AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Nda ne zaman kalkıyor?

ECC memory desteği olduğu yazılmış, son kullanıcın işine yarar mı?

ECC destegi son kullanici icin degil. Kisisel kullanici olarak cogumuzun gozu masaustu versiyonlarinda oldugu icin birkac ay sonra cikacak sunucu islemcisi Naples ile Ryzen'in aslinda ayni silikon (die) oldugunu bazen unutuyoruz. 

AMD kisitli maddi kaynaklarini ayri bir masaustu, ayri bir sunucu islemcisi gelistirmek icin tuketmek yerine ayni silikonu kullanmaya karar vermis. Ryzen die fotograflarina bakarsaniz alisilagelmis kare sekil yerine ince uzun bir dikdortgen gormemizin sebebi bu. 4 tane Ryzen silikonu MCM (multi-chip module) olarak ucuca eklenerek 32 cekirdekli Naples sunucu islemcisi yapilacak.

Bilindigi gibi ECC masaustu kullanicisi icok cok da onemli olmayan bir luks iken, sunucu pazarinda kacinilmaz bir gereksinim. Kisacasi icin Ryzen'in ECC desteklemesinin temel sebebi 4 tane Ryzen'in birbirine eklenerek Naples'i olusturmak icin planlanmis olmasi.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chip hocam 4 tane core paketlenip bir bütün haline getirilirken neden hafıza kontrolcüleri çıkarılıyor, misal desktop işlemcide çift kanal kontrolcü varken sunucu işlemcisinde neden 8 değilde 4 kanal olarak yapılandırılmış, sunumlarda 4 olduğunu okumuştum resmi değil tabi ama belkide öyle çıkar. yoksa 8 kanalmı gelecek hafıza kontrolcüsü bilginiz varmı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin kendi sunumlarini gormedim ama benim gordugum tahmin sunumlarinda Naples'in 8 kanal hafiza kontrolcusu oldugu soyleniyor. 2018 ortasinda gelecek Naples refresh'de de, 2019 icin soz verdikleri "Starship" islemcisinde de ayni sekilde 8 kanal var.

Zaten mantikli olani da bu. 4 tane cipi birbirine baglayip paketlerken herhangi bir hafiza kontrolcusunu cikarmalarinin (fiziksel olarak cikarmalari mumkun degil elbette, "iptal etmek" diyelim) mantigi yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle bişey var :)

https://www.techpowerup.com/231047/amd-ryzen-7-1800x-cracks-5-20-ghz-oc-with-ln2-and-all-eight-cores-enabled

1800X, LN2, 1.875V vcore, 5.2 GHz = Cinebench 2363cb

Bu arada çarpan 0.25x olarak artırılabiliyormuş, güzelmiş.

işlemci ve anakartta revision olmamasına rağmen, LN2'de en fazla 5.2 GHz görmesi benim tahmin ettiğim insan voltajlarında 4.2-4.4 GHz'den fazlasını pek göremiyeceğimizi de ufaktan belirtiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Efendi gibi 1700X veya 1700 vs. 7700K koyamadılar gitti :)

Neyse 2 Mart'ta herşey belli oluyor.

cine04ajz.jpg

çekirdek sayısı farkından dolayı cinebench, handbrake vs gibi testlerde daha iyi gözüküyor. oyun veya single core performansı frekans farkından dolayı intel'den yana olacaktır ama overclock yapılınca işler değişebilir? (1700 65w gerçi çok bişey olmayabilir ama 1700x alınabilecek güzel bir işlemci olmuş gibi)

handbrake video çevirisinde de 10sn gibi fark atıyor r7 1700.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su single thread ve oyun konusunun one cikarilmaya calisilmasini anlayamiyorum.

Bahsi gecen islemcilerin tek cekirdek basarimlari gercekten kotu degilken ve bunun yaninda cekirdek hizlari da gayet yuksek iken, bakalim oyun performansi nasil olacak denmesine sasiriyorum.

Bir sey olmayacak, tas gibi oynatacak. Ha nedir bir kac oyunda gpu darbogazinin ortadan kaldirildigi gercek disi senaryolarda 253fps degil de 240 fps gorulur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunda ne olacak şu açıdan gayet önemli, benim oyun dışında hiçbir kullanımım yok, yine buradaki birçok kişinin de böyledir veya en azından kullanım yüzdesinin çoğunu oyun oluşturuyordur.

Bu durumda bu kadar para bayılmadan önce de bir görmek lazım ne kadar getirecek getiriyor ise veya farketmiyor mu bunlar en önemli konu benim için. Cinebench iyi güzel de esas konu değil benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Whooosh , dediklerine ilave olarak günlük kullanımda ben basit bir kullanımla Handbrake'i oyunlardan da çok kullanıyorum ve buradaki hız benim için daha önemli. Belli bir süre sonra çok çekirdekli uygulamalar günlük hayatımızda daha çok yer edecek diyoruz ama bu çok uzun bir süre değil. Belki oyunlarda 8 çekirdek avantajı kullanılamayacak hemen, ama 1 seneyi bulmadan pek çok video vb. profesyonel olmayan uygulama bile 8 çekirdeği kullanır hale gelecek. Teknoloji bazen ittirmelerle ilerliyor, daha önce de konuşuldu bu konu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi bakalım, akşam ak mı kara mı her şey belli olacak. Sentetik testlerde çok ilerde olması nedeniyle oyunlarda geride bile olsa çok da fark olacağını sanmıyorum. Örneğin stock hızlarda ve yüksek çözünürlüklerde 7700k 100fps veriyorsa x1700x verse verse en düşük 90 falan verir diye düşünüyorum. Zaten bu fark da OC ile kapatılabilir bence ki bu verdiğim örnek de aşırı uç bir örnek.

Gerçi x1700x, 7700k'dan pahalı olduğu için çoğu kullanıcı bunun yerine muhtemelen x1600x'i de bekleyebilir ya da hiç AMD'yi tercih de etmeyebilir.

Benim asıl merak ettiğim AMD'nin işlemcileri lehimlendirildiği(soldered) için sıcaklıkları nasıl olacak ve OC'ye verecekleri tepki konusu. Eğer AMD burada iyi bir başarı gösterirse sırf bunun için bile AMD'ye geçecek bir kısım olabilir. Tabi bunu, aradaki farkın minumum olduğu durumlar için söylüyorum.

Açıkçası ben x1600x bekliyorum, x1700x benim için fazla gelir. Ha belki Intel deli gibi indirim yapar, o zaman işler değişir. Benim açımdan olay f/p/sıcaklık. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlarda yüksek hızlarda ki 4700-4800MHz hızlarından bahsediyorum, overclocklu i7 7700K'nın arkasında kalacağını zannediyorum. Bu nedenle almamak için benim için çok yeterli neden olur. Kendisi de overclock edildiğinde yakalayabiliyorsa burada bir artı olur yeni alacaklar için ama yine bana hitap etmez mesela.

Geçiyor ise ne kadar geçtiğine bağlı olarak düşünülür.

İleride sekiz çekirdeğe yayılan optimize oyunların gelmesi ile orada etkisi ortaya çıkar diye düşünüyorum, şu an yapılacak testlerde bu etkiyi ne kadar göreceğiz veya görecek miyiz bir bakalım. Çok göreceğimizi zannetmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

olay sadece oyun değil ki, rendering & encoding işlerinde 8 çekirdek her türlü ezici bir üstünlük sağlayacaktır 7700K gibi 4 çekirdekli cpu'lara. ben şahsen sürekli raw foto ve video işliyorum (canon 80d var) dolayısıyla benim çok işime yarar mesela. oyun performansı 7700K'dan %10 düşük diye çok da umrumda olacağını sanmıyorum...

tabi daha rakamlar ortada yok tahmini konuşuyoruz da, görelim bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

olay sadece oyun değil ki, rendering & encoding işlerinde 8 çekirdek her türlü ezici bir üstünlük sağlayacaktır 7700K gibi 4 çekirdekli cpu'lara. ben şahsen sürekli raw foto ve video işliyorum (canon 80d var) dolayısıyla benim çok işime yarar mesela. oyun performansı 7700K'dan %10 düşük diye çok da umrumda olacağını sanmıyorum...

tabi daha rakamlar ortada yok tahmini konuşuyoruz da, görelim bakalım.

İşte kişiden kişiye değişir, onu belirtiyorum zaten, benim hiçbir işime yaramaz senin anlattığın biçimde, senin yarayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ne biçim bir forumuz anlayamadım, bir tersleme, küfürleşme vs. yok. "Haklısın, benim işime yaramaz ama senin bu şekilde işine yarayabilir vs." var. Heyecan kalmadı :))

ionian and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok