. Adamın yazdıkların ek olarak şunu söyleyeyim: Timingleri el ile girin. XMP'yi seçip bırakmayın ya da XMP'yi seçtiktan sonra manuel olarak girip değiştirmeye çalışmayın. XMP'ye hiç bulaşmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, rammstein said:

Adamın yazdıkların ek olarak şunu söyleyeyim: Timingleri el ile girin. XMP'yi seçip bırakmayın ya da XMP'yi seçtiktan sonra manuel olarak girip değiştirmeye çalışmayın. XMP'ye hiç bulaşmayın.

Ama bu yazılanlara ek olmuyor, birebir olarak yazıyor içeride... :D

Narcissus tarafından düzenlendi
CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzenlara dünya çapında indirim var galiba:

https://www.techspot.com/amp/news/79335-ryzen-7-2700-drops-220-amazon-new-x570.html

• 2600: MSRP $200, Amazon $165, Newegg $165
  • 2600X: MSRP $230, Amazon $190, Newegg $185
  • 2700: MSRP $300, Amazon $220, Newegg $250
  • 2700X: MSRP $330, Amazon $290, Newegg $295

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Satışı hızlandırmak vede stokları eritmek içindir. bir bakmışsın mayıs-haziran'da duyuruyla aynı anda tüm dünyada 3.nesil Ryzenler satışa sunulur, AMD'nin piyasadaki eli INTEL gibi değil, intel'in piyasada 6.7.nesil tonla işlemci stoğu olsa bile sattıracağı bir dünya bayi-üretici varken AMD'nin durumu öyle değil.

düzeltme; imla hatası

mehmetclk tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

x3** ve b3** için bile deli gibi yeni nesil için BIOS yayınlanıyor son zamanlarda. Az kaldı, az. Benim için standart değişmedi, 8/16 4,5GHz 1,3V ile rahat çalışan işlemci ve 300$ altı tabi. :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

x3** ve b3** için bile deli gibi yeni nesil için BIOS yayınlanıyor son zamanlarda. Az kaldı, az. Benim için standart değişmedi, 8/16 4,5GHz 1,3V ile rahat çalışan işlemci ve 300$ altı tabi. :D 

O diilde yıllardır söylicem, avatarın evangeline lilly e hiç benzemiyo... :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, Narcissus said:

O diilde yıllardır söylicem, avatarın evangeline lilly e hiç benzemiyo... :baba:

O değil ki zaten. :D:D:D D:D D:D

Narc, iyi güldürdün. :D

http://www.drawingskill.com/art/32715 Aslında tam olarak bu da değil, orijinali tam bulamadım.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 3000 serisinin haber kırıntıları dedikodular dökülmeye başlamış, tabloda verilen değerler fiyat haricinde gayet iyi görünüyor, chiplet yapıda gelecek olan işlemcilerden AMD çok ümitli olacak ki fiyat etiketlerini yazarken elini korkak alıştırmamış, tabi dedikodu kıvamında haberler olsada ilk intibam o

ZX4MM0.jpg

Kaynak= https://www.3dcenter.org/

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3000 Serisinin ilk örnekleri çinli üreticilerin ellerine ulaşmış ve ilk gelen dedikodular gayet olumlu.

Bir önceki seriye göre %15 IPC iyileşmesinden bahsediliyor, yani 2000 serisine oranla aynı hızda %15 daha fazla işlem yapabiliyormış. Bellek olayları biraz daha toparlanmış olsa da 3000 serisi yüksek hızlı bellekleri sevmeye devam ediyormuş.

Anakart üreticileri PCIe 4.0'ın yüksek hızı ile baş etmekte biraz zorlanıyorlarmış. Test süresi beklenilenden uzun yada ilk çıkan anakartlar PCIe 4.0 hızlarında çok stabil olmayabilirmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca B550 anakartlarda Pci-e 4.0 olmayacakmış galiba ve her ne kadar B350 ile hemen hemen aynı olsa da B320 anakartlarda 3. nesil desteği olmayacakmış diye okudum ben de.

Geçen sene sistemi yenilerken 200-250TL fark için X470 yerine B350 almıştım :) Tabi hemen işlemci değiştirme niyetim yok ama değiştireceğim zaman da 3. nesil seçeneğimin olmasını isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
55 minutes ago, sgi said:

Ayrıca B550 anakartlarda Pci-e 4.0 olmayacakmış galiba ve her ne kadar B350 ile hemen hemen aynı olsa da B320 anakartlarda 3. nesil desteği olmayacakmış diye okudum ben de.

Geçen sene sistemi yenilerken 200-250TL fark için X470 yerine B350 almıştım :) Tabi hemen işlemci değiştirme niyetim yok ama değiştireceğim zaman da 3. nesil seçeneğimin olmasını isterim.

B320 diye bir chipset yok, A320 var. Typo olmuş sanırım. A serisi yani en düşük seviye chipsetlere bir engel gelmesi çok şaşırtıcı değil. Bence B350'ye 8 çekirdeğere kadar 3rd gen Ryzen desteği gelebilir ve bu bence gayet yeterli bir durum.

3rd gen ryzen'leri 2'ye bölebiliriz. Önceki chipsetlerle uyumlu ve max 8 core'a sahip ryzen 3000'ler ve yeni chiplet design'dan faydalanarak 10/12 ve 16 core'luk ryzen'ler olarak sınırlandırılabilir. 2. sınıf sanırım sadece 500 serisi anakartlarla çalışacak gibi geliyor bana. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Typo değil de aklımda B diye kalmış o çipset de :) Bence eski anakartlarda işlemci desteği çekirdek sayısına göre değil de tdp ye göre olursa daha mantıklı olur, kimse de bişey diyemez böylece, 2700X 105W tdp li, 2700X destekleyen bütün eski anakartlar yeni nesilde 105W tdp ye kadar bütün işlemcileri desteklesin çekirdek sayısından bağımsız olarak. Tabi 105W dan daha yukarıda da güvenli şekilde çalışacak modeller illa ki vardır çipset bağımsız, onları da anakart üreticileri test edip eklesinler listeye işte :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala dediklerimde ısrarcıyım. 4,5GHz'i görebilirsek öpüp başımıza koyalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap   sanırım olacak gibi :

Leak: Ryzen 3000 runs at 4.5 GHz and beats Ryzen 2000 by 15%   

Bilibili user “Ito Technology” claims that motherboard manufacturers have engineering samples of mainstream Ryzen 3000 processors in the four to eight core territory, but they’re expecting (and preparing for) twelve and sixteen core parts too. While final clock speeds haven’t been established, the CPUs reliably run at 4.5 GHz and outperform previous parts by 15%, while having impressively low thermal output and power requirements.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/79839-leak-ryzen-3000-runs-45-ghz-beats-ryzen.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki sürümlerine göre %15 daha performanslı diyor ama aynı çekirdek hızında mı? Burası önemli. Çünkü 4,5 GHz günlük kullanılabilen bir Ryzen henüz yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok