AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Şşş BİRADER aklını alırım AMEDE'YE LAF YOK!111

Şaka bir yana, Tolga Abi'nin de belirttiği kısım önemli. Bazı kesimler için sarf performans önemli. Sıcaklıkmış, sentetik testmiş vs. ile ilgilenmeyip sadece oyun oynayan ve performansa odaklı bir kesim de var. Ama bu oran işte tüm kullanıcılara baktığımızda genel ortalamanın çok altında kalıyor.

Daha çok insanlar f/p'ye gidiyor işlemci konusunda. Çünkü oyunlar artık işlemciden çok gpu'ya odaklı. "Benim ekran kartımı veya ilerde alacağım ekran kartını kısıtlayacak mı, kısıtlamayacak mı" diye bakıyorlar. Onlar için 3 fps çokmuş, azmış pek önemli değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun performansı geride gibi görünüyor hem de clock to clock olarak 7700K'ya göre. Daha inceleme görmek lazım kesin konuşmak için ama bu şekilde gidecek herhalde, bir de overclock falan görelim bakalım ancak kesinlikle bana hitap etmedi bu şekilde. 6700K devam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6700K ile devam. Oyunlarda beklentilerimin altında kalmış. Encode, render vs durumu toparlamış.

getgraphimghoj4u.png

http://www.hardware.fr/articles/956-17/jeux-3d-project-cars-f1-2016.html

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_1800x_processor_review,17.html

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/74814-amd-ryzen-7-1800x-performance-review-15.html

https://www.computerbase.de/2017-03/amd-ryzen-1800x-1700x-1700-test/4/#abschnitt_benchmarks_mit_fps_und_frametimes

http://www.hardocp.com/article/2017/03/02/amd_ryzen_1700x_cpu_review/4

https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-7-1800X-Review-Now-and-Zen/Gaming-Performance

Overclocking 8-cores on a high clock frequency is a tough job, but can be managed relatively easily from the BIOS. You can also use AMD's software tool of course. The Ryzen 7 1800X has a base clock of 3.6 GHz and a boost frequency of 4.0 GHz. During our measurements by trial and error we found that at 1.375~1.425 Volts you will end up at roughly 4.1~4.2 GHz (that is on all eight cores!). And yes, that is not a lot over the default Turbo, but again this is 8-cores!

Guru3D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Star vazgeçsin bence satmaktan. :D

R5leri de görmek de lazım ama bu haliyle kötü. Ya aslında kötü değil de 8 çekirdek işlemci oyun için bir anlamı yok. Sonuçta saat hızı belirliyor neredeyse her şeyi. IPC anlamında da geride olduklarında oyun testlerinde hep gerisinde kalıyor böylece. 4.2GHz Intel işlemcisi 4.1GHz AMD'nin altında kalması normal bence.

En azından FX faciasından iyidir. Adam akıllı bir backup planı oldu milletin.

Ama en üzüldüğüm kısım OC kısmı ki orası rezalet ötesi. Adamlar bir de o kadar twitter'da hype yarattıydı. Overclock performansını görünce ben, muhabbeti.  :facepalm:

Adam akıllı sıcaklık-saat hızı testi gören varsa, paylaşıversin burada bi zahmet.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ComputerBase 3.9 - 4.15Ghz seviyesini görmüş ama sıcaklık probleminden bahsetmişler. Guru3D de 4.1-4.2GHz seviyesini görmüş benzer şekilde.

14-1080.1238888266.png

26-630.3112656912.png

27-630.1629955871.png

Google Translate:

Overclocking miracles are not the new Ryzen processors, as did AMD at the event in the US clear. Just the flagship has hardly air up, just over 4 GHz for all eight cores are normal. The 1700X shows exactly the same behavior, since it comes from 200 MHz less basic clock and ends up at the same overclocking level; It is the better CPU. The smallest Ryzen 7 is still stable at a maximum of 3.9 GHz. With 4.15 GHz without a large load, 4.1 GHz for games and co, and 4.05 GHz for Prime95, the overclocking results for Ryzen 7 1800X and 1700X are quite exactly on the level of the Intel processors with eight cores and therefore meet the expectations The realists in advance. The clock and voltage increase naturally also has a massive impact on the power consumption of AMD: 230 to 250 watts are shown when using Prime95 for the complete system, a plus of up to 80 watts compared to the standard.

The core temperature, which rapidly rises from over 70 degrees in normal everyday life to the critical value of 95 degrees, is particularly problematic. The Ryzen 7 1700 even overclocked with 70 watts more consumption only sporadically about 60 degrees out - Even if the system has crashed at over 220 watts. This value is, therefore, to be assumed only to a limited extent. The temperatures are the first problem with overclocking - therefore AMD has also provided the testers with an all-in-one water cooling system.

ComputerBase.de

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet. Test sonuçları açıklandı. 10-15 teste göz attım. Sonuç gayet olumlu. 1080p'de genelde Intel işlemcilerden düşük ama 1440p ve 4k'da 1-2 fps oynuyor aradaki performans. Şahsen ben aynı veya az düşük performans söz konusu olduğunda işlemcide fazla çekirdeği tercih ederim. 

Kısaca 1080p ekrandan yüksek ekranı olanlara Ryzen 1700x,para sorunu olmayanlara da Ryzen 1800x hayırlı olsun. Güç tüketimi ve sıcaklık konuları da benim gibi sıcaklık konusunda takıntılı bir adam için bile gayet iyi. Aferin AMD. Kedi olalı bir fare tuttun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6900K'nın kendisi de ne bileyim 5 GHz falan yaklaşamaz. Medyanı sanırım 4300MHz falandır herhalde, çok incelemiş değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet. Test sonuçları açıklandı. 10-15 teste göz attım. Sonuç gayet olumlu. 1080p'de genelde Intel işlemcilerden düşük ama 1440p ve 4k'da 1-2 fps oynuyor aradaki performans. Şahsen ben aynı veya az düşük performans söz konusu olduğunda işlemcide fazla çekirdeği tercih ederim.

Kısaca 1080p ekrandan yüksek ekranı olanlara Ryzen 1700x,para sorunu olmayanlara da Ryzen 1800x hayırlı olsun. Güç tüketimi ve sıcaklık konuları da benim gibi sıcaklık konusunda takıntılı bir adam için bile gayet iyi. Aferin AMD. Kedi olalı bir fare tuttun.

Bu noktada sıfırdan alacak olsam ben de belki(küçük bir belki :) )tercih edebilirdim ancak bu durumda GTX 1080Ti çok daha mantıklı oyun için, yeni anakart yeni işlemci alasıya.

i7 2600K kullanan birisi bile bence bir nesil daha bekleyebilir gibi acil bir durumu yoksa.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha sonra çıkacak olan 4C-8T hatta 4C-4T olan bir model bile benim işimi fazlasıyla görecek, hepsi birlikte çıksaydı alacaktım hemen ama mayısa kadar bekledikten sonra apu olan bir model alırım, hem ekran kartını da aradan çıkartmış olurum, zaten en son ne zaman oyun oynadığımı da hatırlamıyorum. Gördüğüm kadarıyla eskisi gibi sata performans düşüklüğü gibi bir sıkıntı da kalmamış yeni çipsetlerle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamen fiyat harici yazıyorum şu anda, bunların 4C-8T olanları da 4200MHz falan gibi sonlanırsa ki çok ihtimal vermemekle birlikte böyle birşey olursa o alanda zaten 4700-4800MHz yapabilen karşı taraf var hem de bir miktar saat saate avantajı ile de.

Değerlendirmelerim bir de tamamen kendi açımdan ve kullanımıma yöneliktir, tabii herkes kendisine uygun olan neyse ona yönelir veya yönelmesi gerekir en azından.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şüpheli durumlar gerçekten de olumsuzluklar yaratmış ama yine de Amd geri döndü dedirtiyor işlemciler. En azından Intel'in en üst modelleriyle kafakafaya yarıştığı testleri görünce ve eski fx'lere 2 katın üzerinde fark attığı benchler olunca, Amd gerçekten büyük bir iş başarmış diyoruz. Bunu bir de makul güç tüketim değerleri ile yapıyor olduğunu da hesaba katarsak, yıllar sonra Amd'den beklentileri karşılayan bir iş çıktığını söylemek mümkün.

Ama oyun performansı pek tatmin etmedi açıkçası. Tek çekirdek performansının Intel'in gerisinde olduğunu bildiğimiz için çok da şaşırtmadı ama yine de biraz daha iyisi olabilirdi diye düşündürmedi değil. Tabi bu işlemcileri oyun amaçlı almak da biraz abes olur. R5 ve alt modelleri görünce, oyun performansının biraz daha iyi olduğunu da görebiliriz sanırım. En azından 7700k'ya göre daha avantajlı modeller gelecektir diye düşünüyorum. Zira yüksek frekanslı, daha az çekirdekli işlemcilerle daha yüksek oyun performansı alınması muhtemel. Bu konuda bir kez daha yazmıştım, R5 1500 gibi bir işlemci alıp takılmak en güzeli olacak gibi görünüyor.

İşlemci dünyasında 10 yıldan sonra rekabet olduğunu görmek de güzel oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaş, Ryzen'in en büyük savunucularından biri benim bu forumda. Bir tek ben mi beğenmedim bunları? 

IPC'e lafım yok o bariz belliydi ama sıcaklıklar yüksek, OC potansiyeli yok. Ben ne yapayım o zaman 8 çekirdekli işlemciyi? Tamam, çok çok da geride değil; sonuçta FX'e göre çok çok iyi bir gelişme var ama daha iyi olabilirdi. Özellikle lehimlendirilmiş CPU'yu düşününce sıcaklıkların bu kadar yüksek olması bence kabul edilebilir değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de değişik sonuçlar gördüm birbirini tutmayan, şu son dakika yollanan bios güncellemesiyle mi alakalıdır nedir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3770k akar, alem bakar diyelim keko gibi ama cidden durum benim açımdan mevcut sistemle devam gibi duruyor. belki bir gpu upg edilir ondan sonra devam yanana kadar. :lol:

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@wazzap

Son 1-2 haftadır yaratılan havaya göre biraz sönük kaldığı doğru ama en azından çok kötü işlemciler değil. Ben oyun performansına takıldım esas olarak. Hala intel avantajlı görünüyor. Tabi ben kabaca performansa bakarak ve güç tüketimine göre durumunu karşılaştırarak konuşuyorum. Sıcaklık ve oc durumuna pek bakmadım.

Bir de şu ilgi çekici:

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=438&n=1

Zen bariz biçimde geride. Kaby Lake falan da değil bu. Aynı saat hızında Amd yine belirgin şekilde geri kalıyorsa, buna oyun performansını da eklersek, Amd yine tam hedefi tutturamamış gibi.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de beğenmedim.  :2no:

Amd aynı sinemada gereğinden çok beklenti yaratılan filmler gibi deli bir hype yaratıyor (sosyal medya olsun forumlar olsun) ve "doğal olarak" bunu karşılayamıyor. Tamam 400 serisi ekran kartları da ryzenler de kötü değil -ryzenler hiç değil- ama sen sürekli uçacak, kaçacak, şöyle güçlü, böyle bilmemne, rebellion, isyankar47 vs gazlayıp, sonra öyle olmayınca "ya o kadar da şey olmadı tabi  :zuh: " diyemezsin.

bonus:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DH'de gördüm.

9033c383f8553ca8b3aa1ea75b9d8417.png

Ben bu kadar iyi sonuçlar gösteren oyun testlerini hiçbir yerde görmedim. Zaten dh'de incelemenin başlığı da biz amd'yi yalıyoruz bu aralar der gibi. Eze eze geçmişmiş. Nerde geçmiş? Ben incelemelere bakıyorum, eyvallah iyi sonuçlar var ama toplamda 7700k'yla yarışıyor gibi bir havası koca 1800x'in. Bu mu ezerek geçmek diye sorarlar adama.

@@ecoderat

400 serisi gayet kötüydü. 480'in çıkışı zaten evlere şelikti. 470 de fiyatıyla bir garip durdu. 460 tam manasıyla rezaletti. Hepsini geçtim, o kadar reklamı yapılan, o kadar gazlanan seri 3 karttan ibaret kaldı. Rakip ise tarihinin en başarılı serisini ortaya koydu. Nvidia'nın sırf oyun kartlarında kullandığı gpu sayısı 4 oldu. Bunların her biri, farklı iki modelde kullanıldı. 8 oyun kartı, üstüne de bir tane teslalar için devasa gpu ve kart... Rakip bunu yaparken, Amd 3 tane orta ve alt sınıf kartla öyle uzaktan izledi. 400 serisi kadar hype yaratılan ve sonrasında tam manasıyla patlayan çok az şey olmuştur donanım ve teknoloji dünyasında.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de hiç beklenti olmadan bakanlardanım. 1440p ve 4K sonuçları gayet güzel işlemcilerin. Ben de nesi beğenilmedi onu anlamadım. Şu unutulmasın burada 8 çekirdek var. Bu kişisel tercih. Ben az düşük başarımda işlemciler olsa da daha fazla çekirdek tercih ederim. Eskiden Q6600 zamanında da tercihimi o yönde kullanmıştım. Şu anda 1080p'de bir problem olduğu konuşuluyor. O yüzden 1080p'de kullanacak kişiler bekleyebilir. Ama 1440p ve 4K için gayet iyi işlemciler. Özellikle 1800x fiyat/performans olarak gayet üstte. Satın alma bölümüne de yazdım 1700x ve 1800x gayet alınası işlemciler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu kadar iyi sonuçlar gösteren oyun testlerini hiçbir yerde görmedim. Zaten dh'de incelemenin başlığı da biz amd'yi yalıyoruz bu aralar der gibi. Eze eze geçmişmiş. Nerde geçmiş? Ben incelemelere bakıyorum, eyvallah iyi sonuçlar var ama toplamda 7700k'yla yarışıyor gibi bir havası koca 1800x'in. Bu mu ezerek geçmek diye sorarlar adama.

Yok anasayfadan değil forumdan aldım. Üyenin biri paylaşmış. 

Ben de pek inanmadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok