AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

AMD yeni işlemci mimarisi ile ilgili ilk sunumu yapmış gözüküyor. Foruma baktım hiç haber yoktu, yurtdışı sitelerde görünce paylaşayım dedim.

RYZEN koymuşlar adını, "Risen" ile aynı telaffuza sahip denmiş. Mantıklı bir seçim :) Özellikle Intel'in Kaby Lake ile neredeyse yerinde sayacağını düşünürsek, ilgi çekici bir duruma dönüşüyor gittikçe. Haberden anladığım kadarıyla özelliği bol olacak. GPU'larda yeni nesil yazılımı da beğeni topladı sanırım AMD'nin, bakalım bu nasıl olacak.

https://www.techpowerup.com/228648/amd-ryzen-brand-name-of-first-enthusiast-zen-cpus

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yine uyduruk 4 tane powerpoint sunum sayfası koymuşlar  :D  fiyasko geliyor olabilir  :lol:

bana karşılaştırma koysunlar, öyle manalı isim bulmakla bitmiyor iş, göstersinler işlemci i7-6900k ile aynı işi yapıyor ama fiyat 1000 dolar yerine 300 desinler, o zaman tebrik edeceğim amd'yi ama henüz değil.

hala kağıt üstündeler, hala laftalar. neyse benchmarklar yakındır artık heralde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6900K benzeri performansta olacak olan için 300$ demediler yalnız hiçbir zaman, 500$ olacaktı yanlış hatırlamıyorsam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben onu daha önce söyledikleri bir şeye dayandırarak değil, lafın gelişi yazdım. demek istediğim hala bir icraat görmedik, yapsınlar bir benchmark artık, ortalık şenlensin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası performansı benim için çok önemli değil, önemli değil derken tabi eski nesilden illa ki daha iyi olacağını bildiğimiz için böyle diyorum, her ne kadar kötü de denilse amd tabanlı sistemler toplandı ve toplanmaya devam edecek, ben de hala phenom 2 965 (970 çipsetle) kullanıyorum varsayılan hızında ama artık yaşını belli etmeye başladı, hala amd tabanlı sistem toplanıyor diyorum ama ben olsam son 1-2 sene içinde almazdım tabi çipsetlerden dolayı, yeni doğru düzgün hiçbirşey yok doğrudan çipset tarafından sağlanan, gerekli hemen herşey harici yongalarla sağlanıp bugünlere ite-kaka geldi bi şekilde, bu zamandan sonra, en azından benim açımdan, önemli olan düzgün bir çipset çıkması, ki öyle olacak gibi görünüyor, yeni bütün şeyleri desteklediği söyleniyor, gözden kaçan herhangi bir sıkıntısı da olmadıktan sonra intel' den performans olarak geride de olsa ben bu yeni amdlerden birini (büyük ihtimalle 4 çekirdekli bir model yeter bana) alıp geçerim. İnşallah hayırlı olur hepimiz için, performansı önemli değil dedim ama ben de merakla bekliyorum tabi doğru düzgün birkaç test sonucu :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni mimarileri kesinlikle fiyasko degil, su ana kadar sizan bilgilerden olusturulan kaba modeller us asagi bes yukari Haswell'in biraz ustunde performans bekleyebilecegimizi soyluyor. Bu da AMD ile Intel arasindaki onemli farki bir miktar kapatiyor. 

Beklentilerin yuksek olmasi AMD'nin piyasa degerine de yansidi. 20 Ocak 2016'da $1.80 fiyatla AMD hissesi alan yatirimci su an neredeyse parasini 6'ya katlamis durumda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haswell'in üzerine Broadwell, Skylake geldi Kaby Lake eli kulağında. Neyse bu RYZEN gelsin görelim.

Ben de bunu yazacaktım. Intel hem önde, hem de eli çok güçlü olacak yine. Bu durum daha çok Phenom II vs Nehalem rekabetine (gerçi pek rekabet de yoktu) benzeyecek gibi. En azından Bulldozer gibi eski işlemcilerin bile gerisinde kalan bir mimari yapmadıkça çok da sorun yaşanmaz sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haswell'in üzerine Broadwell, Skylake geldi Kaby Lake eli kulağında

Öyle ama Rysen'ın ilk piyasaya çıkacak modeli hala marketlerde 1000$'a satılan Haswell 5960x 'ın performansına eşdeğer ve 350~500$ civarında satışa çıkacağı söyleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Etkinlik fena degildi. Pek fazla sey gostermediler ama cizilen resim AMD adina gayet olumluydu. Amd bu etkinlikte oyun konusuna agirlik vermisti, hatta tamamen oyun performansi uzerineydi.

Resmen 4 cekirdekli i7'lere her turlu takariz dediler ama benchmarklari gormek gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haswell'in üzerine Broadwell, Skylake hatta Kaby Lake çıktı ama aradaki performans farkı ne kadar? Özellikle aynı frekansta düşünürsek, çok çok az. Hatta Skylake - Kaby Lake neredeyse %0 sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

son kullanıcı deneyimlerine bakmadan sunum ve teknik dokümanlara fazla güvenmemek lazım ama nedense içimde amd'nin athlon 64 gibi olmasada benzer bir iş çıkaracağı hissi var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD tamamen DX12'ye bel bağlamış benim anladığım kadarıyla. DX12 ile birlikte çekirdek sayısına göre daha iyi ölçeklenen performans artışı sayesinde, 8 çekirdekli işlemcilerin avantajını ön plana çıkarmayı düşünüyorlar. Yoksa günümüz oyunlarında performans hala çekirdek sayısından ziyade yüksek saat frekansına bakıyor.

Intel 4 çekirdekli işlemcileriyle 4.4 Ghz'i zorlarken, AMD'nin 8 çekirdekli işlemcileriyle 95W TDP sınırlarında kalarak yüksek saat frekanslarına ulaşması biraz zor gibi. Sunumlarda da 3.4 GHz ve üzeri gibi bir şeyler aktarmışlar. Bu nesilde 4 GHz'in üzerini göremeyeceğiz gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Saat hizi konusunda zaten intel'de duvara carpmis durumda. Bir sureligine daha yuksek saat hizina sahip islemciler goremeyecegimizden dolayi her turlu cekirdek sayisina agirlik verilecek.

2016 yilinda hala 4 cekirdekli islemcilerin i7 adiyla, duzgun 8 cekirdekli islemcilerin ise 1000$'dan satilmasi zaten beni deli ediyordu. Amd sayesinde intel de 8 olmasa da 6 cekirdekli makul fiyatli i7'ler cikaracaktir.

Beklenildigi fiyatlardan gelirse ben gozum kapali ZEN'e gecerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu dönem "klasik" alanlarda büyük atılımlar yapmak çok zor ama rekabetin olmadığı pazarlarda yeniler veya geride olanlar liderlere yaklaşabilirler. Sonuçta işlemci endüstrisi için bütük atılım zor ama AMD için gayet olası.

Zaten daha yeni sistem değiştirdiğim için pazarın birden hareketlenmesini ve ne aldıysam daha iyisinin yarı fiyatına satılmasını bekliyorum :)

Yıllardır AMD hissesi alma hayalim vardı ama bir türlü o piyasalara erişecek finansal enstrümanlara denk gelmedim. Uğraşıp araştırsam bulurdum ama araya hep başka öncelikler girdi. 

Bu sayfada bence güvenilir ve nokta atışı yorumlar oluyor:

http://semiaccurate.com/2016/12/13/amds-zen-becomes-ryzen/

Son paragraf:

So that is about it for now, the big news being the specs and the Ryzen name. The CPUs SemiAccurate got to play with last week did not have some features turned on, specifically turbo wasn’t working and power management wasn’t close to final. Even with that, a pre-release 8-core Ryzen CPU performed on par with an 8-core Broadwell-E CPU running at the same 3.4GHz frequency. Better yet it did so at a lower energy draw for the system, but that was only on one benchmark. It will be interesting to see how a more polished, optimized Ryzen does when it debuts in a few months, competition is a good thing. At the moment, it looks like AMD has caught up to Intel with Ryzen, or at least are close.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD tamamen DX12'ye bel bağlamış benim anladığım kadarıyla. DX12 ile birlikte çekirdek sayısına göre daha iyi ölçeklenen performans artışı sayesinde, 8 çekirdekli işlemcilerin avantajını ön plana çıkarmayı düşünüyorlar. Yoksa günümüz oyunlarında performans hala çekirdek sayısından ziyade yüksek saat frekansına bakıyor.

Intel 4 çekirdekli işlemcileriyle 4.4 Ghz'i zorlarken, AMD'nin 8 çekirdekli işlemcileriyle 95W TDP sınırlarında kalarak yüksek saat frekanslarına ulaşması biraz zor gibi. Sunumlarda da 3.4 GHz ve üzeri gibi bir şeyler aktarmışlar. Bu nesilde 4 GHz'in üzerini göremeyeceğiz gibi geliyor bana.

Yaptıkları da doğru .Fizik sınırlara dayanıldığı bir süredir yazılıyor. 

İlk yorumlar iyi, takipteyiz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci doğru dürüst overclock olamıyorsa ve AMD yine şu ideal şartlar altında böyle falan diyorsa benim işim olmaz.

Yine de erken konuşmayayım, bakalım görelim ama çok güven kırıldı, nasıl toparlanır o durum orası da ayrı ve önemli bir konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haswell'den Skylake'e %6, Kaby Lake üzerine ne koyar belli değil, söylentiler var, sıfır falan nereden çıktı.

Söylenti olduğu konusunda katılıyorum, arada sızan şeyler oluyor ve abidik gubidik bench'ler yapıyorlar fakat genel kanı IPC konusunda neredeyse sıfır bir iyileşme olduğu. 7700K 4.2-4.4 ile gelince tabi %5'lik bir artış olması kaçınılmaz 6700K'ya göre. Bununla beraber TDP'de 91'den 95W'a çıkıyor.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-Intel-Core-i7-6700K/3647vs3502

Comparing the 7700K and 6700K shows that on the face of it average effective speed is up by an impressive 16% but looking at the peak overclocked score shows that the peak performance gap between the two processors is marginal. Kaby Lake is reported to have no IPC improvement over Skylake so the only real improvement over Skylake is the addition of native USB 3.1 support.

Demek istediğim Intel tarafında heyecan verici bir şey olmayacağı az çok belli, AMD için aynı şeyi söyleyemeyiz şu durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tick tock olayi vardi hatirlarsaniz. Hani tick vurunca iyilestirme, tock vurunca yenilik oluyordu.

Intel'in bu tick-tock seslerini cikaran saati eskiden guguklu babanne saati gibiydi, her tock vurdugunda yerimizden irkilirdik. Simdi ise swatch kol saatine dondu. Yine ses cikariyor ama etkilemiyor.

Bu nedenle 7700k cikmis 9999k cikmis artik kimseyi heyecanlandirmiyor.

Bunu kotu bir sey olarak soylemiyorum, belki de zamaninda fazla saglam tick-tock'lar yaptigindan bugun heyecan uyandirmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

In March 2016 in a Form 10-K report, Intel announced that it had deprecated the Tick-Tock cycle in favor of a three-step "process-architecture-optimization" model,under which three generations of processors will be produced with a single manufacturing process, adding an extra phase for each with a focus on optimization. Intel had already broken the Tick-Tock cycle by delaying the 10 nanometer Cannonlake to 2017, and planning a third generation of processors using 14 nanometer transistors, Kaby Lake; the company stated that extending the lifecycle of each manufacturing process it uses would allow Intel to "further [optimize] our products and process technologies while meeting the yearly market cadence for product introductions

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu görüntü doğru ise 3.4 ghz 95W tdp ile ryzen kabylake e bile ayar verebilir rahatlıkla masaüstünde tabi diğer benchleri de görmek gerek. 5.2 ghz kaby lake bu arada. 

post-38-0-27226700-1481770878_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok