AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

İşlemci yongası içindeki aktif çekirdek sayısı azaldıkça işlemcinin çalışma frekansının yükselir, böyle bir gerçek var. (Yada tam tersi :D)

Bu mimaride asimetrik kümeler yada tekil sayıda çekirdek sayısına sahip kümeler mümkün mü bilmiyoruz ama IO çipi sayesinde böyle esneklikler gayet mümkün görünüyor. Eğer böyle bir imkan var ise çok ilginç şeyler görebiliriz. Örneğin 4+4 olur, 4+2 olur 6+4 olur, belki 5+5 3+3 olur, hatta belki 7+3 olur ve eğer böyle olursa bu kombinasyonların her biri çalışma frekansı ve ısı dağılımı konusunda farklı özellikler gösterecektir.

Misal 6+2 olur ve toplamda yine 8 çekirdek sağlar ama o 2 çekirdek 5 ghz hızında çalışır.

Tabi bir de "8 + Navi" durumları var. Navi+Zen2 beraberliğinin sadece oyun konsolları yada mobil işlemcilerle sınırlı kalmayacağı aşikar.

Ben umutluyum ve bence her şey çok güzel olacak.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ionian  çekirdek sayısı dikkati dağıtmasın, iyi optimize edilmemiş oldumu 1.nesil ryzen'lerde olduğu gibi heveste eksiklik oluyor birde frekans mecburen düşük tutuluyor, işin mühendislik kısmında 10-12-14-16core  hesaplamaları yapılarak ve performansı olabildiğince ölçeklendirerek modelleri belirliyorlar,  16core 3.1ghz 140wat TDP'li bir model yerine hem verimli üretilen hemde yüksek frekansta çalışan 12core'luk yüksek frekansta çalışabilmesi muhtemel birde modeli tercih ederim, tepe modelin mühendislik örneği testlerde 1.nesil 1920X'i  %6 geçmişken bence 499$ çıkış fiyatı gayet iyi tutturulmuş, zaten çok sürmez intel'i esaslı bir yanıtı gelir 400-420$ seviye iner o işlemci. 

Navi+Zen2 örneğinin PC'de olmama ihtimali yok hatta biraz daha kaslı halini dahi görebiliriz, web'de birkaç yerde intel'in 15w işlemcilerde gen11 GPU'su AMD muadillerinde bariz önce çıkmış, bunun yüksek profillisini yapmamaları imkansız, hali hazıda miniPC türevi zaten bir serisi varken bu yüksek profilli gen11 barındıran işlemcileri burada görebiliriz. AMD'nin bu alandaki APU'larında ilk etapda daha fazla core vererek durumu idare ettireceğini düşünüyorum, sonrasında da bu bahsettiğin NAVI+Zen2 tabanlı işlemcileri görürüz.

Şuan elinde Ryzen 1600x/1700x olan 2600x olan birçok kişi bu işlemcilerden alıp yoluna devam edebilir. elimdeki i7 için aynı şeyler geçerli değil, i9'da olsam dahi yeni nesil intel'lerde anakart gerekeceği için AMD'li sistemler avantajlı durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3950X resmi olarak Eylül'de satışa çıkıyor. 16/32, 3,5 -4,7 GHz, 105W, 749$

https://www.anandtech.com/show/14516/amd-16-core-ryzen-9-3950x-up-to-4-7-ghz-105w-coming-september

Basın bülteninin tamamı;

https://imgur.com/a/6e75rys

malesef imgur

wazzap tarafından düzenlendi
ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam dengi sayılmasa da 1950X 'in  daha ucuza masaüstü sistemlere indirime işlemi gerçekleşti,  Ryzen işlemci ailesiyle INTEL'in rekabet etme zoruyla hem anakart hemde işlemci ailesinde artık dopdolu özellikleri sunduğunu görüyoruz,  yeni Xeon ailesinde AMD'nin rekabetteki etkisini görmek mümkün.  tanıtımdaki işlemcinin eylül'de sunulması herhalde dökümdeki silikonlardan en kalitelilerini 3950X olarak paketleyeceklerini düşündürttü umarım öyle olur. olurmu bilemiyorum fakat OC'la 4.1-4.2ghz hızlarda günlük sıkıntısız çalışırsa harika olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Boost clock ile ilgili güzel bir haber geldi.

Bahsi geçen 4.6, 4.5 ghz gibi boost clock'lar tek çekirdek ile sınırlı değilmiş. TDP, çekirdek sıcaklıkları, termal limit vs birkaç parametrenin izin verdiği sınırlar içinde mümkün olduğunca çok çekirdek bu hızlara çıkıyormuş.

Bu da şu demek herhangi bir elle overclock ayarlaması yapmadan dahi bir oyun bir yazılım sadece 6 çekirdeği kullanıyorsa ama bu çekirdeklere aşırı yüklenmiyorsa bu 6 çekirdeğin tümü en yüksek boost hızında çalışacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben hemen alma taraftarındaydım ama benchmarkları görmeden atlayamıyacağım sanırım. 4,5 GHz, all core hala pek olası gözükmüyor şu an. 3800X'e de o parayı vermek istemiyorum açıkçası. Ayrıca B550 anakartlar Eylül ayını bulabilir diyorlar. Benim açımdan durum çok karışık şu an.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bi görmek lazım çünkü daha aylar önce anakart üreticilerinin pci-ex 4.0 yüzünden sıkıntılar yaşadığı söylenmişti. Şuan görücüye çıkan biri hariç bütün x570 anakartların çipseti fan ile soğutuluyor, bu hayra alamet değil.

Bakalım ram uyumluluğu nasıl, overclock performansı, ısı durumları, bios güncellemeleri, testler falan derken en fazla 1-2 ay içinde belli olur her şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yapılan son benchmark'larda Ryzen 3950X  mevcut 2950X 'i    +%50 kadar geçip 1. olmuş, duruma bakarsak intel'den ciddi bir hamle gelmesinin tam zamanı, yıl sonuna kadar mutlaka bir karşılık vereceklerdir diye düşünüyorum.

p5jJBo.png

kaynak; http://www.3dcenter.org/

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduklarını pek anlayamadım. Hali hazırda zaten pci-ex 4.0 öküz kadar bant genişliği sağlıyor, x570'de de 24+16 toplam 40 kanal pci-ex 4 var.

40 kanal pci-ex 4 80 kanal pci-ex 3.0'e eşdeğer ki bugün Intel'in en baba sunucu işlemcilerinde bile 48 kanal pci-ex 3 var.

Pro işler için desen orada zaten x599 (yada ismi ne olacaksa) o olacak.

Bu x570 bana biraz üreticilerin daha pahalı anakartlar üretebilmek için AMD'den talep edebilecekleri bir şey gibi geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X570, oyun oynayan adam için gereksiz. Ha, LN2 ile vurucam kırbacı diyorsanız eyvallah ama B450 sağlam VRMli bir anakart bile çok rahat iş görecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merak ediyorum seneye çıkacak olan Zen 3 işlemcilerini B450/X470 'e takabilecekmiyiz yada X570'e , şimdi gidip  bu anakartları almak kolay olsa da seneye yeni bir soket mevzusumu olacak ona göre komple sistem yükselten kullanıcılarda gider X570 alır kullanır ve eğer anakart değişecekse bu sefer mevcut anakartlardan seçim yapar 50-100$  cebinde kalır yada ekran kartına eklenir.

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan için bununla ilgili bir şey söylemek zor ama söylentiler Zen 3'ün çok farklı bir işlemci olmadığı sadece iyileştirmeler barındırdığı yönünde. 400 serisine pek şans vermiyorum ama x570 ve üstü çipsetlerin Zen 3 işlemcilerle birlikte çalışma ihtimali yüksek görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ddr5 e geçene kadar destek verip vermemek keyiflerine kalmış, ddr5 e geçince de zaten yapacak birşey yok eski anakartlar için. Athlon 2 ve Phenom 2 lerdeki bellek kontrolcüsü hem ddr2 hem de ddr3 destekliyordu yanlış hatırlamıyorsam, onun gibi birşey yaparlar mı bir daha, onu da pek sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şöyle bir durum var, neden 500 serisi anakart almak için pek geçerli bir neden yok. Söylendiği kadarıyla 3000 serisi işlemciler 500 serisi anakartlarda verdiği performansın aynısını b450 yada x470 ile de veriyormuş. Ayrıca 500 serisi anakartların fiyatları bir önceki nesile göre daha yüksek olacağı görülüyor.

Pci-ex 4.0'ün hayatımıza girmesine ve fark yaratmasına da daha çok var.
Bence ilk incelemelerin ardından sorunsuz çalıştığı görülen güzel x470'lerden biri uygun fiyata alınıp 3000 serisi işlemcilerle gayet güzel kullanılır. Her türlü de daha ucuza gelir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PCI EXp. 4.0'da gerekliliklerin zorluğu yonga seti güç tüketimi AMD'nin şansızlığı, Bu noktada intel'inde rekabette psikolojik olarak rakibine katkı sağlamaması için PCI Exp. 4.0'ı henüz pazarlamıyor oluşu dikkate değer, x570'in  güç tüketimi B550-B520'nin PCI Exp 4.0 desteğindeki soru işareti, bu noktada 1 PEG portu ve 1 M2 portunu desteklemesi daha kolay halledilir deniyor.

Resmi testler bir görünsün piyasada 1-2 ay içerisinde taşlar oturur, Şuan 3000'i bekleyenler rahatça ne alacağına karar verir. ben 3800X 'i 3900X 'i bir görelimde önce.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, yıllardıronlineolmayanadam said:

PCI EXp. 4.0'da gerekliliklerin zorluğu yonga seti güç tüketimi AMD'nin şansızlığı, Bu noktada intel'inde rekabette psikolojik olarak rakibine katkı sağlamaması için PCI Exp. 4.0'ı henüz pazarlamıyor oluşu dikkate değer, x570'in  güç tüketimi B550-B520'nin PCI Exp 4.0 desteğindeki soru işareti, bu noktada 1 PEG portu ve 1 M2 portunu desteklemesi daha kolay halledilir deniyor.

Resmi testler bir görünsün piyasada 1-2 ay içerisinde taşlar oturur, Şuan 3000'i bekleyenler rahatça ne alacağına karar verir. ben 3800X 'i 3900X 'i bir görelimde önce.

Pci-ex 4 bu sefer biraz erken geldi. AGP 2x-4x-8x, pci-ex, v2 v3 bu geçişlerin hepsinde geçişin hemen öncesinde x16 portu o günün en güçlü ekran kartlarına falan dar gelmeye başlamış oluyordu. Dolayısıyla yeni sürüme geçmek bir avantaj sağlıyordu. Ayrı bir albenisi vardı. Bu sefer böyle bir durum olmadan pci-ex 4.0 geldi.

Pci-ex 4.0 M.2 SSD'ler için bir rahatlama bir sıçrama sağlayacak ama bu okuma yazma hızındaki sıçrama biraz sentetik bir sıçrama olacak, yani genel kullanımda hayatımızda pek bir şey değiştirmeyecek. Piyasadaki en güçlü ekran kartları için henüz Pci-ex 3.0'ün bant genişliği gayet yeterli görünüyor.

Diğer taraftan pci-ex 4.0 gerçekten çok hızlı, neredeyse DDR4 ramler kadar hızlı çalışıyor fakat bu hızın bazı dezavantajları da var. Ram soketlerinin işlemci soketlerinin hemen bitişiğine yerleştirmesi bir tesadüf değil, devre yollarındaki her bir mm'nin stabilite konusunda ayrı bir önemi var.

Yeni 500 serisi çipsetlerin biraz fazla enerji tüketip aktif olarak soğutulmasının gerekmesi de biraz bu yüzden.

Diğer taraftan Ryzen 3000 serisi işlemciler 16+4+4 pci-ex 4 bağlantısını çipsetten bağımsız kendisi direk sağlıyor ve genel kullanım senaryosu için yeterli görünüyor, yetmese de ağır yükü sırtlamış oluyor.

Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok