AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

@Whooosh geçen Bulldozoid (ne si.im ismi var adamın da) de aynı şeyi söylüyordu. Çok istenirse chipsetsiz bir anakart yapılabilir bence ve gayet uygun olur, diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PCI Exp. 4.0'ın anakartlara girmesinin zorluğunu gerekliliğini konuşuyoruz fakat konsorsiyum 5.0 'ı bitirmiş  6.0'ıda 2021de duyurmaya hazırlanıyormuş. grafiklere göre her yeni jenerasyonda hızlar 2 katı olmaya devam edecek. 

P752YO.jpg

PCI-SIG%20DevCon%202019_Briefing%20Prese  PCI-SIG%20DevCon%202019_Briefing%20Prese

Kaynak: https://www.anandtech.com/show/14559/pci-express-bandwidth-to-be-doubled-again-pcie-60-announced-spec-to-land-in-2021

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada R5 2600 da ciddi indirim gördüm HB sitesinde. 1040TL gibi bir rakamla satılıyor ki çok iyi . İndirimlerin arkası gelir , hatta 2700X falan daha da düşerse leziz olabilir.

3700 - 3800 civarını takipteyim , yanına bir de RTX2060 düşünebilirim bütçeyi tutturursam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakart üretiminde X570 'e PCI Exp 4.0 eklenmesinin maliyetleri ne olabilir? ısınan yongayı sogutacak metal ve üzerine fan eklenmesi ve birde anakarttaki bağlantılarının gerektirdiği güç dağıtımı için daha kaliteli PCB mi gerekiyor? anakart üreticileri herhalde INTEL tarafındaki karlılığı istedikleri için ayak dürüyorlar, 4.0'da bu oluyorsa aynı durum 5.0 ve 6.0'a geçerken olacak demektir, yok INTEL işin içine dahil oluncamı hızlanacak merak ediyorum. 3000 serisi işlemci alan muhtemelen bir sonraki seriyi pas geçip doğrudan DDR5'li işlemci/anakart jenerasyonuna kadar beklmesi mantıklı olacak herhalde.

Piyasada sıkıntısı olmayan bir B450/X470 anakartı alıp keyfimize bakabiliriz gibi? bazı anakartlara Peg portunu  PCI Exp.4.0'a çevirmek için firmware gerekecek deniyordu, şu toz duman kalksın bir hele, sonra ne yapacağımıza karar veririz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pci-ex 4.0,  Pci-ex 3.0'den iki kat hızlı çalışıyor, bu da Pci-ex 4.0 destekleyen çipsetin kendi içinde 2 kat hızlı çalışması demek. Çipset iki kat hızlı çalışınca çok daha fazla enerji tüketip daha fazla ısınıyor.

Ayrıca hız arttıkça kararlılık sorunları da daha fazla ortaya çıkmaya başlıyor, bunun önüne geçmek için daha sağlıklı veri yolları inşaa  etmek ve daha iyi bileşenler hatta daha fazla devre katmanı kullanmak gerekiyor. Bunların hepsi maliyet.

3000 serisi işlemcilerin 400 serisi anakartlarda herhangi bir performans kaybı olmaksızın çalışabiliyor olması büyük lütuf, bence bu fırsat iyi değerlendirilmeli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence çıkardıkları bir teknolojiyi mümkün olduğunca sağmak isteyen bir teknoloji üretici güruhu var,  yonga setine takacakları 4-5$ fan +pasif soğutucu blok isteyen üreticiler biraz daha emek isteyen tasarımlara geçmeden önce olanı iyice sağmak istiyorlar anlamını çıkarmak pekte yanlış olmaz. intel'le alıştıkları değişim hızı AMD'nin yarısı hızda olduğundan ve birde OEM vb satış rakamları INTEL'de daha iyi olmasından aya dürüyorlar bence.   misal HBM1-2-3 belleklerdeki üretim zaafiyeti az ürün çıkarma durumu gibi olsa üreticilere hak verirdim.  PCI Exp. 4.0'a ayak diremek birazda eldeki sistemden biraz daha kaymak istemeleri bana göre.

Ayrıca dediğin gibi 400 serisi anakartların durumu son kullanıcı için büyük avantaj , tabi AMD için de:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X590'nın sırrı çözülmüş.

Amd önce 500 serisinde hem Pci-ex 4.0 hem de Pci-ex 3.0 çipset çıkarmayı planlıyormuş. x570 Pci-ex 3.0, X590 ise Pci-ex 4.0 olacakmış ama sonra 400 serisinin uyumluluğunu da hesaba katarak yeni bir Pci-ex 3.0 çipset çıkarmanın gereksiz olduğunu kabul etmişler ve 6 ay önce projeyi rafa kaldırmışlar.
Yani  X570 aslında ilk planda X590 ismi ile çıkacakmış, bu nedenle sağda solda kodların içerisinde "X590" ifadesi geçiyormuş. Muhtemelen X570'de X470'in yeniden isimlendirmesi olacaktı, hiç girmemişler o işe iyi olmuş.

Tabi bu arada profesyonel kullanıma yönelik Epic serisi işlemciler için bir çipset gelecek ve adı henüz açıklanmış değil. x599 olması bekleniyordu bu çipsetin isimlendirmesinin ama Intel ile isim çakışması yaşama durumu olacağından ufak bir ihtimal de olsa Epic çipsetinin X590 olarak isimlendirilme ihtimali var fakat AMD bu isimlendime konusunda ürünlerini rakamlarla isimlendirirken rakibin rakamlarından düşük olmamasına özen gösteriyor. X590 ismini kullanırsa böyle bir durum oluşur.

Ayrıca anakart üreticileri Intel'den Ryzen 3000 serisinin fiyat ve performans olarak anlamsızlaştırdığı işlemciler için indirim istemişler. 9900K gibi popüler işlemcilerde %10-15 indirimler bekleniyor.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni 3000 serisi işlemcilerinden 3600 (6c/12t), oc boost açık iken Cinebench ile multiscore'da 1569 puan almış.

aSrAJh.jpg

Bu da reddit'ten bir kullanıcının 8700k'sı. 4.9GHz, 3000MHz RAM ile.  1563 puan.

1J63nX.png

3600'ün puanı söylenti (rumor). fotoşop falan değildir umarım.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3600'ün  daha doğrusu R5 modellerin zaten fiyat performans oranı çok iyiydi o derece artsa bile olur diyebiliriz de sıkıntı o değil IPC performansı oyunlardaki kare sn oranları, nasıl diyeyim oyunlarda %20 olmak için gidip ekran kartına +100$  ekleyip alacak adam baştan AMD seçmemesi lazım gibi bir düşünce vardı, 3000 serisiyle bu durum yıkılırsa işte en güzel nokta orası olur başka bir şey değil, kimsenin cinebench skoruna baktığını düşünmüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

100$ fark %20 fps artışı için gayet tercih edilir yalnız. Rakamsal olarak kötü bir örnek olmuş. :)

Salt performans isteyen adam zaten yine Intel alacak, orası mesele değil. Zaten o kesim oyuncuların %2sini bile oluşturmaz. Bkz: Steam Survey

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3000 serisinin incelemeleri düşmeye başladı. Genel olarak bir önceki nesle göre çok iyi gelişmeler var ama overclock konusunda benim açımdan sınıfta kaldı. 6c/12t alıp geçeyim diye düşünüyorum. 4.5GHz yapamayan işlemciye o kadar para veresim yok açıkçası. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

testler gayet olumlu gibi, i7-9900k ile başabaş hatta geçiyor 3700x ve 3800x. linus incelemesinde athlon 64'ten beri ilk defa böyle sonuçlar görüyoruz, amd is back diyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neden kimsenin 4.3 GHz'i geçemediği belli oldu. Chipset ve BIOS sürümlerinde sıkıntı varmış. Benchmarkların hepsi yeniden yapılacak. :1pof:

https://www.xanxogaming.com/reviews/amd-ryzen-9-3900x-review-english-dethroning-the-intel-core-i9-9900k/

https://clips.twitch.tv/ProductiveConfidentWombatThunBeast

https://www.amd.com/en/support

yeni chipset çıkmış.

wazzap tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap 4.3ghz'i geçememesi dert değil, bu tip sıkıntılardan daha önemlisi yok bios gerekiyordu yok sürüm geliyor gibi diğer mevzuların açılmış olması bence.  şimdi dillendirilmiyorda yakında 500 serisi ile biraz daha performanslı olduğu ortaya çıkar yada dedikodusu olursa sıkıntı o olur başkası değil. insanları uzun bir süre bios'du uyumsuzluktu diye konuşturdular şimdi yenisine yelken açtırmamaları gerekiyor.

Tech report'un testlerinde alınan skorlar fena görünmüyor.

https://techreport.com/review/34672/amd-ryzen-7-3700x-and-ryzen-9-3900x-cpus-reviewed/

ekleme;

https://www.anandtech.com/show/14605/the-and-ryzen-3700x-3900x-review-raising-the-bar

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eğer bu şekilde ilerlerlerse ryzen 4000 serisini düşünemiyorum... athlon 64 zamanlarına geri mi dönüyoruz yoksa :8

ekran kartı tarafında da atak yapabilseler keşke.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

workstation tarafında 2bin serisi de iyiydi zaten. Oyundaki handikaplarını da azaltmışlar, olmuş gibi. Tabii, sürücü hataları, anakart problemleriyle tipik bir AMD lansmanı izliyoruz gene. 

Ayrıca hala max fps testi yapan yayınları da anlamakta güçlük çekiyorum. Max FPS'nin birşey ifade etmediğini, bütün problemin gecikme ve mikro takılmalar olduğunu hala kavrayamamış olmaları muazzam. Neyseki bu nesille beraber AMD bunların da büyük oranda önüne geçebilmiş.

Oyun için değil ama workstation ve "takmam ben abi" gaming için güzel olmuş.

Ek olarak, AMD 3 sene daha bu mimari ile gidecek. Intel seneye, 5 senenin sonunda yeni mimarisini getiriyor. Yani sıçrama yapma sırası Intel'de. Harcayacaklar AMD'yi...

allreadydead tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, allreadydead said:

Oyun için değil ama workstation ve "takmam ben abi" gaming için güzel olmuş.

"takmam ben abi gaming" durumu ryzen 2000 serisi için geçerliydi, 3000'lerde öyle bir durum yok. gayet 9900k ile başabaş gidiyorlar. kimisinde amd önde, kimisinde intel.

bugün pc toplayacak olsam intel almak enayilik. amd daha ucuz ve genel anlamda daha performanslı şu durumda.

Thustu and ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok