AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Son dedikodu haberlerinde 8 Core 'luk modeller için IPC bazında %15~20'lik bir hızlanma var geçiyor, önceki aylarda göründüğü kadarıyla 3600x-3700-3700x üçlüsü çok can yakar. oyun tarafındaki intel üstünlüğü kapanmasa önemsiz seviyeye gelmesi çok iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ebrarbilgisayar olayı bir kaç videoya konu oldu 2 gündür haliyle popüler bir konu olduğu için, aşağıdaki videoda birisinin ebrarı arayıp bilgi aldığı söyleniyor. Ebrarın, bilgileri arena dan (arenayı hepimiz biliyoruzdur herhalde) aldığı ve kesinlikle doğru olduğu, temmuz veya ağustos başı gibi satışa çıkacağını söylemiş. Kimse 16 çekirdekli modelin bu kadar erken geleceğini beklemiyor, bakalım ne olacak bu iş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

internette birçok yerde harıl harıl  1950X reklamları dönüyor eldeki stokları temizliyorlar sanıyorum, 3000 serisinin son 2 modeliyle gelecek olan 24-32'lik modeller böylelikle i9'la rekabet edebilir diye düşünmüşler herhalde, eldeki AMD kartlarda BIOS'ların boyutu 32mb değilse 3000serisinin güncellemelerini alması sıkıntılı olacak deniyor, uygulama yöntemleri bilgi ve tecrübe gerektiriyor ki son kullanıcın başının yanıp forumlara doluşması gibi bir tehlike var. işlemci çıkışı bu kadar yaklaşmışken anakart güncellemelerinin bilgisi çıkışı filan derken AMD'nin bu durumu nasıl halledeceğini merak ediyorum. neyseki topladığım sistemlerde 32mb bios vardı iş başa düşünce hallederiz.

kaynak; https://www.donanimhaber.com/Kisa-Devre-AMD-de-onemli-gelisme--110422

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, sgi said:

Bu ebrarbilgisayar olayı bir kaç videoya konu oldu 2 gündür haliyle popüler bir konu olduğu için, aşağıdaki videoda birisinin ebrarı arayıp bilgi aldığı söyleniyor. Ebrarın, bilgileri arena dan (arenayı hepimiz biliyoruzdur herhalde) aldığı ve kesinlikle doğru olduğu, temmuz veya ağustos başı gibi satışa çıkacağını söylemiş. Kimse 16 çekirdekli modelin bu kadar erken geleceğini beklemiyor, bakalım ne olacak bu iş

Çok alakasız bir anektod ile olayı bağlıyorum. Geçenlerde olan GS FB maçı öncesi bir süper ligin durumuna bakayım dedim. Başakşehir'de puan kaybetmeye başlamıştı. Ben de hiç takip etmediğim için anlık olarak baktım ve ultra genel bir yorum olarak 'GS kadıköyde yenerse şampiyon olur' demiştim. Arkadaşlar da bu ömer üründül tarzı yorumla dalga geçmişlerdi. :)

Şimdi de bu Ebrar bilgisayar specleri doğruysa diyorum ki..

AMD şampiyon olur. 

:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'de birşeyler illaki eksik gelecek fakat Ryzen 3000 serisi sayesinde INTEL'in her jenerasyonda daha performanslı ve biraz yenlikçi ürünler görmemiz muhtemel hale geliyor, ihtimal 3000 serisinin son 2 modeliyle gelecek olan işlemciler TR 2920/2950 muadili sistemi en az 100$ daha ucuz anakart ve en az 300-400$ daha ucuz bir işlemci alıp bir üst segmente geçmeden kullanma ihtimali doğacak, zaten çok çekirdeğin belli uygulamalar dışında performans etkisini ancak testlerde görebiliyoruz, olabilecek ucuz yoldan 24-32 çekirdekli sistem kurmak güzel olacak.

Mayıs sonu Haziran başı oldu sonra Temmuz'a sarktı ve piyasada bulunur halde olacağı vakit Ağustosu buldu. İntel'inde bu duruma ne tepki vereceği eylül-ekim gibi dedikodu haberleriyle az çok belli olur. sistem toplamak yada yükseltmek isteyenler çok acil değilse ağustos gibi bu işlere girişebilirler. bende ağustosta bir değişim planlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mühendislik örneği. Bence de 5ghz falan olmayacak bütün çekirdekler, ama 2. nesil threadripper' a göre daha düşük bir frekansta çıkacağına mı inanıyorsunuz gerçekten ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır, kesinlikle öyle bir düşüncem yok. Daha bu "söylentiler" ilk çıktığında da söyledim. 4,5 GHz, 8c/16t işlemci gayet iyi olur.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin Threadripper'da ucuzlatma yerine bir alt seriye 16c/32t koyması bunuda revize çekirdeklerle olabilecek en üst fiyatta sunacak olması son kullanıcı adına güzel bir hamle, i9.9900K 'ya güzel bir rakip olacak gibi.  tüm çekirdekler açıkken günlük 4.3Ghz gibi seviyede çalışma imkanı olursa harika olur. chiplet ayrık çekirdekli yapıda geleceği için 5000mhz DDR4 bellekleri destekleyebilecekmiş miş diyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda onaylı tarih geldi. Q3'te geliyor hem de Navi ile birlikte. Gerçi yemmuz mu olur yoksa eylül mü, orası muamma. :)

c46yEN.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tanıtım zamanı az kaldıda piyasa için Q3 diyorsa agustosta kısıtlı bulunur eylül gibi türkiye'de görürüz, az sayıda gelen ilk parti malları hariç. işlemci neysede grafik kartı alanında amd'nin bir can suyuna ihtiyacı var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12 Core olan Ryzen 3xxx  testte ilk jenerasyon Threadripper 1920X 'ten daha hızlı çıkmış, çok daha rafine bir işlemci göreceğimiz inanmaya başladım sadece şu çıkış tarihi konusu eylül-ekim'e sarkmasa bari.

Listede dikkatimi çeken iki şey 129$ 12core 3300G/ 199$ 16core 3600G işlemcileri oldu, bir köşede dursun iş görsün deyip MiniPC sistem kuracaklara güzel bir seçenek olmuş dile kolay 16 thread + GPU aynı zarda buluşturulmuş.

https://wccftech.com/amd-12-core-zen-2-ryzen-cpu-engineering-sample-benchmark-leaked-higher-ipc-vs-threadripper-1920x/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3300G ve 3600G bu şekilde olursa, 3200G ve 3400G işi nasıl olacak? 3400G, 3300G' den her bakımdan daha kötü bir işlemci olacak eğer ki şu tablolar falan doğruysa tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sgi 2200G/2400G isimlendirmesi 3000 serisinde 3300GB/3600G olarak değişmiş olabilir, yine 2 modelle devam edilecek sanki. aslında böyle olması daha iyi olur bence.

DH'deki haberde 16core ryzen'in test skoru konu edilmiş, tüm çekirdekler 4.2ghz iyi bir seviye bence. güç tüketiminde dengesiz bir yükselme olmazsa bunu alı suyla soğutma uygulayıp 4.0ghz günlük kullanan çok olur. şansı bilgisi imkanı olanlar belki daha üst hızlara ulaşıp kullanabilir. işlemci için daha önce yazıldığı gibi 500$ 'lü rakamlarda olacak deniyor. işlemcilerin çıkışı yaklaştıkça daha bir hevesleniyorum hiç hesapta yoktu fakat belkide alırım kim bilir.

https://www.donanimhaber.com/16-cekirdekli-Ryzen-3000-modeli-1700-lik-Core-i9-7960X-le-eslesiyor--111056

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok benim bahsettiğim isimlendirme değişikliği falan değil, ortada 3200G ve 3400G adında 12nm Zen+ tabanlı ve 3300G-3600G adında 7nm Zen2 tabanlı apuların söylentileri var, aslında Zen+ olan söylentiden biraz daha ileri, hakkında daha çok bilgi var Zen2 tabanlı apulara göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Computex'den gelen en son haberler şu şekilde.

%15 ipc iyileşmesi

Ryzen 5 3600  ( 199$ )

6 cores/12 threads, 4.2GHz boost, 3.6GHz base, 35MB cache, 65W TDP

Ryzen 5 3600X  ( 249$ )

6 cores/12 threads, 4.4GHz boost, 3.8GHz base, 35MB cache, 95W TDP

Ryzen 7 3700X  ( 329$ )

8 cores/16 threads, 4.4GHz boost, 3.6GHz base, 36MB cache, 65W TDP

Ryzen 7 3800X  ( 399$)

8 cores/16 threads, 4.5GHz boost, 3.9GHz base, 36MB cache, 105W TDP

Ryzen 9 3900X (  499$) 

12 cores/24 threads, 4.6GHz boost, 3.8GHz base, 70MB cache, 105W TDP

7 Temmuz çıkış tarihi

COMPUTEX_KEYNOTE_DRAFT_FOR_PREBRIEF.26.0

nqcxnq8dgo031.jpg

https://www.anandtech.com/show/14407/amd-ryzen-3000-announced-five-cpus-12-cores-for-499-up-to-46-ghz-pcie-40-coming-77

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 GHzciler gesin, bir şey deniyecem. :D

Valla ben umutluydum 4.5GHz konusunda, testleri bekleyip ona göre değiştireceğim gibi gözüküyor.

On 26.03.2019 at 4:26 PM, wazzap said:

x3** ve b3** için bile deli gibi yeni nesil için BIOS yayınlanıyor son zamanlarda. Az kaldı, az. Benim için standart değişmedi, 8/16 4,5GHz 1,3V ile rahat çalışan işlemci ve 300$ altı tabi. :D 

Aha bak demişim zamanında, bu şartlar altında benim işlemci değişimi yalan. Gerçi 4.5 GHz'ı 1.3V'dan aşağıda yapabiliyorsa bir düşünmek gerek tabii. :baba:

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus sunum sırasında 500 serisi çipsetli 30 yeni anakart çıkartacağını açıkladı. Ayrıca bios güncellemesi ile 100 civarında mevcut anakartın da 3000 serisini destekleyeceği söylendi.

Bildiğiniz üzere AMD'de soket/sınıf ayrımı pek yok. İstediğiniz işlemciyi istediğiniz anakart ile kullanabiliyorsunuz. Tabi anakartın fiziksel yapısı ve çipseti nedeniyle bazı sınırlamalar olabiliyor ama nihayetinde çalışıyor. Şimdi böyle bir ekosistemde sadece bir donanım üreticisi 30 tane farklı anakart modeli ile geliyorsa ortada ciddi bir satış potansiyeli var demektir. Ayrıca AMD uzun bir süredir piyasada var ama aslında yok olduğu dizüstü piyasasında da daha etkili olacağı görüntüsü verdi.

IPC performansı yüzünden oyuncular ve overclock'çular pek yanaşmıyordu ama bu durum da ortadan kalkmış gibi görünüyor. RGB kasalarda daha fazla AMD kullanılacağı kesin.

Fiyatlar da çok iddialı. Tamam bir işlemci için 500$ hala yüksek bir mebla ama rakibi aynı gücü 1100-1200$'dan satılıyor.

Anlaşılan bu sene bol bol AMD konuşulacak, alınacak, incelenecek, satılacak, zaten bilişim medyası Intel'le köprüleri yakıp AMD'ye yanlamaya başlamışlar bile. (İçince AMD geçen videoların izlenme oranı daha yüksek .Tabi onlar da biliyorlar intel ipe ipe onlarla iyi geçinmek zorunda kalacak, dolayısıyla Intel'e atış serbest bu aralar. )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD çekirdekleri bol bol kullanmak yerine rafine ederek ilerlemek istemiş serinin tepe modelini 12çekirdekte tutmuş, 499$'lık fiyatıyla intel'in çokta fiyat kırmadan 10-12core bir i9'la yakında bu model'e bir karşılığı olur diye düşünüyorum. 7 temmuz'da çıkacak olması elimize hızlıca gelecek demek oluyor. işlemci çekirdeklerine bakarsak 8core'luk kümelerde 4er tane çekirdeği kapatmışlar, modeller arası minik farklılıklar olması daha rafine dengeli bir çekirdek olduğunun bir kanıtı, tepe model'de 64MB L3 tampon nedir yahu. :kayik:

Ryzen9_3800X_Car_678x452.jpg

Tanıtımda gözüme çarpanlar 500serisi anakartlarda 14'e kadar sata  12'ye kadad USB 3.1 portu desteği oldu, PCI exp 4.0 kontrolcüsüde bir ilk sanırım.

https://www.anandtech.com/show/14407/amd-ryzen-3000-announced-five-cpus-12-cores-for-499-up-to-46-ghz-pcie-40-coming-77

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD bütün kozunu henüz masaya koymuş değil. 10 ve 16 çekirdekli modeller zamanını bekliyor, ayrıca chiplet tasarımının şöyle bir getirisi de var;

Şuan tanıtmış oldukları 3700X ve 3800X tek 8'li kümeye sahip gibi görünüyor, yarın yine 8 çekirdekli  ama 4+4 kümeli  (ve muhtemel 70MB önbellekli ) başka bir varyasyonu (3850X ?) gelebilir ve bu versiyon 3800X'den daha yüksek frekanslarda daha serin çalışabilir.

Küme başında 6 çekirdek kullandıklarında boost frekansı olarak 4.6 ghz sağlayabildiklerini görüyoruz. Bu rakam küme başına 4'e düştüğünde 5ghz gayet mümkün olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok